Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
Nowa obudowa dla 800XL - zostało 36 dni Niewiele ponad miesiąc do końca kampanii.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
4th Atari ASCII Compo - wyniki Dostępne są już wyniki tegorocznego ATASCII Compo.
thing neo 1.60 Olivier Landemarre wydał nową wersję desktopu Thing.
Opcje wyszukiwania
1.Potrzebuje pomocy przy tworzeniu brzmień dla karty. Karta umożliwia generowanie 16 róznych przebiegów fal. Przebiegi opisane są przez 256 bajtów zsamplowanego jednego okresu w formacie unsigned. Prosze o pomysły jakie fale powinny sie znaleźć w standardowym zestawie. Niektóre fale mogą być przystosowane do efektu zaimplementowanego na karcie, w którym od pewnego miejsca w fali jej wartość jest negowana. Tak działa np. prostokąt o regulowanym wypełnieniu.
Moje typy to:
-sinus
-trójkąt
-piła
-prostokąt 50%
-przesterowany sinus
-wartość 255 - do generacji sampli i prostokąta o regulowanej szerokosci.
Można też użyc bardziej złozonych przebiegów samplując 1 okres ulubionego instrumentu.
Pozostaje jeszcze do opracowania 9 przebiegów fal.
2. Jak przez syntezę uzyskać dobrze brzmiące instrumenty perkusyjne - hat, snare, i podobne. Jak sie to rozwiązuje np. w pokey?
Obecnie w moim prototypie mam przetwornik AD1866 ale jest on niedostępny w Polsce, dlatego trzeba go wymienić na inny. Nowa płytka będzie wykorzystywać TDA1543 - tani i całkiem niezły przetwornik c/a komunikujący się przez I2S. Układ ten ma tylko 8 nózek zamiast 68 które ma AD1848, poza tym wspomniany przez Ciebie układ nie jest już produkowany.
Po zmontowaniu i przetestowaniu nowej płytki móglbym ją wypozyczyć, ale może nie być to konieczne bo napisałem też prowizoryczną obsługe tej karty w emulatorze C64 - Vice. Więc wystarczy napisać player pod tym emulatorkiem i powinien też działać na prawdziwej karcie.
Mieszkam w Dąbrowie Górniczej.
Odpowiadam kolejno na pytania:
Nie znam sie na architekturze atari. jako ze zawsze mialem c64, ale z tego co wiem to nie bedzie wiekszych problemów z podłączeniem karty do atarki. Jesli dało sie podłączyć SIDa to z kartą bedzie jeszcze mniej problemów. W ostateczności można włożyc kartę dla C64 do podstawki SID Slight :).
Miksowanie dźwięku razem z pokeyem mozna zrobic analogowo, ale jest to szczegól techniczny i narazie o tym nie ma co myśleć.
Upgrade firmware - narazie nie ma takiej opcji ale jest to do rozważenia.
Jako cartridge w c64 mozna zrobić każdą przystawkę, bo jest tam cała magistrala procesora, w atari pewnie tez. Tylko co zrobić jesli ktoś oprócz karty chce uzywać jeszcze cartridge'a.?
Zrobnienie dodatkowych filtrów i efektów- z tym jest problem bo procek jest na granicy swoich możliwości. Niestety nie ma szybszych AVRów a procek juz chodzi przetaktowany. Rozważalem jest przejście na ARM ale nie znam tego rdzenia. Jesli jakiś elektronik juz robił cos na tym sprzęcie to chętnie nawiąze współprace.
Pamięci na sample nie da sie tak łatwo dodać. Trzeba wyprowadzić magistrale danych i adresową z AVRa, dołozyc bufory dla magistral atarki ( bo brakuje portów w avr ). Zwiększy sie znacząco kosz karty jak i trudność napisania softu. Gra nie warta świeczki.
W najblizszych tygodniach powstanie karta dla c64 na nowo zaprojektowanej płytce z nowym przetwornikiem C/A. Myślałem też o napisaniu playera pod tą karte na c64. Testową muze trzeba by napisać w asm :). Jak coś skrobnę to opisze tutaj efekty.
Tebe:
Koszt zmontowanej karty to ok 70 zł.
Obciązenie procka jest mniej więcej dwa razy większe niż standardowy player pod SIDa. ( 2 x wiecej kanałów )
Karta jak narazie jest closed source.
