2,051

(80 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Witam,

To co w załączniku to najprawdopodobniej będzie pierwszy egzemplarz testowy.

Po lewej 5 przycisków, poniżej lekko w prawo - cztery LED wskazujące aktywny slot CART. Sygnały sterujące w złączu CART są buforowane. Tylko jeden CART ROM może być więc bufory pełnią jednocześnie rolę izolatorów.

SLOTY CART+ECI (szyna systemowa) są zrównoleglone i niebuforowane - rozszerzenia SAME pilnują swoich obszarów!

Wszelkie uwagi są jak najbardziej pożądane.

Pozdrawiam

2,052

(39 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Witam,

Również poproszę 10 szt.

2,053

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

skrzyp napisał/a:

No to widzę, że interes się kręci :)

Ano właśnie że nie :(

Nie mam czasu na zajmowanie się produkcją. Dlatego też w zasadzie wszystko co robię czy wymyślam udostępniam jako otwarty projekt. Musiałem tinctu odmówić...

Obecnie składam 4 cartridge testowe dla koderów, którzy chcieliby podjąć się napisania softu dla nowego muzycznego pudełka (jeden już jest zarezerwowany). Za jakieś 2 tygodnie powinienem mieć carty gotowe i przetestowane. Pytanie czy znajdą się jeszcze chętni aby powalczyć z OPL3 na Atari :)

Poza tym ciągnę jeszcze inne projekty... i czasami, tak przed spaniem, wpadnę na forum, hehe.

Pozdrawiam

2,054

(80 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@Pin

Obecnie siedzę pomiędzy SIDari a YAMari nad takim prostawym extenderem CART+ECI dla serii XE - być może z przelotką cartridge dla XL. Jeżeli to w końcu popełnię - dam Ci taki do testów. Zobaczymy czy wystarczy dla prostych zastosowań. To byłby "rozmnażacz" szyny do 3 slotów - zrównoleglenie linii bez żadnych udziwnień no i plus cztery przełączane sloty CART.

Pozdrawiam

P.S.

Na razie mam wstępniak projektu - spore to wyszło ale ze względu na wtyki zasilania i video tak musi być niestety. Może tez okazać się, że i tak jest za mało miejsca i trzeba będzie poszerzać. Całość jest w kształcie L jak widać. Sloty są rozmieszczone co cal (mniej więcej). Wsadziłem cztery sloty CART+ECI - zastanawiam się nad trzema. Coś w tym stylu zmontuję za jakiś czas...

2,055

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Cześć,

No - niestety ale Adlibtracker2 wrzuca masę swoich "efektów", także zapewne dane potrzebne na song oraz patterny są sporej wielkości.

Może lepiej odstawić A2M i spróbować z czymś prostszym - nie wiem jak to jest z  plikami HSC ale to może być skromniejsze w wymiarach. Są także inne formaty.

Na Pigwie jest kolekcja plików. Nie mogę znaleźć opisu formatów ale przyznam, że na siłę nie szukałem. Podejrzewam, że opisy formatów mogą być zawarte w dokumentacjach playerów-trackerów....

ftp://ftp.pigwa.net/stuff/mirror/chiptune.de/adlib/

Może tak wielkie obszary są rezerwowane dla maksymalnych możliwości AT2?

Pozdrawiam

2,056

(80 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Cześć,

Na razie świadomie się odseparowywuję od "tamtej rzeczy" jak zauważył drac030 :) To w założeniach ma być taki lekki "debilek", który pozwoli na trzymanie 4 cartów w slotach i np. Karin i jakiś może inny cart z rozszerzeniem. Tak jak chciałby wieczór aby odpalić SlightSIDa i YAMari razem. Z tym, że wtedy rozszerzenia muszą dbać o swoje adresy (np. zworkologia)

Rozumiem Cie mono - ale to o czym piszesz to temat dużo poważniejszy. Myślę, że da się zrobić ale wtedy każde rozszerzenie w zasadzie powinno pracować jako ND żeby wykorzystać zalety takiego rozwiązania. Hardware Atari zostało zaśmiecone i tyle. Jeżeli masz swoje przemyślenia to pisz bo samemu trudno przejechać przez wszystkie możliwości...

Na początek coś prostego - OK? Tak czy siak powinno być użyteczne.

