201

(1,653 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

A jak trzeci NIEelektronik zacznie komentować, to dopiero się robi zabawnie :P

202

(1,653 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ocho, skończyły się argumenty i lecimy personalnie :)

W przypadku CPU jest również jak najbardziej uzasadnione, w celu redukcji kosztów i uproszczenia płyty głównej - a co za tym idzie - również redukcji kosztów :) Ale taki układ już nie jest cool, mimo identycznego działania i nie nadaje się na fetysz :) Co kto lubi :)

A co do sadzenia bredni, to w rozumieniu architektury spectruma nie wiem dlaczego ULA jest niby zewnętrzny jak stanowi integralny i dość istotny element tej maszyny, bez niego to w sumie nie jest spectrum, tylko cokolwiek oparte na Z-80 :) I jest jak najbardziej do kupienia, z tym, że nie można by tego zmodyfikować, więc nie byłoby rozwoju.

203

(1,653 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

skrzyp napisał/a:

Wieczór, odwracasz kota ogonem - pokazałem Ci dowód na to, że się mylisz i dalej mówisz o wciskaniu Z80 w FPGA, a Ty mi tu produkujesz się po polsku o tym, co napisali w blogu na KS po angielsku.

Przecież nic nie wciskam, napisałem wyraźnie, że nie zauważyłem. Nie widzę natomiast żadnej przewagi takiego chipa nad jego implementacją w FPGA. Co do kosztów do możesz mieć rację - o ile faktycznie byłby to pojedynczy chip, ale jak sam zauważyłeś w FPGA zaimplementowano więcej, a tu już koszt nie jest taki oczywisty, jak je wszystkie do siebie dodasz. Nie mówiąc już o bardziej skomplikowanej płycie.

A tak swoją drogą... Możesz mi powiedzieć, co to za chip siedzi tam po środku?

http://nedopc.com/zxevo/zxevo_mnt_c.jpg

skrzyp napisał/a:

Ośmielam się stwierdzić, że jest odwrotnie, rosyjski wynalazek kosztuje około 700zł z przesyłką, po przeliczeniu z rubli, idzie też prosto z Syberii, a nie z Chin :D (nie, serio, produkcja PCB/montaż w pełni radziecki)

I można teraz Evo kupić? Jakiś link. Bo wydaje mi się, że nie jest to jednak takie proste. A co do kosztów, to 700zł vs 175 funtów to nie jest jakaś strasznie wielka różnica.

skrzyp napisał/a:

WiFi… jest od roku rozwiązanie o nazwie ZiFi, obawiam się że jak wprowadzą "wifi w specrtrumie" w tym ZXNext to VBI (autor ZiFi) będzie miał do wysłania kilka niemiłych miali :)

A to niby dlaczego? Ma jakiś monopol na to? Interfejsy WiFi do zwykłego spectrum istnieją już od dawna i nie on jest ich autorem.

skrzyp napisał/a:

A, a taką obudowę to drukniesz na każdej lepszej drukarce 3D, to nie jest żaden "sellig point"

Kiedy ostatnio trzymałeś w ręku jakiś wydruk 3D, bo obawiam się, ze chyba nie bardzo wiesz o czym mówisz :)

PS. Przy czym żeby było jasne - ja wcale nie dissuję Evo, bardzo mi on się podoba. Uważam tylko, że Twoje wątpliwości co do Nexta są nieuzasadnione :)

204

(1,653 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Słuchaj wszystko zależy od tego jaki masz cel. Oni założyli że nie rozwijają za bardzo Spectruma, tylko oferują kompatybilną, unowocześnioną reedycję, chodzi to z takim samym zasilaczem, ma identyczne złącze krawędziowe, tylko że - generuje nowoczesny sygnał video, ma czytnik kart SD, lepszą klawiaturę (tak, lepszą niż ta w plusie która mimo że niegumowa to jednak fatalna była), wbudowane port joysticków obu standardów i myszy - a jak kto chce retro, to pasuje do obudowy od 48 i klawiaturę też podłączyć można. A mimo to trochę tam jednak rozwinęli, jest opcja podkręcenia proca, pamięć od 0.5 do 2.5 mega, dodatkowe tryby graficzne, dzwiek to 3 x AY + FM, WiFi, port do akceleratora 1GHz.

