Sprawdziłem jeszcze wersję z AtariManii. Kasetowa wersja dokładnie ta sama co na aol i niestety też niekompletna. Wersja dyskietkowa jest za to lepsza, nic się nie glitch-uje. Jedyny problem jaki zauważyłem (jest w każdej wersji) dotyczy cyfr wpisanych w imieniu, gdyż wygląda na to, że na nich zdefiniowana została grafika. Nie pamiętam, ale chyba nie wiedziałam, że można wybrać opcję retry / next event i do tego po każdej dyscyplinie :D. Gra po wybraniu "next event" kończy się komunikatem " INSERT SIDE 1 & HOLD OPTION TO REBOOT  ", wygląda więc, że komunikat był tam od początku. Ale skoro *AJEK coś tam dopisał, to raczej wiedział że się to pojawi, do tego zamienił SIDE na HEAD, czyli jak rozumiem chodzi o nagłówek całości. Ja akurat na emulatorze wczytałem Turbo KSO z "taśmy" więc po restarcie przywitał mnie Self Test. Przy okazji - z tego co zauważyłem oryginalnie (zakładam, że oryginalnie) jak gra nie znajdzie właściwej dyscypliny to albo się zawiesza (floppy). albo wychodzi do Basic-a (tape). W wersji Turbo też nie można się pomylić.

@Seban Przepraszam, że piszę dopiero teraz, patrząc na rzeczywistość trudno spokojnie zajmować się Atari. Paczkę ściągnąłem i przetestowałem prawie od razu jak je umieściłeś, przeczytałem też cały powyższy opis. Sam opis ogromny, a wynika z niego, że to "tylko" podsumowanie ogromnej pracy jaką włożyłeś w odzyskanie tej wersji gry. Wielkie Dzięki!!!

Grałem co prawda na emulatorze ale fajnie znowu zobaczyć znajome kolorowe paski :)

Dla porównania uruchomiłem tez wersje dyskietkowe i kasetową z aol. Zamieszczona tam kasetowa jest niestety niekompletna - prosi o trzecią stronę kasety, której nie ma. Widać jednak, że *AJEK bazował na wersji dyskietkowej - gdyż mamy możliwość wyboru dyscyplin. Wersje dyskietkowe podobnie, a nawet dużo gorzej mają popsutą grafikę. Także podejrzewam, że *AJEK skopiował przynajmniej niektóre błędy które ktoś popełnił przy przygotowaniu kopii. Co do zakończenia gry to nie udało mi się "wyjść" z bobseja - cały czas ta dyscyplina jest restartowana. Nie wiem więc jak zakończyć grę i doprowadzić do wyświetlenia komunikatu i "restartu" całej gry. Być może *AJEK też nie wiedział i uważał, że ten komunikat się nigdy nie wyświetli i nie był świadomy błędu który popełnił.

Także wygląda na to, że ta wersja którą przygotowałeś jest lepszą od dyskietkowych ;)

Co do *AJEK-a to czytając Twój opis zacząłem się zastanawiać czy wiadomo kto to jest, jednak widzę, że nie. Też się zastanawiałem, czy np. "*" oznacza jakąś "zagwiazdkowaną" literę, jednak jeżeli miałoby być to imię trzeba by było - tak jak to zrobiłeś - potraktować ten wpis jak anagram, np mógłby to być "JAcEK", czy tak jak wydedukowałeś "JAnEK". Ciekawe, gdyby go odnaleźć może zechciałby opowiedzieć swoją historię i jak to było z tymi loaderami...

Super, że udało się ten soft odnaleźć i zgrać, dzięki chłopaki!

Od siebie dołączam instrukcję uzupełnioną o polskie znaki, dodatkowo wersję bez łamania linii, do druku, edycji czy tłumaczenia. Dołączam też listę programów z pliku gry.obj. Spis obejmuje 714 tytułów, zapisanych na 60-ciu dyskietkach. Dyskietki numerowane są od 1 do 87, jednak część nie została skatalogowana - szczegóły w pliku. Załączona lista została ułożona wg numerów z oryginalnego wydruku, w drugim pliku wersja posortowana po numerach dyskietek.

