176

(9 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Z tym stereo to byłaby szansa ale musiałbym dokładnie całe demo rozpakowywać kawałek po kawałku - mam napisanego od nowa playera do cmc który jest szybszy i krótszy , więc dodać wpisywanie do 2 pokeya to już nie problem a wrzucenie go w miejsce oryginalnego jest dziecinnie proste . Nie mam niestety wszystkich źródełek demka więc mogą być kłopoty z podmianą tego ale jak znajdę czas i chęci to może coś wykombinuję.

177

(49 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

vega - idzie do Ciebie mail z wszystkimi rzeczami , tak że spokojnie spróbuj coś pokombinować.
Jak nic nie wymyślicie to podeślijcie mi to do czego trzeba wsadzić SIDa a może mi się uda.

178

(9 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Właśnie za namową Dracona skończyłem robić wersję poprawioną demka Endless Dream - w tej chwili wczytuje się spod Dosa więc może pójdzie z Hdd (problemem jest że kożysta z pamięci pod Romem)
Tylko raz się doczytuje w trakcie dema , poprawiłem shade boby,wektory i zoomera.....

Jak są jakieś uwagi to je zgłaszać ....

179

(49 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Tak mi do głowy jeszcze przyszło że .... zrobić jak w demach Hardu - jak niektórzy pamiętają pierwszą moją procedurę SID2POKEY opartą na konwersji częstotliwości (prawie dokładnie zerżnięte z dem HARDu z moją emulacją głośności)
Zajmuje to o niebo mniej czasu niż emulacja Softsynth a efekt podczas gry i w prosty muzyczkach może być super ....
Trzeba by było sprawdzić

180

(49 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Wersja na górze jest nieistotna bo to jest sama procedura - emulacja jest ta sama co najnowszej wersji.

181

(2 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Czyżbym miał zrobić emulator SNESowego układu na emulacji SIDa ???  :D

182

(12 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Ok - teraz skoro mowa o sparcie to jakiego obszaru znowu on używa i jak go programowo wyłączyć lub zdetektować. Co do wczytywania coś pod $d800-$dfff - to tak wysoko nigdy nie wczytuję przez SIO - ze względu bezpieczeństwa , wolę do bufora i skopiować.

183

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Niestety tak , bo musiało by to działać jak genlock - czyli jedno źródło synchronizacji taktowałoby drugie. Wtedy można by było zrobić przenikanie obrazu lub przełączać antic - xep w trakcie pracy nawet kilka razy na ramkę ! . Nie patrzyłem na scematy ale wydaje mi się że jest to niestety nierealne (oczywiście mój pomysł)

184

(12 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Ja jeszcze mam pytanie odnośnie HDD - na party zauważyłem że Reditus nie wczytuje się poprawnie pod KMK ! (wczytuje ale nie uruchamia)

Zatem mam pytanie - jak wygląda mapa pamięci w przypadku KMK (coś mi Pin wspominał o $a000-$bfff ale nie jestem tego pewien)
Chciałby więcej nie popełnić takiego błędu więc może ktoś by wreszcie coś napisał o rozszerzeniach nie bazujących na SIO ( wprzypadku SIO nie ma problemów) - chodzi mi o pewne zasady którymi należy się kierować przy pisaniu programów tak aby chodziły na większości rozszerzeń (np. Karin Maxi o której jedyne co wiem że jest :) i widziałem schemat )

185

(39 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Electron i ja się przyłączam do gratulacji

186

(11 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Ja we wszystkich demach używałem tablic co 2 stopnie i tego też nie było widać więc nawet 180 stopni jest przy tych rozdzielczościach wystarczające. Po za tym skakanie bardziej jest spowodowane małą szybkością obliczeń i rysowania niż skokiem w tablicy sinusów.

Ważniejsze jest co ile ramek dany efekt chodzi (dokładnie co ile obrazów narysowanych na ekranie - max. 50 - tyle klatek oglądasz na sekundę)

187

(58 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie wiem o co tu tyle hałasu -  jak na razie rozwiązanie Pasia jest prototypem więc to użytkownicy zadecydują czy się stanie standardem.
Powinna być jednak mozliwość softwarowej kontroli nad dopałką - turbo on/off , ew. standardowa pamięć wolna , "wyższa" szybsza , włączenie / wyłączenie sygnały RDY procesora.

