Potwierdzam punkt 4 - dzięki z góry
:)
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
TURGEN 9.3.0 Kolejna wersja multiplatformowego narzędzia do zarządzania obrazami taśm.
SV 2024 WE - program imprezy Już za tydzień odbędzie się zimowa edycja Silly Venture
Nowa obudowa dla 800XL - zostało 36 dni Niewiele ponad miesiąc do końca kampanii.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
atari.area forum » Posty przez tOri
Potwierdzam punkt 4 - dzięki z góry
:)
Ja potrzebuję 2xSIMMEXP :) i zapisuję się na listę, hehe.
Cześć Jego pamięci
Bardzo możliwy "pad" MMU. To jest bardzo podstawowy układ w systemie i od niego warto zaczynać.
@ZuluGula
popatrz u Igiego: http://blog.3b2.sk/igi/post/64kB-static … 600XL.aspx
jakas kicha panie:
czy na pewno dobrze programuje ten uklad?
dwa zestawy rejestrow, czy to jest to samo co port? port0 - zapis nr rejestru pod D500, port1 - zapis nr rejstru pod D502
czy musi byc jakis czas ktory nalezy odczekac po zapisie do D500/D502 a przed zapisem do rejestru D501?cos jest nie tak...
Cześć,
Programowanie jest dosyć proste.
Base=$D500
1. wpisujesz do rejestru Base numer rejestru ze strony dolnej albo wpisujesz do rejestru Base+2 numer rejestru strony górnej
2. wpisujesz do rejestru wybranego w punkcie 1 daną pod adres Base+1
3. ustawiasz kolejny rejestr w sposób jak wyżej o ile tego potrzebujesz
Base to numer rejestru w REGISTER ARRAY 0
Base+2 to numer rejestru w REGISTER ARRAY 1
Strona 6 dokumentacji YMF262
Trzeba odczekać 32 cykle Master Clock między zapisami - strona 4 dokumentacji YMF262 co oznacza, że powinny wystarczyć cztery cykle zegara Atari pomiędzy zapisami i będzie hulać.
http://atari.000space.com/yamari/YMF262_OPL3.pdf
Pozdrawiam
Cześć,
Można spróbować moda Ultravideo XE ponieważ kilka elementów w torze video Atari nie jest zbytnio dopasowanych. Trzeba dobrze odfiltrować zasilanie toru video - np. przy pomocy regulatora 5V LowDropout i może się udać :) Chociaż nie zawsze tak jest. 65XE jest bardzo kapryśny jeśli mówimy o video. Mq może powiedzieć trochę więcej. Oczywiście z taką przeróbką wiąże się przejście na złącze S-Video i rezygnacja z sygnału kompozytowego CVBS.
Ja w swojej 65XE ECI poprawiłem obraz poprawką Ultravideo XE i wygląda to nieźle. Prążków prawie nie ma. Najgorsze jest to, że pod tym względem każdy komputer jest oryginałem...
Pozdrawiam
Właśnie testuję sobie 800XL, która otrzymałem od Atari-User i zastanawia mnie jedna rzecz. Mianowicie na otrzymanej 800XL obraz jest kryształowo ostry, a na mojej 65XE widać pionowe kreski i obraz jest mniej wyraźny. Starałem się to uchwycić na zdjęciu.
Oba komputery podłączone do tego samego TV, zasilacza i przewodu.
Jakieś pomysły co sprawdzić/poprawić w mojej 65XE aby obraz był tak samo ostry?
Cześć,
Myślę, że nie zadziała. Raczej nie znajdziesz kostek 1Mbitx4 w DIP. Zadziałałoby gdybyś zrobił adapter dla kostek w SOJ wyciągniętych z SIMMów i taki adapter podłączył w sposób opisany pod linkiem
Niniejszym oznajmiam, że ANTIC został wymieniony i 800XL znów działa. Dziękuję za pomoc.
Ładnie Cię nosty nakierował. Świetnie, że się udało i kolejny 800XL wrócił do świata w pełni żywych komputerów...
pozdrawiam
Rozumiem. W zasadzie chodzi o to aby uruchomić soft.
Chyba trochę inaczej trzeba by zrobić, tzn:
Załadować zmodyfikowany ROM 5200, załadować program, po czym POKE i start ROM i 6502 od adresu RESET żeby to się rozkręciło.
