2,451

(11 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

No ale przecież chyba jest?

w menu forum na górze masz:

    * Index
    * Lista użytkowników
    * Zasady
    * Szukaj
    * Profil
    * Wyloguj
    * Regulamin
    * FAQ
    * atari.area Strona Głowna

ostatni link to Strona Główna, czyż nie?

2,452

(28 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

pewnie Epi-emu chodziło o Installable File System

http://www.microsoft.com/whdc/devtools/ … about.mspx

2,453

(28 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Oj też mi się marzy taki tool ;) Ale w tym wypadku "napisz SE" nie wchodzi w grę :(

2,454

(20 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

no to przecież napisałem że prościej i bezpieczniej kupić lampę TUV i podpiąć ją pod elektronikę od zwykłej kompaktowej świetlówki marki "krzak" za 3zł ;) Klasyczny starter i dławik kosztuje zdecydowanie drożej :)

Obudowę również sugerowałem :)

A jak już chwalimy to kasownik fabryczny też gdzieś mam, ale nie pamiętam kiedy używałem EPROM-ów z okienkiem więc gdzieś przepadł w moim bałaganie :P

2,455

(20 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Sodówki? (mówisz o takiej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Lampa_sodowa) jeżeli tak to pierwsze słyszę... bo ja taki "kasownik" w bardzo zamierzchłych czasach robiłem zawsze z lampy rtęciowej ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Lampa_rt%C4%99ciowa ). Jak robiłem kasownik z lampy rtęciowej to rozbijałem zew. bańkę z luminoforem i wykorzystywałem do kasowania palnik wewnętrzny. Z tego co wiem to do dziś kolega wykorzystuje palnik z takiej żarówki rtęciowej do naświetlania płytek pokrytych preparatem POSITIV-20.

Ale takie rozwiązanie ma kilka wad:

- potrzebny jest układ zapłonowy (statecznik+kondensator)
- takie rozwiązania generuje również masę szkodliwego ozonu podczas pracy (charakterystyczny zapach) więc trzeba takie naświetlanie/kasowanie robić w dobrze wietrzonym  pomieszczeniu.

Lampy TUV Philipsa mają wbudowany filtr (w szkło lampy) który tnie pasmo światła tak aby promieniowanie UV generowane przez świetlówkę nie wytwarzało takich ilości ozonu.

Jeżeli samemu chce się robić kasownik to chyba będzie prościej kupić taką świetlówkę TUV (np. 15W) potem za grosze kupujemy "15W świetlówkę energooszczędną" wybebeszamy z niej elektronikę i podłączamy w miejsce starej świetlówki tą UV. Taki patent działał u mnie przez lata :D Do tego oczywiście doszła metalowa osłona (chyba wykorzystałem formę do pieczenia ciasta ;] ).

2,456

(20 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Długość fali wymagana do kasowania pamięci EPROM to 253,7nm. W karcie katalogowej np. do MC27C1001 piszą iż trzeba umieścić kostkę w odległości ~2,5cm od lampy. Czas naświetlania to 15-20 minut. Natomiast nie mam pojęcia jakiej długości falę UV generuje lampa bakteriobójcza :)

UPDATE:

Doczytałem iż w takich lampach bakteriobójczych są stosowane np. świetlówki Philips-a typu TUV,  mniej więcej takie: http://www.tme.eu/swietlowka-bakteriobo … UV-15W.htm

a więc długość fali się zgadza, możesz chyba śmiało próbować kasować ten EPROM, tylko go nie usmaż :) bo pewnie  te lampy co są w przychodni będą raczej sporej mocy... więc pewnie odległość trzeba by zwiększyć aby nie ugotować EPROM-a pod taką lampą :) No chyba że użyjesz tej wersji przenośnej.

Tylko proszę uważaj na oczy i skórę! Z promieniami UV tej długości nie ma żartów!

