Hej,

486 potrzebuje koprocesora. 486slc ma interface do 487sx i chyba do 387sx - ten też może działać. Sprawdzę :)

tOri

edit:

Podejrzewałem tak trochę, że może być jakiś problem z zegarem no i tak właśnie było :) Bezsensownie "podłączyłem" zegar taktujący FPGA do koprocesora i ten po prostu działał 2x wolniej niż 386sx i zdecydowanie nie trafiał w "potrzeby systemowe" co nie mogło być dla niego zdrowe. Dobrze, że to nie miało wpływu na działanie całości emulatora, bo szukałbym jeszcze długoooo. Skorygowałem połączenie po weryfikacji na oryginale, no i wszystko już działa jak należy. Dotarły również pamięci, które zainstalowałem i "skonfigurowałem" jako Fast-RAM. Wygląda na to, że projekt w tej części jest już gotowy do publikacji. Pozostaje kwestia otrzymania manuala wersji DIP od tIn'a.

DOKUMENTACJA została zamieszczona na www -> https://reversing.pl/atari16bit/v386sxd … sxdip.html
   
proto start
   
387sx test
   
Następnie zajmę się wersją dla Mega STe, a potem sprawdzę jak pójdą na tym procesory 486s(x)lc i czy w ogóle ruszą :)

Przyznam, że ucieszyło mnie to, że emulator w końcu odpaliłem na 100% i nie muszę czekać na podstawkę testową PLCC68 do analizatora logicznego.

tOri

Hej,

Szanse działania są, ale raczej marne :/ Nie mam, nie podłączałem - nie wiem czy to będzie działać. Tak czy siak - jednocześnie to nie działa. Po załadowaniu bitstreamu do FPGA i restarcie komputera nagle masz PC na sprzęcie Atari i jeśli emulator jest w stanie powstrzymać Motorola 68000 to możliwe, że i powstrzyma wyższy model :)

Poza tym - zaszalałem(!) i kupiłem nietanio "na próbę" procesory Ti486SLC oraz Ti486SXLC2, które są kompatybilne pinowo i w zasadzie funkcjonalnie z procesorami 386sx. O ile się orientuję - w późniejszym okresie firma Vortex nawet oferowała upgrade emulatora oparte właśnie o wersję SLC procesora 486. To może zadziałać i dlatego spróbuję, gdy tylko dotrą procki, zmontować sztukę i sprawdzić!

A teraz będę popołudniami pracował w ogrodzie, a wieczorami nad elektroniką :D

Pozdrawiam
tOri
   
proc
   
proc

203

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

No właśnie... co z wartościami?

204

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Oj tam od razu agresywni. Po prostu inżynierowie i doktorzy palą się tak do roboty, że trudno ich powstrzymać jednym płotem :) Spokojnie - postawią im tam drugi i trzeci, okopy i zasieki porobią, wieżyczki strzeleckie automatyczne, radary, IR, standardowe video 8K i wiele innych atrakcji. Oczywiście podciągną dodatkowo na granicę co najmniej dywizję terytorialsów i będzie okej!

Hej,

Mam cały czas problem z inicjalizacją koprocesora w prototypie. Myślałem, że będzie prościej :/ Muszę teraz zmontować sobie podstawkę przelotową PLCC68 ze szpilkami pomiarowymi, ponieważ w prototypie nie mam możliwości włączenia się, i sprawdzić analizatorem logicznym co się dzieje, bo 387sx wchodzi w procedurę wykrywania przez BIOS emulatora i tam pozostaje :-> oczywiście oryginał działa bez problemów. Prototyp też działa poza tym nieszczęsnym koprocesorem. Jeszcze raz sprawdzę wszystkie połączenia - może walnąłem gdzieś nieoczywisty błąd? Nie poddam się tyle, że publikacja odsunie się w czasie. Oczywiście jest możliwe, że wersja MegaSTe będzie działać bezproblemowo, hehe. Mam taką nadzieję.

tOri

facepalm

->goolash

popatrz tutaj

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 07#p314607

Taaa....

Hej,

Do wszystkich zainteresowanych. Informacja "na czasie". Miło mi napisać, że Duddie wyraził chęć wytworzenia klonów różnych emulatorów. Mając na względzie reputację Retronics zgodziłem się aby została wykorzystana do tego moja dokumentacja odtworzeniowa. Myślę, że jest to dobra wiadomość dla tych, którzy samodzielnie nie są w stanie złożyć takich urządzeń, a jednocześnie chcieliby zainstalować, np. emulator w swoim Atari :) Jak pisałem w różnych wątkach - nie jestem w stanie montować sprzętu - wystarczy mi siedzenie nad projektami. Lata nie te, wzrok nie ten. Dlatego niech się tym zajmie zawodowiec, do którego należy też kierować zapytania co do dostępności sprzętu.

Oczywiście całość dokumentacji odtworzeniowej będzie dostępna cały czas, ponieważ jest to podstawowy warunek pod jakim robię te projekty.

