2,076

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Witam,

Zapraszam na stronę. Zamieściłem całość -> link YAMari.

Pajero: "raczej podaj coś sprawdzonego....."

Hmm... podałem to w celach wyłącznie informacyjnych. Mnie interesowały wyłącznie źródła nie exe. I tak IMO AdlibTracker II jest jednym z najlepszych, wiec lepiej poszukać tam.

A to nie jest tak, że każdy porusza się w sieci na własną odpowiedzialność? Nie narażam nikogo rozmyslnie - po prostu o tym nie wiedziałem bo nie uruchamiałem żadnego programu stamtąd. Nie używam antywirusa. O wiele lepszy jest dobry firewall pilnujący systemu. Np. Outpost. Dobrze, że dałeś informację o zagrożeniu. Napisałem konkretne ostrzeżenie.

Pozdrawiam

2,077

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

lemiel napisał/a:

Głupie pytanie: mono czy stereo?

Wcale nie głupie :) jest to stereo ale tak nie do końca - nie ma sterowania panoramą tylko L-Center-R. Każdy instrument można w ten sposób "ustawiać" w bazie stereo.
W tej wersji z jednym przetwornikiem YAC512 ma dwa wyjścia. W wersji z dwoma YAC512 może mieć 4 wyjścia.

Za jakiś czas będzie info na mojej www więc się wszystko rozjaśni.

Pozdrawiam

2,078

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

pajero napisał/a:

Coś więcej ?
To jest samograj?
Jest demo?

A'la Zaxonowy SAA1099 ?

Na razie przygotowuję materiały na www.
Nie jest to samograj ale sterowanie jest dosyć proste i Atari da radę.

YAMari jest to AdLib na sterydach. SAA1099 przy tym to małe miki...
Nie ma demo YAMari ale wystarczy, że odpalisz na PC któryś z trackerów z tej stronki http://adlib.wave460.net/trackers.html i będziesz wiedział co to jest i co może :) Może znajdzie się chętny do napisania softu chociażby do projektowania instrumentów i odgrywania co popularniejszych formatów muzyki.

Pozdrawiam

2,079

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Witam,

Miło mi napisać o tym, że podłączyłem ze skutkiem pozytywnym układ syntezy FM OPL3 YAMAHA 262-M do małego Atari - musiałem trochę odpocząć od "grzebania" w SIDari. Coś na tym udało mi się nawet wygenerować ;) To jest układ o naprawdę dużych możliwościach. Co więcej - po podliczeniu kosztów okazuje się tani. Za jakiś czas na mojej stronie pojawią się materiały konstrukcyjne i informacyjne. Projekt jest jak zawsze Open Source. Planuję także wersję internal aby niezbyt potrzebnie nie zajmować złącza cartridge.

Co jest problemem - nie jestem programistą i z pewnością nie dam rady w rozsądnym czasie napisać playera do odtwarzania istniejących modułów. Dlatego też - mam nadzieję - uda mi się przekazać ze 3 YAMari chętnym koderom, którzy podjęliby się takiego wyzwania :) W sieci jest trochę materiałów na ten temat. Ja zgromadziłem sporo różnych plików, które odfiltruję i wrzucę na stronę. Istnieje także projekt AdLib Tracker, którego źródła są również dostępne jak też opisy formatów plików instrumentów oraz modułów muzycznych.

Mam nadzieję, że się spodoba i być może przyjmie w świecie Atari.

Jest to sprzęt potężniejszy od modułu C64 - C64 SFX Sound Expander

2,080

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jest taki wątek na elektrodzie gdzie remzibi katuje LCD sterownik od chinczyków z wejściami Composite, HDMI, VGA oraz tunerem TV - niestety bez S-Video..

