201

(107 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Na obecnej płytce SIC!+ układy są tak blisko, że te podstawki szczelnie się ze sobą stykają. Gdyby się nie mieściły, to można ominąć problem wlutowując same "nóżki" od podstaw-ki/ek - tak jak zrobił Piguła w Ham-Pack-u (na bazie SIC!-a) :)

202

(107 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Póki co postanowiłem sprawdzić czy da się elementy upchać bez usuwania "żeber" z obudowy... nie wiem czy to do czegoś się przyda, ale się trochę pobawiłem :)

http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/sic!plus/1.jpg
Ułożenie dość ścisłe, pamięci ułożone "poziomo" (patrząc na zdjęcie), przełączniki i przycisk zmieściły się razem pośrodku, jednak żeby tak wlutować przycisk trzeba by było wyprostować mu nóżki, lub użyć takiego z dłuższą "lufą" i zamontować nieco głębiej.

http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/sic!plus/2.jpg
Podobne jak wyżej, zamienione miejscami dwa układy, można też np. nie przekładać krótszego układu.

http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/sic!plus/3.jpg
Układy odchylone pod kątem, żeby lepiej zmieścić dłuższy przycisk i być może zyskać miejsce na lepsze ułożenie ścieżek.

http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/sic!plus/4.jpg
Częściowy powrót do oryginalnego ułożenia (z uwzględnieniem "przeszkód").

http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/sic!plus/5.jpg
Flsh-e przeniesione na "dół", na górze dużo więcej miejsca, jednak "perforowana" w taki "wzorek" płytka może być mało wytrzymała.

http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/sic!plus/6.jpg
Pamięci przeniesione na górę, przycisk przeniesiony na środek - jeżeli zostanie wlutowany jako pierwszy powinien się zmieścić razem z przyciskami, bez jego żadnych "przeróbek". Pozostałe układy zyskują sporo miejsca, gdzie można je dość swobodnie rozmieścić.

http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/sic!plus/7.jpg
Przykład innego rozmieszczenia pozostałych układów.

http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/sic!plus/8.jpg
Wersja "niesymetryczna" (przynajmniej najbardziej niesymetryczna). Pamięci z jednego boku, pozostałe układy z drugiego, więcej miejsca w "szczytowej" części, takie ułożenie pozwala umieścić "dłuższy" przycisk odseparowany od przełączników. Płytka wydaje się mocniejsza, małym problemem może być ciasne (jest minimalny luz) ułożenie układów pamięci, co może przeszkadzać przy ewentualnym otwieraniu obudowy.

Oczywiście próbując różnych ułożeń nie brałem pod uwagę prowadzenia ścieżek, oraz funkcji spełnianych przez poszczególne układy (na razie się temu i tak nie przyjrzałem :)). Gdyby miała powstać nowa wersja pcb jeszcze lepiej dopasowana do tej obudowy, to oczywiście najlepiej byłoby próbować w edytorze na w pełni zaprojektowanym pcb.

Edit: Zapomniałem dodać, że w pierwszej wersji wyjęcie układów z podstawek byłoby bardzo trudne. Aby przy tak ciasnym ułożeniu dało się układy wyjąć myślę, że trzeba by było przewidzieć pod nimi otwory, tak, aby dało się układy wypchnąć od spodu.

To tyle na teraz...

203

(4 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Vistę 32 bit mam, ale na razie nie sprawdzę, bo w tamtym kompie padł zasilacz... Jak wymienię kondensatory to zobaczę (może i 64 bit spróbuję).

Co do update-u to nie wiem jak jest obecnie, ale jeszcze w 2018 Vista ściągała update-y, instalowała je, a po instalacji Service Pack-a uaktualniała Windows Update i... update przestawał działać. Szukałem wtedy rozwiązania i ludzie pisali, że to wina serwera. Tymczasem wyglądało na to, że sam update się uszkadza/ł, bo przy odłączonym internecie tak samo jak przy podłączonym w nieskończoność sprawdza/ł update. A skoro wcześniejsze update-y ściągał to znaczy, że serwer działa/ł. Może jest na to jakiś sposób?

204

(107 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@Stryker - czekam na odpowiedź (Obudowę w razie czego zamówiłem, z pozostałymi częściami też chyba nie będę miał problemu; nie znalazłem jak się opłaca InPost, jedynie, że trzeba się zarejestrować i "opłacić", do tej pory nie miałem takiej potrzeby...)