Wcześniej wyciągałem pliki xex z plików cas nagranych z kaset nagranych tym softem, więc chciałbym porównać powyższy spis z listą zgranych plików, jak też sprawdzić czy da się odtworzyć pełną zawartość choć jednej dyskietki :) Oczywiście byłoby też fajnie gdyby udało się te "*oryginalne*" dyskietki odnaleźć :)

154

(62 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Kolejna wersja ArchiveTG:
- liczba teletekstów 79 (jak w poprzedniej niepublikowanej wersji),
- Antena3 (podobny do LaSexta) przeniesiony na koniec (łatwiej znaleźć i ewentualnie odznaczyć) - bardzo powolnie się ściąga,
- rtp, bht1 i federalna tv zmienione na https (dzięki temu znowu działają),
- program WYMAGA obecności curl.exe w swoim katalogu, odpowiednią wersję curl ściągamy stąd: https://curl.se/windows/ (w opisie dodany link),
- zwiększone wymagane miejsce (dla wszystkich teletekstów razem),
- sprawdzona lista - jeden z nieobsługiwanych teletekstów "infothuis" przestał działać (lista dostępna na pierwszym "ekranie").
Polecam zerknąć na tę listę - szczególnie ostatni teletekst może być obecnie ciekawy.

155

(5 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Wygląda na to, że komputery w takich obudowach ok. 1996-97 roku sprzedawało NTT:
https://starykomputerforum.piteusz.ovh/ … =100#p1629
https://allegrolokalnie.pl/oferta/kompu … mb-voodoo2

156

(5 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

W "komplecie" jest też artykuł o wyciszaniu, są tam pojedyncze zdjęcia obudów.

157

(5 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Miałem przez chwilę inną obudowę z takimi wytłoczeniami na dole, ale nazwy nie pamiętam. Wiem, że kupowałem na Rostafińskich w Warszawie w jakiejś firmie (nie w sklepie). Pamiętam, że testy obudów były w magazynie Chip i stamtąd tę moją wybrałem. Gazet nie chce mi się wyciągać, ale wydaje mi się, że na płycie były zdjęcia i opisy, spróbuję wyszukać.

Edit:

W załączniku test obudów z Chip CD 12.2001.

Obudowa o której pisałem (Enlight) nie jest aż tak podobna do poszukiwanej jak mi się wydawało i z tego co widzę jest to późniejszy okres, ale może lista obudów się przyda, np. naprowadzi na producenta.

Wielkie Dzięki, obiecałem zgrać ponownie te pliki, ale niestety fizycznie do dziś nie miałem możliwości...

[Ponieważ w grach SingStar niektóre standardowe rekordy są praktycznie nie do pobicia, do 24 SingStar-ów, w tym "Wakacyjnej Imprezy", przygotowałem pliki, które zastąpią standardowe rekordy najniższymi: https://qtz.cwaboard.co.uk/ps2/cleared_ … r_games.7z

Moduł do mikrofonu jeżeli jest to najpopularniejszy "SingStar USB converter", to konwerter z dwóch wejść mikrofonowych (osobne wejścia mono na prawy i lewy kanał tworzące w sumie stereo) na USB. Prawy i lewy odpowiadają dwóm mikrofonom wykorzystywanym w grze. Konwertera można też używać z PC np. do gry UltraStar, czy do innych celów.]

Czyli wersja skompilowana jest tak naprawdę "wersją" tylko do odczytu.
@Takron27 Dzięki za instrukcję.

Wg instrukcji hasła miały być nowe.

[INSTRUKCJA]

SUPER FORTUNA EDYTOR

Autor: Jakub Husak
MIRAGE Software © 1994

WCZYTYWANIE.