Pozdrawiam

2,057

(80 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Cześć,

Dodatkowy kabelek ma połączyć slot CART w XL z expanderem, który będzie wykonany w standardzie XE.Z jednej strony wtyk w postaci CARTa a z drugiej gniazdo krawędziowe aby się wpiąć w expander. Nie będzie to długie i nie powinno być problemów z transmisją.

Innym rozwiązaniem jest zbudowanie dwóch różnych urządzeń do dwóch różnych serii - XL i XE. Też mam pomysły jak to zrobić. Expander XE jest bardziej uniwersalny w porównaniu do XL. Expander XL pozwoliłby tylko na rozszerzenie złącza CART a XE - całości.

Masz odpowiedź na dwa pytania :)

2,058

(80 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Witam,

Chciałbym wrzucić pod dyskusję moje przemyślenia nt. rozszerzenia szyny Atari - w nowym wątku aby nie mieszać z 1090.

Moja propozycja wygląda następująco:

http://atari.neostrada.pl/expander.pdf

1. 3 sloty CART+ECI wyłącznie dla rozszerzeń, np. KMK IDE i SlightSID w tym samym czasie - myślę, że to jest możliwe o ile rozszerzenia same z siebie nie będą w konflikcie na wspólnej szynie.
2. 4 sloty CARTRIDGE przełączane ręcznie przyciskami - czyli z możliwością wyboru albo też całkowitego odłączenia - w tym samym czasie tylko jeden cartridge może być aktywny. Po przełączeniu zawsze będzie wymagany reset. Co jest niezłe - reset będzie "na zimno". Po włączeniu komputera wszystkie sloty są odłączone.
3. dla serii XL będzie wymagany dodatkowy kabelek z gniazda CART do expandera.

Siedem slotów to dużo - szacuję, że długość PCB expandera to około 20cm i należy mieć na uwadze, że z tyłu XE trzeba będzie mieć trochę miejsca :)

Zastanawiam się nad buforowaniem całości szyny - to mogłoby być przy okazji takie małe 1090 ;-)

Zaprojektowanie tego i zmontowanie do trochę dalsza przyszłość (ciągnę inne zadania na razie - expander jest 4 w kolejce...) Poczyniłem już kilka eksperymentów i kawałek projektu mam przetestowany. Czekam teraz na sloty ISA do pocięcia...

Zapraszam do komentowania i oceniania. Projekt jest na poważnie bo taki expander jest naprawdę potrzebny a i ja chciałbym się podjąć zbudowania w końcu czegoś takiego.

Pozdrawiam

2,059

(221 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Przecież nie mówię o klęsce :D, a /HALT trzeba by dorobić - zatrzymanie procesora i odcięcie Antica daje totalny dostęp do systemu chociażby innemu procesorowi.... Tak sobie też myślę, że sloty na płycie głównej mogłyby być w formacie XE - no bo czemu nie. Czy ktoś zakłada, że to ma być tożsame z 1090 i będą używane w tym karty dla 1090??

Tak sobie tylko myślę ;)

Pozdrawiam

2,060

(221 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

wieczor napisał/a:
toriman1 napisał/a:

I w zasadzie tylko serię XE należy brać poważnie pod uwagę. Seria XL odpada.

No teraz to sobie jaja robisz. Chcesz odpaść to lepsze Atari? :) A hasło "Power Without a Price" to już Tramiel wymyślił i zgodnie z nim ulepszył 1090 tak, że je zlikwidował :)

No prosze pana, jaj sobie nie robie ;-) 800XL moim zdaniem tez jest lepsiejsze ale nie ma myka na szynie choć to można naprawić. I tak musiałyby być dwie wersje. I tego można się trzymać :) Co zaś do cartridge expander - zrobi się. Kwestia czasu. W sumie szkoda, że 1090 nie weszło na serio do produkcji. Ciekawie też by wyglądało 1090XE. Ale to se ne vrati...

2,061

(221 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Niom - trochę od tyłu ale to małe miki :)

2,062

(221 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

drac030 napisał/a:

Ale nie jest powiedziane, że D1XX jest potrzebne w tych slotach. To już zależy od konstrukcji kart. W każdym razie samemu 1090 ten sygnał się pewnie by przydał.

Z tego co poczytałem o nowych urządzeniach - każde urządzenie i tak musi dekodować swój obszar więc obecność bądź nie $D1XX nie przesądza o użyteczności PBI - jednak brak /HALT w bardzo poważnym stopniu upośledza to złącze i zdecydowanie preferowanym pozostanie CART+ECI. Nie da się za bardzo bez lutownicy zrobić czegoś uniwersalnego. Extender dla nieprzerobionego XL będzie inny niż dla standardowego XE...Z pewnością będzie mniej funkcjonalny.