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2859840.html

Ja ściągnąłem wersję TSUMV29 kontrolera i mam zamiar zaeksperymentować czy przez composite pociągnie Atarkę. Jeśli tak no to będzie OK. Wersje kontrolerów z S-Video są już albo niedostępne albo drogie. Będę miał czas po skończeniu innych projektów to zawalczę z jakąś matrycą i sprawdzę Atari, AtariST, Commodore oraz Amigę po CVBS. Ale to trochę potrwa. Niemniej sprzęt jest naprawdę tani i jeśli będzie działać z Atari no to będziemy w domu :) Można będzie samemu sobie złożyć uniwersalny monitor prawie do wszystkiego...

remzibi pociągnął Spectrum przez TV i całkiem zacnie to mu zadziałało...

Pozdrawiam

2,081

(13 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Ja cie...na Grzybowskiej kupiłem moje pierwsze Atari  800XL gdzieś około 1990 roku. Tam zawsze były tłumy :)

2,082

(102 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Duddie napisał/a:

Fajne... Ależ mi się stare czasy przypomniały... Scalaki z ZSRR i NRD, Bomisowe z CEMI, płytka rysowana mazakiem....

Yhymmm...To była jazda. Zwłaszcza oznaczenia :P w rodzaju - K155 bla, bla bla.... i tak dalej. A ja malowałem płytki igłą lekarską do strzykawek 0,8 używając Bitexu jako farby. Spoko - nawet kwas azotowy toto wytrzymywało :)

2,083

(32 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dzięki za info. Zapas jest olbrzymi. Myślę, że wątpliwości co do działania bufora zostały rozwiane...

Pozdrawiam

2,084

(32 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Luzik :)

Mimo, że są gotowe zero-delay buffers - układ jest OK. Po prostu tani i wystarczająco dobry. Życzę bezproblemowego instalowania.

@bezrobotny - z pewnością Simius nie wrzuciłby na forum niedziałającego układu. To tak na marginesie. Poza tym czas "rozbujania" pętli jest z pewnością krótki w porównaniu chociażby z czasem RESET systemu.

Simius - ile trwa ustalanie f?

2,085

(57 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To jednak nie są "cary-mary" tylko fakt, że EPROM ma poza sygnałem /CS również /OE. Na stronce i na schemacie "BUG HUNT" jest lekkie nieporozumienie  aż się zdziwiłem, że autor proponuje podłączenie tego do GND ponieważ wtedy na 100% NIE MOŻE działać. A na schemacie p. Soboli jest po prostu rozrysowany ROM, który ma rzeczywiście w tym miejscu CS2 aktywny stanem wysokim. Nóżka 22 EPROM 27C256 nie może być opisywana jako CS2 a raczej jako /G  ( / oznacza negację) i jest aktywna w stanie NISKIM dlatego podłączenie do GND z pewnością pomoże

Po prostu nieporozumienie techniczne - taki lekki faul... jednak problem na płytce, he, he...

pozdrawiam

2,086

(57 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Moim zdaniem jest jakiś problem na samej płytce skoro jesteś pewien, że układy które wymieniałeś są sprawne. W tym typie cartridge ma być ROM/EPROM 32KB (4x8KB). Weź omomierz i po kolei sprawdź wszystkie ścieżki. W elektronice nie ma czegoś takiego jak "cary-mary" :)

pozdrawiam

2,087

(57 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Żadna wiedza tajemna nie jest potrzebna ponieważ należy prześledzić ścieżki od styków złącza carta do pamięci i porównać chociażby z opisem pamięci 27C256 - od razu się okaże co i jak. Poza tym na PCB jednak jest opis XE Supercart co sugeruje standardowy cartridge XEGS według tego linka:

http://www.atarimax.com/jindroush.atari … _docs1.jpg

pozdrawiam

2,088

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To ciekawe - może to być związane z potencjometrem koloru? Poszukaj na płycie Atari w lewym dolnym rogu potencjometr R38 i delikatnie nim pokręć...

