1,576

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Należy zewrzeć kondensator na wyjściu stacji. Ja bym jeszcze usunął opornik na wyjściu 7406 zwierający do masy. Wtedy powinno być znacznie lepiej.

1,577

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Zwróćcie uwagę na częstotliwości tego konwertera z Jammaboards. On nie ma prawa działać z ST ani XL/XE. Z Amigą - może, ale tylko po RGBI/CGA. W sumie - nieprzydatne.

1,578

(21 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A na pewno działa Ci klawisz Start? Wciśnij sam Start, przytrzymaj i włącz komputer.

1,579

(21 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

w Self Test wchodzi jak masz błąd ładowania. Przedtem zapewne wywala BOOT ERROR. Poza tym, z opisu wynika że masz przeróbkę magnetofonu na Turbo. Masz kartridż do Turbo?

1,580

(54 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

@jellonek: z doświadczenia to wiem.... Siedzę w kabelkach od kilkunastu lat. A ten adapter.... Fajny, mam takich kilka różnych. Ale gwarantuję Ci, że jeśli TV nie obsługuje s-video w Scart'cie, to psu na budę ten adapter. A niestety obecnie już nikt nie implementuje s-video w Scartach. Zresztą one same też pewnie niebawem znikną, jako relikt przeszłości analogowej...

Widzę, że chyba warto w tym miejscu zapodać trochę teorii sygnałów video:

1. Composite video, zwany też złożonym sygnałem wizyjnym - stosowany w złączach RCA czyli cinch, oraz Scart. Zawiera w sobie sygnały luminancji (informacja o jasności punktów na ekranie), chrominancji (informacja o kolorze punktów na ekranie) oraz zespolonej synchronizacji (pionowa i pozioma synchronizacja zsumowane razem). Takie informacje wystarczają do uzyskania obrazu video. Jego jakość pozostawia wiele do życzenia, choć i tak jest dużo lepsza niż z gniazda antenowego. Skąd gorsza jakość obrazu niż w innych sposobach? Wszystkie sygnały są przesyłane jednym przewodem, więc wzajemnie się zakłócają. Jako przykład - w miejscach zmiany jasności punktów (duży kontrast), pojawia się zakłócenie sygnału chrominancji, objawiające się nietypowym kolorem wokół np. kursora czy napisu Ready. Doskonale widoczne w grze Amaurote. Niektórzy nazywają to "morką", niesłusznie zresztą, bo mora to jeszcze coś innego :).

2. S-video - stosowany w złączach s-video (miniDIN 4-pin) oraz w niektórych Scartach. Czasem można spotkać jako oddzielne złącza RCA (cinch) np. w monitorze 1084S-D1, oznaczone jako LUMA, CHROMA. Są to oddzielone sygnały luminancji+zespolona synchronizacja oraz chrominancja, na oddzielnym przewodzie. Dzięki temu nie występuje wspomniany wyżej efekt artefaktów, obraz jest nieco ostrzejszy.

3. RGB - spotykane w złączu Scart, a także w złączu D-SUB VGA, ale o tym potem. Sygnał Luminancji, Chrominancji, Synchronizacji (czasem też rozdzielonej na VSYNC i HSYNC) oraz poszczególnych kolorów: R(Red), G (Green), B(Blue) - są przesyłane oddzielnymi przewodami. Dzięki temu uzyskujemy najostrzejszy z możliwych i najwyraźniejszy, pozbawiony zakłóceń obraz.

Teraz jeszcze, żeby nieco zagmatwać tematykę: co to jest PAL, NTSC i jak to się ma do powyższego? Otóż, w dwóch pierwszych sposobach będzie to miało znaczenie. Aby przesłać tyle sygnałów tym samym przewodem, są one w specjalny sposób kodowane - właśnie w standardach PAL, SECAM lub NTSC. Odbiornik TV musi mieć odpowiedni dekoder, inaczej najczęściej zobaczymy obraz monochromatyczny. W 3-cim sposobie znaczenia nie ma, czyli np. Atari ST z USA będzie dawało obraz kolorowy na europejskim TV, o ile sygnał przesyłamy w RGB. Jedyna zauważalna różnica jest w częstotliwości odchylania pionowego - dla PAL i SECAM jest to 50Hz, a dla NTSC - 60Hz. W NTSC obraz nieco mniej migocze, ale nie ma nic za darmo - wyświetlane jest nieco mniej linii poziomych, stąd inne rozdzielczości obrazu.

No i na koniec - standard VGA (d-sub): bardzo podobny sposób jak w pkcie 3. Sygnały są rozseparowane, nawet synchronizacja pionowa i pozioma są przesyłane oddzielnymi przewodami. Ale, częstotliwość synchronizacji poziomej jest dwa razy większa niż w urządzeniach PAL (15625Hz) - czyli 31250Hz. Nie można więc w prosty sposób podłączyć Atari do monitora VGA. W małym Atari należałoby rozseparować sygnały (co mija się z celem) R, G, B i synchronizacji pionowej i poziomej. Żeby cała operacja miała sens, należy zastosować inny układ niż GTIA, czyli np. VBXE. Sposób tworzenia obrazu przez GTIA to uniemożliwia.
Ale rozseparowanie to jedna rzecz. Należy teraz linie obrazu buforować i wyświetlać dwa razy szybciej. Zajmują się tym urządzenia zwane Scan Doublerami. Atari ST ma te sygnały rozseparowane, więc mając np. Scan Doubler od Amigi można go podłączyć i używać ST z monitorem VGA w kolorze. W trybie Hi-res nie ma problemu, bo sygnał jest w standardzie VGA (31250Hz HSYNC i 72Hz VSYNC).

