2,276

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie ma opcji wraz z klejeniem i uruchomieniem. Przykro mi, ale nie mam na to mocy przerobowych. We własnym zakresie, albo poszukać kolegi spawacza z okolicy...

2,277

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dwa nawet są w tym karcie i jest stereo:-)

Ode mnie można se kupić płytki PCB, elementy i lutowanie we własnym zakresie. 25 płytka +7 wysyłka.

Mono zrobił player do muzyczek.

2,278

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Gdzie takie obudowy sprzedają?
Czy ona wejdzie w 65XE bez ECI, czy będzie z nią tak samo jak z KM-20?

2,279

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pokaż zdjęcie albo link do tej obudowy.

A SONari to połączenie Sonic+Atari z tego co mi powiedział Toriman.

2,280

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja tak jak pisze Toriman zrobiłem swój kartridż SpartaDOS X flashowalny. Zwykła podstawka, EEPROM w podstawce i wyciąłem prostokąt w kształcie tego scalaka w obudowie Z7. Wierzch scalaka jest gładko równo z zewnętrzną płaszczyzną obudowy kartridża, więc stąd wiem, że nie ma siły, żeby to zmieścić w środku.
Obudowa KM-20 ma jakby minimalnie więcej przestrzeni i chyba jest ciut grubsza, możliwe też że ma trochę cieńszy plastik (choć to już tylko moje przypuszczenia).

2,281

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W obudowę Z7 nie wejdzie na pewno. Za to z tego co przymierzyłem, to powinno wejść w obudowę tą przezroczystą KM-20.
Mówię, że "powinno", bo nie mam Yamaszek (jeszcze ciągle płyną chyba okrętem) i przymierzałem tylko z innymi układami w DIL40. Wchodziło mi to na styk dosłownie, ale układy mogą być różnej wysokości, więc nie wiadomo na 100%. Poza tym użyłem podstawek zwykłych, a układy wciskałem na prawdę do samego końca, że układ leży wtedy swoim korpusem na korpusie podstawki.
Jak to wszystko dobrze idealnie spasowałem, to obudowa się zamknęła i dała skręcić, kartridź był dość ładnie spasowany, choć zostaje jakby lekko niedomknięty, ale to jest dosłownie niewidoczna szczelinka na grubość kartki papieru, więc spokojnie może tak być i wyglądało ładnie.

Tylko inna ważna uwaga dot KM-20. One są za szerokie i nie da się ich wsadzić w 65XE bez ECI. Obudowa Z-7 w przeciwieństwie do tej KM-20 ma takie przewężenie umożliwiające wsadzenie kartridża w gniazdo 65XE bez ECI. Ja swój kartridż wpinam w przelotowy kartridż SpartaDOS X, więc nie robi mi problemu ta szerokość obudowy.

2,282

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ponieważ wszyscy w kompletach z adapterem wzięli również PCB pełnej klawiatury, to prawdopodobnie nie będzie potrzeby używania mini-keypada, którego dołączyłem jako prosty dodatek do samego adaptera. Ale gdyby ktoś przypadkiem tego mini-keypada chciał polutować i użyć, to informuję, że wkradł się mały błąd w płytki. Brakuje masy dołączonej do pinów złącza mini-keypada. Bardzo łatwo to poprawić w czasie lutowania, więc załączam instrukcję poprawki tego błędu jak by co.

Przy okazji: zostało mi jeszcze kilka sztuk PCB klawiatur i adapterów. Jak by ktoś był zainteresowany, to zapraszam.