205

(76 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Może już ktoś to pisał, bo nie doczytałem...

Zmiana kolorów to tak zwany attract mode - taki "wygaszacz ekranu", który włącza się po określonym czasie.

Co do zakłóceń, to może coś w pobliżu sieje i stąd te problemy?

Ja stawiam magnetofon na Atari i zdarza się, że nic się nie wczytuje z powodu brumienia, które być może generuje jeden z TV do którego podłączam Atari. Efekt jest taki, że jak włączę odczyt R>D: * i Wcisnę Play (bez kasety) i przemieszczam magnetofon nad Atari słychać wyraźne brumienie (z głośnika TV) i widać to na ekranie (pasy). Kiedy Atari jest podłączone do innego wyświetlacza to ten efekt nie występuje. Czasami jednak takie brumienie pojawia się też w innych okolicznościach i jego źródła nie udało mi się ustalić. Prawdopodobnie nie działoby się tak gdyby magnetofon miał ekran, który był montowany fabrycznie w niektórych egzemplarzach. Obecnie mam taki jeden nowy magnetofon. Kiedyś zrobiłem taki ekran samodzielnie z foremki aluminiowej, ale do dziś nie zamontowałem w działającym magnetofonie z Turbo K.S.O....
https://atarionline.pl/forum/comments.p … e=2#Item_8

Może spróbuj wyłączyć monitor / TV na czas zapisu / odczytu :)

Druga sprawa, że mogą być zimne luty w porcie joysticka.

206

(76 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Tak, to jest prawidłowo.

A czy nie jest tak, że na C64 co ciekawsze gry wymagają stacji dyskietek?

Ja mam podstawki 65XE więc jestem za podstawką i może być z doczytywaniem danych ze stacji / magnetofonu (pliki do konwersji na dowolne turbo) / Cartridge - to już wersja płatna (może zawierać bonus w stosunku do wersji kasetowej / dyskowej). Mogłoby to być też tak zorganizowane, że gdyby była większa ilość pamięci program odczytywałby więcej danych na raz, a jak nie to by wymieniał w zależności od lokacji (o ile to tego typu gra). Idąc dalej można by ustawiać czy chce się wszystkie muzyczki czy nie...

Prawdopodobnie tego nie zrealizuję, ale sam chciałem zrobić grę z doczytywaniem lokacji, przy trzymaniu w pamięci głównego ekranu gry, co prawdopodobnie wymagałoby 130XE :), albo cartridgea, ale to miał być darmowy projekt, na którego potrzeby i tak musiałbym się sporo napracować, więc wersja na cartridge u mnie by nie przeszła, choć rozmieszczając dane można by to mieć na uwadze na przyszłość...

208

(31 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Po mozolnym wyszukiwaniu udało i się znaleźć link do transmisji uroczystości pogrzebowych na żywo, które trwają od 13:00:
https://www.facebook.com/Proszynski/vid … 157289866/

209

(76 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

VLX, wielkie dzięki raz jeszcze za TurDys-a :D Okazało się, że zauważyłem wcześniej, jak go wrzuciłeś na AOL, ściągnąłem wtedy i zupełnie zapomniałem :)

Ramik, co do Blizzarda to kiedyś przyczyniłem się pośrednio do wyodrębnienia microloadera30, "uwolnienia" pliku ROM i konwersji The Goonies z Turbo K.S.O. na Blizzard https://atarionline.pl/forum/comments.p … ionID=4219 . Blizzarda znam tylko z emulatora. Tu na forum jest bardzo ciekawy wątek o Turb-ach :) http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=12348 .

210

(76 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

A czy plik zapisany na tym magnetofonie w normalu się na nim wczytuje? Spróbuj nagrać jakiś dłuższy program i go odczytać.

Być może jest coś nie tak z mechaniką - np. pasek, lub coś nie tak jest z samym turbo?
Warto zerknąć na schemat - która linia we wtyczce Joysticka 2 odpowiada za odczyt, a która za zapis.
A może ta wtyczka nie styka? Może spróbuj ją docisnąć / poruszyć?