2,089

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

witaj,

self test jest w porządku czy tez nic nie widać?

pozdr

2,090

(46 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Witam,

Oj wieczór być może ale moje będzie mojsze ;-)

Tak seban - właśnie czuję, że powinienem już iść spać a siedzę i piszę na forum, hhehe...Taaa...

a poza tym MAM BARDZO WAŻNE PYTANIE ogólne - najpierw krótki opis:

Po rozmowie z mono wyszło, że najlepiej by było gdyby StereoSIDari wpasował się w obszar SOUND IO pod adresy $D240...$D27F. Z wielu względów byłoby to odpowiednie, chociażby dlatego aby mógł grać ze SlightSIDem na 4 SIDy. Co więcej - mam zamiar umożliwić przełączanie wajchą SIDari pod adresy $D500...$D51F czyli tam gdzie SligtSID aby zachować zgodność. Żadnych rejestrów ustawianych z Atari! Niestety poleci zgodność z Evie, jednak nie uważam, że to wielki problem zwłaszcza, że Evie też może się przełączyć w obszar $D5xx no i ktoś może chciałby "odpalić" np. SIDari, AY z Evie i SLightSIDa??? Taaaaa...

Pytanie brzmi:

czy ktokolwiek ma coś przeciwko zajęciu przez SIDari obszaru $D240..$D27F?

Zadaję to pytanie ponieważ chciałbym uniknąć kolizji z czymkolwiek. Nie chcę robić czegoś poważnego "na pałę". W Atariki widać, że pod tymi adresami NIC nie ma. Zbudowałbym pełny dekoder aby uniknąć problemów z zajmowaniem zbędnych obszarów.

pozdrawiam

EDIT: skoro się nikt nie odezwał w sprawie zajętości - rezerwuję obszar $D240..$D27F dla StereoSIDari, które będzie miało także możliwość przełączenia w obszar $D500..$D53F aby zachować zgodność ze SlightSID i Evie a także aby była możliwość gry na QuadraSIDari ;-)

2,091

(46 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

wieczor napisał/a:

A CPU się nie nada? Na pokeyu siedzi z reguły drugi pokey. Na Anticu - VBXE. Ja wiem ze na CPU moze siedziedz jakis rapidus.

Wiesz...w sumie może być :) OK - no to ostatecznie bedę może "sadzał" SIDari na CPU (choc to miejsce wolę zostawić na rozszerzenie RAM 1 MB) ewentualnie zrobię wersje CPU i ANTIC. Zdaję sobie sprawę z problemów mechaniczno-użytkowych ale jak wszyscy wiemy Atari JUŻ jest zapchane prawie "pod korek" więc niezbyt różowo widzę dalsze rozszerzanie w oryginalnej obudowie. Jak pisałem - ja już podjąłem decyzję o przekładce bo muszę mieć łatwy dostęp do hardware no i rosną mi różne piramidki na płycie ;) Nie każdy chce lub może ale nie da się zrobić tak aby wszyscy byli zadowoleni...

Seban napisał/a:

@toriman1: dobrze że projekt będzie się rozwijał smile ale napiszę też trochę żartobliwie smile No to chłopie wpadłeś jak przysłowiowa śliwka w kompot smile SID wciąga jak chodzenie po bagnach smile jak ulepszysz jedno będziesz chciał ulepszać następne ;] ale to dobrze, bo fajnie mieć taki projekt który cały czas się rozwija smile

Musi sie rozwinąć i dokończyć :) Wiem co mam zrobić i pozostało tylko wcielić projekt w rzeczywistość. Myślę, że zaniedługo dam radę :) a i co ważne - opublikuję raczej już całkowity schemat. Przetestowany i wbudowany do komputera.

W ogóle każde projektowanie wciąga - czasami tak, że o 3 nad ranem  trzeba pomyśleć o tym, że i do roboty też trzeba będzie rano pójść - no i wtedy bywa nielekko.

A poza tym - będzie dobrze.

Pozdrawiam

2,092

(46 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

wieczor napisał/a:

Tak się zastanawiam z tym ANTIC'iem. Razem z VBXE to będzie już niezła kanapka i komp się nie zamknie na bank :) A jakie są alternatywy? Dużo jest tych sygnałów?