2,283

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Fajne podsumowanie.
W linku w Twoim artykule prosił bym jeśli możesz wrzucić (S)NESctrl ponieważ tak się nazywa de facto mój interfejs, a nie enigmatycznie "kontroler do gier, gamepad".
Inna sprawa, że zainteresowanie tym moim wynalazkiem było znikome wręcz wśród Atarowców, a projekt stał się bardzo popularny wśród Amigowców i to nie tylko w Polsce ale i na świecie. Ciekawe w tym wszystkim jest natomiast to, że projektowałem to pod Atari, bo ja z kolei jestem starym Atarowcem i np. tryby pracy interfejsu projektowałem pod swoje własne doświadczenia i wspomnienia z dawnych czasów z grania na Atari właśnie. Drugi przycisk fire dołożyłem w ostatniej chwili tuż przed produkcją interfejsu, bo akurat przypadkiem doczytałem, że na Amidze to jest wykorzystywane, a implementacja była bardzo łatwa. W późniejszym czasie mój interfejs przetestował Larek (są filmy na jego kanale youtube), interfejs mu się spodobał i postanowił dodać obsługę tego drugiego przycisku w standardzie Amigi do swojego programu testującego joystick.
Patrzyłem na schematy tego "nowego" rozwiązania i wydaje mi się, że być może (S)NESctrl zadziała poprawnie z tymi przerobionymi grami pod dwa przyciski. Sprawdzę to w wolnej chwili.

2,284

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pisałem już o tym jak tylko dostałem płytki.

Na ostatniej partii czerwonych płytek jest tylko jeden błąd fabryki - właśnie te pola diody przykryte soldermaską.
W pierwszej partii czerwonych płytek przykryte są soldermaską pola diody, kondensatora 1uF i padów do ustawiania adresu.
W płytkach czarnych przykryte są tylko pady do ustawiania adresu.

W każdym przypadku trzeba to sobie oskrobać czymś ostrym żeby była czysta miedź i normalnie lutujemy, nie jest to wielki problem.
Generalnie w projekcie jest błąd z tą soldermaską dla tych trzech elementów. Różnice w partiach natomiast polegają na tym, że Chińczyk sam z siebie częściowo to poprawił na etapie produkcji, ale w żadnej partii nie poprawił wszystkiego.
Ostatecznie poprawię ten błąd i jeśli kiedykolwiek będą jeszcze płytki zamawiane, to już będzie ok, a na razie skrobać i nie marudzić.

2,285

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Taki rejestr przesuwny, to dobry pomysł przypadkiem. Tyle, że zamiast u1mb wystarczy do tego Attiny13:-)

Oj nie wiem czy zbuduję. Chodziło mi po głowie zrobienie toru video na osobnej płytce, ale ostatecznie w 800XL idzie uwalczyć, żeby obraz był ładny, w 130XE też idzie. A mojej płyty bez ECI pomimo wielkiego sentymentu (bo to mój egzemplarz z dzieciństwa) mam już trochę dość, bo walczyłem na niej z różnymi rzeczami ze dwa lata. Obecnie ten mój sentymentalny jest już pozamykany, działa sprawnie, ma 1MB i QMEG-a. Używam go z rzadka, a moim ulubieńcem jest 800XL bez Freda. Natomiast do testów na otwartym sercu używam płyt 130XE luzem.

2,287

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@pajero, no i mój projekt to załatwia, obsługuje też dwa fire zgodne ze standardem Amigi:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=14670

@sun: Nie lubię być pesymistą, ale w 65XE bez ECI jak analizowałem rozkład wszystkiego na płycie głównej, to obawiam się że najlepszym modem video było by wywalenie całego toru wizji z płyty Atari i przeniesienie go na odrębną płytkę, którą radził bym zamontować w miejscu modulatora:-)

@atarixegs: Z poprawianiem sygnału video tylko z XL, bo mam takiego 800XL, którego sobie buduję od kilku miesięcy na bóstwo i dopieszczam każdy szczegół, a obraz miała fatalny. O ile każde XE jak się podepnie pod s-video, to od razu w większości przypadków jest ładny obraz ostry (trochę lepszy lub gorszy, ale i tak w miarę ładny), to moja 800XL miała po s-video obraz gorszy niż XE po composite:-) Jakiś poprzedni właściciel tej płyty dolutował sygnał cromy, ale wziął go z dziwnego miejsca, też, więc musiałem to wszystko powywalać co pogmerał i zrobić porządnie. Tak że zgłębiłem temat i od razu zrobiłem wszystko co byłem w stanie, tak że mam teraz obraz na tej 800XL najładniejszy w moim odczuciu ze wszystkich Atari jakie posiadam.