Zresztą tu znajdziesz specyfikację i Q&A do Twoich wątpliwości - możesz sobie odpowiedzieć sam :)

http://www.specnext.com/

Mi ten kierunek odpowiada i tak - nowa obudowa też :)

Więc jakiś to kierunek rozwoju jest. A co najważniejsze, to ma taki plus, że jak nie upadnie :) to przypuszczalnie będzie do kupienia, a tu z rosyjskimi wynalazkami ciężko.

205

(1,653 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Tak ale w tym rosyjskim spectrum Z-80 też jest na FPGA. Oryginalnego nie przetaktujesz :) No, AY jest oryginalny.

Nie sądzę żeby był potrzebny wielki zespół R&D do opracowania wsadu dla takiego kompa, który ma być w zasadzie w pełni zgodny z oryginałem tylko nieco usprawniony parametrami - plus connectivity z nowymi nośnikami i ekranami. Evo jednak idzie trochę dalej.

Spectrum ma konstrukcję dość prostą, a sam procesor istnieje zapewne również w postaci wsadu do FPGA w wielu źródłach, był w końcu klonowany nawet w CCCP. Plus jeszcze nie zapominaj, że projekt ma budżet i nie lekceważyłbym tak tego "Kickstartera", bo celem było 250k funtów a już jest prawie 500. To na parę osób zespołu nie tak źle umożliwia zajęcie się tym na fulltime przez ładny okres czasu.

206

(1,653 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

No fakt, nie doczytałem. A przetaktujesz takiego Z-80 do 7MHz? ;)

Ale raczej nie sądzę że przekształcenie kodu emulatora na FPGA jest takie proste :) Te popatchowanie tu i ówdzie przypuszczalnie sprowadziłoby się do tego, że jakieś 10% kodu byłoby jakoś tam użyteczne (te odpowiadające za emulację układów i to tylko pod warunkiem że zostały napisane w odpowiedni sposób) To nie jest tak, że sobie weźmiesz dowolny program w C, skonwertujesz i będzie działać. To w dalszym ciągu nie jest typowa emulacja tylko odtworzenie obwodów logicznych.

207

(1,653 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

MIST i inne tego typu sprzęty oparte są na trochę innej zasadzie. Tam na FPGA masz cały komputer - to trochę skomplikowane. Tu został użyty jako CPU. Z-80 jest na tyle dobrze poznany, że myślę że można mówić o pełnej zgodności. Naturalnie jest on trochę podrasowany, można go np. włączyć w turbo ;)

208

(1,653 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Nie jest na armie, tzn nie jest to emulator. Jest to faktyczny spectrum na Z-80 w FPGA.

https://www.kickstarter.com/projects/18 … ctrum-next

A co najciekawsze mieści się w obudowie 48-ki

209

(1,653 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Tzn czy zdrowe. Dla szarego zjadacza spectrumów liczy się tylko to, że wygląda jak oryginalny. Dla mnie liczy się np. taki Next, który o wiele bardziej jest spectrumem niż to coś. Dlatego napisałem, że ciekawostka :)

210

(1,653 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ot taka ciekawostka:

https://www.youtube.com/watch?v=_RS1WjZXdUU

211

(32 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

A to źle zrozumiałem - w takim wypadku myślę że chodzi o "image viewer", taki algorytm wyszukiwania mają.

212

(32 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

"View images in native formats of classic home computers." - jak dla mnie to jest wybitnie niejednoznaczne :) Wszystko zależy od intepretacji słowa classic :) Ja akurat wierzę, że to kwestia opisu. Dla laika brzmi jak po prostu przeglądarka do obrazków dla komputerów domowych. Czyli np. PC.