2,063

(221 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

drac030 napisał/a:
toriman1 napisał/a:

PBI XL nie ma /HALT

Ale na ECI (czyli na nowszej wersji) jest. Można byłoby to wziąć pod uwagę.

I w zasadzie tylko serię XE należy brać poważnie pod uwagę. Seria XL odpada. Co więcej ECI ma także $D1XX co trzeba w XL robić zewnętrznym dekoderem.

Pozdrawiam

2,064

(221 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

drac030 napisał/a:
Krótki napisał/a:

Prawda, facet od paru lat ma poważne kłopoty zdrowotne, może być ciężko coś od niego wyciągnąć.

E tam, jeśli to ma być powód, to znaczy, że w sezonie 1996-97 miał równie "poważne kłopoty zdrowotne", bo wtedy też nic się nie dało od niego dostać. Prawda jest taka, jak mikey napisał, to jest pies ogrodnika.

@Yansen: a HALT gdzie?

PBI XL nie ma /HALT niestety :( Jest tylko /RDY, którym też można zatrzymywać procesor ale potrzeba też więcej układów otaczających. Trzeba by akurat lutowaniem /HALT wyciągnąć na szynę co sie da zrobić ale idea pryska.

Drac030 - na początku się trochę rozpisywałem na ten temat jako toriman ale jakoś tak to zgasło - musiałem się pożegnać na dłużej z hobby :-/. Temat w sumie może odżyć ale trzeba by go z rozmysłem zmodyfikować.

Osobiście nie miałbym ochoty odtwarzać 1090. Lepiej zrobić coś bardziej ekstrawaganckiego. Konstruktorzy Atari niestety poszli za bardzo w hasło "Power without Price" i sporo szczegółów jest po prostu spierniczonych i bez lutownicy nie podchodź.

Może za jakiś czas na serio się tym zajmę. Musze pokończyć kilka bieżących spraw i w miarę posiadanego czasu coś tam się wykluje.

@Yansen - fakt - rozpiska sygnałów w slocie jest ale brak /HALT w zasadzie umartwia pomysł jeśli chodzi o jakieś dopałki i inne rozszerzenia tego potrzebujące.

Pozdrawiam

2,065

(221 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Co do Vendela - tego się właśnie obawiam, ale jak nie to nie i kotwica w plecy...

1090 - w zasadzie tylko po to aby coś na PBI wieszać choć niekoniecznie jako NevDevices - takie trochę niekoszerne tłumaczenie :) Osobiście mogę elektronikę bez problemu do tego zrobić (czasu trochę mi w dobie brakuje) tyle, że nie będzie zgodna z istniejącymi kartami do 1090 a to ze względu na nieznajomość rozłożenia sygnałów, a przede wszystkim zasilania w slotach. Dlatego też za to się nie brałem za bardzo...

Pytanko na marginesie: ktoś ma jakąś oryginalną kartę do 1090?

Pozdrawiam

P.S. KarinMaxi może być taką kartą dla przykładu, no i gdyby jeszcze miejsce w obudowie na napędy było...

2,066

(221 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

voy napisał/a:

Tylko uzyskać je od niego będzie ciężko. Próbowałem kiedyś ze schematami do Lynx Scan Converter, to zasłaniał się brakiem czasu, stanem zdrowia itp. W każdym bądź razie mogę spróbować.

Spróbuj. Nie zaszkodzi a może pomóc. Weź go może na nutę historii, powagi jego atarowskiej misji i zapisania się w annałach na wieki...

Pozdrawiam

2,067

(221 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A ja się tak tylko zastanawiam - jest jeszcze kilka sztuk na świecie i nikt nie wpadł na pomysł aby zrobić reverse engineering?

Dziwaczne...

Pozdrawiam

P.S. A w zasadzie co by tam poza zasilaczami i buforami szyn miało być? Myślę, że to jest proste w budowie. 74hct245, 74hct244 i w zasadzie to wszystko, może jakiś regenerator Phi2, R/W? Na zdjęciach widać układy w obudowach DIP20 więc to na 99,99% tylko i wyłącznie bufory...

2,068

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

tebe napisał/a:

od strony programisty można będzie wykryć gdzie ta YAMari leży?