Pozdrawiam
tOri

Hej,

->drygol

Daj znać ile Ci przelać z przesyłką?

tOri

210

(1 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Hej,

Ciekawe. Dużo czytania, ale raczej warto zobaczyć co człowiek zmajstrował :)

->Mq - aaa - dziękuję :) Ty też niezłe cuda czynisz. Dude już się wpisuje w nowożytną historię Atari na polskiej scenie (i nie tylko). Podziwiam i gratuluję udanych projektów!

tOri

212

(44 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

GRATULACJE!

Proszę jedną sztukę - preorder. Takie produkcje po prostu trzeba mieć :)

tOri

Hej,

Myślę, że prototyp wyślę do DELYego tak jak się wstępnie umówiliśmy - jeśli zadziała od razu - będzie świetnie :) Gorzej będzie, gdy emulator nie ruszy. Wtedy będziemy kombinować.

tOri

Hej,

Mało czasu miałem ostatnio :)

Miło mi poinformować Forumowiczów, że wersja DIP emulatora Vortex AT-Once-386sx została uruchomiona i działa. Czekam jeszcze na pamięci do Fast-RAM. Mam jakiś drobny problem z koprocesorem, ale to kwestia wolnej chwili żeby znaleźć to i naprawić :) Jak to ogarnę - wrzucę materiały na www. Czekam też na PCB wersji dla MSTe. Z tym może być weselej jako, że nie mam MegaSTe :D

Pozdrawiam
tOri

atonce

edit:
dodanie fotki

215

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

drygol napisał/a:

Ja to tak tylko tu zostawie :>

O panie złoty :) Tak od razu kij w mrowisko? Bez ostrzeżenia?

tOri

216

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

->macko76 - niektórzy tutaj tego nie są w stanie ogarnąć, że komunofaszyzm tak skrajnie czerwony, że aż zielony dopadnie wszystkich i równo wydoi ze wszystkiego co mają i kim są. Ja "oczami wyobraźni" widzę tych gn*i siedzących na swoich jachtach i śmiejących się z tych miliardów otumanionych ludzi. Niedługo i tak się to wszystko rozpadnie i podejrzewam, że "ZIELONY ŁAD" stanie się widmem. Jak to powiedziała jedna gnida? "Wojna zmienia perspektywę w 5 minut..."

tOri

Hej,

Zgadza się. To jest odtworzony hardware. Raczej nie ma możliwości zdekodowania bitstream-u FPGA w rozsądnym czasie oraz nie ma dostępu do kodu źródłowego. Musi wystarczyć to co jest. Możliwość przeróbek prawie żadna. tIn ma user manual do wersji DIP emulatora. Postaramy się ją też opublikować. Być może dałoby się podłączyć więcej RAM, jednakże wolałbym to robić na S-RAM bo układ dla pamięci dynamicznych jest domknięty "pod korek" i nie ma miejsca dla rozszerzenia przestrzeni adresowej (trzeba by dokładać kolejne multipleksery oraz nowy dekoder - bez sensu). To jest ewentualnie do sprawdzenia "kiedyś tam". Gdy zamknę projekt - cała dokumentacja zostanie opublikowana i każdy chętny będzie mógł sobie poeksperymentować. Nie wiem jak to miałoby wyglądać od strony softu. Może będą jakieś kolizje albo nie - trudno w tej chwili powiedzieć.

Mam już wszystkie niezbędne elementy, więc będę w miarę wolnego czasu składał prototyp. Dam znać za jakiś czas co z tego wyszło ;-)

tOri

Na PCB są cztery kości 4x256kbit. Te pamięci obsługują wyłącznie 386SX. Konfiguracja jest jako 256K słów 16bit (co można opisać właśnie jako 512KB - kwestia decyzji) To jest Vortex FAST-RAM. Nie ma tu czegoś takiego jak odrębna MMU, w FPGA jest coś "zamontowane" co pozwala na odczyt/zapis. Ogólnie jest to bardzo zaawansowane urządzenie jeśli chodzi o ideę.

Dostępny program instalacyjny pozwala na skonfigurowanie emulatora (pamięć, wyświetlanie, mysz, dysk(i), itd...). nie zajmowałem się tym głębiej, więc na razie się nie będę wypowiadał. Polecam rzucić okiem na manual dla MSTe.

Wywalenie się na HIMEM.SYS najpewniej było spowodowane złą konfiguracją pamięci w Mega ST (4MB)

218

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

prz napisał/a:
tOri napisał/a:

Pytanie poboczne aczkolwiek częściowo związane z nauką - Ludzie byli na Księżycu?

Na razie nie wyruszyli jeszcze z płaskiej Ziemi.

Zgadza się.