Ja bym zmienił na "View images in native formats of 8-bit and 16-bit computers (Atari, Commodore, Spectrum, Amiga)" i sprawdził czy jest różnica :)

213

(29 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Dla ścisłości - nie jestem wielkim ekspertem od samochodów, próbowałem się domyśleć jedynie co pin miał na myśli mówiąc o konkretnych modelach :) Jasne, że decydując się na wiekowe auto możemy się prosić o kłopoty, ale tak jak i przy nowych bym nie generalizował, wrzucając do jednego worka starego Mercedesa i BMW :) Generalnie stare golfy nie sprawiają większych kłopotów, a ewentualne naprawy wykonuje się bardzo tanio i prosto :) Natomiast z samochodów wykonanych po taniości to zdecydowanie nie polecam Aveo bo to również znam z doświadczenia. Logan sprawia na mnie wrażenie tej samej półki.

O Thalii też się nie wypowiem, ale skoro twierdzicie że to Clio, to raczej przyzwoite jeździdło.

214

(29 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ja mam wrażenie, że mówiąc o Thalii czy Loganie, pin odwoływał się właśnie do tych kosztów eksploatacji :) Często tani samochód może bardzo drogo kosztować :)

215

(421 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie wiem czy moje oczy zdzierżyłyby Herce :) Toż to jakaś herezja jest, porównywalna z pikslami :) Nigdzie w literaturze nie widziałem takiej pisowni :)

216

(421 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

A dałoby się zrobić żeby te tło było scrollowane? Fajne by to wyglądało.

217

(323 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Jeden z commodorowskich grafików zadeklarował, ze na party to chyba nie będzie, ale pracę na kompo wyśle. Ale na Atari :)

218

(421 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja na Atari Basic też się piszę... Ale to chyba już pisałem. Też myślę, że jakby była zmniejszana to do wspólnego formatu najlepiej

219

(52 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Z oryginalnych atarowskich to z falconem miałem tylko przejściówkę na VGA i na monitor typu SC.

220

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jeśli chodzi o interlace bardziej mnie ciekawi czy tuner rozpoznaje obraz z przeplotem i bez. Aby to stwierdzić wystarczy odpalić dowolnego scrolla przesuwanego o piksel co ramkę - czy linie parzyste i nieparzyste się rozjeżdżają.

221

(1,653 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Pin napisał/a:

jakie Atari? :D

Wygląda na to, że w stół uderzyłem :) Yerzu ma rację, Twoje Atari to część scenowej kultury i tradycji ;)

222

(1,653 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Wygląda trochę jak pewne Atari obecne na różnych zlotach :D Mistrzowie pakowania :D

223

(1,653 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Mam nadzieję, że to wypali. Strasznie mi się podoba ten projekt.

224

(421 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jeśli wygięli pakiet, to tekturka by tu nie pomogła, bo by się wygięła razem zawartością. Widziałem zdjęcia jak udało im się zgiąć kartę graficzną w firmowym opakowaniu, co tam dla nich książka z tekturką :)

225

(315 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

ZuluGula napisał/a:

Robienie adapterow do płytki, ktora miała wyeliminować adaptery jest ciekawą koncepcją.

No być może, ale pokazuje że U1 nie jest niezbędny :) Takie adaptery mogą być i beztaśmowe, dwie małe płyteczki z podstawkami. Można nawet zrobić jedną płytkę pod standardowy ROM i MMU wpinaną dokładnie jak U1 - koszt znikomy, da się zrobić w domowych warunkach żelazkiem.

Płyta została przygotowana pod U1, bo twórcy nie widzieli sensu aby się trzymać oryginalnych kości, skoro jest najlepszy dostępny zamiennik dodatkowo rozszerzający pamięć. Ale konieczny nie jest. Podobnie jak UAV jeśli chce się wpiąć VBXE albo Sophię - i dlatego uważam, że nieintegrowanie tego w płytę jest dobrym rozwiązaniem - jest konfigurowalna. I dodatkowo niweluje argument o jakichś rzekomych niekompatybilnościach. I mapram też dałoby się wczepić :)