1,876

(47 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

No to tak to właśnie widziałem:-) Pełna zgoda i najlepszy jest TOS 2.06 z grami od Putnika - nic mi więcej nie potrzeba:-)

1,877

(47 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

No dobrze, a tak się zastanawiam, ciekawe czy pod EmuTOS działają bez problemu wszystkie gry na ST, które są odpalane w ich pierwotnych wersjach (np. z dyskietek)? Jak jest tutaj z kompatybilnością, czy faktycznie jest ona pełna? Bo jeśli nie, to nie ma też sensu dyskusja o przeróbkach Petera Putnika, ale jeśli tak, to kwestia dojścia do jakiegoś kompromisu wydaje się być grą wartą świeczki.

1,878

(293 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

It's something like closed circle. If there are people interested in first version, and they use this first version, then it accelerates development of next versions. But notice that if there weren't people interested in first version, then the second version would never have been created. So you are one of the persons which stimulates creation of the new projects for the Atari:-)
Anyway: new version of the track display will work the same as a first version. Only difference is standarised pinout and different pcb size.

1,879

(47 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Wiesz co, tutaj zdania są jak d...: podzielone. Jedni uważają, że autorzy EmuTOS-a mają rację, bo opierają się na oficjalnych dokumentacjach i zarzekli się twardo, że poza te dokumentacje nie wyjdą i koniec. Z drugiej strony jeżeli są jakieś powtarzalne funkcjonalności sprzętu, które działają na każdym egzemplarzu i każdym modelu, to pomimo, że nie zostały ujęte w dokumentacji, ale odkryte przez ludzi, to dlaczego by ich nie uwzględnić? Przecież to nie psuje ogólnej koncepcji, a tylko dodaje jakąś tam drobną dodatkową funkcjonalność, niczego przy tym nie robiąc negatywnego w skutkach. I przy takim stanowisku upierał się Putnik naciskając na zrobienie drobnej poprawki w EmuTOS. Koniec końców pokłócili się, obrazili, i już wiemy na pewno że żadna strona nie ustąpi w tej kwestii. Dla mnie to głupie, bo nie chodzi o drobiazg, tylko o podzielenie całej społeczności dokładnie na pół, bo z tego co czytałem na forach, to właśnie taki "na oko" jest podział tych osób, które mają przeciwne zdanie na ten temat. W zasadzie można nawet uprościć ten podział do ludzi, którzy grają w gry(oni wszyscy są za Putnikiem) i tych, którzy w gry nie grają(za EmuTOS-em). Ja jestem za stroną Putnika i dziwię się bardzo mocno, że autorzy EmuTOS-a nie zrobili tej drobnej poprawki, albo to oni nie wypuścili jakiegoś patcha, bo uważam, że skoro gry Putnika działają na każdym Atari i na każdym TOS-ie, to jeżeli EmuTOS nie działa z tymi grami, to jest systemem do d...:-)

1,880

(293 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dodam od siebie, że dogadaliśmy się z Zaxonem w kwestii standardu tego złącza do wyświetlacza. Kończę robić projekt nowej płytki, całość od frontu będzie mniejsza, na płytce będzie wyświetlacz, od razu przyciski, a z tyłu schowane wgłąb obudowy reszta elementów, tak że będzie to lepiej pasowało do frontów obudów gabarytami. Z kolei z płytkami Zaxona moje wyświetlacze będą łączone pojedynczą taśmą z wtyczkami IDC10 - widać to złącze z resztą po lewej stronie wizualizacji płytki Zaxona. Identyczne złącze będzie w płytce wyświetlacza, co uprości znacznie sprawę połączeń.

1,881

(47 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Pisałem o tym dokładnie w poście nr 12 w tym wątku, że EmuTOS działa i bootuje, testowałem właśnie z c't IDE. Nie będę powtarzał treści, wrócić do postu nr 12.

1,882

(31 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Niemożliwe, myszy nie żyją tak długo:-)

1,883

(31 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Napisałem cztery posty wyżej, że się nie piszę na konstruowanie urządzenia. Jak ktoś zrobi prototyp działający i nie będzie tego chciał "produkować" samemu w ładnej gotowej formie, to mogę zająć się zaprojektowaniem pcb kartridża pod obudowy od Sikora, mogę też zamówić płytki i zająć się dystrybucją - dokładnie tak jak zrobiłem to w przypadku SONari. Na żadne więcej działania się nie piszę.

