Gotowy kod w Turbo Basicu XL
ale chodziło chyba o Atari Basic?
czy zna ktoś szybką procedurę rysowania koła o dowolnym promieniu w Atari Basic?
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Felix 0.6.4 Pojawiła się nowa wersja emulatora konsoli Atari Lynx - Felix.
Atari Font Maker V1.6.17.0 To rozbudowane narzędzie do tworzenia fontów, kafelków i grafik dla Atari 8-bit.
Echa Grawitacji 2025 Tematem przewodnim był "Dinozaur".
TURGEN 9.4.1 Nowa wersja popularnego narzędzia do tworzenia obrazów kaset dla komputerów Atari
65C816 XL OS v. 2.47 Nowa wersja alternatywnego systemu operacyjnego
atari.area forum » Posty przez seban
Gotowy kod w Turbo Basicu XL
ale chodziło chyba o Atari Basic?
czy zna ktoś szybką procedurę rysowania koła o dowolnym promieniu w Atari Basic?
http://en.wikipedia.org/wiki/Midpoint_circle_algorithm
Miker, rysowanie kota mówisz, dało by się tym:
http://pl.wikipedia.org/wiki/IFS_%28geo … aktalna%29
hi hi hi ;)
pozdr
Seban
a ja uważam że to porażka, szczególnie jeżeli chodzi o filtry. Zresztą uważam również iż wszelakie emulatory (pecetowe) tegoż układu nie brzmią tak jak powinny (tzn. tak jak oryginał). Ale być może innym to nie przeszkadza.
Cytując za stroną którą podałeś:
- Lowpass filter with self-oscillating resonance
- 31,25 KHz sampling rate
A gdzie reszta filtrów SID-a? No i te 31,25KHz mnie nie przekonuje :)
Żeby nie było że nie doceniam pracy gościa od SwinSID-a, to kawał świetnej roboty. Ja jednak tęsknię za analogowym miękkim brzmieniem Variable State Filter który jest zaimplementowany w prawdziwym sidzie.
Co do demo-songów, nie mów że nie słyszysz różnicy bo - a ona jest kolosalna. Posłuchaj sobie prawego kanału ThatsTheWayItIs np. 1:58... cóż to za straszliwe piski? ;) posłuchaj sobie również fragmentu od 5:30-6:30, różnica jest kolosalna.
Aby było łatwiej porównać, tutaj masz oryginalnego SID-a, bez SwinSID-a na prawym kanale:
http://www.se2a1.net/soasc/dl.php?d=soa … 01.sid.mp3
I przypominam, ja nie neguję osiągnięć twórcy SwinSID-a.... ja po prostu uważam że cholernie ciężko będzie dobrze emulować brzmienie tego SID-owego filtru, dzięki któremu ten układ ma to niespotykane brzmienie.
pozdrawiam
Seban
problem z tymi układami/emulatorami jest taki że nie brzmią choć w 1% tak fajnie jak oryginalny SID ;)
ale chociaż nie ma tych uciążliwych spectrum-owych atrybutów (mapa kolorów) ;]
sample są przechowane w klasycznym formacie, po dwa nibble w bajcie, czyli przykładowa typowa procedura odtwarzająca to:
lda (smp),y
pha
lsr @
lsr @
lsr @
lsr @
ora #$10
sta $d40a
sta $d201
pla
and #$0f
ora #$10
sta $d40a
sta $d201
właściwie to and #$0f nie potrzebne po ora #$10 ;)
no i oczywiście powyższą prockę traktuj jako przykład jest mocno nieoptymalna ale czytelna ;)
pozdrawiam
Seban
hej:
http://energy.scene.pl/index.php?page=opis-formatu-mpt
mam chyba jeszcze gdzieś wersje pdf przygotowaną przy okazji może ja znajdę.
