2,401

(107 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie ma prawie wcale miejsca. W 800XL nie mam blachy w ogóle, a jakakolwiek podstawka pod dużego scalaka powoduje, że klawiatura nie wchodzi. Tam jest na prawdę bardzo ciasno. Akurat jestem "na czasie" z tym, bo jak widziałeś w innym moim wątku zaprojektowałem płytki do rozszerzenia 1MB na DRAM wg wcześniejszego projektu Pasia. I chciałem się też wpiąć pod "duże scalaki" w 800XL, ale zrezygnowałem z tego i poszukałem innych alternatyw właśnie ze względu na brak miejsca pod klawiaturą.

2,402

(107 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Chodziło mi o to, że zarówno Toriman, jak i ja, mieliśmy już dawno temu plan jednoczesnej wymiany całej pamięci na SRAM razem z jej rozszerzeniem. Od dawna o tym myśleliśmy, ale czas nie pozwala zrobić w życiu wszystkiego i jest to jeden z projektów, który gdzieś tam wisi i czeka sobie na swój czas. Dlatego skoro się tym zająłeś, to interesujemy się tym tematem, a podrzucam też ewentualne pomysły, które sam chciałem zrobić, bo może Cię zainteresują. Oczywiście to Twój projekt i robisz co tam chcesz, mówię tylko, że fajne będzie rozszerzenie do Atari, które pozwoli cały układ zmienić na SRAM włącznie z pamięcią podstawową. Poza tym skupiasz się na 800XL w wersji bez Freddiego, a gdybyś poszedł trochę tylko szerzej i zmienił delikatnie swoje myślenie, to mógłbyś zrobić pamięć uniwersalną do wszystkich Atari z serii XL/XE. Tylko tu znowu: podsuwam tylko myśl, a Ty rób swój projekt dalej, jeżeli masz taką wolę, to po swojemu, i tak Twoja praca bardzo się przyda jeśli doprowadzisz temat do szczęśliwego finału.

2,403

(107 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@Impuls, Torimana to trochę posłuchaj, bo ma rację. Oczywiście możesz robić po swojemu i jak to zrobisz dzięki temu prościej, to nawet lepiej. Ale tylko chciałem Ci podpowiedzieć, że Toriman wie co mówi, bo robił już w podobny sposób podstawowy RAM w Atari na SRAM. Warto by połączyć też rozszerzenie 1MB z całkowitą wymianą podstawowego RAM-u na SRAM. Podsyłam Ci ciekawego linka do projektu, który zrobił właśnie Toriman, jest to przetestowane i działa, a rzecz bardzo ciekawa wg mnie:
http://raven1.magix.net/static/static.html

2,404

(107 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Oj kolego, bluźnisz tutaj, odszczekuj to Z80 vs 6502:-)

2,405

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Mała uwaga, bo rozmawiałem sobie dziś za pośrednictwem telefona z jednym naszym forumowym kolegą i się okazało że nie doczytał trochę, więc teraz proszę czytać precyzyjnie co następuje:

*** Wersja PCB nazwana przeze mnie jako lista 65XE/130XE dotyczy płytek z początku wątku, które są przeznaczone, pasują i zadziałają TYLKO I WYŁĄCZNIE na jednej rewizji płyty: REWIZJA Z ECI Z PAMIĘCIAMI 4-BIT

*** Wersja PCB nazwana 800XL jest TYLKO I WYŁĄCZNIE do 800XL BEZ FREDDIEGO (wczesne 800XL).

2,406

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie ma:-) Jest tylko schemat na stronie Torimana, muszę do tego zrobić jeszcze listę elementów, ale przyznam szczerze, że nawet wprowadzając poprawki do połączeń nie patrzyłem jakie tam są elementy, bo Toriman zrobił wzór gotowej płytki, którą przetestował i była ona poprawna. Tyle że płytka była oderwana od schematu, więc nie dało się tego łatwo sprawdzić. Moje poprawki polegały na tym, że zrobiłem dodatkowe połączenia w miejscach, w których wcześniej Toriman zaprojektował połączenia kablowe, żeby ich już nie trzeba było lutować. Oprócz tego dostosowałem płytkę do wymogów fabryki oraz np. poprawiłem soldermaskę, której Tori w ogóle nie brał pod uwagę (bo nie miało to znaczenia przy ręcznym robieniu płytek). Tak że uzupełniając: postaram się w możliwie krótkim czasie przeanalizować schemat i porównać go z płytką, żeby opisać gdzie jakie elementy mają być, jeśli będzie trzeba, to skonsultuję to z Torimanem i wrzucę potrzebny opis tutaj.

