Dziękuję za udostępnienie wyników.
willy napisał/a:Witam.
1. Dziwactwo, sygnał burst w naprzemiemmnnych liniach jest nieco przesunięty w fazie.
Żadne dziwactwo - z tego co wiem, w PAL faza bursta w liniach z "odwróconą fazą" jest o 90° opóźniona w stosunku do linii "zwykłych" - tylko dzięki temu odbiornik odróżnia linie zwykłe od "odwróconych".
willy napisał/a:2. W naprzemiennych liniach wg standardu PAL, sygnał chroma powinien być przesunięty o 180°
Niezupełnie. W liniach PAL faza chromy jest nie przesunięta o 180°, lecz "odwrócona w czasie" - w sensie takim, że jej przesunięcie powoduje zmianę barwy w "odwrotną" stronę niż w liniach zwykłych.
willy napisał/a:Z pomiarów wynika że kolejne stopnie linii opóżniającej kodującej kolor mają opóźnienie ca. 16ns. (ca. 20ns dla NTSC wg. dostepnej dokumentacji)
To nie tak. Opóźnienie jest zależne od napięcia przyłożonego do nóżki DEL, a w konsekwencji - od ustawienia potencjometru regulacji koloru. Przy czym w service manualach do komputerów NTSC można wyczytać, że prawidłowym ustawieniem jest takie, w którym kolory 1 i 15 są identyczne. Odpowiada to opóźnieniu ok. 19,95ns pomiędzy każdymi dwoma kolejnymi kolorami.
W PAL jest tak samo - potencjometrem reguluje się opóźnienie. Tylko że zależności są bardziej skomplikowane; w szczególności nożka DEL daje różne opóźnienia dla kolorów w liniach parzystych i nieparzystych. Algorytm będący zgrubnym przybliżeniem rzeczywistości wrzuciłem w tym poście (Altirra fazy kolorów wylicza bardzo podobnie).
Domyślam się, że podczas swoich badań nie dotykałeś się do potencjometru koloru. Szkoda, bo byłoby to dla nas niezwykle pouczające.
Skoro piszesz, że w razie potrzeby możesz powtórzyć analizę, to mam do Ciebie prośbę: tutaj taki oto programik, który wyświetla 2 linie (parzystą i nieparzystą), w każdej wyświetla wszystkie 15 chrominancji. Czy mógłbyś zrobić z tych 2 linii oscylogram taki jak wcześniej załączyłeś? Ale nie jeden, tylko wiele, każdy przy innym ustawieniu potencjometru koloru - od jednego ustawienia krańcowego do drugiego. Pozwoli mi to być może na odtworzenie dokładnego algorytmu generowania kolorów. W NTSC to zostało już zrobione dawno, w PAL jeszcze nie.
10 GRAPHICS 11
20 FOR I=0 TO 14:COLOR I+1
30 PLOT I*5,0:DRAWTO I*5+3,0
40 PLOT I*5,1:DRAWTO I*5+3,1
50 NEXT I
60 GOTO 60
willy napisał/a:Badanie działania GTIA najlepiej przeprowadzać, podając na wejście PAL nie sygnał podnośnej koloru, a sygnał OSC ;) (analogicznie do pierwowozoru NTSC).
Dlaczego tak jest najlepiej?