Napisanie softu należy już do programistów , których w obecnej chwili można policzyć na palcach. Nie chcę być pesymistą ale dopałka to połowa sukcesu.

Ktoś wspomniał o grach 3d i innych wspaniałościach ale niestety coś takiego trzeba napisać i nie jest to takie proste.

Natomiast Marek Konopka poruszył tutaj ważny aspekt , który koderzy muszą wziąć pod uwagę - trzeba pisać tak oprogramowanie aby wszelkie zmiany odbywały się co określony czas (np. ramkę).
Jednak w tym przypadku źródłem taktowania musi być pozostałe Hardware Atari (chodzące na podstawowym zegarze) a nie szybkość procka - myślę o układzie Antic lub Pokey.

Trochę musi to zmienić filozofię pisania efektu ale w przeciwnym przypadku wszystko albo się rozsynchronizuje alb będzie chodzić za szybko lub szybciej się skończy!
Myślę że w nowych programach (czytaj Demo) trzeba będzie się trzymać takiej konwencji o ile autor dopuszcza uruchomienie programu w trybie "warp" bez żadnych przykrych konsekwencji.

Niestety sam się przyznam że w swoich demach wszystkie liczniki aktualizuję w pętli rysującej więc nie wiem jak to się zachowa w turbo :(

188

(62 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jeśli procek ma mieć 14 Mhz to prawdopodobnie uda się napisać player do Sidów grający z max częstotliwością jaką się da - w tej chwili gra z 15625/2 czy co 2 linie rastra - przy założeniu że jest włączony ekran - gdyby go wyłączyć to prawdopodobne jest że co 1/2 lini można ogdrywać próbki co daje jakieś 31 khz samplerate (problemem jest DMA)- czyli częstotliwość odtwarzania realna wyniesie 16 khz - i tak jest to za dużo dla sida !!!!! Sid ma z tego co pamiętam 11-12 khz max !

Takie testy już przeprowadzałem na kontrolerze zbudowanym na 4.5 Mhz 6502 gdzie udało mi się osiągnąć 28-32 Khz z mixowaniem i generacją szumu softwarowego.

Zakładam że przy 14MHz jest realne nawet użycie na wszystkich kanałach filtrów softwarowych a nawet modulacją 1 kanału drugim.

Problem jest taki że musiałbym mieć taką dopałkę.
 
Pasiu: czy testowałeś Sid playera na dopałce , no i najważniejsza rzecz - co z przerwaniami IRQ i NMI ?

Stryker: może zamieścisz jakieś tutoriale - np. kurs assemblera by Tebe, jakieś artykuły dotyczące trybów 9++ Foxa itp.  , może jakiś koder podzieliłby się swoją ideą na temat zrobienia czegoś konkternego - sądzę że takowe informacje byłyby bardziej przydatne (dla początkujących) niż ślęczenie nad zagmatwanymi źródełkami niektórych osób  :?

Ja może też bym coś znalazł - niestety brak czasu (1.5 roczna córka) trochę mi uniemożliwia zrobienie czegokolwiek ale mam zrzucone wszystkie dyskietki do formatu atr-ów, conieco odkopałem ale jak mam udostępnić to przynajmniej działające lub finałow wersje ! (a jest ich tam setki - mówię o częściach dem endless dream i ray of hope), po za tym są tam programy użytkowe - FA Editor Pazura, MFED i Sample Editor mojego autorstwa. Mam nadzieję że uda mi się cokolwiek zrobić !

Stryker napisz jakich źródłówek potrzebujesz - efekty , użytki , playery - czy mają to być kompletne programy czy np. player do muzyki , sama wektorówka itp.

191

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Stryker - jeśli cokolwiek łapiesz z elektoniki to zobacz jak idą ścieżki od stabilizatora do układów uln i układu przy Tip110 - niestety net mam tylko w pracy więc to co piszę to jest jedynie z głowy. Ścieżka od 12 volt rozgałęzia się mniej więcej tuż przy bloku cyfrowym (patrząc od tyłu płyty).
Pierwszy dławik jest równolegle do układów uln ( dwa małe 8 nóżkowe układy)   - mniej więcej tak :

  |  1 układ     . - złącze silnika krokowego od głowicy.
D                  .
  |  2 układ     .

Drugi jest tuż koło tranzystora TIP 110 - jedna nóżka idzie do niego  , druga jest połączona z stabilizatorem.

