2,101

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Niestety - przynajmniej trzeba użyć dekodera 74HCT138 i na niego wpiąć sygnał CCTL ponieważ nawet gdy zmieni się linie adresowe dla YAMari i rejestry znajda się pod, np. $D520 to i tak gdy nastąpi choćby wywołanie adresu $D500 - nastąpi select układu YMF262, ponieważ CCTL jest wpięty bezpośrednio w Yamahę...

OK. Zrobię to, czyli siądę, dodam dekoder, zmienię PCB, zbuduje moduł i powinno być dobrze zamiast przełączalnych zworek dam choćby dip-switch 8, którym będzie można zmienić blok adresowy. Zajmie mi to trochę ale przynajmniej będzie już dosyć rozsądnie...

Pozdrawiam

Dodałem dekoder, który dzieli obszar $D5XX na bloki po $20 bajtów. Switch 8 pozycyjny dostępny po rozkręceniu carta. Podejrzewam, że nieczęsto będą zmieniane adresy, więc zrobiłem to w ten sposób. Druga sprawa to taka, że TYLKO JEDEN z 8 przełączników może być włączony. Jeśli zostaną włączone dwa bądź więcej - może to być szkodliwe dla układu '138 (zwarcie wyjść). Zastosowanie diod na wyjściach z przełącznika usunęłoby to niebezpieczeństwo ale nie widzę sensu pchania coraz większej liczby elementów. Kupię zaraz switche w necie i gdy je dostanę - zrobię PCB i zmontuję taką wersję...

2,102

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Zaczyna się dziać... Ale niestety tak łatwo się nie da tego zrobić - o ile się w ogóle da :) Tak sobie nad tym myślę. Przede wszystkim jest bardzo poważny problem z niepełnym dekodowaniem I/O. To bez przebudowy komputera jest bardzo trudne do ominięcia. Duża rzecz. Raczej bym się za to nie wziął - tak szczerze... Co do obszarów dla rozszerzeń wewnętrznych - już dla A800XL mam przygotowany układ i PCB z dekodowaniem bloków w obszarach $D2XX i $D3XX ale to wiąże się trochę z lutowaniem i przecinaniem ścieżek... Czyli zupełnie w inną stronę niż myślisz - ale to prostsza droga.

drac030 - PBI - OK ale te rozszerzenia muszą być dosyć "inteligentne"

2,103

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

A masz rozgałęźnik cartridges? ;) Ani YAMari ani SlighSID nie są przelotowe, hłe, hłe...

2,104

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Cześć,

Do tego potrzebne jest pełne dekodowanie obszaru adresowego. Nie jest problemem dołożenie do YAMari dekodera adresowego 74HCT138 - (miejsca na PCB jest aż nadto) i '138 kawałkuje obszar po $20 bajtów. Pytanie czy SlightSID nie "cieniuje" po całym obszarze cartridge?

Obszar $D5XX dla YAMari jest w wersji Cartridge. W wersji Internal będzie gdzieś ponad POKEYami...

YAMari nie ma możliwości zmiany taktowania aby dostroić dwa urządzenia. O ile wiem taktowania SLightSIDa też nie da się zmienić - na serio - może być problem ze strojeniem takiej parki :(

Pozdrawiam

Pozdrawiam

2,105

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja też za bardzo niestety nie mam czasu. Hobby "tykam" "w przelocie albo z doskoku". YAMari ze dwa miesiące składałem a teraz może uda mi się w końcu testowy układ SIDari v2 złożyć i sprawdzić. Gdyby nie to może nawet i ja bym siadł do programowania albo choćby wykonania jakiegoś playera na podstawie istniejących źródeł.

Zobaczę - może się uda choć mam w kolejce jeszcze trochę innych zajęć :/

Tak jak wcześniej pisałem - jestem w stanie podarować ze 3 YAMari do testów dla chętnych i gotowych podjąć się kodowania softu dla tego rozszerzenia.

Pozdrawiam

2,106

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

pajero napisał/a:
toriman1 napisał/a:

Witam,
Zapraszam na stronę. Zamieściłem całość -> link YAMari.

