Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
Street Fighter 2 na Atari 8-bit To wczesna wersja gry, ale już teraz wiadomo, że projekt zapowiada się bardzo ambitnie.
SwSprEd 1.0.0 Nowy edytor programowych duszków.
Atari 8-bit Rom Image File Explorer Nowa wersja przynosi szereg istotnych ulepszeń i nowych funkcji.
Atari Font Maker V1.6.16.0 Nowa wersja narzędzia do tworzenia fontów i map.
Turgen 9.4.0 Nowa wersja Turgen - popularnego narzędzia do tworzenia kaset dla komputerów Atari.
Opcje wyszukiwania (Strona 74 z 125)
Nie chciałem tak drastycznie wkładać kijów w mrowisko, ale zgadzam się w pełni z drygolem:-)
Jedynie niestety w naszym pięknym padole jak zaczniesz takie rzeczy sprzedawać zbyt drogo, to za tydzień-miesiąc masz już całe stado "biznesmenów" wokół siebie i możesz interes zamykać:-( Kurde jak ja nie lubię tej mentalności w narodzie. Nie wspomnę już 10% allegro. Ale sorry za offtop.
Jaromaniak, fajnie Ci wyszły te fronty, podoba mi się.
Zainteresowany nie jestem, ale moim zdaniem cena jest ok, za taką stację, która jest jak mniemam nowa i pasuje elegancko, bez cięcia obudowy i wiercenia. Poza tym każda rzecz jest warta nie tyle ile jest warta, tylko tyle ile będzie chciał zapłacić klient. Ja akurat takiej stacji nie potrzebuję w tym konkretnym momencie, ale jak bym potrzebował, to zapłacił bym stówę za taki zamiennik z miłą chęcią.
OS w rewizji B działa bez zarzutu. Generalnie OS w rewizji C był dopiero w ostatnich modelach płyt XE i najistotniejszą różnicą jest trochę zmieniony self test, gdzie w teście klawiatury poprawiono układ i usunięto zaszłości związane z nieistniejącymi już klawiszami F1-F4 pochodzącymi ze staruteńkich Atari 1200XL, a także rozszerzono test pamięci, który testuje rozszerzoną pamięć do 128kB w Atari 130XE, ale test ten z tego co pamiętam i tak ma jakiś błąd. Tak poza tym różnic w samym systemie i działaniu nie ma, więc nie ma to znaczenia czy w Atari masz rewizję B czy C.
Wygodniej by było jak by był jeden wielki portal. O ile jeszcze rozdział Amigi i Atari można przeżyć, o tyle dualność sąsiedzkich portali Atarowych w Polsce jest mega niewygodna - zawsze się zastanawiam gdzie pisać temat i czasem piszę to samo na obu. Masakra:-)
Trzeci przycisk myszy w Amidze jest na pinie 5 złącza DB9, w programach diagnostycznych do sprawdzania joyów/myszy jest pokazywany, więc działa, da się użyć, ale jaki soft to wykorzystuje, to nie wiem.
Natomiast w ST na złączu DB9 portu 0 joya/myszy nie ma nic - jest fizycznie niepodłączony w ogóle ten pin, więc nie ma możliwości użycia trzeciego przycisku.
Konrad napisał/a:przywrócić do życia moje STE - poprzez forum amigowe
Zdrajca!:-)
Gratulacje, fajnie, że wrócił do żywych:-)
W zasilaczu jest transformator. Każdy transformator buczy i jest to normalne, bo drży z częstotliwością 50Hz. Głośność buczenia zależna jest od fizycznych luzów, nowe trafo jest poskładane ciasno i sztywno, ale od tych drgań po latach powstają luzy między uzwojeniami, więc drżą robiąc hałas. Nie ma to wpływu na działanie. Co do nowych zasilaczy, to łatwo kupić, jest tego pełno, z jakimi parametrami masz problem?
W foliowej nie mają dodatkowej taśmy. Folia jest jedna. Best Electronics sprzedaje takie nowe folie, ale cena z przesyłką przekracza wartość kilku innych klawiatur:-)
http://www.best-electronics-ca.com/New% … 0Mylar.htm
Fakt. Z resztą jest to opisane w Atariki zaraz na początku artykułu: http://atariki.krap.pl/index.php/ANTIC_%28uk%C5%82ad%29
Tak że Antic z 400/800 się nie nada do XL/XE.