Cześć,

no - trochę jest :/

A0 - A7, D0 - d7, R/W, Phi2, +5V, GND - no to razem 20 do podciągnięcia. W sumie zamontować można gdziekolwiek łącząc po prostu przewodami. Ja - ze względu na brak ograniczeń (nie zamykam kompa pod klawiaturą) wrzucam tam gdzie mi jest wygodniej a na ANTIcu mam już TurboFreezera (tu mi się SIDari zmieści) i w zasadzie do "kanapkowania" pozostały mi już tylko GTIA, PIA oraz POKEy co się z pewnością zmieni po dołożeniu drugiego POKEYa i AKI. Planuje też dołożenie dodatkowego dekodera adresowego w obszar $D2XX - 16 x 16 adresów aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń IO.

Wiem, że to nie jest najlepsze ale Atari nie ma zbyt wiele miejsca pod klawiaturą, jednak w miarę dokładania kolejnych rozszerzeń nie będzie innej możliwości niż przełożenie całości do obudowy w formacie, np. MIDI - 43cm szerokości
(jak średnia wieża audio) - kiedyś być może pokażę moją przekładkę ale aby to nastąpiło muszę pokończyć wiele projektów :)

pozdrawiam

2,093

(46 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Witam,

Ciąg dalszy...

Siadam do SID stereo, identyfikatora #$33, nowej przetwornicy +5V -> +9V oraz mapowania adresów. Trochę czasu mi to zajmie bo muszę całość prawie od nowa projektować. Proszę o cierpliwość :) Gdy skończę - dam znać i opublikuję materiały na stronie. Problem odczytu rejestrów OSC3/ENV także zostanie rozwiązany - najprawdopodobniej poprzez ciągłe sprzętowe odpytywanie SID. Układ zrobi się spory objętościowo ale będzie widziany z zewnątrz prawie prawie tak jak prawdziwy SID.

Z pewnością nie planuję klonowania SLightSIDa - moje rozwiązanie docelowo ma być montowane wewnątrz komputera.
Ze względu na konieczność podłączenia kilku ważnych sygnałów płytka wyląduje jako nakładka na ANTIC - w 800XL.
Nad 65XE/130XE za bardzo się nie zastanawiam. Ewentualne adaptacje pozostawiam innym konstruktorom :)

Przynajmniej tak to na razie wygląda w planach.

Jeżeli ktoś sobie tego zażyczy - będę mógł podesłać wcześniej zaprojektowane, testowane na symulatorze lecz NIE w rzeczywistości - układy.

pozdrawiam

2,094

(46 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

seban napisał/a:
toriman1 napisał/a:

Ano mamy podobne scalaki ponieważ to dobra praktyka aby w układach synchronicznych łapać zbocza a nie poziomy, hehe...
Ale to faktycznie ciekawe ponieważ widać podobne podejście do zagadnienia. Osobiście ciekaw jestem jak wygląda schemat pierwszego SlightSIDa :)

Mam to jeszcze gdzieś na kartkach rysowane jeszcze "od ręki" ;-) jak znajdę w sowim bajzlu to zeskanuję i wrzucę. Popatrzyłem na Twój sch. Poszliśmy bardzo podobną ścieżka, czemu się nie dziwie bo inaczej się nie dało. tylko ja inaczej trochę generuje sygnały zatrzaskujące dla '574. Oraz to co nazwałeś na SCH "run-end" zrealizowane mam bardzo podobnie, tzn. wykorzystuje oczywiście asynch. kasowanie '74 do zasygnalizowania tej mini "state machine" że cykl zapisu do SID-a zakończył się właśnie :), no i nie mam 3-wejściowych NOR-ów.

