1,876

(18 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 16/32bit)

Cześć,

a takie coś dla ET4000 ściągnąłeś?

https://ia801004.us.archive.org/21/item … r_1990.pdf

pozdrawiam

1,877

(22 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Cześć,

Początek jest na układzie DMA ;-)
Patrząc na schemat masz najpierw układ DMA, następnie interfejs wewnętrzny a za nim wyjście zewnętrzne DMA, z tym że oczywiście ACSI jest równoległą szyną i tyle, i powinna dać radę wysterować wiszące na niej przynajmniej ze trzy urządzenia. Dziwna sprawa z tym UltraSatanem... Nie orientuję się jak toto prowadzi komunikację, ale w danym momencie tylko jedno urządzenie na ACSI powinno odpowiedzieć na wysłane żądanie. Rozumiem, że zarówno wewnętrzny interfejs jak i USatan samodzielnie działają bez problemów? Terminator nie jest istotny bo jest po stronie SCSI. Być może pomógłby terminator na ACSI, którego nie ma konstrukcyjnie chyba żadne z tych urządzeń (chyba, że USatan ma terminator - dowiedz się u konstruktora albo obejrzyj interfejs)

pozdrawiam

1,878

(22 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Cześć,

uicr0Bee napisał/a:

znaczy... obcięta do jednego dysku wewnętrznego, ale można podłączyć nadal coś o innym ID przez zewnętrzny port ACSI, czy może w MSTE z tym wewnętrznym adapterem ASCI-SCSI nie można już podłączyć zewnętrznego dysku np. Megafile, czy USatan?
Bo właśnie walczę ze SCSI2SD w środku i USatanem na zewnątrz i póki co lipa.

I drugie pytanie, jak się ma ID (1,2,3) ustawiane DIP-switchem na tym adapterze ACSI-SCSI w środku MSTE, do ID ustawionym np. zworkami na podłączanym dysku SCSI? Muszą być zgodne, czy któreś są ignorowane, lub któreś nadrzędne?

Popatrz na koniec opisu interfejsu pod linkiem: http://raven1.magix.net/ste_scsi/ste_scsi.html
Numer urządzenia ustawia się od strony ACSI, a sprzęt SCSI powinien mieć zawsze numer ustawiony na 0, tak więc SCSI2SD ustawiasz na 0 bo podłączony jest do interfejsu wewnętrznego MSTe a na ACSI ustawiasz np. nr 1 dla SCSI2SD a na Ultrasatanie nr 2 i powinno działać. Poczytaj tekst spod linka - tam jest opisane jak DIP switch działa w interfejsie Megafile44. W MSTe ten przełącznik po prostu zmienia numery ACSI od 0 do 7.

Pozdrawiam

1,879

(4 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

UWAGA - Lepiej to kupić BEZPOŚREDNIO w Bungard ponieważ:

https://www.bungard.de/shop/index.php/d … rit-detail

cena to TYLKO 20,23 € za 1000 sztuk a nie 24,60 za 100 sztuk

Rożnica jest bardzo poważna...

1,880

(82 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

pancio.net napisał/a:

Aby zakończyć temat A2DACIA mam pytanko. Czy obsługa RS232 w wersji bez sprzętowej kontroli przepływu będzie wystarczająca?

Do prostych zastosowań - wystarczy ale do podłączenia, np. modemu już nie bo tam raczej niezbędne są CTS i RTS. Jest jeszcze DTR, DSR i DCD. Nie ma sensu tracić czasu na tworzenie ułomnego interfejsu. Albo pełen ACIA albo żaden. Ułomnego RS-a zrobisz z SIO. Chyba, że chciałbyś stworzyć interfejs MIDI niezależny od SIO - czyli rozszerzyć rozwiązanie I.Kuczka.

Taka moja opinia.

Pozdrawiam.