2,407

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

To jest zaprojektowane pod tactswitche te najbardziej popularne i najtańsze z możliwych 6x6 w wersji tht, które kupuje się za złotówkę za 10szt. Specjalnie tak to zrobiłem, żeby było tanio.

2,408

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nic nie planuję, to już jest gotowy produkt, po testach prototypów. Płytka adaptera do złącza klawiatury ma 0,8mm.

2,409

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@xxl: projekt jest przewidziany tak, że można go rozwijać, a konstrukcja jest otwarta. Najpierw mamy ten adapter wpinany w gniazdo klawiatury w płytę i on już nam powoduje zunifikowanie układu wyprowadzeń zarówno dla XL jak i XE. Przy czym na złączu tego adaptera mamy wszystko, więc dalej możemy zrobić wszystko. Do dopięcia mamy na razie w komplecie prościutki mały keypad z klawiszami start+select+option+reset oraz drugi projekt jakim jest klawiatura pełna serwisowa zawierająca układ klawiszy z Atari XL/XE. Jeżeli chcesz mieć dodatkowo klawisze F1-F4, to można dopiąć się z kolejną "przelotką" i zrobic sobie taką dodatkową klawiaturkę z tymi klawiszami, jak również w identyczny sposób z klawiszami niewykorzystywanymi. Natomiast przy okazji mam pytanie: te klawisze "nieużywane" (6 nieużywanych w ogóle punktów na matrycy) można odczytać w sposób programowy normalnie? Bo jeżeli tak, to może warto by było używać ich sobie np. do obsługi jakichś rozszerzeń, albo coś w ten deseń?

2,410

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@xxl: co miałeś na myśli pisząc o brakujących klawiszach? Brakujących żadnych w stosunku do normalniej klawiatury nie ma. Są wszystkie klawisze, które są w Atari XL/XE a ich układ jest zrobiony identycznie jak w Atari XE. Pominąłem jedynie prawy shift (technicznie to ten sam klawisz co lewy shift) po to, żeby w jego miejscu umieścić klawisz spacji (chodziło o oszczędność miejsca i zmieszczenie się w płytce PCB 10x5cm).
Natomiast klawisze funkcyjne F1-F4 rozważałem, ale czy są one do czegokolwiek przydatne w _klawiaturze_serwisowej_? Z resztą i tak już tam ich nie jestem w stanie pomieścić przy tym rozmiarze płytki...

2,411

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Przesyłki do wszystkich, którzy zapłacili wysłane. Później wrzucę na PW numery przesyłek.

2,412

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Lista 65XE/130XE:
1. JLS - 1szt
2. dragmar - 1-2 szt.
3. PROTON - 1 szt.
4. Yezy - 2szt
5. _kriss_ - 1szt
6.

Lista 800XL:
1. _kriss_ - 3szt
2. Yezy - 2szt
3.

2,413

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@PROTON: na tą chwilę nie mogę zrobić PLCC, bo płytki są gotowe, zamówione i już nic w nich nie zmienię. Ale nie da rady powciskać jednocześnie obu obudów, bo płytki wpasowuję na styk i ze ścieżkami jest bardzo ciasno, chodzi o ich układ, o poligony masy i inne technikalia mające na celu stabilność układu. Gdybym wsadził jednocześnie obie podstawki, to popsuło by mocno poprawność założeń projektowych, dlatego jednocześnie na pewno ich nie umieszczę. Robienie osobnych wersji wszystkich na dwie różne obudowy GAL-a jest też bez sensu, bo projekt jest zbyt niszowy, a i tak już są różne wersje płytek do różnych rewizji płyt Atari. Ostatnia sprawa, to nie jest prawdą, że PLCC są łatwiej dostępne. Akurat teraz ktoś wyjątkowo wystawił na allegro, dlatego u nas takie są, ale zwykle jest odwrotnie. Układy te kupuje się natomiast u Chińczyka, a tam o wiele lepiej dostępne są w obudowach DIL. Reasumując, raczej nie będę tego robił w PLCC w ogóle i poprzestanę na obudowach DIL - chociaż przyznam, że już kiedyś patrzyłem na PLCC i podobało mi się to.