Jeśli jeszcze gdzieś to masz no to wrzucaj - przynajmniej potomność też będzie miała szansę to zobaczyć ;)
Ja najpierw użyłem 74LS374 a potem zmieniłem na 574 bo te mają lepszą topografię do płytek testowych.
Reszta to szczegóły - jakieś różnice muszą być. Przyznam, że najpierw zacząłem swoje rozrysowywać a dopiero
sporo czasu po tym ujrzałem zdjęcia prototypu SlightSIDa.

seban napisał/a:

Tak jak u Ciebie zatrzaskuję ADR na narastającym zboczu Fi2 (7402), dane na opadających (7400). Ty przedłużenie CS-a zrobiłeś na 3x INV ja zrobiłem 2xINV plus RC pomiędzy nimi (wiem że takich akcji się nie praktykuje w normalnym cyfrowym świecie, ale tak zrobiłem :] )

Logika - niezależnie od użytych elementów jest nieubłagana, hehe. Ten sam cel osiągamy w trochę różny sposób ale to dobrze bo widać różne podejście konstukcyjne. Ja najpierw użyłem także RC w pętli kasowania - dlatego są wogóle w układzie schmitty - bo przecież mogą być zwykłe 7404, ale pomyślałem, że takie coś słabo wchodzi do CPLD więc stanęło na łańcuchu inwerterów gdyby ktoś chciał to zapakować do Xilinxa lub Lattice. A w sumie to powinno dawać z 80 ns zapasu na /CS SIDA - aż nadto ale chciałem być tego pewien. Szkoda, że przerzutniki w GAL nie mają CLEAR bo sterowanie  (oprócz 574) by się zmieściło - porzuciłem to i pojechałem po bramkach.

Będę dalej kombinował z SIDari - już otrzymałem kilka sugestii więc jest punkt zaczepienia.

pozdrawiam

2,095

(46 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

mono napisał/a:

A czy wyjście i wejście dźwięku wyprowadzone jest na zewnątrz czy zintegrowane na sztywno z dźwiękiem Atari?

Częstotliwość DOTCLOCK jest niezależna od zegara taktującego Atari czy jest to podzielony zegar Atari? Chodzi o to, czy w maszynach NTSC będzie to działało nadal z 985 kHz? Pisałeś tam o 1773447 Hz a to częstotliwość Atari w PAL.

Edit: Aaaa 17.73447 MHz :)

Układ 8701 trochę skomplikowanie wytwarza zegary. Ciekawe jest, że gdyby zrobić generator z kwarcem PAL Commodore i podzielić częstotliwość przez 10 - otrzymamy zegar PAL Atari :) tak na marginesie...
Taktowanie SIDa jest niezależne od taktowania Atari. Zapewne kawałki NTSC będą grały niżej choć już raczej nie wolniej bo to zależy bardziej od softu IMHO.

Wejście i wyjście można zrobić w sposób dowolny - osobiście "pożenię" audio wewnątrz komputera czyli dwa POKEYe i dwa SIDy z możliwością puszczenia dźwięku POKEY przez wejście SID.

2,096

(46 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ano mamy podobne scalaki ponieważ to dobra praktyka aby w układach synchronicznych łapać zbocza a nie poziomy, hehe...
Ale to faktycznie ciekawe ponieważ widać podobne podejście do zagadnienia. Osobiście ciekaw jestem jak wygląda schemat pierwszego SlightSIDa :)

No i faktycznie jest to Open Hardware - działający pomysł jest na wierzchu... Niech ludzie zaszaleją :)

Ciekawostką dla mnie jest to, że powstało tak niewiele układów sprzegających SID z Atari (a olbrzymia większość w Polsce, hehe) Podstawowy układ nie jest wcale skomplikowany a jednak nie było wielu chętnych.

Dzięki Seban za sobre słowo - przyda sie na przyszłość.

pozdrawiam

P.S. Wrzuciłem materiały na stronę pod link SIDari - zapraszam do poczytania

2,097

(46 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

mono napisał/a:
toriman1 napisał/a:

a Evie i SlightSID odczytują te rejestry bo nie kojarzę???

Zarówno Evie, jak i SlightSID pozwalają na odczyt dowolnego rejestru SID-a. Ale każde z nich nieco inaczej :D:
- Evie: odczyt bezpośrednio przez adresowanie rejestru np.:

lda $D2C0+$1C

- SlightSID: za pośrednictwem rejestru adresującego np.:

lda #$1C
sta $D540
nop
nop
nop
lda $D540

analogicznie dla drugiego SID-a indeks $3C (drugi SID leży w $D520..$D53F, indeksy rejestrów zaczynają się od $20).