Ja bym jeszcze zrobił taki test, że nagrałbym serię nazw jedna za drugą i sprawdził czy którąś złapie :)

211

(76 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

D: spacja i gwiazdka! (gwiazdka musi być czwarta i koniec)

Edit: Nie pamiętam czy wpisanie gwiazdek na dalszych pozycjach (gdy szukana nazwa składa się z kilku gwiazdek) ma znaczenie, ale teoretycznie w Twoim przykładzie "D: ***" K.S.O. mogłoby szukać programu którego nazwa zaczyna się od gwiazdki :) Ale chyba tak nie jest - dla pewności "D: *" lub łatwiej "D***".

Można szukać fragmentu nazwy np. "D: A*" będzie wyszukiwać nazwy zaczynające się od "A".

212

(76 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Pierwszy znak to litera oznaczająca urządzenie - dla Turbo K.S.O. "D", drugi znak jest ignorowany w tym miejscu może występować numer stacji lub ":", w przypadku K.S.O. nie ma on znaczenia, trzeci znak to znak sterujący - patrz podlinkowana instrukcja, i dopiero czwarty znak to nazwa (stąd po D: konieczna jest np. spacja lub gwiazdka, która zostanie pominięta). Gwiazdka na czwartej pozycji oznacza, że chcemy odczytać nazwę i zostaniemy zapytani o potwierdzenie wczytania, gdy zaprzeczymy K.S.O. będzie szukać kolejnej nazwy.

EDIT:
Jeżeli wpiszesz D, D*, D:*, D1* czy D** efekt będzie taki jak opisujesz K.S.O. będzie szukać pustej nazwy, której nie znajdzie i niczego nie wczyta.

Skoro odczytuje fragment to znaczy, że turbo jest kompatybilne, jeżeli masz błąd zawsze po pierwszym bloku to może oznaczać, że pliki są zabezpieczone (można je skopiować używając zmodyfikowanego kopiera).

Głowica odczytująca i zapisująca to ta sama głowica :) Druga - ta jasna po lewej to głowica kasująca :)
Jeżeli nie była ruszana to bym jej nie ruszał. Regulacja tej pierwszej spowoduje, że sygnał będzie zapisany inaczej, ale skoro ona zapisuje i odczytuje to sama dla siebie jest zawsze ustawiona dobrze :) No chyba, że jest jakoś skrajnie źle np. śruba jest poluzowana.

213

(76 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Jeżeli dobrze wpisujesz "D" i trzy gwiazdki (liczy się ta trzecia) i przewijasz przed pierwszy sygnał to wygląda jakby coś było nie tak z turbo. Zakładam, że przy zapisie po "O" i D:_NAZWA naciskasz "Record i Play" a dopiero na końcu Return. Na słuch po pierwszym pisku nie powinno być bloku danych tyko charakterystyczny "kwęk" - to właśnie nazwa, która powinna zostać odnaleziona, a po niej bloki - każdy zaczynający się od pisku pilota po którym są trzaski danych.

EDIT:

W poprzednim poście dopisałem o przełączaniu przewodów.

"zły format pliku" oznacza, że sygnał został odczytany więc sygnał jest ok, a problemem jest to, że plik nie jest exe-kiem. Może to być np. plik Basic-a, obrazek, font, czy plik z innymi danymi, lub program typu boot.

214

(76 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

W kopierze z ROM-u masz "I" od Input i "O" od Output. Żeby sprawdzić nagranie naciskasz "I" i wpisujesz "D:V*" (weryfikujesz zapisany plik) cofasz taśmę przed nagranie i naciskasz Play - kopier powinien po pierwszym pisku - na charakterystycznym dźwięku - znaleźć nagłówek i zapytać "T/N", klawisz "T" spowoduje rozpoczęcie weryfikacji.

W menu K.S.O. jest nieco inaczej - żeby wczytać program po uruchomieniu Atari naciskasz np. R (dowolny klawisz aby nie włączyć Basic-a) i w menu R od "Run" i wpisujesz D*** (lub inne znaki sterujące - szczegóły tu: https://atarionline.pl/forum/comments.p … 1#Item_17) - wtedy program szuka dowolnej nazwy nagranego pliku i zapyta czy chcesz go wczytać (T/N) na co można odpowiedzieć na Tak ("T" lub "4") a na Nie chyba każdy inny klawisz (np. "Spacja"). T: jest tylko na potrzeby kopierów współpracujących ze stacją dysków. W Turbo K.S.O. "D: " jest literą odnoszącą się do magnetofonu aby umożliwić symulowanie stacji dysków (D1:).