Linku brak (chyba że tu: http://atari.neostrada.pl/yamari/yamari.html)

A o Trojana się nie martw, pewnie jeszcze dycha w czeluściach windy...dopadnę bydle, chyba że AVG pokpił sprawę.
Z doc.a softu:  .....to reported malware alerts with some antivirus software.
Może ktoś sprawdzić wersje win32 http://www.adlibtracker.net/downloads.php - bo mi także wali raport, tym razem "Unknow"

LINK jest na pewno :)

Co do śmieci - ale to wkurzające jest. Teraz juz prawie wszytko jest czymś zarażone...

Pozdrawiam

2,107

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

lemiel napisał/a:

Jeszcze jedna rzecz mi przyszła do głowy.
Nie ma teraz na rynku "karty" z Covoxem na pokładzie. Może by było warto dodać do wersji wewnętrznej takowy? Wyłączalny oczywiście dla tych, którzy już takowy mają, sterowalny/wykrywalny przez istniejące oprogramowanie, etc.

Oczywiście, że można dodać Covoxa - to kwestia wykonania odpowiedniej płytki drukowanej. Mam jedną kupioną kiedyś od Lotharka ale i tak trzeba by projektować całkowicie od nowa.

Pozdrawiam

P.S. tak na marginesie - znalazłem poczwórny przetwornik DAC TLC7226 o niewygórowanej cenie. To znakomicie upraszcza sprawę i z pewnością poprawia jakość przetwarzania. Aż wezmę sie i zainteresuję Covoxem na takim DAC. Chyba, że byłby za wolny do tego...

[ ebay.com - TLC7226 ] - sorrka dopiero zajarzyłem, że Candle tego użył w SimpleStereo2, więc się da jak najbardziej.

2,108

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Witam,

Zapraszam na stronę. Zamieściłem całość -> link YAMari.

Pajero: "raczej podaj coś sprawdzonego....."

Hmm... podałem to w celach wyłącznie informacyjnych. Mnie interesowały wyłącznie źródła nie exe. I tak IMO AdlibTracker II jest jednym z najlepszych, wiec lepiej poszukać tam.

A to nie jest tak, że każdy porusza się w sieci na własną odpowiedzialność? Nie narażam nikogo rozmyslnie - po prostu o tym nie wiedziałem bo nie uruchamiałem żadnego programu stamtąd. Nie używam antywirusa. O wiele lepszy jest dobry firewall pilnujący systemu. Np. Outpost. Dobrze, że dałeś informację o zagrożeniu. Napisałem konkretne ostrzeżenie.

Pozdrawiam

2,109

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

lemiel napisał/a:

Głupie pytanie: mono czy stereo?

Wcale nie głupie :) jest to stereo ale tak nie do końca - nie ma sterowania panoramą tylko L-Center-R. Każdy instrument można w ten sposób "ustawiać" w bazie stereo.
W tej wersji z jednym przetwornikiem YAC512 ma dwa wyjścia. W wersji z dwoma YAC512 może mieć 4 wyjścia.

Za jakiś czas będzie info na mojej www więc się wszystko rozjaśni.

Pozdrawiam

2,110

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

pajero napisał/a:

Coś więcej ?
To jest samograj?
Jest demo?

A'la Zaxonowy SAA1099 ?

Na razie przygotowuję materiały na www.
Nie jest to samograj ale sterowanie jest dosyć proste i Atari da radę.

YAMari jest to AdLib na sterydach. SAA1099 przy tym to małe miki...
Nie ma demo YAMari ale wystarczy, że odpalisz na PC któryś z trackerów z tej stronki http://adlib.wave460.net/trackers.html i będziesz wiedział co to jest i co może :) Może znajdzie się chętny do napisania softu chociażby do projektowania instrumentów i odgrywania co popularniejszych formatów muzyki.