@_kriss_: ale czego zamawiasz? 800XL czy 130XE?

Mam zamówione płytki w wersji do płyt 65XE/130XE - takie jak z pierwszego postu. Są już z poprawką (brakująca masa do jednej z nóżek). Tym razem płytki będą czarne. Na zbyciu 10 kompletów, dostępność przełom stycznia i lutego. Cena 45zł+przesyłka.
Na 800XL jak ktoś chce, to może się też zapisać, będzie z 8 kompletów do wzięcia, cena ta sama. Jednak tutaj to kwestia na razie niezobowiązujących rezerwacji, bo ja to dopiero muszę sprawdzić, przetestować, uruchomić itd. Jeśli będzie wszystko ok, to dostępność w lutym.

Lista 65XE/130XE:
1. JLS - 1szt
2. dragmar - 1-2 szt.
3.

Lista 800XL:
1.

2,414

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

To dla porządku kopiujcie i trzymajcie obie listy razem:

Adapatery:
1. _kriss_ - 2szt
2. pancio.net - 2szt
3. sikor - 2szt
4. atarixegs - 1szt (ewentualnie napisz czy chcesz drugi za 10zł)
5. mpolak - 2szt
6.

Klawiatury:
1._kriss_ - 2 szt
2.

2,415

(107 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wiesz, wszyscy wiedzą jakie błędy są w których schematach, ja tam z nich korzystam i nie mam z tym problemu. Od lat są tam te same błędy, to się człowiek dawno temu przyzwyczaił:-)
Trzeba korzystać z różnych schematów i czasem porównywać je ze sobą.
Jest jeszcze coś takiego, że i tak trzeba nieraz sprawdzić coś sobie w faktycznym Atari, bo płyty są w wielu rewizjach i one też się między sobą różnią.
Co do błędów, to również na płytach one występują:-)

2,416

(107 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pod Windowsa też jest jakiś symulator dla GAL-i w WinCUPL, ale ja się mało GAL-ami bawiłem - jak się bawiłem, to robiłem sobie proste układy sekwencyjne bez żadnych symulacji, tylko pisałem sobie coś tam, upewniałem się, że jest dobrze zrobione, programowałem GAL-a i sprawdzałem od razu na prawdziwym układzie:-) No ale to były takie tam proste testy i zabawy.

@Vasco: to dobre:-) I w zasadzie sama prawda:-)

Błędy na schematach? Hehehe, kolega się faktycznie urwał gdzieś sprzed 28 lat:-) Jak tak będziesz reagował na każdą rzecz, którą teraz poznasz, to będziesz w krótkim czasie głównym użytkownikiem tego forum:-) Że tak zacytuję jeden fajny film "Poznasz jeszcze wiele przyjemności moje dziecko":-)

2,417

(107 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Inna jest logika w GAL-u 512kB na SRAM wg Hias'a, inna jest w SIMMexp 1MB wg Pasia, jeszcze inna w 1MB na SIMM Satantronic, a jeszcze inaczej (tylko tu już do źródeł się nie dostaniesz) rozwiązano to w obecnie najpopularniejszym rozwiązaniu jakim jest Ultimate 1MB - które swoją drogą jest oparte właśnie na SRAM.
Nie ma co tu więcej dyskutować w kółko, bo chyba wszystko zostało powiedziane. Te wymienione rozwiązania możesz sobie obadać jako jakieś tam wzorce, poczytaj też o Rambo i Compy Shop, bo te dwa standardy są rozwijane we wszystkich obecnie liczących się rozszerzeniach RAM. Przy czym opcja z odrębnym dostępem Antica jest rzeczą bez której niby można się obyć, bo prawie nic z tego nie korzysta, ale jednak jest kilka rzeczy, które z tego korzystają, a też jest to zgodne ze standardem sprzed lat jaki zaproponowało samo Atari robiąc 130XE, więc ja bym taką opcję chciał mieć i bez tego rozszerzenie jest dla mnie niekompletne. W każdej chwili ktoś może napisać soft na gołe 130XE, w którym wykorzysta odrębny dostęp Antica i trochę głupio było by mieć wtedy 1MB a nie móc tego odpalić.

