Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
TURGEN 9.3.0 Kolejna wersja multiplatformowego narzędzia do zarządzania obrazami taśm.
SV 2024 WE - program imprezy Już za tydzień odbędzie się zimowa edycja Silly Venture
Nowa obudowa dla 800XL - zostało 36 dni Niewiele ponad miesiąc do końca kampanii.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
Opcje wyszukiwania (Strona 95 z 97)
O 6.00 to oni już wychodzą (po sprawdzeniu, że już wszystkie media są) z delikwentem. Przychodzą o 2:00.00.
Przez cinche nie podłącza się innych sygnałów oprócz tych, o których napisał larek. Można podłączyć przez s-video: luma i chroma, a przez cinch audio.
He he, kiedyś... Na pewno nie będzie na to czasu i/lub chęci. Kiedyś podrosną dzieci i będą miały małe. Będziesz na emeryturze wysiadywał jaja w przychodniach lekarskich. Ja mam kupę sprzętu i od 4 lat nawet nie zajrzałem do pudeł, poza drobnymi wyjątkami.
Pierwszą kasetę kupiłem właśnie w takim "studiu". Ni w ząb nie wiedziałem, jaką grę kupić (1986 kwiecień). W końcu kupiłem kasetę z dwiema grami: Moon Patrol i Pole Position. Ech, ta atmosfera przy wgrywaniu...
Były tam jeszcze programy z muzyką w Basicu.
Ja bym zrobił inaczej. Wywalił bym tranzystor Q4 i z otworu po bazie mam luminancję, a z emitera Q5 - chrominancję. Nie będzie obrazu composite (z modulatora też nie, ale kto go używa mając svideo). Zamiast czincza video wstawić złącze do druku SV (przykleić do góry nogami), podłączyć sygnały i gotowe.
EDIT: Tę chromę to nie z emitera, a z połączenia R51 i R52, tam już ma właściw poziom.
MW: nie pisz postow jeden pod drugim. Od tego jest Edytuj.
KAŻDE, BEZ WYJĄTKÓW!!! urządzenie przyłączane do portu SIO MUSI mieć wyjście typu open collector. W przeciwnym wypadku będą konflikty jak w tym wypadku. Dodanie diody to nic innego, jak układ zastępczy wyjścia OC.
Płyta NTSC powinna mieć miejsce na dodatkowe elementy niezbędne w wersji PAL. Trzeba wymienić Antica, Gtię, dołożyć 74LS74, wymienić kwarc 14MHz i dołożyć kwarc 4,43MHz. O dodatkowych opornikach, kondziolkach czy dławikach nie wspominam...
Kiedyś się w to bawiłem, przerobiłem na PAL parę 800XL i konsolę 5200.
W czasie weekendu poszukam w piwnicy czerwonego kapownika, gdzie sobie zapisywałem wykonane prace do rozliczenia z Karenem (pracowałem wtedy na zlecenie). To były czasy. Za rozszerzenie pamięci w 600XL brało się prawie pensję. Fakt, że połowa to był koszt części, ale zawsze...
W końcu 1986 roku przestrajałem z kolegą partię 130XE z PALu angielskiego na europejski. Miały białą a nie szarą naklejkę z pod spodem. Były jednobitowe, te pamięci, nie komputry. Dla ciekawskich mam gdzieś chyba listę numerów seryjnych egzemplarzy, które przestrajałem.
Różnica jest, i to duża. Zasilacz C64 daje dwa napięcia: 5VDC (napięcie stałe stabilizowane do 1,5A) i 9VAC (zmienne z osobnego uzwojenia transformatora do 1A). Ze zmiennego tworzone jest dodatkowe napięcie dla SIDa VIA i napędu magnetofonu.
Na razie jest tylko zaprojektowana, chcę zamówić wykonanie kilku sztuk (3-4), ale dopiero gdy zakończę testy niektórych fragmentów. Jak w każdym projekcie - potrzeba wprowadzenia zasadniczych zmian narasta w miarę zbliżania się projektu do końca. Na płytce będzie 5 gali - myślę o zastąpieniu ich jednym fpga, ale to w przyszłości. Koszt wykonania płytek będzie spory, gdzieś 120 zeta od gołej sztuki. Do tego koszt elementów. W płytce jest ok. 1200 otworów i tylko jeden jumper.
Piguła, hujzyt Zeuan? Bo mnie to gryzie...