Edit: Gdy używasz tylko Turbo i Normalu to oczywiście nie przełączasz wtyczek. Przy kopiowaniu z magnetofonu na dyskietkę (atr) czy odwrotnie, ja przełączam tylko wtyk SIO, przewód do drugiego portu joysticka zostawiam podłączony (wszytko w magnetofonie powinno być wyłączone), choć podobno nie jest to dobre rozwiązanie. Dla bezpieczeństwa możesz odłączyć najpierw ten przewód, a potem SIO, a potem podłączyć w odwrotnej kolejności.

215

(76 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Dopisałem wyżej...

Urządzenia emulujące stację są właśnie podłączane przez SIO i jak pisałem wyżej można je przełączać przy włączonym Atari, tylko trzeba zwracać uwagę żeby urządzenie nie czytało / zapisywało. Podobnie magnetofon nie powinien mieć wciśniętych przycisków.

Edit: Spróbuję sprawdzić ten kopier na emulatorze :)

Edit: Umknęło mi, a VLX podał literki :)

Edit: Sprawdzone na emulatorze - uruchomiłem z ATR-a, odczytałem plik z D:TURDYS14.COM (z tego atr-a) i zapisałem na T:_TURDYS14. Z lenistwa użyłem emulatora nie obsługującego turbo, więc zapis był podwójnie wirtualny, ale widać było prawidłowe paski :D

216

(76 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Nie doczytałem, ale chyba masz jakieś urządzenie emulujące stację dyskietek? Więc wgrywasz kopier od VLX-a na ATR-a z DOS-em i montujesz na Atari. Uruchamiasz kopier i prawdopodobnie nim samym możesz go skopiować na Atari - litery jak podałem powyżej (mam nadzieję - T: nie sprawdzałem). Po odczycie pliku ze stacji dysków podłączasz magnetofon i zapisujesz w turbo (T: KOPIER). Tak możesz przenosić pliki z dyskietki ATR na taśmę i odwrotnie.

Na samym Atari (taśma) najwygodniej używać kopiera z ROM-u Turbo KSO, choć niektóre plik mogą być zbyt długie i wtedy przyda się inny kopier... "I" odczytuje plik - czyli podajesz C: lub D: * - przy odczycie; C: lub D: NAZWA przy zapisie "O".

Przy kopiowaniu programów z normalu jeżeli są poprzedzone wykrzyknikiem (loader wyświetlający wykrzyknik) to go pomijamy. Jeżeli nie ma wykrzyknika to taki plik bez dodatkowego loadera się nie wczyta (no chyba, że to program w Basic-u).

Warto mieć pod ręką kasetę z loaderami Turbo KSO i jeżeli skopiowany plik się nie wczytuje próbować z nimi.

Loader 1 wczytuje program z nazwą, Loader 2 wymaga ustawienia taśmy tuż za nazwą (przy kopiowaniu przytrzymujemy pause w magnetofonie).

217

(76 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Uzupełniłem wyżej... Myślę, że jest napisane o takiej transmisji, bo ta była najbardziej problematyczna, gdyż turbo usuwało DOS z pamięci...

Prawdopodobnie będzie to tak:

D1: - stacja
T: - turbo
C: - normal

Odpowiednich liter i nazw używasz przy zapisie i odczycie.
Np. dla kopiowania dysk -> kso:
D:TURBOLON.COM
T: TURBOLONG
dla kopiowania normal -> turbo:
C:
T: NAZWA
(jak już pisałem może być potrzebny jeden z loaderów - Sikor je wymienił)
dla kopiowania turbo -> dysk:
T: *
D1:NAZWA.COM

218

(76 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

@VLX Dzięki, od lat szukam podobnego narzędzia :) Później sprawdzę :) Podobną funkcję spełnia Kopiarka, ale wymaga jednoczesnego podłączenia stacji i magnetofonu, co nie zawsze jest możliwe.

Edit: Wtyk SIO możesz przełączać przy włączonym Atari, pod warunkiem, że urządzenie akurat nie czyta / zapisuje. Jeżeli potrzebny jest DOS to jako pierwsze włączasz urządzenie z DOS-em... W kopiarce właśnie jest ten problem, że korzysta naprzemiennie ze stacji i magnetofonu i wymaga ich jednoczesnego podłączenia. W sumie łatwo zrobić rozgałązkę, ale ja np. takiej nigdy nie zrobiłem... No i dlatego mam nadzieję, że program wrzucony przez VLX-a ma handler Turbo i nie wymaga podłączenia urządzeń jednocześnie (trzeba go spróbować uruchomić spod DOS-a) :)

@Ramik W ROMie 2T12 jest kopier (jest też wersja, skonwertowana do xex, którą można uruchomić również z taśmy), są też nieco starsze wersje samego kopiera - Long Turbo Copy. [Modyfikowałem go tak aby mógł odczytywać pliki zabezpieczone dwiema wersjami AutoCopy (program do kopiowania dysk->taśma)].