2,418

(107 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zwykle logikę rozbudowaną zastępuje się GAL-em, a nie odwrotnie:-)
Zajrzyj do mojego wątku w fabryce 8-bit (na początku będzie) o 1MB, tam niedawno jer wrzucał info jak z wsadu GAL-a wyciągnąć równania. Na takiej podstawie możesz budować później od nowa logikę jeśli koniecznie chcesz iść tą drogą.
Jednak pomijając już moją wcześniejszą uwagę na temat minimalizacji ilości układów zamiast rozbudowy ich ilości, to będziesz miał problem, którego nie przeskoczysz prawdopodobnie przy zastosowaniu logiki w wielu układach. Czasy propagacji na tych układach rozjadą Ci kompletnie timingi i nie ogarniesz tego wg mnie w ten sposób, ale próbuj skoro tak chcesz i nie zapomnij podzielić się później efektami:-)

2,419

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ok. Lista promocyjna na adaptery (pierwsza płytka po 25zł, druga po 10zł, do obu płytek gratis mała płytka minikeypad start+select+option+reset):

1. _kriss_..........2kpl
2. pancio.net......2kpl
3. sikor..............2kpl
4. atarixegs............. 1 kpl (ewentualnie napisz czy chcesz drugi za 10zł)
5. mpolak.........2kpl

Drugi temat - osobno liczony. Pełna klawiatura serwisowa wpinana w powyższy adapter.
W poście #12 zaktualizowałem wizualizację 3d takiej klawiaturki. Płytki PCB zamówiłem, jak przyjdą to przetestuję czy wszystko dobrze zrobiłem i jeśli będzie wszystko w porządku, to będą płytki PCB też na sprzedaż. Cena takiego PCB 40zł. Dostępność będzie około 12-15szt.

2,420

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Postęp w 800XL SIMMexp bez kabli. Skończyłem projektować PCB i zamówiłem już płytki. Następne info wrzucę jak to przyjdzie i jak uruchomię.

A jest tak:

Tematy podstawek pod duże układy Atari są nieaktualne, bo zmieniłem radykalnie koncepcję i nie podkładam się pod duże układy wcale. Rozszerzenie wchodzi pod linię opóźniającą, pod MMU i jeszcze trzy scalaki małe TTL obok tych dwóch wymienionych. To jest sterownik, tu są też GAL i pozostałe elementy. Druga płytka łączy się z pierwszą i na niej są pamięci, a wpina się ją w multipleksery obok RAM-u.

Montaż wymaga przelutowania rezystorów podciągających linie danych na płycie Atari z drugiej strony płyty, żeby w ich miejscu umieścić listwę żeńską, w którą również wpina się rozszerzenie. Druga rzecz, to w jedną przelotkę trzeba wlutować pin żeński, gdzie też wepnie się rozszerzenie (sygnał HALT). Trzecia rzecz, to trzeba pięć kabelków doprowadzić z PIA do rozszerzenia. Resztę się tylko wpina i powinno zatrybić.

Dla tych, którzy lubią się jarać plątaniną ścieżek na projekcie PCB załączam zrzut jak to mniej-więcej wygląda.

2,421

(107 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@Impuls, to wszystko prawda z grubsza co piszesz, tylko, że wróciłeś do Atari po - jak piszesz - 28 latach, a te rzeczy, które wypisujesz o bankowaniu, to tak trochę brzmią jak byś wynajdywał od nowa koło, czy tam szykował się do wyważania otwartych drzwi:-)
Rozejrzyj się najpierw trochę po necie i zobacz jak dużo jest dzisiaj softu wykorzystującego rozszerzony RAM. Skoro nie masz rozszerzenia, to odpal emulator i zobacz jak to wszystko działa. Jest po prostu milion gier które to wykorzystują dzisiaj, nowe gry praktycznie w większości, a stare ładują się w całości do RAM-u umożliwiając powstanie plikowych wersji dużych gier całodyskietkowych, kartridżowych itd. Na dzień dzisiejszy 1MB to już nie jest ciekawostka, tylko praktycznie standard, i co więcej system bankowania też został ustandaryzowany z użyciem portu B, każde mające mieć sens rozszerzenie musi trzymać się tego standardu, bo inaczej nie pójdzie żaden soft na nim. A każdy programista też się tego standardu trzyma i nie jest to żadnym problemem, wierz mi.