1,881

(82 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Cześć,

ja bym tego nie robił jako wstawki do wewnątrz Atari - jak już to na CART+ECI i od razu na takim rozszerzeniu np. 2xDB9 RS232. Tutaj jest sporo kabelkowania i wieszania złączy (na przewodach w powietrzu? czy rycie obudowy?) Bardzo ważne jest aby w końcu zacząć panować nad adresami bo wygląda na to, że w miarę wzrostu ilości rozszerzeń do podziału trzeba będzie zastosować 74HCT154 (16x16 adresów) i ewentualnie ANDy do łączenia obszarów.

Poza tym projekt jest OK. Co do uwagi sqwarda  nt. FIFO - faktycznie sprzętowe kolejkowanie upłynnia transfery danych i "uszlachetnia" komunikacje szeregową. Pytanie tylko jak z ceną układów np. 16550 właśnie.

Pozdrawiam

1,882

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Kombinuj. Sprzętowo będzie na pewno OK. Kwestia oprogramowania pozostaje otwarta :)

Pozdrawiam

1,883

(15 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Cześć,

pisałbym się na dwa:

Barracuda ST3160815AS 160GB
Barracuda ST3160815AS 160GB

Jeśli są ok - wezmę.

Pozdrawiam

1,884

(7 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Witam,

Pomiar prędkości używając wifi jest nieporozumieniem. Nawet jeśli korzysta się z 300 Mbit standardu 802.11n a wokoło jest sporo urządzeń także będzie źle.

Jedyny sensowny amatorski pomiar to wpięcie linka od dostawcy bezpośrednio w port GigabitEthernet, na przykład laptopa i wykonanie pomiaru. Jeśli będzie źle - taki sam pomiar należy powtórzyć korzystając z TEGO SAMEGO sprzętu na łączu innego dostawcy, aby upewnić się czy problemem nie jest właśnie sprzęt (wiem co piszę więc dalsza dyskusja nie ma sensu)

Pozdrawiam

1,885

(13 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Po prostu słabe.

1,886

(25 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

W sumie mógłbym "przygarnąć" takiego ułomnego STe-ka.... może udałoby się go jakoś naprawić.

1,887

(25 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Duddie napisał/a:

To nie jest usterka komputera, tylko kabla Scart.

Możliwe.
Tylko nie daje mi spokoju pytanie - dlaczego ginie w tak schematyczny sposób zawartość obrazu? To nie wygląda na uszkodzenie linii synchro, nie wygląda na uszkodzenie linii R,G,B - więc co? Jakieś zwarcie we wtykach? Zwarcie w kablu?
Bez zbadania obiektu domysły stają się bezzasadne...

pozdrawiam

1,888

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

W sytuacji małego Atari każda programowo tworzona "zabawka" to duże obciążenie dla systemu - zwłaszcza gdy chodzi o transmisję a szeregową to już w ogóle. Dlatego pancio.net zrobił sprzętowy I2C bo tak jest zdecydowanie lepiej.
Co do sprzęgu - można użyć też 6850 i toto oprogramować - na pewno będzie działać, a i jako port MIDI też można by używać.

Pozdrawiam

1,889

(25 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Ellou Mq,

No - nie jest to takie samo. W tym STe nie ucieka synchro. Rzuć okiem na te tubę: https://www.youtube.com/watch?v=oCjFTNXCECY i zobaczysz coś odmiennego...

Pozdrawiam

1,890

(1 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

okult napisał/a:

Hej. Pytanko o kabelek równoległy do POFO. Znalazłem taki pinout i zmontowałem kabelek, ale nie łączy się przez FT z kompem. Czy to dobry pinout czy może potrzebne są pozostałe pary?

Może spróbuj w BIOS komputera PC zmienić tryb pracy portu LPT:

ECP, EPP, ECP+EPP

Kombinuj :)

1,891

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Cześć,

Ciekawe pytanie.

Rx/Tx, RTS/CTS, DTR/DSR, and DCD - jeśli SIO da się zmusić do pracy jako RS232 to powinno się udać. Jeśli nie (a raczej nie) - niestety trzeba użyć np. 850 albo inny układ pełnego interfejsu szeregowego.

Może jednak lepiej użyć Bluetooth??