@seban: To co piszesz o zasilaniu, to święta prawda. Dlatego jeden z punktów moich poprawek w 800XL było odcięcie zasilania od całego toru video i doprowadzenie go osobnym przewodem bezpośrednio z okolic włącznika zasilania i pierwszych kondensatorów. Taki zabieg wyraźnie likwiduje kreski zakłóceń zegarowych.

2,290

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Żeby nie było, że nie na temat i pasowało do obu subwątków:

Kawa i wuzetka są obowiązkowe dla każdego! Bijemy się o Złotą Patelnię!
:)

@atarixegs, u mnie to chyba już nie odświeżanie RAM-u, te prążki mają inną szerokość, wiem jak wygląda odświeżanie RAM-u, które wszyscy znamy i zlikwidowałem je całkowicie. Oczywiście mówimy o zakłóceniach pochodzenia zegarowego. Zakłócenia pochodzenia zegarowego dają wyraźne prążki w postaci wąskich ostrych kresek, zwłaszcza na tak wyostrzonym obrazie s-video. Tutaj natomiast chodzi chyba o coś innego jednak, bo te prążki są bardzo regularne na całym ekranie i płynnie przechodzą takim mini-gradientem - nie wiem jak to nazwać. Zwróć też uwagę, że prążki u Sebana i u mnie mają taki sam charakter jeśli chodzi o ich wygląd, jednak mają inną szerokość - w efekcie inna ilość ich jest na całym ekranie (u Sebana około 40, u mnie około 80 - ciężko to policzyć, ale wychodzi na to, że jakieś dwa razy więcej).

Ze względu na to, że efekt ten przypomina mi trochę morę z Atari ST, którą mam na tym monitorze, pomyślałem, że tutaj być może też jest to jakiś efekt skalowania obrazu przez monitor LCD. Myślę tak zwłaszcza, że robiłem dużo eksperymentów przy ulepszaniu obrazu w 800XL i na bieżąco patrzyłem na zmiany. Każdy efekt zakłóceń można zmieniać: zwiększać i zmniejszać, a podczas grzebania w kompie widać jakie zmiany zachodzą na ekranie. Natomiast te prążki, o których mówimy są cały czas tak samo intensywne i występują niezależnie od wszelkich innych zakłóceń i zniekształceń obrazu, a jakiekolwiek grzebanie w kompie nie ma na te prążki w ogóle żadnego wpływu. Z uwagi na te obserwacje pomyślałem, że to jednak wina obróbki sygnału przez monitor, ale nie mam tego jak sprawdzić, bo mam tylko jednego 800XL, a na wszystkich płytach XE obraz jednak jest zupełnie inny i usiany innymi efektami, z kolei nie mam też akurat żadnego innego monitora do takiego testu.

@tebe: w 800XL zrobiłem tak, że przeryłem internet w poszukiwaniu różnych ulepszeń toru wizji. Ze znalezionych instrukcji zrobiłem listę kilkunastu punktów co trzeba zrobić. Poszedłem taką drogą, że robiłem każdy punkt odrębnie, patrząc jakie zmiany wprowadza on na ekranie, dużo też robiłem zmian na włączonym kompie mając na bieżąco podgląd w to jak się zmienia obraz. W ten sposób wyrzuciłem elementy modyfikacji, które nie robiły za bardzo nic, natomiast zostawiłem tylko kilka punktów, które konkretnie polepszają obraz i opisałem sobie z grubsza co robi każda modyfikacja i trochę z grubsza też jak i dlaczego to tak działa, bo nie lubię tych modów, gdzie jest tylko napisane co wszystko powymieniać, a nie napisano dlaczego. Opiszę to w osobnym wątku, żeby tu tematu nie zaśmiecać, ale musiał bym z tego zrobić kawałek artykułu ze zdjęciami, czyli muszę znaleźć trochę czasu...