Dysk: Włączyć stację dysków, włożyć dyskietkę i włączyć komputer.

Dyskietka zawiera 4 nowe zestawy haseł, które można umieścić na firmowej dyskietce postępując zgodnie z poniższą instrukcją.

Kaseta: Ustawić taśmę na początek sygnału pilotującego, wcisnąć PLAY, włączyć komputer przy wciśniętych START + OPTION i nacisnąć dowolny klawisz (oprócz BREAK).

Kaseta na stronie B zawiera 400 nowych haseł, którymi można się posługiwać analogicznie do tych ze strony B oryginalnej kasety z programem SUPER FORTUNA.

PRACA Z EDYTOREM.

Po wczytaniu Edytora ukazuje się MENU. Zawiera ono 7 opcji i dane o ilości wolnej pamięci oraz ilości wpisanych haseł. Ponadto w trybie edycji haseł pole NUMER HASŁA podaje nam numer hasła nad którym pracujemy.

Oto poszczególne opcje i ich działanie, numer przed nazwą oznacza naciśnięcie odpowiedniego klawisza:

1. ZMIANA KATEGORII — pozwala na zmianę kategorii hasła, wraz z opcją 6.

2. KATALOG DYSKU (tylko dla dyskietki) — podaje numery istniejących na dysku plików z hasłami (od 0 do 9).

SZUKANIE PLIKU (tylko dla kasety) — podaje numer pierwszego napotkanego pliku. Ponadto określa, czy jest to plik skompilowany, czy źródłowy (tzn. taki, który można zmieniać, edytować).

3. ODCZYT HASEŁ — funkcja pozwala odczytać uprzednio zapisany opcją 4 plik.

Podajemy w tym celu numer pliku (od 0 do 9) i potwierdzamy klawiszem "T", każdy inny klawisz powoduje rezygnację z tej opcji. Dla dyskietki — edytor sam odszuka plik, a jeśli nie ma takiego pliku to powiadomi nas o tym. Opcja 2 pozwala na dokładne obejrzenie zawartości dysku. Dla kasety — edytor zacznie szukać pliku o zadanym numerze. Podczas szukania pliku można operację przerwać naciskając klawisze START, SELECT, OPTION na raz. Do sprawdzenia numeru pliku służy opcja 2.

4. ZAPIS HASEŁ — pozwala na zapisanie efektu naszej pracy. Wskazane jest zapisywanie plików na oddzielnej kasecie (na dyskietce jest dużo miejsca, jednakże wzgląd bezpieczeństwa nakazuje używanie również oddzielnej dyskietki, sformatowanej w pojedynczej gęstości). W tym celu podajemy numer pliku.

DYSKIETKA: Jeżeli na dyskietce jest już plik o podanym numerze, to Edytor pyta się, czy kontynuować operację. "T" powoduje zapis pliku, każdy inny klawisz oznacza rezygnację.

Zbiory zapisane przez EDYTOR będą odczytywane przez program jako dane o jeden numer większe (np. 1 jako 2), gdyż numer 0 zarezerwowano jako stały zestaw wczytywany z programem.

KASETA: Wskazana jest szczególna ostrożność przy zapisie. Najlepiej poszczególne pliki zapisywać co około 2 minuty kasetowe, najdłuższy zbiór haseł zajmuje ok. 4 kilobajty, czyli minuta i kilkanaście sekund. Dwie minuty od początku kasety to około 40 obrotów. W ten sposób zapisując co 40 obrotów nowy zbiór łatwiejsze jest szukanie i zmieści się na kasecie C—60 minimum 10 plików na jednej stronie. Bardzo pomocna przy ustalaniu początku zapisu pliku zapisywanego powtórnie jest opcja 2, wcześniej opisana.