Pozdrawiam

1,892

(25 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Mimo, że płyty Atari są "nie do zarżnięcia" - zawsze istnieje możliwość, iż któraś przelotka sobie zwyczajnie jaja robi.
Wzór zakłóceń powtarza się, czyli miejsce występowania raczej jest to samo ale już częstotliwość i intensywność występowania wskazuje na zjawisko losowe...

Komputer się nie wiesza, więc to nie jest ogólny problem danych na szynie 68000. Wszystko się uruchamia i obraz jest a nawet gry działają.  Stawiałbym raczej na szynę pomiędzy GSTSHIFTEREM a RAM i cykle obrazowe DMA... Ku... Ciekawe a nie mam jak sprawdzić (!)

Mam nadzieję, że naszymi przemyśleniami naprowadzimy kolegę na konkretny trop.

Pozdrawiam

1,893

(25 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

http://info-coach.fr/atari/hardware/STE-HW.php

To na początek - jest tam info nt. GSTSHIFTERA i GSTMCU.
Moim zdaniem jeszcze można zrobić coś takiego:

1. Bez zasilania podociskać do cyny lekko końcówką śrubokręta nóżki GSTSHIFTERa i GSTMCU i po tym sprawdzić jak działa.
2. W trakcie działania lekko wyginać płytę główną obserwując czy są jakieś zmiany.
3. Chłodzenia układów, np. ciekłym powietrzem raczej nie trzeba robić bo objaw jest od razu...

Gdzieś ucieka wyświetlana treść, bo - na oko - widać jak grupy po 32 piksele  (tak mi jakoś wygląda na to że jest tyle) wyświetlane są na czarno, czyli coś się dzieje z logiką dostępu do pamięci (DMA?) GSTMCU daje prawidłowe synchro ponieważ obraz "stoi", a GSTSHIFTER ma "dziury w danych i to bardzo równomiernie rozmieszczone. To, że obraz się rwie może być związane po prostu ze skokowymi zmianami poziomu bieli i niewyrabianiem się toru wizji telewizora...

Nie mam obecnie możliwości aby dokładnie się zabrać za cokolwiek z elektroniki. Mogę ewentualnie "pogdybać" ;-)

Pozdrawiam

P.S. Możliwe, że GSTMCU inaczej podchodzi do LO i MID niż do HI. Nie znam tak dobrze architektury STe.

1,894

(25 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Cześć,

FeRu napisał/a:

Przeorałem temat o tym STE i widzę że wiele nei da się chyba zrobić bo wiele możliwosci zostało wyczerpanych.
No nić wezmę jednak te pieniadze, dołoże trochę i kupię sprawne STE. Szkoda bo myślałem ze uda się zlokalizować usterke i niewielkim nakładem pracy oraz środków finansowych przywrócić atarynke od życia. Chyba że znajdzie się jakiś magik forumowy który się podejmie naprawy.

Ogólnie to jest gdybanie :) Moim zdaniem albo jest walnięty GSTSHIFTER (trzeba by przełożyć z innego STe na próbę), albo jakiś "zimny lut" na płycie bo widać jak na ostrych granicach obraz "wypada".
Bez poświęcenia czasu na systematyczne  badania i szukanie usterki niczego sensownego więcej nie da się powiedzieć...

Pozdrawiam

1,895

(40 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Cześć,

Z pewnością projekt przyda się nie tylko Tobie. Miło też, że doceniasz pomoc innych użytkowników - w końcu od tego są fora :) Czekam na finalne efekty projektu. Na marginesie dodam tylko jedno odnośnie konstruowania różności dla Atari - zauważyłem, że prosto się łączy z 6502 tylko elementy serii 65XX - z pozostałymi są ZAWSZE jakieś jaja bo 6502 ma też i swoje niezbyt mocne strony i rozwiązania - jak w Twoim przypadku nie zawsze są oczywiste.

Dobrze, że się udało ogarnąć rzeczywistość.