Myślałem, że Antic jest tylko jeden i zawsze taki sam? Chyba, że czegoś nie wiem?
Czy najgorsza? Wiesz, ta klawiatura ma przyjemny feeling wciskanych klawiszy, dobrze się na niej pisze. Choć jest foliowa, więc ma te same bolączki co wszystkie foliówki. Natomiast te klawiatury ze switchami mają różne typy tych switchy i niektóre np. blokują się i haczą przy wciskaniu, przez co są nieprecyzyjne i nie da się na nich szybko pisać. Plusy i minusy.
Pancio, tak Help jest też na folii, całość jest na folii w tym typie tak samo jak w serii XE. Po prostu rozbierz, wyczyść itd. Z tym że ostrożnie, bo zasada działania samych klawiszy jest trochę inna - tam są takie malutkie sprężynki jako popychacze. Tutaj masz film jak gość rozbiera i naprawia taką klawiaturę:
https://www.youtube.com/watch?v=iJHTJIx2Qgw
A wiem to wszystko bo sam z taką walczyłem:-)
W 800XL i w 600XL jest taka sama klawiatura. Rzecz polega na tym, że w obu tych komputerach było stosowanych kilka różnych klawiatur, ale one wszystkie mają takie same mocowania i wymiary, więc są w pełni zamienne, tylko robili je różni producenci. Tutaj jest bardzo dobry wątek zbierający wszystkie typy klawiatur 800XL/600XL: https://atariage.com/forums/topic/10517 … -variants/
Oprócz pierwszego postu w/w wątku na atariage, warto przejrzeć dalsze posty (choć jest długi), bo tam ludzie piszą też o różnicach w szczegółach, o sposobach napraw, zamiennikach pasujących switchy, a też gdzieś tam dalej są dodatkowe zdjęcia i np. zdjęcia samych klawiszy, które nie są wymienne pomiędzy wszystkimi typami klawiatur, bo mają inne mocowania w poszczególnych typach.
Nogi dolutować to nie jest problem. Nawet jeśli są urwane przy samej obudowie, to one w środku obudowy jeszcze wchodzą trochę wgłąb, więc wystarczy zeszlifować trochę plastik obudowy odsłaniając kawałek metalu. Następnie radzę taki układ zabezpieczyć przed zniszczeniem głębiej delikatnie wykonanej roboty związanej z taką protetyką - najlepiej wydaje mi się jest wziąć podstawkę precyzyjną i przylutować do niej scalaka na stałe dokładając brakujące połączenia, które jeszcze dla pewności można zalać czymś, np. klejem na gorąco, albo inną jakąś żywicą czy czymś, żeby to trwale usztywnić. W ten sposób nowe nogi w postaci podstawki będą trwałe i uratujemy taki układ na dłużej - warto się tym trochę pobawić, bo tych zabytków już z czasem będzie coraz mniej jak wiemy.
A gdzieś w Czechosłowacji nie było w jakimś sklepie? Przeszukaj forum, ktoś rzucał linkami... Ewentualnie pytaj, bo Antic jest do dostania, z małego Atari "najtrudniejsze" do dostania i najdroższe zawsze są Pokey i GTIA.
A co chciałeś zrobić właściwie? Może podpowiemy inną drogę do celu?
Nie wiem tego, jak nie odpisze nikt kto wie, to mogę sprawdzić, ale dopiero jutro, lub jeśli nie zdążę, to pojutrze, bo nie mam chwilowo sprzętu pod ręką...
Ale możesz napisać w międzyczasie lub skierować do odpowiedniego opisu jak ma działać teoretycznie "tryb zatrzask", bo jestem ciekaw?
Ad 1. Nie może być 0 na wejściu fire, bo wciskając fire zwieramy to wejście do masy, więc to my podajemy wtedy 0. Na schemacie Atari nie ma podciągnięcia do +5V, więc pewnie jest wewnętrznie podciągnięte do plusa wejście w GTIA.