Tak - da się. Jest procedura testu obecności chipa OPL. Program w Basicu jest u mnie na stronie OPLTEST.BAS. Opis procedury jest w pliku pod linkiem Programming the AdLib/Sound Blaster FM Music Chips - na końcu tekstu.

lemiel napisał/a:

To przełącznik obrotowy może, w IDE Plus 2.0 ver D jest takowy.

To jest możliwe ale jedynie w połączeniu z komparatorem binarnym. To co podałeś w linku to przykład kodera Binary decimal. Z jednej strony podajesz adresy z linii A5, A6, A7 a z drugiej strony ustawiasz binarnie żądaną kombinację stanów. Gdy stany na liniach adresowych będą takie same jak nastawione koderem - wtedy komparator wygeneruje CHIP SELECT dla układu, który tego potrzebuje. To trochę inny wariant mojej modyfikacji zainspirowanej pomysłem wieczora - nie wiem czy akurat lepszy - w sumie też potrzebuje dodatkowych elementów tyle, że eliminuje pewne ryzyko związane z przełącznikiem 8-pozycyjnym - jest trochę bardziej złożony niż sam dekoder 74HCT138. Tak jak napisałem wcześniej - zmiana adresów jest tak rzadką potrzebą, że w wielu przypadkach raz ustawione - nigdy więcej się nie zmienią. Owszem - w egzemplarzach testowych takie coś jest bardzo przydatne dlatego też wprowadziłem zmiany i zrobię carty z możliwością zmiany adresu. Teraz czekam na elementy bo bez nich trudno cokolwiek na PCB zmieniać.

Pozdrawiam

P.S. OK - przemyślę zarówno Cartridge Port Expander jak i bufory dla nowego 1090. W miarę wolnego czasu. Najpierw dokończę YAMari, później przysiądę nad SIDari - bo też trzeba skończyć, a potem zobaczymy :) W razie gdy będę już miał jakieś wieści - dam znać a forum raczy się wypowiedzieć.

P.P.S. @mono - tak sobie rozmyślałem i doszedłem do wniosku, że czegoś takiego jak opisujesz nie da się w Atari zrobić. Po prostu... Niepełne adresowanie ubija same podstawy. W zasadzie do dyspozycji masz obszar $D5XX i koniec. Bez przeróbek sprzętowych można by wykorzystać $D1XX,$D6XX,$D7XX ale to miejsca dla NevDev i tak lepiej tego nie umartwiać. System jest tak skonstruowany, że w danym momencie w konkretny obszar może być włączone JEDNO urządzenie. Np. może być obecny wyłącznie jeden cart, może by dało się odpalić cart lewy 8kB i cart prawy 8kB ale to byłoby do sprawdzenia. Każde urządzenie może być robione np. pod $D500 ale w Atari muszą być widziane pod różniącymi się adresami i tak też adresowane. najlepszym rozwiązaniem zaś byłoby ustawianie obszaru DIP switchem na rozszerzeniu - tak jak kiedys na PC... Za jakiś czas powinienem przedstawić propozycję takiego extendera, który będzie robił przynajmniej za rozdzielacz cartów. proszę o cierpliwość :)

2,069

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Niestety - przynajmniej trzeba użyć dekodera 74HCT138 i na niego wpiąć sygnał CCTL ponieważ nawet gdy zmieni się linie adresowe dla YAMari i rejestry znajda się pod, np. $D520 to i tak gdy nastąpi choćby wywołanie adresu $D500 - nastąpi select układu YMF262, ponieważ CCTL jest wpięty bezpośrednio w Yamahę...

OK. Zrobię to, czyli siądę, dodam dekoder, zmienię PCB, zbuduje moduł i powinno być dobrze zamiast przełączalnych zworek dam choćby dip-switch 8, którym będzie można zmienić blok adresowy. Zajmie mi to trochę ale przynajmniej będzie już dosyć rozsądnie...

Pozdrawiam

Dodałem dekoder, który dzieli obszar $D5XX na bloki po $20 bajtów. Switch 8 pozycyjny dostępny po rozkręceniu carta. Podejrzewam, że nieczęsto będą zmieniane adresy, więc zrobiłem to w ten sposób. Druga sprawa to taka, że TYLKO JEDEN z 8 przełączników może być włączony. Jeśli zostaną włączone dwa bądź więcej - może to być szkodliwe dla układu '138 (zwarcie wyjść). Zastosowanie diod na wyjściach z przełącznika usunęłoby to niebezpieczeństwo ale nie widzę sensu pchania coraz większej liczby elementów. Kupię zaraz switche w necie i gdy je dostanę - zrobię PCB i zmontuję taką wersję...