Te pionowe prążki widoczne wyraźnie na pierwszych dwóch zdjęciach, to jest efekt mory na monitorach LCD?
Zrobiłem jakiś czas temu poprawki toru video w swoim 800XL, udało mi się usunąć zakłócenia zegarowe i wszelkie inne, mam mega dobry obraz po s-video - żyleta. Obraz jest gładziutki, ale właśnie na koniec został mi ten efekt delikatnych prążków identycznych jak na powyższych fotkach. Nie mam jak sprawdzić, bo nie mam dla porównania obecnie żadnego innego monitora, a efekt ten u mnie występuje na Samsungu 710MP, przy czym podobne prążki w sposób wyraźny widoczne jako mora mam z hires ST, stąd pomyślałem, że tu będzie to o to samo chodziło?

Edit: u mnie wygląda to tak jak na zdjęciach w załącznikach (piksele są ostre u mnie jak u Sebana, ale nie mogę tego uchwycić na zdjęciu słabym telefonem) - w każdym razie widać te prążki, o które mi chodzi. Ciężko uchwycić też mi te prążki na zdjęciu, na QMEGu słabo wyszło, na READY za mocno, w rzeczywistości one są słabiej widoczne niż na zdjęciu z READY, a mocniej niż na zdjęciu z QMEG-a.

2,293

(364 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Do takich pojedynczych projektów, gdzie dana osoba robi sobie 1szt np. Sonari, to i tak jest najlepiej pokupować części na allegro. Nie da się prawie nigdy kupić wszystkiego u jednego sprzedawcy, ale jak się dobrze poszuka, to do Sonari da się kupić wszystkie scalaki u jednego, u drugiego wszystkie elementy RC, no i tylko osobno to gniazdo minijack, które niefortunnie zostało zaprojektowane takie dość mało popularne. Trochę przesyłki przedrożą, ale przy pojedynczym projekcie, to znowu nie jest aż taka straszna katastrofa. Ewentualnie warto się zgadać lokalnie w 2-3 osoby itp.
Na tą chwilę nie zająłem się tym kompleksowo, ale rozważam przy kolejnych projektach sprzedaż kitów do montażu zawierających komplet elementów, więc może przy kolejnych projektach będę to ogarniał całościowo, co na pewno by uprościło temat dla Was wszystkich, a zamiast dać zarobić firmom kurierskim i poczcie, zostały by te pieniądze u mnie i przynajmniej by nie były wyrzucone w błoto, tylko przepite:-)

2,294

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Panowie, polutowałem, przetestowałem zarówno z 65XE, jak i z 800XL i wszystko działa elegancko. Jestem wniebowzięty faktem, że mogę coś napisać grzebiąc w płycie położonej luzem na biurku:-)

Załączam zdjęcia jak to wyszło.

Poniżej wykaz potrzebnych elementów. Elementy widać na zdjęciach, więc każdy będzie wiedział czego szukać.

Adapter:
- złącze męskie IDC26 do druku - 1szt

Klawiatura:
- złącze męskie IDC26 do druku - 1szt
- dioda LED SMD w rozmiarze 0805 czerwona - 1szt
- przyciski tact switch 6x6 (H=4,3mm) - 61szt

Taśma połączeniowa:
- złącze IDC26 żeńskie zaciskane na taśmę - 2szt
- taśma IDC 26 żył (lub minimum 24 żyły widoczne na zdjęciu, bo ostatnie dwa piny nie są wykorzystane) - na zdjęciu widoczna taśma długości 20cm, ale może być dowolna, tylko powyżej kilometra mogą być zbyt duże spadki napięcia:-)