5. KOMPILACJA — przygotowanie zbioru do używania razem z programem SUPER FORTUNA, jako zbiór nowych haseł.

DYSKIETKA: Edytor pyta, który zestaw haseł podmienić na dyskietce systemowej, którą trzeba włożyć do stacji dysków. Kompilacja na inną dyskietkę jest niemożliwa. Niemożliwa jest również podmiana pierwszego zestawu haseł.

KASETA: Edytor pyta, jaki numer nadać zestawowi haseł. Po podaniu numeru prosi o potwierdzenie klawiszem "T", każdy inny klawisz powoduje rezygnację. Przy zapisie na kasetę można podmieniać pliki na kasecie, jednak na własną odpowiedzialność. Zasady zapisu jak w punkcie 4. Po wczytaniu się SUPER FORTUNY wkładamy kasetę z naszymi skompilowanymi zestawami, wybieramy numer i jeśli na kasecie jest zestaw o podanym numerze to zostanie on wczytany. Jeżeli nie, to niestety trzeba wczytać grę od nowa (gra oczekuje w pętli na podany numer). Prostym sposobem na to będzie posiadanie na kasecie wszystkich czterech, od 1 do numeru 4, skompilowanych opcją 4 zestawów haseł.

6. EDYCJA HASEŁ — po wybraniu tej opcji przechodzimy do właściwego edytora. Funkcje edytora:

Klawisze "+" "*" — poruszanie się po tablicy w lewo lub prawo.

Klawisze "—" "=" — zmiana numeru edytowanego hasła; poprzednie zostanie zapamiętane. Jeśli przejdziemy do ostatniego hasła, to pojawi się hasło puste gotowe do edycji. Dodatkowo przyciskając powyższe klawisze z klawiszem SHIFT numer hasła jest zmieniany co 10.

Klawisz DELETE BACK SPACE (na lewo od BREAK) powoduje wymazanie poprzedniej litery, cofnięcia kursora o 1 pole i wstawienia na byłe miejsce "ślepego" pola.

Klawisz SPACE powoduje wstawienie "ślepego" pola i przesunięcie kursora w prawo.

Klawisz 1 powoduje zmianę kategorii aktualnie edytowanego hasła.

Klawisz RETURN kończy edycję (umożliwia np. zapis zestawu haseł).

Dopisywanie do istniejącego pliku jest możliwe po ponownym wybraniu opcji 6.

W przypadku wątpliwości radzimy poeksperymentować.

7. ZEROWANIE PAMIĘCI — edytor zapyta, czy jesteśmy pewni swojego wyboru. Klawisz "T" kasuje cały zbiór haseł w pamięci; każdy inny powoduje rezygnację z tego desperackiego czynu.

UWAGI!

Jeżeli Edytor powiadamia nas, że nie ma już pamięci do przechowywania haseł i należy zapisać zbiór, TO NALEŻY TO WYKONAĆ. Polskie znaki wpisujemy z klawiszem SHIFT, np:

Ą — SHIFT + A, Ż — SHIFT + X,
Ź — SHIFT + Z, Ó — SHIFT + O, itd.

Niemożliwe jest wpisywanie jakichkolwiek innych znaków niż litery. Obsługa magnetofonu jest inteligentna, tzn. nie jest konieczne ustawienie taśmy dokładnie na początek wczytywanego pliku. Edytor sam znajdzie potrzebny plik choćby miał przeszukać całą kasetę, w samej grze obsługa jest podobna. Wystarczy, żeby pojawił się sygnał pilotujący przez 1 sekundę, a Edytor rozpozna plik. Wykorzystanie edytora pozwoli znacznie rozszerzyć możliwości znakomitej gry.

Autor i MIRAGE Software życzą miłej zabawy!

Program prawnie chroniony! Kopiowanie, rozpowszechnianie i wykorzystywanie w celach komercyjnych zabronione.