pozdrawiam
Seban
jak simius nie będzie zainteresowany, ustawiam się w kolejce i daje 50zł ;)
pozdrawiam
Seban
czyli Mirage dopadła plaga problemów z Fi2 :) Pewnie w Atari twórcy A/D Convertera (Roberta Kujdy) wszystko działało :) Potem w innych atarkach ze spapranym Fi2 sprawa się rypła ;)
W A/D conv. który posiadał SoTe i ja wszystko działało OK, czyli odczyt z $D5xx dawał zawsze poprawną wartość i nie trzeba było żadnych cudów robić, nawet nie mieliśmy pojęcia o niesprawnej serii :)
do A/D convertera były dołączone 3 programy których autorem był SoTe i Ja, były to:
- Digital Studio
- Sample Editor
- Micro Recorder
@fox: jakim uszkodzonym A/D Converterem? Na czym polegało uszkodzenie? Chyba coś mi się przypomina iż pierwszy odczyt z $d500 dawał błędną wartość, chyba o tym kiedyś wspominałeś.
mikey: ale ja się nie czepiam, gdybym nie widział wcześniej schematów Zenona to był oczywiście też celował że to 100nF :)
mikey, nie koniecznie :) może to być jakieś 470-560pf wpięte na na linię CCTL ... o zgrozo tak robili bo czasami im się RS stworzony z 7400 się coś "żle" im zachowywał ;)
Jeden z przykładów to cart dla turbo Blizzard:
lub tutaj: http://atariki.krap.pl/images/f/fd/Blizzardcart.png
Hej!
Jak chcesz to wyslę ci schemat i laminat w corelu.
Pewnie iż chcę ;) Zawszę lubię oglądać rozwiązania z przeszłości ;) Te twoje carty wyglądają na standardowe carty 16K, mapowane w przestrzeni $8000-$BFFF. Odłączane przez zapis pod dowolną lokację z zakresu $D500-$D5FF. Na 7400 pewnie zrobiony jest przerzutnik R/S oraz dekoder S4,S5 wraz z R/~W. Tranzystor pewnie steruje liniami RD4, RD5.
pozdrawiam
Seban
a możesz zrobić fotki wnętrza cartów? Ciekawy jestem czy to standardowe 8-mio lub 16-to kilowy cart czy coś większego i bankowane. Jeżeli bankowane to ciekawe czy standard czy jakiś wynalazek ;)
pozdrawiam
Seban
update) wcześniej nie zajarzyłem albo źle mi się wydaje... ale chyba jesteś autorem tych cartów ;) więc na powyższe pytania znasz jak najbardziej odpowiedzi ;) wybacz zamieszanie z mojej strony ale powyższe pisałem nie jarząc jeszcze iż to ty jesteś autorem ;)
carty warto zachować dla potomnych i dokonać tzw. "dumpa". Czy przewidujesz możliwość ich wypożyczenia w celu zgrania zawartości?
pozdrawiam
Seban
być może wywodzimy się z innego 8-bitowego świata i nie rozumiemy, 16-bitowego świata i dlatego dziwi nas iż w dzisiejszych czasach jedyny dobrze funkcjonujący sterownik dla dysku twardego jest rozwiązaniem komercyjnym i kosztuje około 45?. Być może nie zdajemy sobie sprawy z ilości pracy jaką należało włożyć aby taki sterownik stworzyć...
Pomysł Candle aby scena 16 bit miała również dostęp do otwartych/darmowych rozwiązań nie wydaje mi się jakiś zły. Czy napisanie takiego open source/free HDD drivera dla systemów 16 bit to taki ogromny nakład pracy iż nikt do dziś tego nie zechciał zrobić? Uświadomcie nieświadomych...
Prawdę mówiąc w 1995 kiedy Slight wygrało w Ornecie STE i próbowaliśmy coś pisać na tą platformę sprzętową, do dostęp do informacji i dokumentacji był bardzo ale to bardzo utrudniony. Również ludzie którzy już opanowali wiedzę tajemną i poznali dobrze platformę nie za bardzo chętnie dzielili się wiedzą...
być może źle trafiliśmy i mam błędy obraz sytuacji z tamtych lat... ale patrząc na scenę Atari 16 bit w PL czasami myślę iż to właśnie problem z dostępem do informacji, dokumentacji, braku otwartości spowodowały takie a nie inne losy tej platformy... czyli małą jej popularność... w tym czasie ciemna strona mocy... (czytaj Amiga)... kwitła życiem... nie mieliśmy problemu aby od Amigowców dostać źródła, informacje, opisy formatów, czy efektów... świat 16-bit Atari wydał nam się hermetyczną puszką... ścianą od której się odbijaliśmy, skończyło się na tym iż zrezygnowaliśmy, zniechęceni... to taka smutna prawda i koniec offtopic-owania z mojej strony...