Edit: dokładnie to ten kopier jak na pierwszym zdjęciu.

W tym załączonym przez VLX-a wygląda, że można kopiować z dowolnego urządzenia na dowolne. Spróbuj jako identyfikatora urządzenia użyć litery T: * zamiast D: *

xex (exec) to plik który uruchamiasz spod menu turbo R, D: *. W normalu przed takimi plikami nagrany jest przeważnie loader "!". W turbo też są loadery, które trzeba odpowiednio dograć przed niektórymi programami (xex).

219

(2 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Na YT widziałem filmik z namaczaniem klocków. Teraz nie udało mi się go znaleźć, ale jest co najmniej kilka: https://www.youtube.com/results?search_query=restore+colors+of+lego

Sam nie próbowałem, więc nie polecam, to znaczy nie mogę polecić jak nie wiem jaki to daje rezultat ;-)

A takie 35 letnie zestawy mogą być sporo warte - warto się rozejrzeć :) Niektóre figurki, czy pojedyncze elementy wycofane z produkcji lub rzadko występujące osiągają spore ceny.

220

(61 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

http://qtz.cwaboard.co.uk/teletext/ard/Screenshot_2021-01-02%20ARD%20Text,%20der%20Teletext%20des%20Ersten%20Deutschen%20Fernsehens%20Startseite.png

221

(6 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ccwrc jakbyś miał jeszcze jakiś podobny komputer to chętnie kupię.

222

(61 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Zbliża się Nowy Rok 2021, społeczność fanów teletextu przygotowała noworoczne strony :)
Pozwoliłem je sobie umieścić tutaj.

Szczęśliwego Nowego Roku 2021!

http://qtz.cwaboard.co.uk/vhs/2021_teletext_artist_work/newyear.gif

http://qtz.cwaboard.co.uk/vhs/2021_teletext_artist_work/hny2021.gif

https://www.youtube.com/watch?v=dRryySpLcHI

Podobnie jak wcześniej można składać życzenia w TG1 i TG2. Szczegóły na stronach 820 i 821, a życzenia można czytać i oglądać na stronie 824: http://telegazeta.pl/telegazeta.php?cha … e=824_0001 i jej podstronach.

http://qtz.cwaboard.co.uk/teletext/tg1/824_0003.png

Na stronie 888 jest licznik liczący w dół do Nowego Roku, który odlicza co najmniej od kilku miesięcy. Wersja w Internecie się przycina, więc polecam zobaczyć tę stronę na TV :)

223

(61 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Tu wspomniany piesek przerysowany przeze mnie:
http://qtz.cwaboard.co.uk/teletext/pies_przerysowany.jpg
(przeniesiony na Atari - link w jednym z powyższych postów)

I fragment samochodu:
http://qtz.cwaboard.co.uk/teletext/samochod_fragment_przerysowany.jpg
Część zaznaczona flamastrem przerysowana z teletextu, z programu anglojęzycznego, który był retransmitowany w Polsce (przynajmniej w Warszawie). Podczas retransmisji nie zawsze teletext był dostępny.

Może ktoś pamięta co to była za telewizja?

Oprócz tego kanału, była też retransmisja TV Ostankino, która również miała (nieduży) teletext.

http://qtz.cwaboard.co.uk/teletext/teletext_on_minidv.jpg
(2016 r., TVP1)

Wesołych Świąt 2020!

Gdyby ktoś chciał zamieścić świąteczne życzenia w Telegazecie TVP1/TVP2 (płatne) to jest taka możliwość, szczegóły na stronie 820 i 821 (grafiki).

Życzenia od widzów można przeglądać tutaj i tutaj

224

(61 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

O teletekście w Przekroju nr 2278, 06/1989: https://przekroj.pl/archiwum/numery/2278/6

Na wszelki wypadek umieszczam również w załączniku.

I don't know what translator you are using, but https://www.deepl.com/translator is good. Anyway please post also original version. Thanks.