1,651

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wiesz, na forum pojawiają się czasem też problemy ludzi z uruchomieniem U1MB i dyskusje skąd jaki sygnał brać z płyty. Możliwe, że w przypadku U1MB te problemy są mniejsze niż w przypadku innych rozszerzeń, możliwe, że to kwestia SRAM, który ma prostsze podłączenie i sterowanie niż DRAM oraz mniejszy pobór prądu. No ale w sumie tego nie wiemy. Wiemy natomiast, że całkowitego zniknięcia problemów spodziewać się nie należy, a dobrym przykładem jest rozbudowany mocno komputer Pina, gdzie wiadomo, że koleś ma kupę znajomych, wszyscy go lubią, każdy mu pomaga, jeździ po zlotach, a mimo tego walczył latami ze swoim ledwo domykającym się sprzętem pełnym wszelakiego dobrodziejstwa jakie wymyślono wśród rozszerzeń:-) Temat jest ciągle ten sam bez względu na to jakie rozszerzenia się stosuje: brak buforowania magistral, a każda zmiana i dopięcie jakiegokolwiek rozszerzenia powoduje zmianę pojemności i tym samym nieprzewidywalne zmiany w kształcie zboczy sygnałów oraz ich minimalne przesunięcia. To wszystko na tle braku powtarzalności parametrów "wielkiej czwórki" daje ostateczne efekty takie jakie daje.

Edit: a zamiennik 08 od Simiusa u mnie np. w jednym kompie pomógł przy SIMMexp, ale w innym pogarszał sprawę, więc też nie jest to złoty środek i nie ma reguły.

1,652

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W kwestii moich obaw o stabilność itp.: gdybym miał robić taki projekt jaki robi tutaj xangel, to wziął bym jako podstawę płytę 65XE/130XE z pamięciami 4-bit i ją najpierw sobie narysował dokładnie tak rozmieszczoną jak oryginał i z prowadzeniem ścieżek jak w oryginale - po prostu idealną kopię, bo ta płyta jest wg mnie (i nie tylko mnie) chyba najbardziej stabilna jak się montuje rozszerzenia.
Następnie starał bym się pozostawić wszystko w miarę możliwości jak w oryginale, tylko zacząć przerabiać to co potrzebne, czyli rozsunąć trochę scalaki, żeby się zmieścił drugi pokey, wsadzić SRAM zamiast podstawowych 64k, jak już będzie 1MB na SRAM, to wsadzić go w miejsce po wyrzuconym Freddim i pamięci podstawowej, jak nie będzie 1MB, to użyć projektu Hiasa i zrobić 512k, które też działa poprawnie, a najwyżej kiedyś tam w rewizji X wymienić 512k na przyszły projekt 1MB kiedy takowy powstanie.
Następnie jeśli zależy na miejscu na jakieś rozszerzenia typu VBXE, Sophia, Rapidus, itp., to sprawdził bym co tam koliduje zwykle i przesunął bym delikatnie odpowiednie scalaki, żeby poprawić spasowanie, przestrzeń, miejsce, etc.
Kolejna rzecz: wywalił bym modulator i w jego miejscu narysował cały tor wizji. Będzie miał blisko zasilanie, będzie oddalony od całej części cyfrowej, czyli na bank poprawi to zdecydowanie jakość obrazu. I znowu dzięki wywaleniu tego toru wizji z jego pierwotnego miejsca zyska się kawałki przestrzeni na lekkie przesunięcia scalaków, czy tam dodanie innych potrzebnych rzeczy, lub też włąśnie jakichś pinheaderów itp.
W każdym razie szedł bym taką mniej-więcej drogą bez względu na wybór rozszerzeń jakie tam chcesz zrobić. Ogólnie myślę, że większe prawdopodobieństwo powodzenia działania takiej płyty jest jeśli jako bazę weźmie się układ z oryginału niż rzuci scalaki na płytę kompletnie inaczej niż to było w oryginale.