Pozdrawiam

2,111

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Witam,

Miło mi napisać o tym, że podłączyłem ze skutkiem pozytywnym układ syntezy FM OPL3 YAMAHA 262-M do małego Atari - musiałem trochę odpocząć od "grzebania" w SIDari. Coś na tym udało mi się nawet wygenerować ;) To jest układ o naprawdę dużych możliwościach. Co więcej - po podliczeniu kosztów okazuje się tani. Za jakiś czas na mojej stronie pojawią się materiały konstrukcyjne i informacyjne. Projekt jest jak zawsze Open Source. Planuję także wersję internal aby niezbyt potrzebnie nie zajmować złącza cartridge.

Co jest problemem - nie jestem programistą i z pewnością nie dam rady w rozsądnym czasie napisać playera do odtwarzania istniejących modułów. Dlatego też - mam nadzieję - uda mi się przekazać ze 3 YAMari chętnym koderom, którzy podjęliby się takiego wyzwania :) W sieci jest trochę materiałów na ten temat. Ja zgromadziłem sporo różnych plików, które odfiltruję i wrzucę na stronę. Istnieje także projekt AdLib Tracker, którego źródła są również dostępne jak też opisy formatów plików instrumentów oraz modułów muzycznych.

Mam nadzieję, że się spodoba i być może przyjmie w świecie Atari.

Jest to sprzęt potężniejszy od modułu C64 - C64 SFX Sound Expander

2,112

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jest taki wątek na elektrodzie gdzie remzibi katuje LCD sterownik od chinczyków z wejściami Composite, HDMI, VGA oraz tunerem TV - niestety bez S-Video..

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2859840.html

Ja ściągnąłem wersję TSUMV29 kontrolera i mam zamiar zaeksperymentować czy przez composite pociągnie Atarkę. Jeśli tak no to będzie OK. Wersje kontrolerów z S-Video są już albo niedostępne albo drogie. Będę miał czas po skończeniu innych projektów to zawalczę z jakąś matrycą i sprawdzę Atari, AtariST, Commodore oraz Amigę po CVBS. Ale to trochę potrwa. Niemniej sprzęt jest naprawdę tani i jeśli będzie działać z Atari no to będziemy w domu :) Można będzie samemu sobie złożyć uniwersalny monitor prawie do wszystkiego...

remzibi pociągnął Spectrum przez TV i całkiem zacnie to mu zadziałało...

Pozdrawiam

2,113

(13 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Ja cie...na Grzybowskiej kupiłem moje pierwsze Atari  800XL gdzieś około 1990 roku. Tam zawsze były tłumy :)

2,114

(102 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Duddie napisał/a:

Fajne... Ależ mi się stare czasy przypomniały... Scalaki z ZSRR i NRD, Bomisowe z CEMI, płytka rysowana mazakiem....

Yhymmm...To była jazda. Zwłaszcza oznaczenia :P w rodzaju - K155 bla, bla bla.... i tak dalej. A ja malowałem płytki igłą lekarską do strzykawek 0,8 używając Bitexu jako farby. Spoko - nawet kwas azotowy toto wytrzymywało :)

2,115

(32 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dzięki za info. Zapas jest olbrzymi. Myślę, że wątpliwości co do działania bufora zostały rozwiane...

Pozdrawiam

2,116

(32 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Luzik :)

Mimo, że są gotowe zero-delay buffers - układ jest OK. Po prostu tani i wystarczająco dobry. Życzę bezproblemowego instalowania.

@bezrobotny - z pewnością Simius nie wrzuciłby na forum niedziałającego układu. To tak na marginesie. Poza tym czas "rozbujania" pętli jest z pewnością krótki w porównaniu chociażby z czasem RESET systemu.

Simius - ile trwa ustalanie f?