Wracając do meritum... koledzy 16-bitowcy... jak oceniacie szansę na powstanie open source-owego sterownika dysku dla Atari 16-bit? Utopia czy realna sprawa? Majaczenia chorych umysłów? Czy jest cień szansy na jakiekolwiek powodzenia takiego projektu? Czy w PL istnieją ludzie którzy posiadają taką wiedzę?
pozdrawiam
Seban
ps) nie jest moim celem wywołanie kolejnego flame war, tylko realne spojrzenie na napotkany problem.
tak patrzę na stronę Jookie-go (tego od SatanDisk, UltraSatanta):
i on tam pisze takie coś:
drivers: ICD PRO (free) and HDDRIVER (commercial) compatible
czy ICD Pro które Jookie uważa za free jest jakieś gorsze? złe? albo mylnie uważane przez niego za free? (ICD nie żyje, więc jaki jest status prawny tego rozwiązania?)
@jury: dzięki za oświecenie, ja naiwny myślałem że TOS umie coś więcej ;)
pozdr
Seban
a STE z Tos-em 2.06 i np. takim interface: http://www.joogn.de/atari_ide.html
a i czy może ktoś łopatologicznie wyjaśnić po jakiego grzyba potrzebne są wynalazki typu HDD Driver lub ICD pro?
Chyba TOS czyta jakiś FAT? Tylko nie mówcie że kończy się na FAT12?
Seban
@jell: mikey ma rację, przeczytaj jeszcze raz mój post #33:
O ile w przypadku 3.5" to mieli do rozpoznania typu dyskietki wycięcie w jej obudowie i micro-switch w napędzie to chyba taka akcja w przypadku 5.25 nie jest możliwa (w sensie wykrycia typu dyskietki mechanicznie)
właśnie nie byłem pewien czy coś się stanie dyskietce DD jak się ją potraktuje silniejszym prądem zapisu :) Skoro jednak nic się nie dzieje to reszta chyba jest jasna.
dzięki Mikey, dzięki Jer!
@jer: a czy taki napęd zmienia prąd zapisu w głowicy w zależności od włożonej dyskietki? DD/HD? O ile w przypadku 3.5" to mieli do rozpoznania typu dyskietki wycięcie w jej obudowie i micro-switch w napędzie to chyba taka akcja w przypadku 5.25 nie jest możliwa (w sensie wykrycia typu dyskietki mechanicznie). Pewnie kontroler lub soft mogą to ustawić jeżeli się o to w ogóle dba w przypadku takich napędów. Zadaję być może głupie pytania, ale po prostu nigdy nie miałem okazji zgłębić tematyki z tego zakresu a przyznam iż temat jest dla mnie interesujący :)
jak najbardziej można, swego czasu miałem do ST stację 720K 5.52"... nie wiem czy były stacje HD 5.25" do ST... ale skoro da się podłączyć 3.5"HD to pewnie 5.25 również.
Bartoszu spokojnie ;) Tak zostałem zakręcony że już niczego nie byłem pewien :) Jak 5.25" HD to reflektuję jak najbardziej, szczegóły może na priv dogadamy? ;)
Seban
dla pewności zapytam, to są dyskietki 5.25" HD czy 3.5" HD?
bitrate: już pisaliśmy chyba kiedyś że tego się nie ustawia w żaden sposób. Prędkość strumienia danych wynika tylko i wyłącznie z formatu zapisu/odczytu (FM/MFM) oraz prędkości obrotowej dyskietki. Kodowanie FM/MFM daje tą wspaniałą możliwość iż clock można bez problemu odtworzyć ze strumienia napływających danych.
http://en.wikipedia.org/wiki/Modified_F … Modulation
Przy zapisie kontroler doskonale wie kiedy będzie potrzebował następnych danych, również było o tym wcześniej.
atari.area forum » Posty przez seban
Wygenerowano w 0.086 sekund, wykonano 17 zapytań