Sprawdź omomierzem przejście między +12v a masą - powinno być >400 omów - jak nie to znaczy że coś zwiera.

Gdyby to nie pomogło co ja proponuję to trzeba sprawdzać po kolei kondensatory !

192

(24 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Ja również dołączam się do życzeń i oby nikt z nas nigdy nie zapomniał o Atari !

193

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Stryker - dwa dni temu miałem taki sam problem i zmieniłem tranzystor TIP 110 na inny egzemplarz - założyłem BDX53C - ma takie same parametry i działa bez zarzutu - jak to nie pomoże to napisz.

Jeśli to nie to, spróbuj wylutowywać dławiki z płyty - jeden jest w okolicach tranzystora tip110 , drugi przy układach uln koło złącza silnika krokowego. Oczywiście trzeba zmierzyć napięcie na stablizatorze po tej operacji , wcześniej odepnij silnik krokowy od napędu głowicy.

194

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sorry chłopaki , ale nie miałem czasu na sprawdzanie tych rzeczy , spróbuję w tym tygodniu ale nie obiecuję że dzisiaj.

[ Dodano: Wto Gru 21, 2004 7:07 ]
Elektronikę wczoraj odpaliłem i sprawdziłem stację na kilku dyskietkach więc jest wszystko ok - wlutowałem odpowiednik Tip110 - BDX53C. Stacja pracowała jakieś pół godziny bez zarzutu

Niestety nie znalazłem obudowy - w święta jeszcze sprawdzę w mieszkaniu u moich rodziców , może tam jest.  Z tego co pamiętam to stację wziąłem w proszku i na silnik główny (u mnie była ukruszona rolka !!) ale czy była obudowa tego nie mogę powiedzieć.

195

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dla świętego spokoju spróbuję dziś odpalić tę elektronikę, poszukam tego TIP 110 i wszystko poskładam tak żeby być na 100 % pewnym że jest ok.

Nosty: Jutro podam nr konta i resztę danych

Co do obudowy to muszę sprawdzić czy ją mam

196

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Stacja mnie nie interesuje bo w domu mam 2 - 1050 z Happy Warpem i Tmosa 720.  Cena elektroniki to 10-15 zł plus koszty wysyłki.

197

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jak by coś to ja mam sprawną elektronikę - brakuje tranzystora TIP110 ale można go przelutować ze starej płyty ....

198

(33 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Eru: skoro tak , to w jaki sposób sprawdzasz czy należy buforować muzę czy odtwarzać z pamięci  ?

U mnie jest tak że skaczę do procki buforującej raz na jakiś czas między efektami, po za tym player nigdy nie zajmuje tyle samo czasu więc jak szacujecie ile czasu zostało i ile razy buforować muzę.

Jedyny mądry sposób jaki mi przychodzi do głowy to sprawdzanie $d40b -jak zostało ileś lini do synchronizacji to buforuj.Można przyjąć maksymalny czas playera w liniach rastra /2 .  No i co w sytuacji jak się bufor skończy bo procedury są czasowo krytyczne - wtedy się miejscami przycina.

Ostatnie pytanko - w moim przypadku gdzie bufor ma ileś stron pamięci - jak to jest z synchronizacją z muzą , przeież player ileś tam jest do przodu !

199

(33 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Jurgi: gdybyś zdeasemblował player w demie "Reditus" - bodajże od adresu $f800 - to zobaczyłbyś niezły kruczek z buforowaniem muzyki - niestety na to poświęciłem prawie cały bank a muza gra w sumie przez jakieś 10-25 sekund !
Demo co jakiś czas skacze do procedury fill buffer i dalej odgrywam tylko dene bezpośrednio z pamięci aż do skończenia się bufora.

200

(15 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Jak by co to mogę służyć pomocą -może u mnie znajdą się jakieś efekty do dema lub coś mógłbym zakodować . Jednak sam bym się teraz nie podjął takiego wyzwania - brak czasu,rodzinka.

Co do kopii dema z Amigii to można polemizować - trudno porównywać kopie z oryginałem. Po za tym powinno być wybrane takie demo aby ludzie z C64 i Atari wyrazili zgodę - przecież miałby to być konkurs wieloplatformowy. Ew. wybrać kilka / kilkanaście dem i poddać to ludziom do głosowania przez naliczanie punktów.

Musiało by to być tak zorganizowane aby nikt nikomu nie mógł zarzucić że coś jest wybrane pod Atari lub C64.