1,601

(40 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tak - dokładnie o C3 mi chodziło - z zamyśle miał być blisko zasilania PCF-a. A wyszło tak, że C1 jest blokującym tętnienia dla PCF-a bardziej niż dla HCT00.  Z pośpiechu zapomniałem o tym C3 gdy zmniejszałem płytkę przed uruchomieniem procesu u wykonawcy płytki. Ewentualnie mogę zwiększyć pojemność tego C1 jeśli by założyć, że jest dla obu scalaków. Nie mniej jednak postaram się to poprawić, bo widzę, że jeszcze  proces się nie zaczął. Poprawiłem na szybko otwory w/g waszych sugestii i zupdateowałem plik u wykonawcy. Jak zdążę to zrobię to samo z tym kondziołem.

1,602

(40 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

No właśnie walczę by jeszcze trochę przykrócić płytkę.. co do tego kondensatora przy PCF bo o nim chyba mówisz, to nie bardzo mi sie go udało wpasować bez większych przeróbek całości. Ale przewalczę to jeszcze raz, może się uda :-)

Update: płytka straciła na szerokości dodatkowe 3 mm, teraz mieści się w polu 5x5, update poszedł do Chińczyków. Przy okazji wyłapałem jakieś artefakty z wcześniejszego przesuwania elementów. Powinno być ok :-)

1,603

(40 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Całkowicie się z tobą zgadzam co do faktu, iż magistrala ta jest bardzo podatna na zakłócenia. Moim celem jest niejako rozszerzenie możliwości naszego komputera o takie fjuczery jak np. miernik ciśnienia czy temperatury, wyświetlacz OLED czy przykładowo miernik mocy (RTC to już raczej nie bo prawie każdy ma Sparta Dos-a). Nie wspominając już o ekspanderach czy przetwornikach A/D D/A. I w moim mniemaniu wszystkie te urządzenia można wykorzystać wraz z Atari jako swego rodzaju Raspberry Pi czy Arduino. Oczywiście nakład pracy jest tu niewspółmierny do efektów ale czy nie robimy tego hobbystycznie? :-)
Tak po prostu jest to dla mnie przednia zabawa, i mały powrót do przeszłości... co dalej? Może SPI i sterowanie WS-ami? Póki co poniżej do pobrania finalna wersja płytki. Projekt poszedł już do realizacji, z małym zonkiem, bo rozmiar płytki to 4,8x5.3 czego nie zauważyłem przy realizacji. W najgorszym wypadku będzie mniej prototypów ale i tak będę miał okazję by sprawdzić czy trud się opłacił. Zacząłem już projektować moduł na podstawce / przelotce na procesor ale może skupię się na CART + ECI...


Póki co - dziękuję wszystkim za pomoc, porady i zaangażowanie.

1,604

(40 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dzięki za biblioteczkę, właściwie to chyba będzie wystarczające. Pytanko jeszcze - na którym z układów zaprojektować przelotkę do interface-u? ANTIC wydaje się mniej używany... ale mogę się mylić.

Widzę tam minimalizm z opisami elementów, ale proponuję, abyś jakoś podpisał sobie te scalaki i wartości rezystorów - jak za rok wrócisz do projektu, to od razu inaczej się to lutuje smile

Nie wiem czy minimalizm.... wartości rezystorów są nadane... rozumiem, że chodzi Ci o solder mask i opisów na niej? Nie wiem jak to się robi w Eagle i czy to nie jest jakiś extra koszt potem przy produkcji. Daj hinta albo jakiś przykładowy projekt :-)

1,605

(40 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dzięki Panowie za feedback,

Prototyp oczywiście był przygotowany pod CART/ECI ale to wynikało raczej z potrzeby natychmiastowego dostępu do magistrali i sygnałów sterujących bez potrzeby rozbebeszania sprzętu. I był to też zarazem test na zachowanie się układu w przypadku wykorzystania dość luźnych połączeń o różnej długości. Wnioskuję, że w przypadku zrobienia interface na CART/ECI na stałe nie będą występowały problemy z użytkowaniem. Co do mojego pierwotnego założenia: myślę, że jestem w stanie na tym etapie przeprojektować to pod "dużego scalaka"... pytanie, czy macie może schemat z biblioteką, którą mógłbym wykorzystać?

pozdrawiam
pancio

1,606

(40 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Płytka gotowa. Mam nadzieję, że bez baboli bo ostatni raz używałem Eagle na studiach. Jak ktoś miałby ochotę sprawdzić czy taki stan będzie wystarczający do wykonania prototypu - byłbym wdzięczny. Schemat i projekty płytki (z poly i bez) zamieszczam jako załącznik. No i jeśli ktoś się pisze na płytkę prototypową to proszę o kontakt. Na ewentualnych chętnych poczekam do przyszłego piątku.