Pozdrawiam
P.S. Jednakże uważam, że się tak prosto nie da tego zrobić
a który to styk w podstawce?
pancio.net napisał/a:próbowałeś schłodzić ANTIC-a?... nie dać mu się rozgrzać :-)
Nie wierzyłem, że to może cokolwiek dać, bo on się ledwo letni robi, ale najwyraźniej trafiłeś. Zamrożenie ANTICa znacząco opóźnia wystąpienie usterki.
Jeżeli opóźnia, ale usterka znowu się pojawia i to w sposób powtarzalny no to bym podstawił ANTICa.
"Chyba będę musiał pożyczyć sprawną płytę z 800XL i podstawiać kolejno wszystkie chipy"
Zacznij od ANTICa - nosty podpowiada kierunek poszukiwań choć zawsze jest możliwość, że dowolny układ powoduje zamieszanie na szynach.
Pod wpływem wypowiedzi Mq zamówiłem przez niego wspomniany ESR-T4 w obudowie. Z pewnością się przyda :)
:O o kurczę Sikor - dzięki za wyprostowanie i przepraszam za ewidentne szkodnictwo. Ciężki dzień miałem...ale to niczego nie tłumaczy ani nie wyjaśnia. Niemniej ze schładzaniem trzeba zaeksperymentować.
Czy dociskanie układów albo wyginanie płyty coś zmienia?
Pozdrawiam
P.S. Trzeba sprawdzić zwłaszcza podstawki
Coś się może "rozgrzewać" i skutkiem jest takie śmiecenie. Może któraś przelotka >nie styka< po rozgrzaniu pod którymś ze scalaków VLSI? Spróbuj systematycznego chłodzenia obszarów elementów i płyty ciekłym powietrzem. Masz do czynienia z niezbyt dobra wersją płyty 65XE i podejrzewam, że powalczysz trochę zanim znajdziesz usterkę.
Uszkodzenie 74LS138 z pewnością położyło by system.
Innych pomysłów poza chłodzeniem i obserwacją na razie nie mam
Pozdrawiam
Na serio chcesz aby 65XE przełączać w tryb konsoli?
Trzeba by stworzyć całościowo alternatywne MMU konfigurujące sprzęt 65XE według nowych zasad. Niektórych rzeczy zaś nie przeskoczysz, m.in. I/O 5200 i z pewnością znalazłoby się jeszcze trochę "przeszkadzajek", które cały pomysł kładą na łopatki i odbierają sens tej przeróbce. Co powiesz na rozmiar i pinologię złącza CART 65XE, a 5200?
Słabo to widzę...
Pozdrawiam
"prowadzisz phi2 cctl i s4/s5 przez bufor, ale już nie rw, chociaż miejsce na buforze jest"
Czasami trzeba większej uwagi przy czytaniu schematów - R/W jest buforowany.
Jest to bardzo prosty układ - do najprostszych zastosowań. Potężniejszy sprzęt będę za jakiś czas prototypował.
Zdaję sobie sprawę z możliwości i ograniczeń sprzętowych 6502.
PHI2 w układzie ma "na sobie" 4 wejścia HCT i nic więcej. Kto wie co może siedzieć w slotach i zniekształcać przebieg. W tym przypadku to jest pod jakąś tam kontrolą.
@Cyprian - słuszne podejście zwłaszcza, że taki chip najprawdopodobniej można by po odtworzeniu "wsadzić" w CPLD/FPGA odpowiedniej wielkości i śmigać do woli.
Jeśli zaś John Hardie udostępniłby całość - dało by się w końcu umieścić bezbłędnie Atari 8-bit w FPGA i w ten sposób wypełniłby się kawałek historii :)
Używam od wielu lat SUNWA YX360TRN - tani analogowy miernik z super głośnym piszczykiem. Jest świetny i ma spora przewagę nad multimetrami cyfrowymi. Widać nawet nieduże i szybkie wahania rezystancji, prądu, napięcia.
jak pisze wyżej Mq - co człowiek to przyzwyczajenia...
Pozdrawiam
Niestety - nie mam jakiegokolwiek carta Atarimax żeby spróbować czy i jak działa.