1,653

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie ma "1MB by Mq" - jest 1MB by Pasiu. Ja tylko zrobiłem fajne płytki pod jego projekt dopasowane do płyty 130XE.
Można zrobić to bezpośrednio na płycie i pod warunkiem, że płyta będzie dobrze zaprojektowana i rozszerzenie ruszy bez problemu, to będzie to bardzo tanie rozwiązanie 1MB za 20-30zł.
Pisząc o dobrze zaprojektowanej płycie nie mam na myśli umiejętności xangela, które niewątpliwie są wystarczająco wysokie i dobrze to robi, tylko trochę przy tym szczęścia żeby ten przypadkowo działający projekt jakim jest Atari akurat dobrze zadziałał na jego płycie:-)
Natomiast jeśli ma być nowocześniej, to w ogóle bym nie szedł w rozwiązanie na DRAM, tylko trzeba po prostu zrobić 1MB na SRAM, bo to jest stosunkowo łatwe do zrobienia jak pisał wcześniej Candle. I prędzej czy później ktoś zrobi w końcu otwarty projekt tego, tylko jak to z otwartymi projektami - musi minąć mnóstwo czasu, aż ktoś się za to weźmie i zrobi, bo przecież robią to hobbyści w wolnym czasie, a nie zawodowi projektanci pod batem obciętej premii w wyścigu szczurów:-)

xangel: dobrym startem będzie jeśli zrobisz od razu na płycie podstawową pamięć jako SRAM wg projektu Torimana. Tylko tam na jego stronie nie ma jednego sygnału, jak by co to kontaktuj się ze mną na PM, bo moje płytki SRAM robione w konsultacji z Torim działały idealnie, więc można ten projekt przenieść na Twoją płytę. Tylko kości wykorzystać inne, bo te, które ja wykorzystałem były super, ale trudno je dostać.

1,654

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jest granica gdzie kończy się hobby, a zaczyna wielki biznes ;)

1,655

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

xangel, na standardowej płycie też można zbudować od stock po mocno rozbudowany sprzęt. Co do mnóstwa pinheaderów, to grunt żeby to w ogóle działało - sam wiesz, że np. w U1MB znaczenie ma z którego miejsca ścieżki bierzemy sygnał, a wszelkie rozszerzenia RAM działają inaczej (lub nie działają) przy tym samym schemacie Atari na różnych rewizjach płyt. Sorry za sceptycyzm, ale w moim przekonaniu większą robotę stanowi tu projekt samej płyty Atari niż pinheadery do rozszerzeń. Włącznie z tym, że jak wyprowadzisz newralgiczny sygnał pokroju np. PHI2 w potrzebne Ci miejsce dla jakiegoś rozszerzenia, to sama ścieżka i pinheader zmienią pojemność i może czasem przestać działać poprawnie inne rozszerzenie, lub nawet samo Atari, czy standardowe rzeczy jak np. jakiś zwykły kartridż. Candle zawsze jedzie na wszystkich konstruktorów hobbystów jak to beznadziejnie projektują rozszerzenia, to może tutaj Ci pomoże i zwróci uwagę co poprawić zanim wywalisz grube tysiące na PCB, które nie zadziała.
Jeszcze co do aki. Po co to komu jak płyta idzie do oryginalnej obudowy? A poza tym aki jest stare i od dawna nie wspierane przez nikogo, bez źródeł itp. Zainteresuj się np. TKII, to jest bardziej współczesne i wspierane obecnie.

1,656

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

To chyba raczej była nomenklatura xxl-a. Dalej się podśmiechiwaliśmy wymyślając kolejne określenia do nomenklatury opisujące kolejno rozszerzenia, modyfikacje, ja zaproponowałem kolejno dodać jeszcze peryferia jako odrębną kategorię. Ale ogólnie to takie tam były bez sensu dyskusje, a ja w nowym roku już się staram tego unikać.

1,657

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Też mi się wydaje, że fajniejsze było by zintegrowanie rozszerzeń na płycie. Żeby nie było tych kanapek już. Jakie to rozszerzenia, to już Twoja decyzja. Bo tak jak teraz proponujesz, to w sumie nie ma wielkiej różnicy w stosunku do oryginału - i tak mamy osobno rozszerzenia i tak. Poza tym posonduj na etapie projektowania ilu będzie faktycznie chętnych na taką płytę, bo mam trochę wrażenie że każdy chce coś innego i na koniec będzie mało chętnych na zbyt zogniskowaną pod konkretne rozszerzenia płytę.

1,658

(93 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ale nie przez przypadek, tylko "by design"

1,659

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No właśnie, przeciez x_angel ma już te płytki narysowane do Z7 i nawet ze zdjęcia wynika, że chyba ma jakiś zapas gotowców?