Pozdrawiam,
pancio

1,607

(40 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jest sukces! W bólu znoju i w pijackim widzie udało mi się odpalić transmisję pomiędzy Atari a PCF8574 z wykorzystaniem sprzęgu magistrali PCF8584. Co prawda do pełnego sukcesu jeszcze daleko, gdyż potrzeba by teraz napisać kod obsługujący wszelkiej maści drivery I2C. Nie mniej jednak można już przyjąć, że projekt da się z powodzeniem ukończyć i wykorzystać. Pozostaje również pytanie z początku wątku: jaki zakres pamięci przydzielić do A2I2C by nie wprowadzać zgrzytów z już istniejącymi rozszerzeniami.



Update: załączam schemat układu z wykorzystaniem sygnałów /OE i /WE. Wprowadziłem też dekodowanie (niepełne) adresów dla urządzenia. O ile dobrze to zrobiłem to PCF8584 powinien być dostępny pod adresami $D580-$D581 (reszta od $D582-$D58F to cienie podstawowych adresów). Prosiłbym sprzętowców by rzucili na to okiem i czy można przystąpić do budowania prototypu.

1,608

(117 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

I tu się z tobą zgodzę. Jeśli głównym wyznacznikiem jest czas.
Nie dzierżę natomiast faktu, że przesyłka w kraju jest taka lichwiarsko droga. Kupujesz Panie 10 sztuk scalaka (2,80 w sumie) i 18 zeta za transport.. masakra. Nie mniej jednak poszukam tych przerzutników gdzieś lokalnie bo mnie ciekawość czy działa zżera :-)

1,609

(117 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Mq napisał/a:

Edit: @pancio.net - zrób po prostu ten adapter i przetestuj na czym się da - zbierzemy wnioski i może coś będziemy wiedzieć.

Chętnie, ale jak już wspomniałem czekam na HCT74 SMD... akcja wartka.. nie wiem czy zdążę przed finałem... Mam 74hct w wersji DIP ale pająka to mi się nie uśmiecha robić (pady za małe :-))

BTW,  @Mq, dziękuję za płytki :-)

1,610

(117 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja mam... mam wysłać? :-)

1,611

(117 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

A czy one nie są równolegle (w sensie sygnałów i  magistrali)... więc raczej to nie powinno mieć wpływu... ale czemu nie.. można spróbować podmienić na inny egzemplarz..

1,612

(117 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Mq napisał/a:

Ja posiadam tylko te dwa rodzaje płyt od 65XE.
Fajnie by było, jak ktoś jeszcze złoży ten adapter, to go przetestować na innych typach płyt XE/XL, lub też na innych egzemplarzach tych płyt bez ECI, czy to zadziała.

Ja chętnie przetestuję to na 800XL.. ale czekam na układy 74hct74 w wersji SMD.... powinny być za tydzień (chińczyk)

1,613

(40 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Kolejne kilka dni i mały feedback: Coś działa, atari inicjuje PCF-a, na magistrali I2C pojawia się adres slave (choć nie do końca jestem pewien czy właściwy, bo wywoływane urządzenie miało adres $3f a na magistrali pojawiło się $3e (skasowany bit zapisu?). Nie wiem czy tu nie popełniam jakiegoś babola. Jako testowego układu z I2C użyłem 8-bitowego ekspandera PCF8574A o adresie $3f (A0=A1=a2=H). Nie mniej jednak po zapisie do rejestru nie otrzymuje ACK i podprogram wychodzi z błędem. Program prawie żywcem opiera się na tym z projektu: CS/A65 SCSI interface:  http://http://www.6502.org/users/andre/csa/scsi/index.html
zmieniłem assembler (MADS) i przerobiłem parę funkcji... jakieś sugestie?

1,614

(40 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Mały update...

Po nieudanych próbach opóźnienia sygnału /CS postanowiłem zbudować dekoder /WE i /OE i pójść tropem wskazanym przez tOri. Przyniosło to oczekiwane rezultaty. Rejestry PCF-a można teraz zapisywać i odczytywać z nich prawidłowe wartości. Dzięki toriman1 za cenne uwagi i wskazówki. Pozostaje teraz sklecenie kodu, który prawidłowo zainicjuje PCF-a i pozwoli na dogadanie się z dowolnym układem z I2C.

Mam takie pytanie, czy zna ktoś może dobry monitor danych w pamięci w trybie real?

Pozdrawiam

1,615

(31 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

a ja proszę 2 do 1050 i jeden do ca2001.. jeśli można :-)

1,616

(117 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wielkie dzięki (e)Mq!