Pozdrawiam

1,896

(40 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

pancio.net napisał/a:

Płytka gotowa. Mam nadzieję, że bez baboli bo ostatni raz używałem Eagle na studiach. Jak ktoś miałby ochotę sprawdzić czy taki stan będzie wystarczający do wykonania prototypu - byłbym wdzięczny. Schemat i projekty płytki (z poly i bez) zamieszczam jako załącznik. No i jeśli ktoś się pisze na płytkę prototypową to proszę o kontakt. Na ewentualnych chętnych poczekam do przyszłego piątku.

Pozdrawiam,
pancio

Cześć,

Dla prototypu oczywiście może być. Jeśli pozwolisz - w przyszłości zrobię sobie wersję na złącze CART+ECI XE. Twoja wersja jest ewidentnie do montażu wewnątrz komputera, ale - jak pamiętam - taki był Twój zamysł. Nie przeglądałem ścieżka po ścieżce, lecz jeśli pilnowałeś no to powinno być OK. Czekam więc na info o sofcie - to naprawdę fajny projekt.

-> propozycja: Może spróbuj stworzyć nowe urządzenie, np.   I:   Nie wiem czy to byłby najlepszy pomysł na standardową obsługę nowego interfejsu ale może... Warto by zapytać programistów na forum.

Pozdrawiam
tOri

1,897

(117 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Mq napisał/a:

@Pin: bierzesz udział w dyskusji w wątku, ale go nie przeczytałeś? Polecam się cofnąć i ogarnąć całościowo, a gdyby Ci się nie chciało, to pofatygowałem się odnaleźć odpowiedni fragment, żebyś nie musiał czytać całości: w niniejszym wątku post nr 48 ostatni akapit.

:)

A ja się cieszę, że całość działa - a dlaczego miałoby nie działać? Odżałowuję breloczki - co tam. Sport to zdrowie...
Wrócimy do tematu gdy będziesz miał więcej czasu.


Pozdrawiam
tOri

1,898

(40 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Cześć, Gratulacje!

Buduj.

Wygląda dobrze. Skoro dajesz radę czytać i pisać kontroler oraz dołączane układy to super.

Dla wszystkiego daj na wyjścia 138 pinheader żeby zworką mnożna było wybierać obszary adresowe i to będzie wszystko odnośnie sprzętu....

Pozdrawiam

tOri

1,899

(117 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@Mq

GRATULACJE - ale szkoda breloczków ;-)

Co więcej - trzeba by poszukać przyczyny złego działania adaptera na 65XE bez ECI, bo coś jest na rzeczy.
Ciekawe jest, że jest problem z GTIA i w sumie pewnie nie tylko to.
Patrzyłem na zegary. które wrzuciłeś i są ok. Pod uwagę bierzemy tylko Phi0 i Phi2. Widać lekką różnicę - SALLY potrafi dać trochę nierównomierne czasy na Phi2 co może być (? choć IMO nie powinno) związane z HALT Antica, a w przypadku adaptera praktycznie Phi0 i Phi2 mają taki sam wygląd. Tu może być "pies pogrzebany". Można by spróbować opóźniać Phi2 względem Phi0 albo skrócić stan wysoki Phi2 - cokolwiek na początek.

Szkoda, że nie mam sprzętu...ech.

Dzięki za pokaźny wkład pracy w projekt. Fajnie, że jest zamiennik SALLY.
Odezwę się jeszcze... Po Świętach :)

P.S. @Sikor - na AA jest dokładnie to samo ponieważ jest to rozwiązanie ściągnięte z A800 i jak widać się sprawdza. Optional buffer nie jest potrzebny ponieważ przy zatrzymaniu szyna procesora wędruje w trzeci stan.
Generalnie - sprawa wymaga jeszcze głębszej analizy a stosowanie innych procesorów, które nie mają "nielegali" trochę mija się z celem bo powinna być jak największa zgodność nowości z przeszłością :)

Pozdrawiam

1,900

(117 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Fajne fotki,

czekam na testy, uff... najwyżej będą breloczki :)

Pozdrawiam

P.S. 5+ breloczków...Ewentualnie na serio będziemy kombinowali dalej