2,117

(57 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To jednak nie są "cary-mary" tylko fakt, że EPROM ma poza sygnałem /CS również /OE. Na stronce i na schemacie "BUG HUNT" jest lekkie nieporozumienie  aż się zdziwiłem, że autor proponuje podłączenie tego do GND ponieważ wtedy na 100% NIE MOŻE działać. A na schemacie p. Soboli jest po prostu rozrysowany ROM, który ma rzeczywiście w tym miejscu CS2 aktywny stanem wysokim. Nóżka 22 EPROM 27C256 nie może być opisywana jako CS2 a raczej jako /G  ( / oznacza negację) i jest aktywna w stanie NISKIM dlatego podłączenie do GND z pewnością pomoże

Po prostu nieporozumienie techniczne - taki lekki faul... jednak problem na płytce, he, he...

pozdrawiam

2,118

(57 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Moim zdaniem jest jakiś problem na samej płytce skoro jesteś pewien, że układy które wymieniałeś są sprawne. W tym typie cartridge ma być ROM/EPROM 32KB (4x8KB). Weź omomierz i po kolei sprawdź wszystkie ścieżki. W elektronice nie ma czegoś takiego jak "cary-mary" :)

pozdrawiam

2,119

(57 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Żadna wiedza tajemna nie jest potrzebna ponieważ należy prześledzić ścieżki od styków złącza carta do pamięci i porównać chociażby z opisem pamięci 27C256 - od razu się okaże co i jak. Poza tym na PCB jednak jest opis XE Supercart co sugeruje standardowy cartridge XEGS według tego linka:

http://www.atarimax.com/jindroush.atari … _docs1.jpg

pozdrawiam

2,120

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To ciekawe - może to być związane z potencjometrem koloru? Poszukaj na płycie Atari w lewym dolnym rogu potencjometr R38 i delikatnie nim pokręć...

2,121

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

witaj,

self test jest w porządku czy tez nic nie widać?

pozdr

2,122

(46 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Witam,

Oj wieczór być może ale moje będzie mojsze ;-)

Tak seban - właśnie czuję, że powinienem już iść spać a siedzę i piszę na forum, hhehe...Taaa...

a poza tym MAM BARDZO WAŻNE PYTANIE ogólne - najpierw krótki opis:

Po rozmowie z mono wyszło, że najlepiej by było gdyby StereoSIDari wpasował się w obszar SOUND IO pod adresy $D240...$D27F. Z wielu względów byłoby to odpowiednie, chociażby dlatego aby mógł grać ze SlightSIDem na 4 SIDy. Co więcej - mam zamiar umożliwić przełączanie wajchą SIDari pod adresy $D500...$D51F czyli tam gdzie SligtSID aby zachować zgodność. Żadnych rejestrów ustawianych z Atari! Niestety poleci zgodność z Evie, jednak nie uważam, że to wielki problem zwłaszcza, że Evie też może się przełączyć w obszar $D5xx no i ktoś może chciałby "odpalić" np. SIDari, AY z Evie i SLightSIDa??? Taaaaa...

Pytanie brzmi:

czy ktokolwiek ma coś przeciwko zajęciu przez SIDari obszaru $D240..$D27F?

Zadaję to pytanie ponieważ chciałbym uniknąć kolizji z czymkolwiek. Nie chcę robić czegoś poważnego "na pałę". W Atariki widać, że pod tymi adresami NIC nie ma. Zbudowałbym pełny dekoder aby uniknąć problemów z zajmowaniem zbędnych obszarów.

pozdrawiam

EDIT: skoro się nikt nie odezwał w sprawie zajętości - rezerwuję obszar $D240..$D27F dla StereoSIDari, które będzie miało także możliwość przełączenia w obszar $D500..$D53F aby zachować zgodność ze SlightSID i Evie a także aby była możliwość gry na QuadraSIDari ;-)

2,123

(46 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

wieczor napisał/a:

A CPU się nie nada? Na pokeyu siedzi z reguły drugi pokey. Na Anticu - VBXE. Ja wiem ze na CPU moze siedziedz jakis rapidus.

Wiesz...w sumie może być :) OK - no to ostatecznie bedę może "sadzał" SIDari na CPU (choc to miejsce wolę zostawić na rozszerzenie RAM 1 MB) ewentualnie zrobię wersje CPU i ANTIC. Zdaję sobie sprawę z problemów mechaniczno-użytkowych ale jak wszyscy wiemy Atari JUŻ jest zapchane prawie "pod korek" więc niezbyt różowo widzę dalsze rozszerzanie w oryginalnej obudowie. Jak pisałem - ja już podjąłem decyzję o przekładce bo muszę mieć łatwy dostęp do hardware no i rosną mi różne piramidki na płycie ;) Nie każdy chce lub może ale nie da się zrobić tak aby wszyscy byli zadowoleni...

