Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
65C816 XL OS v. 2.47 Nowa wersja alternatywnego systemu operacyjnego
Echa Revision 2025 Kilka interesujących produkcji dla różnych platform Atari.
atari.area w mediach społecznościowych Choć sercem naszej społeczności pozostaje forum, przypominamy, że jesteśmy również aktywni w mediach społecznościowych.
Lost World by Desire Nowe demo grupy Desire.
sio2flip - emulator peryferiów sio2flip umożliwia podłączenie Flippera Zero do Atari i korzystanie z plików ATR jako wirtualnych dyskietek.
Opcje wyszukiwania (Strona 68 z 121)
ale znaczy co? strzelił focha i zdjął stronę? czy coś po prostu padło?
Offtopic Mode ON:Jak to zasłużenie? I Co się właściwie stało ze stroną fandala?
Axe, co to #76 to trafiłeś w 100% :) pierwszy raz to zdjęcie widzę ;) fajna niespodzianka po tylu latach zobaczyć coś takiego :D
no dlatego pozwoleniem sobie wkleić linka do opisu ikbd :) tyle że ja nie weryfikowałem tego w praktyce i nie wiem czy to jest prawda ;)
Trochę zbaczając z tematu co całkiem sporo zmieścili w tym 6301 :) 4k ROM i 128bajtów RAM, a protokół sobie rozbudowali całkiem pokaźnie :) stare dobre czasy :]
Jeżeli dobrze pamiętam to obsługą myszy/joyów i klawiatury w Atari ST zajmuje się MCU (bodajże HD6301), po czym już obrobione dane wysyła UART-em dalej (chyba w ST odbiera to ACIA 6850). Z jaką częstotliwością analizuje sygnał HD6301, ja niestety nie mam pojęcia ;/ jedyne co pamiętam to to iż dane wysyła/odbiera z prędkością 7812,5bps.
Jedyne co znalazłem sensownego to ten opis:
https://www.kernel.org/doc/Documentatio … arikbd.txt
a tam piszą:
4. Mouse
The mouse port should be capable of supporting a mouse with resolution of
approximately 200 counts (phase changes or 'clicks') per inch of travel. The
mouse should be scanned at a rate that will permit accurate tracking at
velocities up to 10 inches per second.
The ikbd can report mouse motion in three distinctly different ways. It can
report relative motion, absolute motion in a coordinate system maintained
within the ikbd, or by converting mouse motion into keyboard cursor control
key equivalents.
The mouse buttons can be treated as part of the mouse or as additional
keyboard keys.
Hej!
To jak chcesz generować te sygnały to jest to jeszcze łatwiejsze :)

Incremental Rotary Encoder
Hej!
Tam nie ma żadnego protokołu, na piny są wystawione sygnały z czterech fototranzystorów. dwa dla osi X, dwa dla osi Y. Typowy koder kwadraturowy (Quadrature Encoder), aby sobie to zdekodować możesz użyć albo software-owego dekodera albo zaimplementować to w sprzęcie. Wszelakie programy na 8-bit Atari jeżeli korzystają z myszy Amiga/Atari ST to próbkują stan pinów PIA (Joy Port) minimum kilka razy na ramkę (im częściej tym szybsze ruchy myszka można "wyczaić" :] ).
http://www.fpga4fun.com/QuadratureDecoder.html
Myszy od Atari ST różnią się tylko zamianą kilku sygnałów.
Cześć,
Dokładny opis systemu masz w Atariki, a dokładniej tutaj: Turbo Blizzard, jest tam opisanych kilka wersji przeróbki magnetofonu. Do generowania plików audio w tym systemie to nadaje się do tego np. Turgen System.
pozdrawiam
zacna idea! :) popieram :)
Hej!
Dzięki Willy! :D
pozdrawiam
Seban
Hej!
Mniam! Dzięki! Jestem porąbany! :) Ale lubię patrzeć na takie rzeczy :) jakby nie był kawał historii :) PCB z ręki malowane :) nieźle :)
Jak będzie Ci się nudziło to może ten schemat spróbuj odtworzyć i zgrać zawartość EPROM-ów dla potomnych :)
pozdrawiam
Seban
A tak, przy okazji... obejrzałem sobie wykłady :) i nadal nie rozumiem czemu diody miały by nie powstawać w procesie technologicznym przedstawionym przez tego człowieka, nawet w wersji z "depletion", gdy nie ma VDD prąd wpływający do pinu I/O powinien chcieć płynąć przed diodę pasożytniczą tranzystora robiącego za "load", właśnie do VDD. Czemu tak się nie dzieje nie wiem, przy jakieś tam okazj sprawdzę to sobie również :)
tak sobie jęczę pod nosem, bo po prostu spokoju mi to nie daje ;/
pozdrawiam
Okey! :) All Right! :) Okey! Okey! Okey! :) All Right! :)
A tak na serio, gościu jest świetny :) Prosto tłumaczy dość skomplikowane rzeczy :)
Hej!
Dziwię się że linie D0-D7, A0-A15 są niby "open drain". przecież w przypadku serii XE, na tych liniach nie ma fabrycznie żadnych pull-up. Jak są więc wymuszane stany "1", na liniach adresowych?
pozdrawiam
A tak na marginesie to wydaje mi się iż część wyjść w POKEY, TIA czy GTIA może mieć wyjścia typu "Open Drain" po prostu, i wtedy obowiązkowy jest zew. pull-up.
Żeby było jasne, ja nie próbuję Cię zniechęcić :) i moje gadanie nie ma na celu "mądrzenia się" czy coś w tym stylu. Po prostu wydaje mi się iż to ciekawy temat i dyskusja na ten temat również jest ciekawa :) Dlatego próbuje rozwiać swoje wątpliwości, i uzupełnić przy okazji swoje braki w wiedzy :) Co kilka mądrych głów to nie jedna, prawda? ;)
Hej!
Ale w tych dokumentach do których linki pisałem że ten rezystor robi się "tranzystora N-Mos" bo tak łatwiej i taniej, mniej miejsca zajmuje.
CMOS is an acronym for Complementary Metal Oxide Semiconductor which indicates that the device has been constructed of both p-channel and n-channel transistors. The output buffers of a CMOS device may be CMOS type or NMOS type. If they are CMOS type, the driver structure is comprised of complementary lements; if they are NMOS type, the driver is typically created using two n-channel output drivers. A simplified example of CMOS and NMOS output structures is shown in Figure 1