2,457

(45 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

faktycznie koniec w Natural Wonders II jest świetny! Szkoda tylko iż my mając takie możliwości od zawsze nie wpadamy na tak proste i efektowne pomysły... my mamy Display List od zawsze... a oni aby VIC-a do tego zmusić muszą się nieźle nabiedzić... mimo i na naszej platformie jest to prostsze do zrealizowania ... jakoś nikt z naszej sceny na takie wykorzystanie DL nie wpadł... chociaż było możliwe od lat :)

Może wynika to z tego iż każdy myśli że na DL zrobiono już wszystko i idziemy nie w tą stronę... to oczywiście jedna strona medalu, ale to temat na zupełnie inną dyskusję :)

Na tym przykładzie (końcowa scena Natural Wonders II) doskonale widać iż liczy się również nieszablonowy i niebanalny pomysł ;)

Seban

2,458

(45 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

pr0be dzięki za informacje! :D Nie ma to jak skondensowana dawka wiedzy w pigułce :) Zaczołem przeglądać jakieś tutoriale a propos VIC-a ale szybko mi się znudziło :)

pozdrawiam
Seban

2,459

(45 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Co do muzyki: Sądząc po rozmiarze pliku ten SID-a to zrzut całej pamięci :)

Zawsze mnie zastanawiało jak koderzy C64 robią efekty typowo display-listowe (np. powielenie tej samej linii w pionie). Z tego co wiem VIC w normalny sposób tego nie umożliwia :) Do tego podziw dla kodera który w tym demie praktycznie w większości czasu otwiera ramki VIC-a, tam wymaga to koszmarnego cyklowania (C64 nie ma odpowiednika STA $D40A). Zauważcie iż aby na C64 położyć coś na bocznych ramkach trzeba tam wrzucić sprite-y i chyba linia w linię mieszać coś w rej. VIC-a aby ten sądził iż ramka mu się nie skończyła, o ile otwarcie pionowych nie jest jakieś straszne to tyle otwarcie poziomych po prostu wymaga chyba sporego miąchania... a z tego co zobaczyłem w tym demie większość czasu coś się dzieje na bocznych ramkach.

ps) bierzcie pod uwagę iż mogłem napisać jakieś głupoty w tekście powyżej... ale ja się na C64 nie znam :)

No i bardzo mi się podobają ich szybkie zoomer-y... kila razy je wiedziałem ale nie wiem jak oni robią je w jednej ramce (rozciąganie w poziome, pewnie prefazowane i na fontach), ale jak to robią VICE-em w pionie :) nie wiem :) (mówie o tych zommerach co cały ekran zajmują i motyw grafiki jest powielony wiele razy - tak jakby był to ułożony jeden pełny zestaw znaków na którym jest to później rysowane)

2,460

(54 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Hej!

Alex ty akurat masz taką możliwość (umiejętności koderskie) więc poświęć swój cenny czas i napisz nam :)

Seban

2,461

(45 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ciekawe czy wykorzystuje CPU w stacji dysków do liczenia :)

2,462

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

zgadzam się z TeBe... znając życie i mając na uwadze poprzednie doświadczenia... szansę iż to rozwiązanie zdobędzie jakąś popularność są marne. Tylko rozwiązanie typu cartridge (którego nie trzeba fizycznie montować w komputerze) ma jakiekolwiek szanse powodzenia.

xxl napisał/a:

czy ktoras z tych kombinacji juz jest uzywana? (najbardziej odpowiadalaby mi pierwsza kombinacja)???

Myślę iż np. rozszerzenie 1088K wykorzystuje wszystkie kombinacje.