Jasne... jak napisałem wcześniej - rozważam dodanie odczytu dwóch rejestrów OSC3 ENV3 bo są najważniejsze. W zasadzie polling byłby tu najlepszy ponieważ odczyt załatwiałoby sie jedna instrukcją jak w oryginale.

:) dzięki za podpowiedzi.

2,098

(46 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

wieczor napisał/a:

No tak, bo teraz to miniaturka :D Dasz rade z tym zamknac obudowe? ;)

Miniaturka hehe

No i trzeba będzie CPLD użyć uf...

2,099

(46 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

mono napisał/a:

Tak to jest rozwiązane w SlightSID-zie. Z SID-a warte czytania są dosłownie 2 rejestry:
- 27(dec) OSC3/RANDOM
- 28(dec) ENV3
bo POTX i POTY się nam chyba nie przydadzą.
Namawiałem zarówno Sebana, jak i Pasia do ich implementacji, więc również namawiam i teraz przy okazji SIDari. Taki dokument mówi, że mogą być używane do uzyskania specyficznych softwareowych efektów. No i są używane do rozpoznania rodzaju SID-a.

Na TTLach będzie kłopotliwie. Nie to, że się nie da ale duże będzie :)


pozdrawiam

P.S. Mono - a Evie i SlightSID odczytują te rejestry bo nie kojarzę???

2,100

(46 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

drac030 napisał/a:
toriman1 napisał/a:

Przy zastosowaniu mikroprocesora jest to możliwe - jednakże mikroprocesor musiałby wykonywać ciągły polling rejestrów SID aby nie zostać zaskoczonym przez "niespodziwany odczyt" hehe).

A nie można wykorzystać patentu z YM/AY, że mamy specjalny rejestr, do którego program zapisuje nr rejestru I/O, który chce odczytać, a drugim rozkazem odczytuje z niego daną? To eliminuje problem "ciągłego pollingu", ale czy to przydatne, musiałby się np. mono wypowiedzieć.

Raczej nie bardzo da się to wykorzystać jak w YM/AY ale wygląda to zastanawiająco podobnie.

Proces odczytu rejestru powinien wyglądać mniej więcej tak:

Krok 1 - wysłanie cyklu odczytu spod adresu np. LDA $D51B - OSC3/Random - powoduje zapamiętanie adresu rejestru do odczytu ($1B) i uruchomienie logiki odczytu z SIDa, czyli na liniach adresowych SID już jest adres rejestru, generowany jest lokalny CHIP SELECT, R/~W jest równy 1 i na tylnym zboczu PHI2 SID logika sprzęgu wpisuje dane do rejestru do odczytu, np. 74HCT574. W tym kroku już wysyłam więc adres rejestru.

Krok 2 - mając już zapamiętane w lokalnym rejestrze dane wysyłamy drugi raz cykl odczytu spod adresu, LDA $D51B i wtedy odczytujemy dane blokując jednocześnie kolejny cykl odczytu z samego SIDA.

Nie da rady zrobić tego w jednym kroku. Rozwiązaniem jest mikroprocesor albo takie zbudowanie logiki aby wykonywała sprzętowy polling tych czterech rejestrów READ ONLY - $19, $1A, $1B, $1C w czasie wolnym. Gdyby jednak trafił się zapis lub odczyt - odpytywanie musiałoby zostać wstrzymane.

Jak widać - da się ale dosyć komplikuje i rozbudowuje układ no i czas dostępu do danych odczytanych staje się dosyć długi (ale to by za bardzo nie przeszkadzało mimo wszystko). Dalej uważam, że skórka jest niewarta wyprawki...Gdyby większa ilość muzyki używała OSC3/ENV3 no to trzeba by było zbudować takie rozwiązanie.

pozdrawiam