Oczywiście, jestem chętny na płytkę. Chciałem ten układ (VBXE) włączyć do ogólnej płytki rozszerzeń, którą projektowałem, ale w końcu zrezygnowałem z uwagi na stopień komplikacji i rozmiary całości. Płyta rozszerzeń jest zaprojektowana, zawiera 1088k RAM, Sparta DOS + RTC, IDEa z kartą CF, do 16 różnych OS ROM, Basic XL, XE, Action!, TurboBasic XL i Pokey Stereo. Wszystko w wersji smd, a i tak płytka ma wymiary 290X100mm.Osobna płytka VBXE spokojnie mieści się pod nią. Całość ustawiana za pomocą programowego setupu (bez żadnych przełączników zewnętrznych) przy pomocy dodatkowegoo PIA, który spokojnie obsłuży też zaprogramowanie VBXE. Przyjąłem zasadę nieingerencji w obudowę komputera, dlatego pisałem o tym DIN8, ale widzę, że bez tego się nie obejdzie. Chyba że zastąpię oryginalne gniazdo DIN5 gniazdem miniDIN lub innym, np. od ST.
Electron, czy masz do sprzedania płytkę VBXE? Chętnie sobie to zmontuję, bo części już mam.
Oczywiście, że można zasilać z SIO (pin 10). Można by dodatkowo odfiltrować to napięcie (LC), choć i tak w kompie jest podwójnie filtrowane, i niech hula.
larek, masz świętą rację. To powinien być 5 kołek DIN5. Za pomyłkę przepraszam, już ją usunąłem.
Np w TechnoService http://www.technoservice.com.pl jest kalkulator cen płytek prototypowych. Koszt uruchomienia produkcji wynosi 60 PLN, koszt wykonania 10 szt. płytek 60X80 mm to 312 PLN, czyli razem 372 PLN + VAT ofkorz. Przy większej ilości cena zmaleje, bo np 100 szt to już nie seria prototypowa
Pierwszy stopień ma wzmocnienie ok. 4,5, a drugi wprowadza stałe ujemne sprzężenie, więc wzmocnienie sumaryczne pi*oko 3,5 - 4. Monitor powinien mieć na wejściu opornik 75om do masy.
http://www.allegro.pl/4760_30_pin.html? … view=gtext
Jeszcze trochę tego jest :). W moichzapasach jest tego ze 100szt.
Jeszcze jedna uwaga - dyskietka testowa 1050 nie będzie działać z CA2001, trzeba użyć systemowej (chyba to DOS XL, nie pamiętam) lub ściągnąć z sieci.
Wygląda to na przegrzewanie się któregoś elementu. Myślę, że trzeba zacząć od stabilizatorów. Po włączeniu zimnej stacji sprawdzić napięcia na ich wyjściach, powinny być 5V i 12V. Gdy stacja się "zatka" - znów sprawdzić. Jeżeli napięcia są OK, to pewnie przegrzewa się któryś element. Spotykałem się z kontrolerami, które pod wpływem normalnego nagrzewania przestawały działać i stacja się, jak piszesz, zatykała a po ostygnięciu odtykała. Nie wiem, czy po zdjęciu obudowy czas poprawnego działania nie wydłużył się.
Nie tylko kontrolermoże się przegrzewać, inne scalaki też. W takim przypadku otwieram stację, odkręcam napęd nie rozłączając go i w czasie pracy stacji (np. test obrotów dyskietki) podgrzewam po kolei scalaki lutownicą (z czuciem!). Po podgrzaniu uszkodzonego stacja przestaje działać.
Co do testu obrotów - masz go na dyskietce systemowej dołączonej do stacji. Jeśli jej nie masz - użyj np. SIO2PC do załadowania atr-a z peceta. Sprawdź, czy obroty nie rozjeżdżają się po jakimś czasie. Postępuj tak jak to jest opisane w przypadku 1050 na stronie dereatari.
Staca lutownicza rulez! Niech się schowa ta... Włoszczowa :D
"nie wiem, moze przez alignment i nowoczesne kesze, hasz jest nieoptymalny dla setów danych które używa zwykle asembler jako labele" napisał mikey wczoraj.
Ło matko!
Czy ograniczenie obszaru adresowego PIA do D300-D37F spowoduje jakieś perturbacje w systemie? Chcę podłączyć drugą PIA pod obszar D380-D3FF. Według mnie powinno być OK.
Zamiast pracowicie wypiłowywać dziurę w obudowie na złącze RGB proponuję zastosować gniazdo DIN8 zamiast oryginalnego wyjścia monitorowego DIN5. Dodatkowe trzy piny to R,G i B. Pozostałe bez zmian.
Znalezione posty [ 2,351 do 2,375 z 2,405 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.089 sekund, wykonano 15 zapytań