[OKŁADKA]

ATARI
SUPER FORTUNA EDYTOR

MIRAGE SOFTWARE

SUPER FORTUNA MIRAGE

SUPER FORTUNA © MCMXCIII by Mirage Software
Dystrybucja: AS Warszawa ul. Gen. Abrahama 4 tel. 125—123

[KASETA]

EDYTOR HASEŁ

[OCR by QTZ 2022]

[W załączniku wersja sformatowana oryginalnie]

Piguła nie może pisać teraz na forum, więc poprosił mnie o zamieszczenie następującej odpowiedzi:
Piguła: Interesują mnie każde wav'y nawet Retronix.

W swoim imieniu napiszę że mnie w pierwszej kolejności interesują wersje z lat '80-tych.
Szczególnie ciekawe jak widać są te, które zawierają wersje w turbo, ale to tak na marginesie.

W załączniku kartka - katalog z Mirage-a z wyprzedaży 1998.

Dziwnie znajomy ten tekst :) ...i literówka niestety ta sama :|
https://atarionline.pl/forum/comments.p … =1#Item_17 (text on-line)
https://atarionline.pl/forum/?PostBackA … entID=4891 (plik)
Nie skojarzyłem, że może chodzić o to 1T, choć samo 1T kojarzy się, że może chodzić o pierwszą wersję formatu, trzeba też pamiętać o wersji KSO 1.0 dla normalu (wcześniej sprawdzałem, że nie o nią chodzi).

Skąd wiedziałeś, że suma kontrolna w tym programie jest liczona przez XOR? Przeanalizowałeś kiedyś jego działanie? Spotkałeś się już z takimi plikami?

Jak pisałem mam zaległości w czytaniu, może już to opisałeś, jak się ma Turbo KSO (powstałe na bazie KSO) do innych systemów turbo? Czy jest to autorski system, co by wynikało również z tego tekstu, czy na nim bazowały inne czy może jednak odwrotnie?

Wracając do tych kaset to ciekawe jak to się stało, że użyli starej wersji Turbo KSO?

Co do kasety Gabi / Kuadryk, wydaje mi się, że druga strona wygląda lepiej. Postaram się zgrać tę kasetę raz jeszcze i zobaczę, czy jest tak samo.

Też mi przyszło do głowy, że można by spróbować zmodyfikować Long Turbo Copy jak poprzednio to zrobiłem dla zabezpieczeń AutoCopy 3.0 i 3.1. Ten właśnie kopier obsługuje jakiś niestandardowy format, może to to?

Edit: Sprawdziłem, to to!!! Nic nie trzeba modyfikować cały plik został odczytany!!! Przełączenie formatu to klawisz T, Odczyt w trybie 1T (normalnie 2T).

Zapisałem w trybie 2T i działa normalnie z Turbo KSO w wersji 2T12!!! Plik z emulatora zapisany niezbyt elegancko, ale działa prawidłowo.

Czyli musi istnieć Turbo KSO 1T## !? O którym piszesz "w starym formacie".

164

(6 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Mam taki joystick, jakby co to mogę zrobić zdjęcia dla potwierdzenia. Z tego co pamiętam to mój ma problem ze sprężynami, które w tym modelu często pękały. Regulacja potencjometrów też nie jest zbyt dobrze rozwiązana - zdarzało się, że w czasie gry przypadkowym ruchem ręki rozregulowywało się kalibrację. Od spodu są blokady sprężyn. Mam też inny joystick analogowy i pady, generalnie w oknie kalibracji na potencjometrach można zauważyć niewielkie "drgania" (ostanio podłączałem te joysticki co najmniej kilka lat temu).

Edit: A czy potencjometrów suwakowych się czymś nie smaruje?

@Seban Wielkie dzięki za przeanalizowanie, opis i skonwertowanie :)

Musze przyznać, że nie spodziewałem się że aż tyle ciekawostek kryje się na tych nagraniach. Choć te kolorowe paski kojarzyły mi się z *AJEK-iem.