Co do wariantów szablonu do obudowy Sikora, to chodzi o to, że szablon przewiduje przy maksymalnym rozmiarze płytki wejść w obszar całej obudowy, żeby zyskać miejsce na elektronikę. W płytce są miejsca i otwory na mocowania obudowy, ale jak bardzo potrzeba miejsca, to kosztem wyłamania tych zaczepów można zrezygnować z otworów w PCB. W drugą stronę jeśli miejsca nie potrzeba dużo na elektronikę, to ta sama płytka może zostać przycięta do rozmiaru wapsowującego się między zaczepy w obudowie - płytka jest wtedy mniejsza, coś jak oryginalna xegs, ale dzięki temu możemy taką płytkę zrobić taniej. W każdym razie mój projekt ostateczny będzie miał rozrysowane te wszystkie niuanse żeby można było łatwo przełączyć się na wybrany wariant i zmienić szybko kształt płytki z jednego szablonu zawierającego wszystkie opcje.

1,660

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W U1MB jest bateria, czy akumulatorek do podtrzymania RTC? Jeśli bateria, to jak często się ją zmienia? Jeśli często, to można gniazdo baterii zrobić dodatkowo na płycie głównej w jakimś łatwo dostępnym miejscu i po prostu przenieść tam tą baterię.

1,661

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Moim zdaniem jest szansa żeby się tam ten U1MB zmieścił. Lutował bym go bezpośrednio do płyty na krótkich goldpinach, żeby zszedł jak najniżej nad płytę główną. W taki sposób robię mój "SIMMexp bez kabli" i wówczas mogę spokojnie z luzem zamknąć nawet oryginalny ekran. Super to wychodzi, gdyby tak samo zamontować U1MB, to też było by bardzo fajnie moim zdaniem.

Edit: zdjęcie załączam jak to wyglądało u mnie. Płytki są wlutowane na goldpinach na wysokości czarnych plastikowych dystansów od goldpinów, mieszczą się pod nimi jeszcze rezystory i kondensatory z płyty głównej. Ekran zamyka się jeszcze z niewielkim luzem. Jak by tam nie było tych rezystorów i kondensatorów, to płytki mogły by  zejść jeszcze niżej.

1,662

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Z perspektywy osoby, która chciała by wyprodukować karta, to wstrzymaj się chwilę, aż będą obudowy Sikora, bo będą one o wiele lepsze, ładniejsze i wypasione niż jakiekolwiek inne obudowy. Do tej obudowy Sikora będzie udostępniony przeze mnie projekt szablonu PCB z możliwością robienia różnych wariantów w zależności od zapotrzebowania na miejsce na elektronikę.

1,663

(93 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Pin napisał/a:

oho, polityka. Tylko nie to i nie tu.

Racja w całej rozciągłości. Nic więcej nie odpisuję o tych sprawach i polecam innym zrobić podobnie dla zdrowotności forum:-)

1,664

(10 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

O, fajny wątek:-) Również najlepszego:-)

1,665

(93 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Nieprawda, nie lubię tematów politycznych i p*.* głupot na temat tego "jak było strasznie". Mój wujek pracował i zarabiał uczciwie pieniądze w Polsce i kupił sobie 800XL pod koniec pierwszej połowy lat 80-tych. Tam widziałem pierwszy raz w życiu na oczy komputer i to było właśnie 800XL. To że rzadko kto wtedy miał komputer nie wynika z tego że było ciężko, tylko z tego, że to jeszcze nie było popularne w Polsce i rzadko kto w ogóle wiedział że coś takiego jak komputer istnieje. Jakoś w drugiej połowie lat 80-tych już sporo ludzi miało komputery, a przecież nie zmieniło się nic ustrojowo i nagle ludzie nie mieli wielokrotnie więcej pieniędzy.

