@mobby777mj:

1. Adam Kłobukowski
2. Newton

Kupię interfejs równoległy do Portfolio. Komputerek już do mnie idzie i szukam sposobu jak coś na niego wrzucić.

3

(49 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Reanimuję temat: https://apfram.com/

Karty pamięci do Portfolio, 0.5, 1, 1.5, 1.9 MB z portem USB i możliwością kopiowania plików z PC przez specjalną apkę (Windows only).

Chętnie kupię Pokeya.

5

(34 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Miałem podobny problem z kondensatorami w mojej A600, wyciek elektrolitu uszkodził ścieżki przy Pauli, co skutkowało zniekształconym dźwiękiem. Komputerem świetnie zajął się serwis Retrostalgia w Łodzi, mogę szczerze polecić. Myślę, że Maka też by sprawdzili, tylko tu już może być problem z wysyłką (trochę strach o CRT).

6

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Udało się :)

Przyczyna okazała się prozaiczna - podczas wylutowywania ANTICa musiałem uszkodzić jedną ze ścieżek. Niestety widocznie nie wyrwałem jej do końca, a jedynie naruszyłem i podczas pracy komputera traciła łączność. Gdy komputer przestał się w ogóle uruchamiać, przejechałem multimetrem po wszystkich pinach ANTICa od spodu płyty i powiązanych z nimi padach polach cyny i w ten sposób znalazłem winowajcę - pin A2 połączony z układem U26. Naprawiłem połączenie z pinu do pola cyny (amatorsko, przewodem od spodu) - teraz wszystko gra. Postanowiłem opisać swoje doświadczenia, bo może ktoś będzie szukał rozwiązania podobnego problemu - nie ma co sięgać za daleko, trzeba zacząć od podstaw.

Dzięki za wszystkie rady, na pewno przy instalacji kolejnego rozszerzenia (stereo?) będę mądrzejszy.

7

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

_tzok_ napisał/a:

Na początek pozbyłbym się tych golpinów i kabelków "DuPont" na rzecz połączeń lutowanych i zamiast luźnych kabelków, używałbym taśm

Dobry pomysł, dzięki.

_tzok_ napisał/a:

Wierzę, że się starałeś, ale wygląda to niefajnie.

Wstydziłbym się pokazać, ale potrzebuję pomocy :)

lotharek napisał/a:

brudne gniazda ? slaby zasilacz ?   ile  Atarka pradu zlopie teraz ? ile potrzebowala przed montazem ? tu nie ma zgadywania.

Tak, przeczyszczę gniazda i spróbuję na PWR3 gdy dotrze.

lotharek napisał/a:

obstawiam ANTICA / Podstawka / polaczenia fizyczne... zdemuntuj i przyjrzyj sie anticowi, podtawce, etc...

Dzięki, tak zrobię.

Zastanawiam się nad wyjściem 3,5MHz. Po podłączeniu nieco krótszego przewodu do wyjścia R110 objawy się zmieniły, Atari się zawieszało ale dało się je jednocześnie zrestartować i uruchamiało się od razu. Z kolei drobna zmiana na jeszcze inny przewód sprawiła, że Atari przestało się uruchamiać w ogóle. Oprócz przejrzenia rzeczy które zasugerowaliście powyżej, spróbuję jeszcze przyjrzeć się temu przewodowi. Czy demontaż Y1 może coś pomóc? Niby nie jest już podłączony od strony tranzystora, ale kto wie?

8

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@perinoid - mówimy o montażu Ultimate czy VBXE? Problem jest chyba z VBXE, bo Atari zawiesza się w opisany sposób nawet po wyciągnięciu U1MB. Co nie znaczy, że nie chciałbym poprawnie podłączyć również rozszerzenia pamięci, będę wdzięczny za linka.

9

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zdjęcia w załącznikach. Starałem się dobierać krótkie przewody. Wyciągnąłem U1MB i wsadziłem oryginalne kości, ale sytuacja pozostaje bez zmian.

Witajcie drodzy Atarowcy,

W ramach noworocznego postanowienia zdecydowałem rozbudować wysłużoną 800-kę o pamięć i VBXE. Udało mi się dziś ukończyć montaż następującego zestawu:

- 800 XL bez Freddiego,
- Ultimate 1MB,
- SIDE 3,
- VBXE.

Po pierwszej radości że wszystko działa i kolory wyglądają tak wspaniale na CM8833, przyszła chwila otrzeźwienia. Atari sprawnie działa przez kilka minut od włączenia (mogę np. uruchomić grę lub demo z SIDE3), ale później wyświetla artefakty i resetuje się. Czasem przez chwilę pokazuje Self-Test memory. Po takim crashu komputer już się nie uruchamia, pokazuje czarny ekran lub zatrzymuje się na pasku postępu U1MB. Objawy znikają gdy maszyna sobie odpocznie, po około 30 minutach znowu można jej przez te 7 minut poużywać.

Objawy te pojawiły się po instalacji VBXE. Wcześniej, z samym U1MB komputer działał sprawnie, albo tak mi się przynajmniej wydaje.

Mam 3 podejrzanych:

1. Zasilacz
Mam dwa zasilacze, impulsowy ze stepstick.pl i oryginalny czarny. Problem występuje na obu, co sprawia, że to chyba mało prawdopodobna przyczyna. Ale może? Spróbuję jeszcze z PWR3.

2. Antic
Antic niestety nieco ucierpiał podczas instalacji VBXE, jedna z nóżek (A14) się odłamała przy samej kostce, na szczęście udało się dolutować przewód. Zastanawiam się czy te operacje mogły go jakoś uszkodzić lub stał się bardziej wrażliwy na ciepło. Może potrzeba radiatora?

3. Pamięć
To Atari już wcześniej miało problemy z pamięcią, pierwszą kość 4164 wymieniłem na podstawkę i wsadziłem tam chip z Allegro. Ale może dodanie nowych rozszerzeń ujawniło problemy z innymi kośćmi? Żadna z nich się nie grzeje, ale planuję wlutować pozostałe 7 podstawek i umieścić tam nowe kostki.

Będę wdzięczny za komentarze do powyższych przemyśleń i rady co jeszcze może powodować w/w objawy.

11

(16 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

drac030 napisał/a:

No ale to:

"Z uwagi na mniejszą ilość instrukcji programy dla 6502 były bardziej zwarte i krótsze niż programy dla Z80 oraz, co równie ważne, bardziej przejrzyste."

to już raczej nie jest prawda. Przejrzystość przejrzystością, ale kod Z80 jest chyba bardziej zwarty.

No, to akurat rzeczywiście trochę nielogiczne, bo przecież im mniej instrukcji, tym bardziej trzeba się napracować, żeby osiągnąć cel. Gdyby mniejsza ilość instrukcji powodowała większą przejrzystość programu, to programy w takim Brainfucku byłyby ideałem przejrzystości ;)

PS. To mój pierwszy post na forum. Kiedyś (naprawdę dawno) coś tam napisałem na AA, teraz mam atarkę podpiętą pod projektor, ale przede wszystkim lurkam tu na te fascynujące dyskusje ;)