Kvadryk (tudzież Kuadryk?) pochodzi z drugiej strony tej samej kasety co Gabi, więc bardzo prawdopodobne, że jest zapisany w ten sam sposób.

"taśma miejscami była mocno zmiędlona" Może coś poszło nie tak przy zgrywaniu, bo nie przypominam sobie, żeby były jakieś problemy z tą taśmą? Popatrzę...

Co do Humanoida, to widzę, że największy problem miałem z prawidłowym wyborem turbo i wczytaniem w emulatorze. Napisałeś, że bloki zgodne z Turbo KSO, ale jednak to turbo nie "łapie" nazwy. Nie sprawdzałem, czy po podmianie nazwy z innej kasety odczytuje bloki danych (błąd byłby na końcu bloku)?

@Takron27 Wielkie dzięki za zgranie i za info o Altirrze.

Nie zauważyłem nigdzie, ze odpisałeś Pigule. Ja się tylko dopisałem z prośba o drugą stronę, o którą widzę, że Piguła nie poprosił. Nie pośpieszałem i nie pośpieszam, podpowiem tylko, że ja zgrywki sprawdzam na emulatorach - z modyfikacją Krótkiego dla normalu i z modyfikacją Fuji dla turbo.

https://sourceforge.net/projects/a8cas/files/
http://www.arus.net.pl/FUJI/a8cas-util/ … lator.html

168

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jak to nie trzeba było kręcić, oczywiście, że się kręciło, w załączniku program do regulacji głowicy dla turbo. Można też uruchomić silnik i ustawiać na słuch.
Warto też pamiętać o okresowym czyszczeniu głowic i wałka.

@Takron27 Gdybyś znalazł tę kasetę "Super Fortuna Edytor" to poproszę zgraj obydwie strony. Dzięki.

[Pierwszą się przedmówcy udało naprawić, zauważył, też że na drugiej stronie hasła są skompilowane, także z tego powodu potrzebna jest (też) druga strona do weryfikacji.]

Podwójne Dzięki @Krótki :)

170

(24 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Tak teoretycznie to jest w Laptopach. Ale jak pisałem chodzi o "po odłączeniu zasilania" (w stacjonarnym PC), czyli chciałoby się, żeby takie urządzenie - karta, miało akumulator i w jakiś sposób zabezpieczało pamięć zajętą pod RAM-dysk przed resetem. Nie wiem czy da się coś takiego zrobić bez modyfikacji płyty głównej, ale tak to sobie wyobrażam.

Co do oszczędzania dysków ssd, etc. to jest jedno z zastosowań przewidzianych przez autora i bardzo słusznie.

Ja używam głównie do nagrywania TV, przez co sygnał się nie tnie, gdy inne programy potrzebują dostępu do dysku (prawdopodobnie program ma zbyt mały własny bufor). Ale też gdy całkiem zapcham dysk, żeby chwilowo zrobić miejsce, nie kasując niczego, a dopiero potem się rozglądać za czymś do usunięcia. Bardzo szybko wycina się też fragmenty z nagrań video, co robiąc na chybił trafił. przy kilku próbach na HD zajmuje sporo czasu. "Na chybił trafił", bo ucinam pliki ts, przy pomocy sfk ;)

Hej!

Pewnie gdybym teraz zgrał sygnał, to byłby lepszy. Teraz zgrywam kasety w normalu na innym komputerze i prawie wszystko się od razu wczytuje. Ale sam chciałeś ;) Nie pamiętam czy się wieszało, grę dało się przejść od początku do ostatniej dyscypliny. Czekam na poskładaną wersję i dekoder :)

Z kaset, które ostatnio zgrałem, dwie mają dołączone wersje turbo, może Tobie by się udało je skonwertować na cas-y i zidentyfikować jakie to dokładnie turba są, a przy okazji mają one jakieś nietypowe loadery, z czego wynika, że są nietypowo zapisane, więc myślę, że Cię to zainteresuje. Patrz załącznik. Przy jednej jest napisane, że "Turbo 2000 KSO, AST+2001+Bliz., Standart" (pisownia oryginalna), przy drugiej "Gra zapisana jest w systemie Normal i Turbo 2000."