2,070

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Zaczyna się dziać... Ale niestety tak łatwo się nie da tego zrobić - o ile się w ogóle da :) Tak sobie nad tym myślę. Przede wszystkim jest bardzo poważny problem z niepełnym dekodowaniem I/O. To bez przebudowy komputera jest bardzo trudne do ominięcia. Duża rzecz. Raczej bym się za to nie wziął - tak szczerze... Co do obszarów dla rozszerzeń wewnętrznych - już dla A800XL mam przygotowany układ i PCB z dekodowaniem bloków w obszarach $D2XX i $D3XX ale to wiąże się trochę z lutowaniem i przecinaniem ścieżek... Czyli zupełnie w inną stronę niż myślisz - ale to prostsza droga.

drac030 - PBI - OK ale te rozszerzenia muszą być dosyć "inteligentne"

2,071

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

A masz rozgałęźnik cartridges? ;) Ani YAMari ani SlighSID nie są przelotowe, hłe, hłe...

2,072

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Cześć,

Do tego potrzebne jest pełne dekodowanie obszaru adresowego. Nie jest problemem dołożenie do YAMari dekodera adresowego 74HCT138 - (miejsca na PCB jest aż nadto) i '138 kawałkuje obszar po $20 bajtów. Pytanie czy SlightSID nie "cieniuje" po całym obszarze cartridge?

Obszar $D5XX dla YAMari jest w wersji Cartridge. W wersji Internal będzie gdzieś ponad POKEYami...

YAMari nie ma możliwości zmiany taktowania aby dostroić dwa urządzenia. O ile wiem taktowania SLightSIDa też nie da się zmienić - na serio - może być problem ze strojeniem takiej parki :(

Pozdrawiam

Pozdrawiam

2,073

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja też za bardzo niestety nie mam czasu. Hobby "tykam" "w przelocie albo z doskoku". YAMari ze dwa miesiące składałem a teraz może uda mi się w końcu testowy układ SIDari v2 złożyć i sprawdzić. Gdyby nie to może nawet i ja bym siadł do programowania albo choćby wykonania jakiegoś playera na podstawie istniejących źródeł.

Zobaczę - może się uda choć mam w kolejce jeszcze trochę innych zajęć :/

Tak jak wcześniej pisałem - jestem w stanie podarować ze 3 YAMari do testów dla chętnych i gotowych podjąć się kodowania softu dla tego rozszerzenia.

Pozdrawiam

2,074

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

pajero napisał/a:
toriman1 napisał/a:

Witam,
Zapraszam na stronę. Zamieściłem całość -> link YAMari.

Linku brak (chyba że tu: http://atari.neostrada.pl/yamari/yamari.html)

A o Trojana się nie martw, pewnie jeszcze dycha w czeluściach windy...dopadnę bydle, chyba że AVG pokpił sprawę.
Z doc.a softu:  .....to reported malware alerts with some antivirus software.
Może ktoś sprawdzić wersje win32 http://www.adlibtracker.net/downloads.php - bo mi także wali raport, tym razem "Unknow"

LINK jest na pewno :)

Co do śmieci - ale to wkurzające jest. Teraz juz prawie wszytko jest czymś zarażone...

Pozdrawiam

2,075

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

lemiel napisał/a:

Jeszcze jedna rzecz mi przyszła do głowy.
Nie ma teraz na rynku "karty" z Covoxem na pokładzie. Może by było warto dodać do wersji wewnętrznej takowy? Wyłączalny oczywiście dla tych, którzy już takowy mają, sterowalny/wykrywalny przez istniejące oprogramowanie, etc.

Oczywiście, że można dodać Covoxa - to kwestia wykonania odpowiedniej płytki drukowanej. Mam jedną kupioną kiedyś od Lotharka ale i tak trzeba by projektować całkowicie od nowa.

Pozdrawiam

P.S. tak na marginesie - znalazłem poczwórny przetwornik DAC TLC7226 o niewygórowanej cenie. To znakomicie upraszcza sprawę i z pewnością poprawia jakość przetwarzania. Aż wezmę sie i zainteresuję Covoxem na takim DAC. Chyba, że byłby za wolny do tego...

[ ebay.com - TLC7226 ] - sorrka dopiero zajarzyłem, że Candle tego użył w SimpleStereo2, więc się da jak najbardziej.