Seban napisał/a:

@toriman1: dobrze że projekt będzie się rozwijał smile ale napiszę też trochę żartobliwie smile No to chłopie wpadłeś jak przysłowiowa śliwka w kompot smile SID wciąga jak chodzenie po bagnach smile jak ulepszysz jedno będziesz chciał ulepszać następne ;] ale to dobrze, bo fajnie mieć taki projekt który cały czas się rozwija smile

Musi sie rozwinąć i dokończyć :) Wiem co mam zrobić i pozostało tylko wcielić projekt w rzeczywistość. Myślę, że zaniedługo dam radę :) a i co ważne - opublikuję raczej już całkowity schemat. Przetestowany i wbudowany do komputera.

W ogóle każde projektowanie wciąga - czasami tak, że o 3 nad ranem  trzeba pomyśleć o tym, że i do roboty też trzeba będzie rano pójść - no i wtedy bywa nielekko.

A poza tym - będzie dobrze.

Pozdrawiam

2,124

(46 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

wieczor napisał/a:

Tak się zastanawiam z tym ANTIC'iem. Razem z VBXE to będzie już niezła kanapka i komp się nie zamknie na bank :) A jakie są alternatywy? Dużo jest tych sygnałów?

Cześć,

no - trochę jest :/

A0 - A7, D0 - d7, R/W, Phi2, +5V, GND - no to razem 20 do podciągnięcia. W sumie zamontować można gdziekolwiek łącząc po prostu przewodami. Ja - ze względu na brak ograniczeń (nie zamykam kompa pod klawiaturą) wrzucam tam gdzie mi jest wygodniej a na ANTIcu mam już TurboFreezera (tu mi się SIDari zmieści) i w zasadzie do "kanapkowania" pozostały mi już tylko GTIA, PIA oraz POKEy co się z pewnością zmieni po dołożeniu drugiego POKEYa i AKI. Planuje też dołożenie dodatkowego dekodera adresowego w obszar $D2XX - 16 x 16 adresów aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń IO.

Wiem, że to nie jest najlepsze ale Atari nie ma zbyt wiele miejsca pod klawiaturą, jednak w miarę dokładania kolejnych rozszerzeń nie będzie innej możliwości niż przełożenie całości do obudowy w formacie, np. MIDI - 43cm szerokości
(jak średnia wieża audio) - kiedyś być może pokażę moją przekładkę ale aby to nastąpiło muszę pokończyć wiele projektów :)

pozdrawiam

2,125

(46 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Witam,

Ciąg dalszy...

Siadam do SID stereo, identyfikatora #$33, nowej przetwornicy +5V -> +9V oraz mapowania adresów. Trochę czasu mi to zajmie bo muszę całość prawie od nowa projektować. Proszę o cierpliwość :) Gdy skończę - dam znać i opublikuję materiały na stronie. Problem odczytu rejestrów OSC3/ENV także zostanie rozwiązany - najprawdopodobniej poprzez ciągłe sprzętowe odpytywanie SID. Układ zrobi się spory objętościowo ale będzie widziany z zewnątrz prawie prawie tak jak prawdziwy SID.

Z pewnością nie planuję klonowania SLightSIDa - moje rozwiązanie docelowo ma być montowane wewnątrz komputera.
Ze względu na konieczność podłączenia kilku ważnych sygnałów płytka wyląduje jako nakładka na ANTIC - w 800XL.
Nad 65XE/130XE za bardzo się nie zastanawiam. Ewentualne adaptacje pozostawiam innym konstruktorom :)

Przynajmniej tak to na razie wygląda w planach.

Jeżeli ktoś sobie tego zażyczy - będę mógł podesłać wcześniej zaprojektowane, testowane na symulatorze lecz NIE w rzeczywistości - układy.

pozdrawiam