Efekty usterek, które znikają po zamrożeniu, a które zaobserwowałem w swoich różnych przypadkach:
- powyższy mój opis z pamięciami i zaoksydowanym połączeniem pada z cyną - zamrażając zmieniamy naprężenia
- przeżarte nogi scalaków - też zamrażając zmieniamy naprężenia i kontakt jest lub go nie ma
- problemy timingowe - może kondensatory na płycie, albo coś z tych rzeczy? Przy okazji walki z jednym niestabilnym rozszerzeniem SIMMexp miałem tak, że zamrażając dowolny układ z "wielkiej czwórki" (Sally, Antic, GTIA, Freddie) zauważyłem, że nieznacznie przesuwają się względem siebie sygnały (u mnie powodując niestabilne zachowania po rozgrzaniu scalaków).
Nadal szukał bym w połączeniach, ale też posprawdzał bym scalaki przekładając z inną płytą, ewentualnie zasilanie/kondensatory.
Tak, zwarcia na magistrali chyba faktycznie spodziewać się nie należy, ale za to mogą być przerwy. Miewałem przypadki, że scalaki w płytach Atari miały skorodowane nóżki, zwykle poniżej linii lutowania, wówczas są takie efekty, że niby działa, ale nie do końca. Z tego powodu radziłem przelutować nogi porządnie świeżą cyną z topnikiem, najlepiej od wierzchu płyty. W zasadzie to samo się tyczy GTIA w tym przypadku. Drugi częsty przypadek, który miałem już na dwóch czy trzech płytach, to korozja padów pod spodem cyny. To jest ciekawa usterka, bo z wierzchu wygląda dobrze wszystko, co więcej można poprawiać taki lut świeżą cyną z topnikiem i wygląda jak nowy, a nadal cyna jest oddzielona od padu warstwą tlenku. Taki przypadek miałem np. w płycie 800XL przy jednej z kości pamięci na płycie uicr0Bee (gdzieś tam był wątek o tym - śmieci na ekranie, czasami się włączał, czasami nie itp.). Dopiero oczyszczenie padów z cyny, następnie zeszlifowanie tlenków i ponowne lutowanie naprawiło płytę. Siedziałem nad tym chyba ze dwa tygodnie zanim to znalazłem, a za czas mojej pracy pewnie by się kupiło kilka takich płyt sprawnych:-)
Podbijam to co radzą koledzy o Anticu: przelutuj wszystkie nogi Anticowi porządnie z topnikiem, obejrzyj też porządnie czy nie ma tam jakichś zwarć/pęknięć, pomierz sobie nogi adresowe Antica miernikiem na zwarcia względem masy.
Konspiracja jak w filmie 60 sekund:-)
No a skąd Ty to wygrzebujesz? Ciekawe, wygląda na jakieś prototypowe nazwy alternatywnych chipów Pokeya i Freddiego. Pewnie w czasie kiedy powstawały nasze ulubione zabawki, to równolegle pracowano nad różnymi koncepcjami, może zmieniało się to wszystko jak w kalejdoskopie zanim wyklarowało się co warto robić, a czego nie. Tutaj wydaje się, że funkcjonalnie to miało być wszystko to samo, co znamy. Porky to niby Pokey, tylko ma multipleksery na pokładzie, może miał obsługiwać bezpośrednio matrycę klawiatury bez tych naszych kluczy dodatkowych? Ciekawe, że Fred miał 48 pinów. A Rufus wygląda na jakiś OSROM? W sumie tylko tego brakuje patrząc na te wykazy, a ma podaną 16kx4, więc to jakaś pamięć, a RAM jest wykazany osobno.
A Rufus to niby czyj by miał być akronim?
A nie widzisz po kreskach, że to chodzi o Pokeya i Freddiego, tylko w dziale korekt ktoś poprawił słówka bo mu nie pasowały?:-)
Tak se myślę przynajmniej:-)
x_angel napisał/a:Dlatego też wciąż czasem używam mojego starego multimetru, który mam już ponad 20 lat.
No i o ttto chozi:-)
Znalezione posty [ 1,826 do 1,850 z 3,120 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.095 sekund, wykonano 23 zapytań