i jeszcze to:
The benefit of using an n-channel pull-up transistor is that die space is conserved. A p-channel transistor must be approximately three times the size of an n-channel transistor in order to have similar output drive capabilities. Because of this, CMOS output buffers are twice the size of comparable NMOS buffers.
dodatkowo na wiki piszą również:
Wikipedia napisał/a:A MOSFET can be made to operate as a resistor, so the whole circuit can be made with n-channel MOSFETs only.
Jeżeli tak jest faktycznie i ten "rezystor" zrobiony z transzystora "n-mos" może mieć również tą diodę, ale nigdzie nie mogę znaleźć potwierdzenia tego faktu ;/ więc to tylko moja teoria i faktycznie może być błędna.
nie wiem jak w jakim stopniu probelm dotyczy technologi n-mos, w której 6502 chyba jest wykonany, dokładnie nie pamiętam... ale w przypadku CMOS normalnie to na każdym pinie występuje taka parda diodek pasożytniczych, i układ potrafi się zasilić z innych pinów jak mu odetniesz VCC, prąd płynie przed te diody obciążając np. magistralę i zasila dany układ ;/
W większości wypadków te diody są nawet pożytecznie bo chronią dany pin (ESD), przy małych prądach można je użyć do zabezpieczenia wejścia przed przepięciem lub użyć sobie ich jako "voltage clamp".

W przypadku N-mos nie wiem czy te diody powstają w procesie technologicznym, ale logika nakazywała by tak sądzić ;) być może się mylę.
do kompletu trochę teorii:
1) Understanding True CMOS Outputs
2) MOSFET Basics
coś chyba nie działa ten link z kasetą demo Sony ;/
Ja kiedyś jak dostałem w swoje łapki HP Laser Jet 5/Ps, to byłem PostScriptem zafascynowany, ale dość szybko mi przeszło :) no i to było grubo ponad 10 lat temu :) Jednak zabawy było co niemiara ;)
Pewnie dało by się do Panther-a dopisać parę translation tables i dało by się nawet drukować fontami z Atari, ale masz rację musiałby się znaleźć ktoś kto by to oprogramował i poświęcił swój czas na to... a to co sprowadza się do tego iż muszę się zgodzić z Twoim stwierdzeniem "wątpię aby powstały" ;/
Hej!
No właśnie PostScript ratuje sprawę ;) Ten język opisu strony to tak naprawdę kompletny język programowania i wystarczy wysłać do drukarki kilkadziesiąt bajtów kodu programu i możemy drukować :)
%!
/Helvetica findfont 72 scalefont setfont
72 72 moveto
(Hello, world!) show
showpage
A co do połączenia równocześnie drukarki poprzez USB i Centronics-a to żadnej HP nie udało się zmusić do takiej pracy. Jak tylko podłączało się USB to drukarka przestawała reagować na Centronics. W najlepszym przypadku drukarka przełączała się na pierwszy port z którego nadszedł pierwszy wydruk i potem ignorowała dane z drugiego portu.
proponuję zajrzeć na jedną ze stron Jer-a: http://www.jsobola.republika.pl/serwis.htm
wszystko dokładnie opisał :) również sposób przeróbki zasilacza od C64 tak aby połączyć go do Atari XL/XE.
@bezrobotny: http://atariki.krap.pl/index.php/Loader_z_wykrzyknikiem
@willy: poszukaj innych postów kolegi bezrobotnego na tym forum, wtedy zrozumiesz :]
Hej!
Ja mam TOMS-a 720, ale na szczęście z MyDos-em :) Toms-Navigatora mogłem sobie uruchomić lądując go z ROM-u stacji. Z TLB nie mam już żadnego kontaktu niestety, kiedyś próbowałem do niego pisać jednak kontakt się urwał po paru e-mailach.
Hej!
Panowie chciałem serdecznie wam podziękować! :) Wszystko już działa. Dzięki raz jeszcze.
@jell: oczywiście iż robiłem make install :) spec od Linux ze mnie żaden, ale z tym jeszcze sobie radzę :) tzn. pamiętałem o make install :)
Mój problem rozwiązało polecenie ldconfig :) przelogowanie ani reboot maszyny nie pomagał. dopiero wydanie polecenia 'ldconfig' rozwiązało problem, po nim 'configure' poszło bez problemów. następnie make all i make install również. Mam już działające a8cas-convert i a8cas-info.
jeszcze raz bardzo wielkie dzięki wszystkim za pomoc :)
pozdrawiam serdecznie
Seban
Znalezione posty [ 1,676 do 1,700 z 3,014 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.094 sekund, wykonano 23 zapytań