Nowa karta została tak zaprojektowana aby zmieścila sie w obudowie C64. Wymiary płytki 6*6 cm.
Wystarczy wyjąc sida z podstawki i wlożyc na jego miejsce karte. nic wiecej nie trzeba, jedynie podłączyc wzmacniacz do wyjśćia line out karty.
Oscylatory generują przebieg ( kształt fali ) zapisany w pamieci ROM karty. Są to takie mini sample, stąd też wavetable, ale ten sposób generowania dźwięku to bardziej cyfrowa synteza niż prawdziwe wavetable ( jak w amidze ), gdzie sample to całe instrumenty.
Sqward:
Nie wiem czego sluchałeś u Phobosa skoro karta jeszcze nie gra muzyki :). Phobos ma te kawałki które są na stronie SwinSIDa - karty emulującej SIDa, a tamta karta też byla ulepszana więc brzmi obecnie lepiej. To o czym jest ten wątek to nowa, zaprojektowana od nowa karta SwinSID2 czy jak ją tam nazwać, ma większe możliwości ale do jej obslugi potrzebne jest oprogramowanie którego nie ma, bo trzeba je napisać.
Procesory AVR nie zostały skonstruowane do przetwarzania dźwięku stąd tez niektóre efekty czy mozliwości karty podyktowane są osiągami procka. Projekt jednak naprawde działa i większość efektów realizowanych jest na przyzwoitym poziomie. Można by zrobić dużo lepszą karte na innym czipie ale to juz nie ten przedział cenowy.
Pewnie niewielu z was czyta wieści ze świata commodore, ale informuje ze jakiś czas temu powstał projekt mojego autorstwa o nazwie SwinSID. http://www.swinkels.tvtom.pl/swinsid/ . Jest to sprzętowy zamiennik układu SID z c64 zrobiony na AVR i 16 bitowym przetworniku stereo.
Obecnie pracuje nad udoskonaleniem karty ( na tym samym hardware ) , tak aby uzyskać większe mozliwości odchodząc od zgodności z SIDem. Karta ma mieć następujące parametry :
- 6 oscylatorów o częstotliwości generacji do 15KHz. Plynna regulacja z dokladnością 0.5 Hz
- każdy oscylator generuje 1 z 16 przebiegów fali zapisanych w pamięci ROM.
- Ma każdy kanał można nakładać efekty : stereo chorus, phaser, interpolacja ( wygładza brzmienie ), duty cycle ( podobnie jak w SID tylko dla każdej fali ).
- Sprzętowa realizacja vibrato i tremolo.
- Możliwość połączenia dwóch oscylatorów przez efekt modulacji AM ( ring modulation ) lub FM, pozwala to uzyskać nowe brzmienia lub ciekawe efekty np. vibrato, tremolo
- 8 bitowa regulacja głośności dla każdego kanału stereo (lewy i prawy) z możliwością zmiany fazy sygnałów ( przydatne do efektów surround ).
- Możliwość odgrywania 8 bitowych sampli stereo na każdym kanale, zamiast generacji fali.
- 2 kanały generatora szumu( niezależne od 6 podstawowych) . Jeden z filtrem górnoprzepustowym.
- Jeden filtr o regulowanej częstotliwości i rezonansie.
Prototyp o takich możliwościach już działa jako tako, jednak trudno ocenić jego możliwości bez odpowiedniego oprogramowania i muzyki, którą trzeba stworzyć.
Zdaje sobie sprawę, że ta karta nie oferuje super możliwości jak na obecne czasy. Jest to po prostu karta posiadająca swoje, charakterystyczne dla siebie brzmienie, które może zaciekawić użytkowników 8 bitowców.
Sprzętowo karta została opracowana dla C64 ale jakoś nie widze entuzjazmu wśród uzytkownikow komody, dlatego napisałem tutaj, na forum atari. Karta do działania potrzebuje jedynie 8 linii danych, 5 bitów adresu i sygnał CS, pracuje asynchronicznie wiec clk nie jest jej potrzebny. Problem moze byc z timingami bo atari ma szybszy procek, a karta moglaby nie nadązyc, ale zatrzaski zalatwilyby sprawę.
Czekam na wasze opinie o tym projekcie. Może znajdzie się ktoś zainteresowany tworzeniem muzyki dla tej karty lub nudzący sie programista.
Znalezione posty [ 5 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.010 sekund, wykonano 68 zapytań