219

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

->Adam - prawdziwa nauka się skończyła już dawno temu. Naukowcy zostali w większości przekupieni grantami i w ogóle pieniędzmi z różnych źródeł (patrz WEF i inne podobne źródła). Poczytaj to na temat prof. Marksa:

https://ziemianarozdrozu.pl/globalne-oc … nstytucji/

To nie jest nauka. To jest skandal, że nie można się odezwać i poddać co najmniej w wątpliwość OFICJALNYCH ustaleń NAUKI!
Dokładnie to samo było z tym przeklętym k*rwidem i jest OBECNE cały czas. Spróbuj publicznie poddać w wątpliwość ustalenia na przykład dźenderystów. Trudno mi zrozumieć ludzi podpierających się obecną "nauką" wybacz...Nie potrafię.

Nauka, badania, rozwój  =- polegają na NIEUSTANNYM podważaniu tzw. ustaleń.

Zdajesz sobie sprawę z tego, że możesz być celowo wprowadzany w błąd w większości spraw, o których myślisz, że są naukowo potwierdzone? (celowo nie piszę udowodnione, ponieważ obracamy się z reguły wokół hipotez, które są przytaczane za pewniki)

Żyjemy w bardzo zakłamanym środowisku. Trzeba być nieustannie niezwykle uważnym żeby się nie dać wbić na jakąś minę.

Pytanie poboczne aczkolwiek częściowo związane z nauką - Ludzie byli na Księżycu?

tOri

No to jedziemy :)
#1 -
#2 - 10 zł - seb@stian
#3 - 10 zł - seb@stian
#4 -
#5 -
#6 -
#7 - 10zł - tOri
#8 -
#9 -
#10 - 10zł - tOri
#11 -
#12 -

221

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Adam - na razie komunofaszyzm każe Ci płacić za "jakiś" CO2. Jesteś obciążany ETS-ami. W którymś kolejnym kroku komunofaszyzm zainstaluje Ci licznik wydychanego CO2. Nie wierzysz? Zobaczysz to uwierzysz, ale wtedy już będzie naprawdę za późno na odwrót. To zadziwiające jak proste rzeczy można komplikować. Po co brniesz w oszukańczą narrację?

Nie ma mowy o bilansowaniu czegokolwiek. To skok na kasę i deindustrializacja Europy.

A ja Ci mówię, że odpowiednia ilość roślin na Ziemi załatwiłaby sprawę.
Katastrofa w skali Ziemi? Naprawdę? Przesadzasz w tym...Nie wiem za kim to powtarzasz, ale to zła droga jest.

tOri

222

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Adam Klobukowski napisał/a:

CO2 jest bardzo stabilnym związkiem chemicznym i nie rozkłada się samoistnie w warunkach jakie mamy na Ziemi (no chyba że weźmiemy pod uwagę geologiczne skale czasowe). To co wyemitowaliśmy do atmosfery pozostanie tam zawsze (z punktu widzenia człowieka) chyba że wymyślimy metodę na jego usunięcie w skali przemysłowej.

Zgadza się - CO2 jest bardzo stabilny, ale nie w cyklu fotosyntezy, gdzie jest używany w syntezie i jest bardzo efektywnie rozkładany. Bilans O2/CO2 jest zawsze na korzyść O2 (zgadnij dlaczego). Odpowiednia ilość roślin w odpowiednim miejscu na Ziemi załatwiłaby sprawę przemysłowego usunięcia dwutlenku węgla, ale (!) usunięcie dwutlenku węgla jest praktycznie niemożliwe ponieważ to zniszczy życie roślinne powodując w miarę malenia stężenia jego powolne zamieranie. W obecnym składzie atmosfery CO2 stanowi ponoć 0,04% (400ppm) i spokojnie może wynosić 500ppm albo i 600ppm. Granicą normatywną jest ponoć 1000ppm, ale to jakieś sztuczne liczby mające związek wyłącznie z polityką. Dla człowieka dwutlenek węgla jest NIEZBĘDNY w procesie oddychania - Dwutlenek węgla jest odpowiedzialny transport tlenu. Między innymi...

Pytania zasadnicze - PO CO USUWAĆ CO2? BO? PO CO BRAĆ UDZIAŁ W TYM OSZUSTWIE I POTĘŻNYM SKOKU NA KASĘ?
Serio? Nie widzicie w tym oszustwa na skalę ogólnocywilizacyjną? Opłacanie składnika atmosfery? To brzmi jak niesmaczny żart.

tOri

Hej,

Mały preview. Naprawiłem AtOnce od tIn'a i zrobiłem przy okazji testów fotki. W sumie całkiem nieźle to działa :) i nieźle się zapowiada. Ciekawostką było dla mnie to, że w DOS 6.22 system wywalił się na HIMEM.SYS, gdy ten zaczął test pamięci. AtSpeed z tym sobie dla odmiany poradził. Zobaczymy.

sx1

sx2

tOri

224

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Hahaha...

Eurokomunofaszyzm - to u nas. Zapowiada się to coraz ciekawiej, tylko nie wydaje mi się żeby mi się chciało w tym czymś żyć.

-> drygol - jeśli uda mi się coś wylicytować, to jakby co - nie ma spiny :)

tOri