172

(84 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Kąta nie zmieniasz. jak nagrywasz w stereo to obiektywy masz w jednej linii skierowane na wprost, podobnie oczy, jeżeli zmienisz kąt każdego niezależnie to tak jakbyś patrzył zezem :)

Ważne żeby algorytm 3D wyświetlał odpowiednio głębię, a tu chyba jest tak jak trzeba. Czyli, żeby przedmiot w oddali był widoczny z bardzo małym przesunięciem, a przedmiot który jest blisko z dużym. Czyli może być tak, że w jednym widoku filar będzie widoczny z prawej, a w drugim będzie widoczny z lewej (czy nawet będzie przysłonięty czymś co jest bliżej), a im dalej odejdziemy filar będzie widoczny na środku na obydwu obrazach.  Patrząc równolegle - filar zleje się w jeden i będzie odpowiednio oddalony.

Edit w sumie to chyba niezależnie jak byś generował to 3D to i tak głębia będzie widoczna.

173

(24 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Nie wiedziałem, że powstało tego typu rozwiązanie, także dziękuję za te informacje. W sieci jest dostępne sporo informacji w tym instrukcja obsługi.

W tamtym czasie nie było jeszcze złącza SATA, lub dopiero co zostało opracowane (ok. 2000 r.), na pewno nie było go na dostępnych płytach głównych, więc musiało chodzić o złącze IDE, później zwane PATA.

Co do rozwiązania software-owego, to ma tę zaletę, że wykorzystujemy pamięć zainstalowaną w komputerze, którą w każdej chwili możemy zwolnić i wykorzystać w tradycyjny sposób, dane możemy na ten czas przechować zapisane jako image na dysku komputera, po czym je przywrócić. Minusem jest to, że pamięć w żaden sposób nie jest podtrzymywana po odłączeniu zasilania Szkoda, że w rozwiązaniu sprzętowym akumulator nie starcza na długo, gdyby nie to byłby to 100%, bardzo szybki zamiennik dysku SATA.

Być może byłoby możliwe skonstruowanie karty, która podtrzymywałaby pamięć zamontowaną na płycie głównej? Takie rozwiązanie łączyłoby zalety obydwu rozwiązań. Nie dałoby się tylko przełożyć pamięci z danymi do drugiego komputera. Zostałoby niewykorzystane złącze SATA.

Być może dzisiejsze "dyski" są do większości zastosowań wystarczająco szybkie, jednak z definicji nie będę szybsze niż pamięć RAM. Nie każdy też posiada nowe szybkie dyski, mnie zależy na pojemności więc wybrałem tradycyjny dysk HD. Programowo zyskuję dodatkowa pojemność i szybkość "gratis", w ten sposób mogę też odciążyć dysk.

Przez czas kiedy używam wirtualnego napędu (już kilka miesięcy) trzy razy zdarzyło mi się, że jak przypuszczam zabrakło pamięci dla grafiki, bo okienka stały się czarne, dwa razy dane udało mi się zapisać, raz niestety komputer się zrestartował i zawartość dysku zniknęła. Także jest ryzyko, ale warte świeczki.

Dawno tu nie zaglądałem i widzę, że sporo mam do nadrobienia :)
@Seban Czy udało Ci się odzyskać całe Winter '88?

175

(84 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

To co właściwie widać na tym filmiku? Bo jeżeli obydwa widoki są generowane niezależnie, to wydaje się możliwe do zrobienia 3D przesuwając wyłącznie punkt widzenia z jednej strony nieco w lewo, z drugiej nieco w prawo i już będzie można zobaczyć 3D. Pierwsze 3D realtime na Atari!