2,422

(107 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sikor, ja Sparty też za dużo nie używam, ale mam i czasem odpalę. Natomiast są pewne dobrodziejstwa - np. robimy teraz Sonari, do którego soft pisze Mono i ten że soft jest póki co tylko pod Spartę...

Jak pisałem - dla mnie bateria w ogóle nie jest potrzebna, ale może się komuś przydać - np. Tori za każdym razem jak gadamy o SRAM, to wspomina o tej baterii, więc widać chciałby ją tam mieć, co oznacza, że jest na pewno więcej takich ludzi - dlatego może warto w takim rozszerzeniu dołożyć te dwie diody i miejsce na przylutowanie baterii:-)

2,423

(107 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Impuls, tam bateria działa w funkcji zasilania buforowego jako podtrzymanie jak już się wyłączy kompa. Nie skumałeś tego czy jak? Przecież to proste. Oczywiście, że w normalnych warunkach zasilanie idzie "z prundu", a bateria, to podtrzymanie, zasilanie awaryjne i możliwość wyłączenia kompa, a później włączenia go z powrotem za dwa dni i mania wszystkiego tak jak było.

Jeszcze w kwestii 1MB z na SRAM. Gdzieś na atariage ktoś już kiedyś walczył z rozbudową rozszerzenia Hiasa z tych 512k do 1MB i tam opisywał wówczas Hias, że jest jakiś z tym problem, właśnie z tymi dodatkowymi bitami portu B, że jakiś tam się bajzel robił mu z timingami i odpuścił. Ten ktoś, kto to próbował zrobić też poległ na tym. Tu już więcej nic nie podam, bo nie wiem gdzie to dokładnie na tym atariage czytałem, ale wspominam, że coś takiego miało już miejsce, więc jak by co to warto odszukać więcej informacji, albo się kontaktować bezpośrednio z Hiasem, na pewno odpowie w temacie prosto w dwóch zdaniach i będzie wiadomo o co chodziło - to tak jak by co.
Aha, rozwiązanie Hiasa niekoniecznie jest najlepsze - możesz próbować to zrobić jakoś po swojemu, a te linki podałem tylko, bo to chyba jedyne rozwiązania tego typu. Jeszcze coś pamiętam, że jakiś Niemiec to robił, ale w oparciu o to samo rozwiązanie i sprzedawał jako gotowce.

A pamiętanie z poziomu programistów nie jest szczególnym problemem, bo rozszerzenia są w jednym standardzie - poczytaj o porcie B. Inne rozszerzenia nie mają sensu, bo każdy soft dzisiaj idzie pod jeden standard.

2,424

(107 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zapamiętaj? Przecież nie musisz nic pamiętać, system to ogarnia i oprogramowanie. Zbudowałem już kilka różnych wersji rozszerzenia 1MB do różnych płyt wg projektu Pasia i nigdy mi do głowy nie przyszła taka rozterka, o której teraz napisałeś:-)
Gry same rozpoznają ile masz pamięci i po prostu działają. SpartaDOSX zakłada sobie RAM-dysk na całość wolnej pamięci i masz wielki dysk po prostu w całości dostępny, a resztę ogarnia Sparta (oczywiście możesz to przydzielić inaczej). QMEG robi sobie też dwa RAM-dyski z automatu i nie przejmujesz się niczym więcej, a on sobie to ogarnia. I w zasadzie to koniec dobrodziejstw, do których wykorzystuję rozszerzony RAM.

Co do baterii, to ja tam baterii co prawda też nie potrzebuję, ale jak już się robi taki projekt, to warto zrobić furtkę - zobacz o Hiasa jak to łatwo jest dodać, a może być opcjonalne i się komuś przydać.

W kwestii GAL-a, to na stronie Hiasa w jego projekcie udostępnione są chyba też źródła, ja bym się nie zrażał GAL-em, a upraszcza mocno sprawę, bo w jednym scalaku zamykasz prostą logikę, a bez tego będziesz potrzebował kilku TTL-i. Oczywiście na etapie prototypowania możesz kombinować z TTL-ami, ale w wersji finalnej i tak GAL lepszy. Z resztą jeśli ogarniesz logikę na TTL-ach i uwalczysz wszystkie problemy timingowe:-) to GAL jest już pikusiem - wisienka na torcie i sama zabawa:-)

2,425

(107 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Każdy ramdysk, który założysz będzie sobie pamiętał zawartość.