Mam nadzieję, że teraz chociaż co nieco będzie jaśniejsze, dlaczego nie można połączyć tego z tamtym i dlaczego prosty adapter nie wystarcza. Jeśli jednak ktoś ma jakieś pytania, chętnie odpowiem :)
I jeszcze jedno - niech fachowcy wybaczą mi pewne uproszczenia i spłycenia w powyższym opisie - spowodowane tym, żeby laik zrozumiał....

1,581

(54 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

secon napisał/a:

Duddie a czy mi się zdawało że robiłeś kabeli scart dla malucha?

Secon, robię jak najbardziej. Ale to nie ma nic do rzeczy. Kabel Scart może być do malucha w dwóch rodzajach: Composite Video albo S-Video. Jeśli TV nie obsługuje na złączu Scart standardu S-Video, a taki masz kabel, to uzyskany obraz będzie monochromatyczny. Wtedy z dwojga złego można użyć kabla Scart Composite (obraz ma charakterystyczne, dobrze wszystkim znane - artefakty). No i jeszcze jedna rzecz - 800XL nie obsługuje standardowo s-video, dopiero seria XE ma wyprowadzony sygnał chrominancji. Więc do XL nieprzerabianego polecam jedynie Composite Scart. Do XE - Scart S-Video, o ile TV obsłuży.

1,582

(54 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Większość obecnie produkowanych TV i monitorów z wejściem Scart nie wspiera s-video niestety.... Uznano, że S-video nikomu jest niepotrzebne w dobie HDMI, więc nikt sobie tym nie zawraca głowy.

A ja mam do wymiany:

The Last V8
One Man and His Droid
Action Biker
Zaxxon (zafoliowany, w pudełku)

oraz kartridż Miner 2049er.

1,584

(53 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Docisk w stacjach CA i LDW łatwo uszkodzić. Wystarczy, że dyskietka nie jest dociśnięta do końca i klient próbuje zamknąć klamkę. Pęka krzywka dociskowa. Może tak było w tym przypadku? Plombę można odkleić, wystarczy odrobina alkoholu izopropylowego i odchodzi. Da się przykleić ponownie.... Gość próbował naprawić, ale mu się nie udało i próbuje odzyskać kasę. Jeśli nie masz sobie grzeniu nic do zarzucenia, odrzuć reklamację. Ja z własnego doświadczenia na eBay i Allegro wiem, że kombinatorzy się trafiają....

1,585

(87 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

@kr0tki: Twoja wersja autorska bardzo mi przypadła do gustu. Jak dla mnie to najlepszy emulator. Fakt, nie bawiłem się obsługą stacji dysków, z racji zamiłowania do CASów :). Mam nadzieję, że uda Ci się poprawić to i owo.

1,586

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sprawdź po niskiej. Bo być może jest źle dostrojony TV. Podłącz kablem Scart lub cinch.

1,587

(87 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Najlepiej, jakby kr0tki sam się wypowiedział.....

1,588

(87 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Jeszcze byłoby fajnie, gdyby obsługiwał .CASy w rozszerzonej wersji A8CAS.

1,589

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Wszystkie ST coś tam mają na tym pinie :) Różnica jest taka, że w wersjach z modulatorem jest tam zespolony sygnał video (Composite Video), a w wersjach bez - zespolony sygnał synchronizacji (Composite Sync). Oba z nich można wykorzystać do synchronizacji w kablu Scart - pin 20.

1,590

(17 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Takie były, ale już sprzedane.

1,591

(81 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Grey, podaj numer konta czy Paypala, kto może wpłaci ile może i nie będziesz stratny. Ja od razu puszczam przelew.

1,592

(13 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

Uściślając: nie wysyła, tylko zapisuje wersję roboczą.

1,593

(9 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Żeńskie można i u mnie. Męskie mi się kończą :(
Obudowy też mam.

1,594

(138 odpowiedzi, napisanych Scena - 16/32bit)

Adam Klobukowski napisał/a:

Duddie: wiesz, bez dobrze wygrzanych kabli to nie ma o czym mówić ;)

Wygrzane to jedno, ale kierunek włączenia to drugie... :)

Zawsze to był, jest i będzie tylko biznes... Najlepsze (i niestety zbyt kosztowne) projekty lądują w szufladach i nigdy nie zobaczą światła dziennego.... :(

1,596

(138 odpowiedzi, napisanych Scena - 16/32bit)

Adam, a złote kable? Albo molibdenowe czy platynowe? Audiofilskie wydania płyt? Niwelatory jittera? no i kabli sieciowych do samej elektrowni co najmniej pozłacanych? Wyłączanego wyświetlacza CD, bo zakłóca?

1,597

(6,129 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

No comments: http://allegro.pl/zasilacz-atari-i1994446052.html
Kiedyś za tyle to cały komplet Atari można było nabyć....
A ceny na eBayu zabijają.... Spectrum gumiak 600 GBP!

Żeby Was uspokoić powiem, że parę dni temu doszła od niego wpłata do mnie, a też myślałem, że już "po ptokach"... Więc działa. I wywiązał się z zobowiązania.

1,599

(17 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Mam WD1772 - 40 zł.

1,600

(238 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A tak przy okazji: bezrobotny pojechał z ceną....
http://allegro.pl/wd1772-floppy-disc-co … 85799.html