1,617

(117 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Stara maksyma mówi: "mieć to móc". Na nic zda się ten off-topic.  Ja jestem za, bo każde rozszerzenie jest dobre jeśli przyda się nawet niewielu użytkownikom. Poza tym weźcie pod uwagę fan jaki daje zrobienie czegoś co może się przydać...

1,618

(117 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Huehue... a... Mq tak kombinuje...  :-) Może to jednak nie jest takie trywialne

1,619

(40 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Hej,

Był sukces i jest rozczarowanie.... moja walka z PCF-ką zmusiła mnie do wyciągnięcia analizatora i sprawdzenia przebiegów, z których jednoznacznie wynika, że opadające zbocze sygnału R/W jest sporo opóźnione w stosunku do opadającego zbocza sygnału /CCTL (/CS) i tryb IMC68XX nie zostaje ustawiony. Zastanawiam się jak to obejść. Jest jeszcze jedna rzecz, która mnie niepokoi, otóż zauważyłem jakieś bardzo krótkie piki na linii /CCTL występujące w losowych momentach i mających długość ok 80ns. Chyba są za krótkie na zamierzone działanie OS-a  (przemiata on samodzielnie $D5XX? - nie wydaje mi się. Stawiam na zakłócenia układu pomiarowego i chińskie Saleae :-)

Nie mniej jednak jeśli macie pomysł jak to rozwiązać (może jakieś opóźnienie na linii /CCTL?) to prosze o wsparcie.

Pozdr.

1,620

(98 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Mogę wspomóc mirrorem... z resztą wspomóc finansowo też mogę..

1,621

(40 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Hej,

Mały sukces!

Z racji, że moja 800-ka jest mocno nafaszerowana Lotharkowymi fjuczerami zdecydowałem się podpiąć PCF-a do gołej 130-ki. Zrezygnowałem też z dekodera adresów by uprościć sobie pracę. sygnałem \CS jest RD5. Układ wydaje się pracować i jest (chyba) prawidłowo sterowany. Pozostaje oprogramować to w asemblerze... :-)

1,622

(40 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Hej,

Zasadniczo założyłem, że skoro nasz 6502 jest podobny do 6800 (nie 68k) i że przebiegi czasowe sygnałów sterujących są w gruncie rzeczy takie same to warto pójść tą drogą. Na potwierdzenie tego faktu znalazłem w sieci bloga Aslak-a:

http://aslak3.blogspot.co.uk/2013/07/i2 … ew-of.html

oraz projekt CS/A65:

http://www.6502.org/users/andre/csa/scs … html#hwlay

W obu przypadkach wykorzystanoi IMC 6800(0), przy czym w pierwszym przypadku PCF współpracuje z 6809 (zegar jest wspólny dla procesora i PCF) a w drugim PCF współpracuje z 6502 bezpośrednio (o2 jest w prawdzie opóźnione przez 2 bramki NAND + AND ale założyłem, że książkowo powinno działać). Oczywiście nie mam wiedzy na tyle szerokiej jak te przebiegi czasowe występują w rzeczywistej atarynce. Jeśli gdzieś jest dostępne kompendium wiedzy na ten temat - chętnie się zapoznam. Swoją drogą, tryb  IMC 80XX wymaga dodatkowych bramek. Stąd decyzja by najpierw zrobić to dla trybu 6800.

Co do niestabilnych czasów - masz tu na myśli o2 czy jeszcze coś? Bo jeśli chodzi o o2 to mogę zastosować pętlę PLL (układy i płytka od Simius-a w drodze).

Co do ostatniego pytania... zasadniczo chciałbym zaterminować interface w środku na stałe. Pomysł z $D5XX wynika tylko z faktu uproszczenia w celu uruchomienia. Swoją drogą na tym etapie mógłbym wywalić LS138?

Niestety moja wiedza w temacie jest już jakby... troszkę zapomniana - brak codziennej wprawy, co widać choćby po schemacie. Więc może być trudniej niż się spodziewam. Mam nadzieje, że w miarę możliwości - pomożesz :-) 

Nic mnie nie goni...

1,623

(40 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Czytać, czytałem, czy dokładnie - wyjdzie przy pisaniu sterownika. Najgorsze jest to, ze już tak dawno nie pisałem progsów w asemblerze, że obawiam się że to może trochę potrwać - szczególnie, że nie pamiętam już jak używało się tooli takich jak QA czy Debugger (ostatnie 'demo' pisałem w 1994). No ale słowo się rzekło - trzeba skończyć. Tym bardziej, że trzeba pokazać następnemu pokoleniu, ze stare z nowym da się pożenić :-)

Pozdr.

1,624

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wygląda na zwykłe m-switche przewlekane - czy one mają 3 nóżki (bo frontu nie widać) :-) Podaj wymiary

1,625

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A większego zdjęcia nie mogłeś zrobić? :-) Nie widać co to to jest...