1

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Sukkor_benoth napisał/a:

Sprawdź czy gniazda dżoja są dobrze przylutowane (tzw. zimne luty). Popraw lutowanie gniazdek i wtedy sprawdź.

Chyba to nie zimne luty. Podłaczyłem klawiaturę od w pełni działającego 520STFM i efekt taki sam, prawdopodobnie jakieś uszkodzenie na płycie

2

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

artik-wroc napisał/a:

Przede wszystkim spróbuj docisnąć (ostrożnie :) ) układy na płycie.

Nie pomaga, wszystkie chipy w podstawkach były delikatnie wyjęte i włożone na swoje miejsca zanim poprosiłem o pomoc. Niektóre zamieniłem pomiędzy maszynami, co nie zmieniło zachowania tychże.

3

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Witam!
Stałem się posiadaczem dwóch Atari 1040 STE. Niestety jedna z nich po włączeniu nie bootuje poprawnie, pojawiają się czarno białe pionowe pasy i tyle. Wykluczyłem uszkodzenie pamięci, dzieje się tak także z pamięciami z drugiego egzemplarza. Natomiast druga Atarka ma problem z obsługą portu dżojstika (nie reaguje na kierunki, działa strzał w porcie dżojstika, sprawdzałem port myszy w grze "Bubble Bobble" i drugim graczem moge sterować prawidłowo. Ponadto czasem nie chce się ta atarka właczyć i dopiero jak nią potrząsnę zaskakuje. Wg mnie jakieś zwarcie w okolicach zasilacza. Dodatkowo ma ona potrzaskaną obudowę (połamana górna pokrywa w kilku miejscach w okolicach przykrywajacych klawisze). A teraz garść pytań związanych z uruchamianiem sprzętu:

1. Atarka nr 1 (z paskami): proszę o pomoc w uruchomieniu sprzętu, naprowadzeniu na najczęstszą przyczynę takiego zachowania itp sugestie. Sprawdziłem zasilacz, pamięć i procesor przełożyłem do drugiego STE i działa więc jest to problem innego układu.

2. Atarka nr 2: gdzie szukać problemu z dżojstkiem?

3. Proszę praktyków o sugestie jeśli chodzi o klejenie obudowy STE (super glue się nie sprawdza)

4. Może ktoś z okolic Opola jest w stanie pomóc uruchomić te sprzęty albo chociaż z dwóch złożyć jeden w pełni funkcjonalny?

4

(15 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Sikor napisał/a:

Nie zgodzę się z Tobą w pełni: według tego: http://www.old-computers.com/museum/com … 7&st=1 źródła i wielu innych seria c16/116 ma zegar 1MHz (dokładnie 0,89MHz) lub 1,76MHz (nowsze modele). Mi w pełni wystarcza implementacja tego z zegarem 0,89MHz, nawet na 50% szybkosci ;)

Poszperałem trochę i na stronie http://commodore-gg.hobby.nl/CIP/Pagina/INFO-264-GB.htm jest napisane, że te commodorki są napędzane 1.76Mhz, ale jak TED zaczyna coś rzeźbić na ekranie to prędkość jest przycinana do tych 0,89Mhz. O tym, żeby były wersje z różnym zegarem to usłyszałem dopiero dzisiaj od Ciebie. Prawdopodobnie chodzi o tę zmianę częstotliwości przy niektórych zadaniach.

5

(15 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Procesor w rodzinie c16/116/PLUS4 taktowany jest z częstotliwością 1.76MHz. (http://en.wikipedia.org/wiki/Commodore_Plus/4)

6

(28 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

http://www.nczas.com/?a=show_article&id=2507

http://www.nczas.com/?a=show_article&id=2275

oraz w 'Najwyższym Czasie" z poprzedniej środy jest trochę na ten temat