1,666

(34 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Krzysztof Odachowski to jest nasz kolega forumowy Drakon (jest tu i jest na ppa) - robi dużo fajnych rzeczy, min. etykiety, badge itp. Ma doświadczenie, a przy tym miły gość i na pewno chętnie pomoże, więc zagadaj do niego:-)
A jak już będziesz miał ten papier i obczaisz jak to wychodzi, to podziel się na forum całą technologią produkcji, coby inni też skorzystać mogli:-) Ja sobie chętnie zrobię customowe etykiety na 3,5" do małego Atari:-)

1,667

(410 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

A czy oprócz kartridża będzie wersja "normalna" jako atr, lub xex? Ewentualnie jeśli przeszkodą jest pamięć, to równoległa wersja do kartridżowej na rozszerzoną pamięć?

1,668

(18 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

@drygol, to jak chcesz, to weź ten adapter i procki od x_angela, przetestujesz czy Ci działa, i jeżeli tak, to odezwij się do mnie, to dam Ci pliki i zamówisz sobie sam więcej pcb do tych adapterków, a proce 6502 z tego co pamiętam, to były u Chińczyków do wyrwania za jakieś śmieszne pieniądze, ale to pytaj x_angela, ja od niego miałem też te proce. Używaliśmy UM6502 bez żadnej litery na końcu.

1,669

(410 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie przesadzajcie, gra nie jest mega trudna, zagadki są bardzo fajne i wymyślone z głową tak, że są ciekawe i gra się mega fajnie.
Przeszedłem wszystkie poziomy z pierwszej planety, i z jakiejś jeszcze innej ze dwa, bo nie miałem więcej czasu na zabawę...
Fakt, że w tej grze trzeba trochę pomyśleć, ale zawsze wydawało mi się, że o to właśnie w grach chodziło, a w dzisiejszych czasach brakuje mi tego w natłoku odmóżdżających masowo produkowanych gierek, w których głowę można schować do szuflady i w zasadzie z części ciała potrzeba nam tylko jednego palca.
Natomiast mam inne pytanie: xxl, niektórych planet nie da się odpalić, pisałeś coś, że nie ma tam po prostu etapów. Czy gra zostanie ukończona z pełną zawartością wszystkich etapów? Ile ich będzie? Kiedy będą dostępne? Lubię mieć cel w pokonywaniu gry jako całości:-)

1,670

(18 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Tylko te adaptery działały mi poprawnie tylko na płycie 130XE/65XE z ECI i pamięciami 4-bit. Nie działały na 65XE bez ECI i na 800XL bez Freddiego, na innych płytach nie testowałem. Na tych na których nie działały poprawnie, to objaw był taki, że się obiekty PMG nie wyświetlały na ekranie, pewnie jakiś bajzel z timingami się robił. Przyczyn nie znaleziono, projekt porzuciłem.

1,671

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Sikor, bo nie wiem w sumie na czym stanęło i jakie jeszcze poprawki robiłeś. Z tego co pamiętam, to już istotnych zmian być nie miało, ale jak będzie ostateczna wersja czy to z formy, czy na rysunkach, czy jakkolwiek, to podrzuć mi na maila, wtedy skończę ten szablon PCB, o którym pisałem, przymierzymy i opublikujemy do użytku.

1,672

(107 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To było działanie pod wpływem impulsu:-) Szybko, szeroko, z rozmachem, zajebiście i mega skutecznie:-) Wkrótce po ostatnich postach z tego wątku pojawiło się ogłoszenie Impulsa o sprzedaży Atari, więc temat chyba się zakończył.

1,673

(44 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Na sąsiednim forum przeczytałem, że dostosowujesz jeszcze grę do NTSC.
Na czym polega dostosowanie gry, żeby działała na NTSC? Pytam tak ogólnie, niekoniecznie tylko o tą grę.

1,674

(24 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

No to jak masz cortex, to daj sobie z tym spokój. To jest bardzo stare oprogramowanie, na Amidze działa, ale też nie do końca dobrze, bo potrafi psuc obrazy, wysypywać pendrivy, robić błędy przy zapisie, lub w ogóle nie zapisywać itp. Wrzuć FlashFloppy, na stronie projektu są wszelkie informacje, przeczytaj tam wszystko, to będziesz wszystko wiedział.

1,675

(24 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Kolega może najpierw napisze jaki ma firmware w Goteku, bo odpowiedzi tutaj rzucane są trochę mieszaniną różnych szczątkowych informacji pod różne firmware. Jak będzie wiadomo jaki firmware, to będzie można podać coś więcej. Fizycznie bez względu na firmware zworka na S0, reszta pinów niepodłączona i powinien Gotek działać.