1,884

(31 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Na tym waszym scalaku, to by można pewnie zbudować podobnie jak jest zrobione SONari, czyli dać znów dekoder adresowy, ustalić jakiś adres, wystawić gniazdo minijack, mono napisze player pod Spartę i gotowe:-) hehehe:-)
A tak na poważnie, to ja w najbliższym czasie mam inne projekty, nie piszę się na prototypowanie, ale jak ktoś zrobi prototyp i będzie chciał zrobić ładne płytki pod gotowy schemat, to mogę się tym zająć:-).
Co do scalaka natomiast, to poszukałem trochę na szybko i za bardzo go nigdzie nie ma do kupienia, albo szukać nie umiem... Tylko na tej jednej aukcji na allegro zostały jeszcze dwie sztuki, po tym jak kupiliście dwie:-)

1,885

(31 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Jeżeli to ma być odrębne urządzenie, to w zasadzie nie ma znaczenia na czym się to zbuduje, czy będzie to gotowy scalak, czy coś innego. Wspominam o tym, bo może warto pomyśleć nad zrobieniem tego na jakimś mikrokontrolerze popularnym, żeby było tanio i łatwo dostępne, bo wydumane scalaki mogą zniknąć z rynku lada moment i będzie kłopot. W sieci jest mnóstwo gotowców na mikrokontrolery, wystarczyło by dorobić komunikację z Atari. Zapewne najlepiej to zrobić w formie jakiegoś kartridża, tak jak mamy SONari, YAMari, SIDari itp.

Edit: z drugiej strony fajna zabawka ten scalak, którego pokazaliście, no i z epoki:-)

1,886

(30 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Ale numer, patrzę co to za gra Los Angeles 1984, bo nigdy o niej nie słyszałem, a bardzo lubię olimpiady.
Zobaczyłem gdzieś zrzuty ekranu na szybko i poznaję tą grę jako jedną ze swoich ulubionych, tyle że ta moja nazywała się Hyper Olympic i pod takim tytułem ją znałem.
Pytanie, czy to ta sama gra, czy może są jakieś różnice, czy jak?

1,887

(47 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Trudno powiedzieć, trzeba spróbować, artik-wroc mówi że się da, to zapewne tak jest:-)
Tylko, że nawet jak to zadziała, to nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie, bo będą wtedy dwa TOSy w łącznej liczbie 8 (słownie: ośmiu) kościach. Szkoda prądu i temperatury:-)
Ja w każdym razie tak nie próbowałem, bo nawet tylu kości luzem mi się nie walało:-) Próbowałem zrobić jakoś we wspólnych kościach dwa TOSy, ale nijak mi się nie udało. Próbowałem też przemodować płytę z 6 kości na dwie, ale też mi się nie udało, lecz ostatecznie odpuściłem, bo jak wrzuciłem TOS 2.06, to okazało się, że wszystko mi na nim działa co potrzebuję, więc temat zamknąłem.

1,888

(47 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

ROM2 to właśnie jest sygnał, który idzie do CE czy tam OE:-)

1,889

(293 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@jer, ja to wiem, ale mi chodziło o to, żeby przycinać tylko metal/plastik, a folię zostawić w spokoju, niech sobie wystaje, jest giętka, więc by się tam jakoś wpasowała luzem na tym kawałku - ale tak jak pisałem, zostawmy temat też w spokoju, bo ja sobie tylko tak gdybałem i kombinowałem myśląc trochę na głos na wyrost:-)

1,890

(293 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Zwracam tylko uwagę, bo tak mi się wydawało, ale na zdjęciu tego wyraźnie nie widzę, więc mówię, żebyś sprawdził. Jak mówisz, że jest dobrze, to ok, luzik:-)
Natomiast co do odwrotnego podłączenia tranzystora teoria ogólna. Akurat ten konkretny tranzystor ma na wyprowadzeniach na środku bazę, a po bokach kolektor i emiter. Podłączenie odwrotnie zamieni ze sobą miejscami kolektor z emiterem, a taka zamiana z elektrycznego punktu widzenia jest dopuszczalna i w teorii układ nadal będzie działał (nie biorąc pod uwagę parametrów konkretnego typu tranzystora). Różnica jest taka, że zwykle złącze emiter-baza ma znacznie mniejsze dopuszczalne napięcie niż kolektor-baza i może (ale nie musi) się przy odwrotnym podłączeniu złącze to przebić uszkadzając tranzystor. Nie chce mi się tego przeliczać i analizować w tym układzie, bo ja tego przy projektowaniu nie biorę w ogóle pod uwagę, a z parametrów tranzystora interesuje mnie w tego typu układzie jedynie maksymalny prąd kolektora, reszta jest bez znaczenia i zakładam, że element jest wlutowany w odpowiednią stronę:-)