Niedziałanie niektórych cartów może być związane z rodzajem zastosowanego wewnątrz układu. Być może sugestia wrzucona przez Montezumę jest słuszna i zmiana rezystora 10k na 4,7k mogłaby pomóc chociaż - moim zdaniem niczego to nie zmieni. Można również spróbować zmiany rezystorów 1k (piny 15 i 17 układów ACT244) na 1,5k albo 2k - to są rezystory wymuszające stan niski na liniach RD4 i RD5 dla pustych slotów. Cart na tych liniach sygnalizuje do MMU stanem wysokim konieczność przełączania obszarów adresowych i odpowiednie sterowanie sygnałami /S4 i /S5. Może coś nie tak z poziomami dla niektórych cartów?
Nie miałem możliwości przetestowania dużej ilości kartridży, więc takie przypadki nie dziwią :)
@robecc - dziękuję za uznanie.
Co do uwag odnośnie konstrukcji - zamieściłem tylko schemat będąc świadomym, że konstrukcyjnie można zawsze coś usprawnić - zmienić "in plus". Jeżeli ktokolwiek będzie miał chęć zbudować nowe egzemplarze - dobrze by było, aby zapanował nad szczegółami takimi jak, np. właśnie położenie diody LED. Dopiero po wysłaniu pcb do realizacji pomyślałem aby zastosować tact switch z podświetleniem zamiast oddzielnej diody. Uwaga robecc jest całkowicie uzasadniona.
Pozdrawiam
Curt napisał też, że John Hardie (gość, który przysłał chipa z AMY) na skanerze wielkoformatowym zeskanuje folie (chip plots) ze strukturą AMY i podeśle specom od inżynierii wstecznej z 6502.org, by później odtworzyli układ w Verilogu i być może doszli, czemu ówczesne egzemplarze nie działały.
Takie odtwarzanie przez jedyną ekipę (6502.org) może być bardzo pracochłonne i trwać mnóstwo czasu. Najlepszym co mogłoby się przydarzyć, to opublikowanie wszystkich skanów z nadzieją, że na ich podstawie ktokolwiek odtworzy schematy ideowe układów. Trochę przyglądałem się jak można odtwarzać ze struktur schematy - jest to bardzo, bardzo trudne w przypadku realnych układów, ponieważ trzeba zeszlifowywać/wytrawiać kolejne warstwy w krysztale i je fotografować mikroskopowo. Jesli zaś są kompletne folie litograficzne wszystkich warstw - to dla człowieka znającego topografię układów (tranzystory, bramki transmisyjne, połączenia, itd) nie powinno być dużego problemu.
Czekam niecierpliwie na dostępność wszystkich materiałów.
Masz dwa wyjścia - jedno to na przykład zakup
https://pl.mouser.com/Search/Refine?Key … 5-12343628
drugie - do podstawki precyzyjnej dolutować rządki długich goldpinów - poszukaj na a... frazy
"Listwa kołkowa goldpin szpilka 1x40 r=2.54mm H=18"
Goldpin ma rozmiar 0.25 cala więc jest jak najbardziej wymiarowo zgodny z pinem podstawki owijanej.
Cześć,
Zdecydowanie polecam dla serii XE 1MB SimmExp Pasia w rozwiązaniu zaprojektowanym przez Mq - jak powyżej sam proponuje. Jest to tak eleganckie i pasujące, że nie ma sensu robić nic innego.
Wiem, zrobiłem - jestem pod wrażeniem, działa bezproblemowo.
Pozdrawiam
Na siarczki srebra polecam zdecydowanie jeden patent:
Należy wziąć kawałek blachy aluminiowej albo folii, włożyć do kuwety, zalać mocno ciepłym roztworem soli kuchennej (łyżeczka soli na 250ml). Na blachę należy położyć srebrny przedmiot z czarnym nalotem i poczekać aż siarczek w wyniku reakcji elektrochemicznej zostanie z powrotem zamieniony w srebro :) Troszkę śmierdzi w trakcie, ale to siarkowodór więc da się przeżyć.
Warto spróbować bo to metoda do czyszczenia srebra stosowana przez jubilerów i nie tylko - działa tylko na siarczek srebra.
Acha - no i pierścionek, kolczyki, łańcuszek żonie bądź dziewczynie też można wyczyścić, hehe.
Po takim czyszczeniu dokładnie spłukać solankę!
Pozdrawiam
tOri
atari.area forum » Posty przez tOri
Wygenerowano w 0.077 sekund, wykonano 15 zapytań