2,463

(27 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

[offtopic mode:on] jeju... tak to czytam i zastanawiam się skąd macie czas na oglądanie tylu seriali :) [offtopic mode:off]

2,464

(126 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

ale zaraz... C64 killer to nie był mod Player napisany przez Pecusia? Jeżeli to był mod player to chyba nie bardzo wykorzystywał GTIA do grania :)

Co do mojego walącego się archiwera to był to Full Disk Archiver i nadawał skompresowanym plikom rozszerzenia .FDA, ten w zip-ie ma jakieś .000 więc wątpię aby był to FDA... poza tym FDA nie poszedł chyba nigdy w świat ze względu na ten fatalny błąd :D

btw. kliknięcie w link XLent-a otwiera jakąś masakrę, dopiero "skopiuj adres odnośnika" pozwoliło pobarać plilk.

Seban

2,465

(126 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Hej!

Panowie chyba TL w którymś swoim demku wykorzystał GTIA do grania jedno-bitowych sampli... jak go znajdę to wam podeślę linka.

Problem w tym iż nie pamiętam jak się ono nazywało :(


UPDATE: dobra znalazłem, jest do pobrania tu. Tyle że niestety żyłem przez lata w błędzie, ten player nie używa GTIA do grania, chyba się kiedyś zasugerowałem scrollem i nietypowym jak na Atari basem :)

Seban

2,466

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Standardowy 8K cart działający w przestrzeni $A000-$BFFF nie wymaga żadnych komponentów oprócz EPROMU odpowiednio połączonego do gniazda cartridge.

pozdrawiam
Seban

2,467

(3 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Hej!

Wydaje mi się iż ktoś próbował to już robić:

http://www.myatari.com/nirdary.html

Modyfikacja polegała na zamianie ANTICA na PAL-owski i podmianie ROM-u na patchowany. Nie wiem jak to działa bez wymiany rezonatorów kwarcowych. Ale podobno działa.

Mam jeszcze jedną wątpliwość... GTIA pozostaje niezmieniona i tworzy się taka hybryda PAL ANTIC + NTSC GTIA. Naprawdę nie wiem jak to może działać :) I jaki de facto jest obraz generowany :)

W dodatku podmiana OSROM nic nie daje dla programów które sprawdzają czy GTIA jest PAL czy NTSC. Tutaj GTIA zwraca iż jest NTSC, ANTIC jest PAL-owski.

Fox wspominał iż jedynym sposobem na wykrycie takiej maszyny jest sprawdzenie do jakiej max. wartości dochodzi licznik w $D40B.

Soft który nie sprawdza na jakiej maszynie chodzi podobno działa, taki co sam wykrywa jakie masz GTIA pisze że masz NTSC. Tak więc jedyny ratunek to "zapatchowanie" takiego programu :)

pozdrawiam
Seban

2,468

(12 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Hej!

A tutaj ta audycja w której był emitowany FEUD.

pozdrawiam
Seban

2,469

(12 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

zyga, dely: faktycznie namieszałem :) Macie racje :)

pozdrawiam
Seban

2,470

(12 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Zyga, a nie jest odwrotnie? tnz. LOAD "...",8,1 ładuje zawsze pod $0801, a LOAD "...",8 ładuje pod adres wskazany w dwóch pierwszych bajtach?

2,471

(12 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Co do Atari to jeszcze możesz podejrzeć strukturę pliku, używając programu Jindrich Kubec-ki:

http://jindroush.atari8.info/data/asoft/chkexe_bin.zip

odpalasz chkexe.exe twój_plik.xex i wypluwa na ekran strukturę pliku, dla przykładu jak to wygląda:

chkexe.exe zorro.xex
ChkExe v2.71 (c) 1998-2000 Jindrich Kubec <kubecj@asw.cz>
Binary file:  zorro.xex
[0002] Block:  8000-8062 (0063)
[0069]      :  Unexpected second 0xffff format header
[006B] Block:  4000-49FF (0A00)
[0A6F] Init :  8012
[0A75]      :  Unexpected second 0xffff format header
[0A77] Block:  4A00-53FF (0A00)
[147B] Init :  8012
[1481]      :  Unexpected second 0xffff format header
[1483] Block:  5400-5DFF (0A00)
[1E87] Init :  8012
[1E8D]      :  Unexpected second 0xffff format header
[1E8F] Block:  5E00-67FF (0A00)
[2893] Init :  8012
[2899]      :  Unexpected second 0xffff format header
[289B] Block:  4000-48FF (0900)
[319F] Init :  8012
[31A5]      :  Unexpected second 0xffff format header
[31A7] Block:  4900-4EFF (0600)
[37AB] Init :  8012
[37B1]      :  Unexpected second 0xffff format header
[37B3] Block:  1480-4D7F (3900)
[70B7]      :  Unexpected second 0xffff format header
[70B9] Block:  5BE8-84E7 (2900)
[99BD]      :  Unexpected second 0xffff format header
[99BF] Block:  5000-5030 (0031)
[99F4] Run  :  5000
Ok!

Bardzo dawno temu (za czasów Code3) napisałem dwa prościutkie tego typu programy dla Atari. FileTracer (FT.COM) oraz Fast FileTracer (FFT.COM). Funkcję spełniały one ta samą, różniły się prędkością działania. Pierwszy czytał analizowany program bajt po bajcie (nie miał dużego zapotrzebowania na pamięć), drugi używał bufora przez co odczyt poszczególnych bloków był szybki - lecz kosztem zajęcia całego RAM od MEMLO to $BC1F.

pozdrawiam
Seban

2,472

(12 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Jeżeli chodzi o C64 to z tego co pamiętam to program typu .PRG zawsze ale to zawsze ładuje się u nich pod $801, i może mieć maks. rozmiar 38911 bajtów. Programy wykonywalne na commodore muszą udawać program BASIC-owy. Ładowane są BASIC-ową komendą:

 LOAD "nazwa",8,1

Każdy program składa się więc z nagłówka identycznego, wskazującego na adres ładowania $0801 (dwa pierwsze bajty), potem następuje kawałek stokenizowanego programu w BASIC-u, najczęściej jest to coś w stylu:

SYS 2069

Na instrukcja pozwala na uruchomienie wczytanego programu od podanego za SYS adresu. Potem już leci program, najczęściej spakowany różnymi cruncherami, packerami. Wydaje mi się iż właśnie przez ograniczenie, iż ładowane programy muszą się mieścić w buforze interpretera BASIC-a na Commodore powstało tyle programów pakujących :)

pozdrawiam
Seban

2,473

(59 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

draco030: naprawdę potrzebujecie flash carta? normalnie bankowanego, np. przełączanego jednym wpisem do wybranego przez was rej. $d5xx? (no może dwoma bajtami jeżeli chcecie więcej niż 128 banków). Jeżeli tak trzeba było mówić ;)

2,474

(59 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Każdy daje się załadować od czasu do czasu ;) To tylko kwestia kiedy to nastąpi :) Za każdą wtopą człowiek co prawda jest uważniejszy, ale czasami jeszcze udaje się mu coś wkręcić :)
Jak to powiedzieli panowie z kabaretu "Ani Mru Mru":

- to chyba jakiś chiński "chłyt" marketingowy!
- ale "dzjała"

Pajero: ja czytałem ten tutorial: http://www.atarimax.com/flashcart/docum … pter8.html

Z niego wynika że każdy program który dotknie $D301 lub włączy ROM, wymaga modyfikacji aby uruchamiał się z ich carta. Mozolnie opisują super prosty sposób modyfikacji gier BLACK LAMP i Zorro. Dlatego napisałem że to jakiś "żart".

pozdrawiam
Seban

2,475

(59 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pajero: dobrze wnioskujesz: 1Mbit to 128K.

wklejam z ich doc-a na WWW:

Capacity

    * 1Mbit flash-memory device arranged as 16 banks of 8KB. (1Mb Cartridge)
    * 8Mbit of flash-memory arranged as 128 banks of 8KB. (8Mb Cartridge)

16 banków po 8Kbajtów = 128Kbajtów
128 banków po 8Kbajtów = 1Mbajt