1,891

(293 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

No spoko, membranę można zostawić, a tylko metal i plastik ciąć. Nieważne, gdybam tylko - tak jak napisałem:-)

@Perinoid: patrzę sobie na zdjęcia i nie widzę tam dokładnie, ale wydaje mi się, że tranzystory przy wyświetlaczu tracków wlutowałeś odwrotnie chyba... Może sprawdź, porównaj ze zdjęciami w moim wątku o wyświetlaczu, gdzie dawałem zdjęcie jako instrukcję rozmieszczenia elementów.

1,892

(293 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja też jestem praworęczny, ale w prawej ręce trzymam zwykle joystick:-)
Z ilością miejsca chodziło mi o to, że widzę na zdjęciach, że trochę utrudnieniem jest klawiatura, natomiast po lewej jej stronie ze względu na brak klawiszy funkcyjnych była by możliwość jej lekkiego przycięcia, co dało by lepsze pole do manewru ustawienia sobie tego flopa bardziej dowolnie.
Ale tak jak napisałem: ja sobie tylko tak teoretyzuję, żeby być może ktoś kto sobie będzie znowu robił takiego moda, to przymierzył i rozważył również inne możliwości.

1,893

(47 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

O, artik-wroc napisz coś więcej które sygnały jak przełączałeś i czy dużo z tym było roboty. I czy na płycie TOS w 2 czy w 6 kościach miałeś?

1,894

(293 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Obejrzałem sobie wierzchnią obudowę XE, bo mam akurat na biurku i chyba faktycznie jest tak jak piszesz.
A poteoretyzuję sobie dalej: rozważał ktoś montaż flopa po lewej stronie komputera zamiast po prawej? Tam mamy trochę jakby większe pole do popisu, bo po pierwsze nie ma portów joyów, więc plastiku jest więcej, a po drugie w klawiaturze nie ma z tamtej strony klawiszy funkcyjnych, więc pewnie można by było przyciąć trochę też całą klawiaturę robiąc sobie tam kawałek miejsca więcej na pole manewru.

1,895

(293 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Patrzę sobie na te zdjęcia i myślę czy nie było by lepiej wyciąć prostokątnego otworu w kształcie całego tego flopa zamiast wydumanej szczeliny? Nie wiem jak to tam wszystko pasuje, ale wydaje mi się, że prostokątny otwór idealny pod kształt frontu flopa było by o wiele łatwiej wyciąć, bo można jechać nożem do tapet wzdłuż metalowej linijki, czy jakiejś listewki i wtedy wyjdzie idealnie równo. Flop mógłby wejść w to wycięcie, żeby jego front był równo z obudową a nie w głębi. Na koniec taki czarny front stacji można siknąć szarym sprayem pod kolor obudowy Atari i powinno wszystko wyglądać jak z fabryki:-) Nie czepiam się tym postem obecnego wykonania, tylko zastanawiam się na przyszłość jak by to najlepiej można rozwiązać, bo mnie zaciekawiła koncepcja takiego dłubania, ponieważ też lubię tak sobie porzeźbić coś czasem:-)

1,896

(47 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Artik, ja wiem, tak sobie żartowałem z tym "ktoś":-)
Dzięki za wrzutkę pliku poprawionego. Tamten wątek znam, przeglądałem, ale ja niemieckiego nie znam ani trochę, więc nie wiem o co tam chodzi i ciężko mi się to translatoruje też. Tylko po łebkach skumałem, że była jakaś dyskusja o poprawianiu, więc nie wynalazł bym w tych postach gdzie już była ta faktycznie ostateczna wersja. W każdym razie moje c'tIDE działa elegancko, ale tak ad acta lepiej mieć w razie potrzeby naprawy wsadzik do GAL-a:-)

1,897

(47 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Wsad poprawny do GAL-a w c't IDE ma artik-wroc. W sieci gdzieś wiszą oryginalne wsady, ale niedawno kiedy Artik robił te interfejsy, to na jakimś forum pojawił się temat, że coś tam było nie tak i był ten wsad poprawiany. Artik, czy udostępnił byś ten wsad dla potomnych, który jest sprawdzony i wiadomo, że najbardziej aktualny? W moim GAL-u niestety KTOŚ:-) założył zabezpieczenie i nie mogę go odczytać:-) Pytanie czy celowo, czy też przypadkowo, bo programator defaultowo zablokował:-)

1,898

(293 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Lastic, look at the perinoid's photos. There is an original metal cover shield, and I think that FDD lies flat on it.