Mini-keypad (opcjonalnie):
- przyciski tact switch 6x6 - 4szt
- złącze żeńskie goldpin do druku 2x3 - 1szt (lub jak na zdjęciu wlutowałem 2szt 1x3)

2,295

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ponoć takim syscheckiem nie za wiele idzie sprawdzić, bo żeby syscheck zadziałał, to musi być prawie wszystko sprawne w kompie:-) Ja tam myślę, że lepiej kupić oscyloskop:-)

Edit: a tymczasem załączam zdjęcie PCB klawiaturki.

2,296

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dziwnie okrężną drogę kombinujesz, bo sio2sd jest przecież zewnętrznym urządzeniem, a przełączniki mają być w środku w komputerze, sterować wewnętrznymi rozszerzeniami i być niezależne od jakichkolwiek innych urządzeń. Poza tym nie ma logicznego związku pomiędzy sterowaniem rozszerzeniami a sio2sd, to zupełnie różne bajki:-)

Niemniej jednak na podobnej zasadzie jak zaproponowałem wykorzystanie portu A, to równie dobrze można top samo zrobić przez SIO, to bez różnicy, chociaż chyba przez port A łatwiej, bo tam swoją komunikację można sobie zorganizować, a na SIO trzeba by to zrrobić jako urządzenie o konkretnym numerku przypisanym i jechać komunikację z tym urządzeniem protokołem zgodnym z transmisją danych przez SIO, co trochę mi się wydaje być przerostem formy nad treścią.

A jeszcze tak bez związku z przełącznikiem, ale w związku z SIO2SD: pamięć w tamtej Atmedze jest wypełniona chyba do ostatniego bajtu z tego co pamiętam, dlatego między innymi skończyły się kolejne wersje i mamy jedną ostatnią już od baaardzo dawna. Źródła dostępne na githubie, o których prawdopodobnie mówisz, to źródła do którejś bardzo starej wersji 2.x, natomiast z tego co wiem, to źródeł aktualnych nie udostępniono publicznie i chyba nikt ich za bardzo nie ma.

2,297

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Sikor, to popraw jak Ci tam pasuje, bo już na śledzeniu widzę że listonosz ma płytki w torbie. Dziś lub jutro będę to lutował i testował, jeśli wszystko będzie w porządku, to rozsyłam info na PW do wszystkich, a następnie w drugiej połowie tygodnia mogę robić już wysyłki.

2,298

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Simius: dwa szybkie pytania, które zapewne wszystkich frapują:
1. Tak orientacyjnie kiedy mniej-więcej przewidujesz dostępność Sophia 2 dla tych osób, które zapisują się na listę? Nie chodzi o dokładny termin, tylko o przybliżony spodziewany.
2. Jaka będzie mniej-więcej cena, tu też chociaż jakiś przybliżony rząd wielkości gdybyś mógł podać?

2,299

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Super. Ładnie zrobiłeś te szpilki. Pochwal się jak odpalisz:-)

2,300

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Najprawdopodobniej w nadchodzącym tygodniu. Kilka dni temu dostałem już płytki adapterów, ale postanowiłem poczekać na płytki klawiatur, żeby sprawdzić jeszcze czy wszystko działa przed wysyłką do Was, a też większość chce komplet adapter+klawiaturka, więc przesyłki będą wspólne na całość. Płytki klawiatur widzę na śledzeniu, że są już w Polsce, tak że odezwę się jak wszystko przetestuję.

Co do samego adaptera, to jestem bardzo zadowolony i Wy też na pewno będziecie. Wyszło dokładnie tak jak chciałem, w złącze pasuje idealnie, przymierzałem do kilku płyt 65XE i 800XL w różnych rewizjach i we wszystkie gniazda pasuje super. Załączam zdjęcie jak wygląda adapter po obu stronach i jak pasuje płytka adaptera w 65XE.