1,899

(47 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

_tzok_ w STE działa przełącznik 1.62/2.06, bo już ten 1.62 ma takie adresowanie jak 2.06, w przeciwieństwie do wcześniejszych TOS-ów z ST(FM). W STE po prostu już mamy wszystko ustawione pod nowsze TOS-y, natomiast w STE z kolei nie odpalisz 1.04 i starszych - co jest oczywiście pozbawione sensu, ale chodzi mi o techniczną możliwość.
Dlatego w c't IDE w GALu wszystko jest dobrze zrobione, ale właśnie pod nowsze TOS-y, nie da się w c'tIDE wsadzić kości z TOSem 1.04 lub starszym.

Co do emutos, to owszem da się wypalić. Działa pięknie w ST, a do tego ma wbudowane drivery z obsługą FAT, więc nie potrzeba żadnych sterowników. Po prostu odpalasz ST, a on widzi kartę/dysk z partycjami FAT całkowicie zwyczajnymi. No po prostu bajka:-) Jest tylko jeden bardzo malutki problem. Pod emutos nie zadziałają praktycznie żadne gry w wersjach przerobionych na uruchamianie z HDD przez Putnika. Czyli ponad 90% wszelkich gier jakie na ST istnieją w wersji HDD, bo gry w wersji HDD na ST, to praktycznie tylko Peter Putnik.
Rzecz rozbija się o to, że Putnik przerabiając gry opierał się o realny hardware i oryginalne TOS-y i zrobił tak, że jego wersje działają na każdym ST, STE i praktycznie z każdym TOS-em od 1.04, przez 1.62, a na 2.06 skończywszy. Nie ma absolutnie żadnego błędu w jego implementacjach tych gier, ale użył on jakichś właściwości oryginalnego komputera z oryginalnym TOS-em, które nie są udokumentowane. Autorzy emutosa natomiast zarzekli się, że w emutos nie zaimplementują nieudokumentowanych funkcjonalności i dlatego gry Putnika nie działają. Powstał spór, bo z jednej strony emutosowcy trzymają się dokumentacji, ale z drugiej co by stało na przeszkodzie, żeby zaimplementować dodatkowo rzeczy opisane i odkryte przez Putnika, które ponad wszelką wątpliwość występują w oryginalnym komputerze z oryginalnym TOS-em? Emutosowcy powiedzieli, że nigdy w życiu tego nie zrobią, bo trzymają się tylko i wyłącznie dokumentacji. Z kolei Putnik powiedział, że nie będzie dostosowywał teraz do emutosa kilkuset gier, których adaptacje tworzył przez długie lata, czemu nie ma się chyba też co dziwić.
Efekt ostateczny jest taki, że powiedziałem papa emutos - i to też raz na zawsze:-)

1,900

(47 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Z przełącznikiem 1.04/2.06 to obawiam się, że będzie kłopot. Jakiś czas temu próbowałem na różne sposoby coś takiego osiągnąć, ale mi się nie udało. Powód jest taki, że oba te TOS-y mają różne adresowanie pamięci (okupują inne adresy) i 2.06 ma GAL-a, który te adresy "tłumaczy" a 1.04 nie może tego mieć. Nie da się na dzień dzisiejszy łatwo zrobić ST(FM) w taki sposób, żeby miał jednocześnie 1.04/2.06.
Druga rzecz. W krótkim ST to czy da się łatwo przerobić z 6 kości na 2 kości zależy od rewizji płyty. Tylko niektóre płyty mają taką możliwość bo posiadają zworki, które wystarczy w tym celu przelutować odpowiednio i okablować dwa EPROM-y żeby zastąpić nimi 6 kości.
Ja z powyższych powodów zrezygnowałem, dałem sobie z tym spokój, bo za dużo zachodu i kombinowania. Tylko że ja swojego krótkiego ST używam tylko do gier odpalanych z c't IDE oraz trochę do Cubase, więc u mnie wszystko działa i nie mam celu tego zmieniać.