1,576

(26 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Kolejny postep!

Dzisiaj okolo godziny 5:20 nad ranem zadzialalo automatyczne rozpoznawanie i wybor jednej z dwoch predkosci w SIO2IDE. Sa to 19200 i 52000 (dokladnie takie jakie obsluguje Ultra Speed w oryginale).
Jako ze pracowalem w dalszym ciagu na zdekompilowanym kodzie ktory byl oryginalnie w C (makabra jesli chodzi o analize), poniewaz zrodla podeslane przez Marka po skompilowaniu nie daja dzialajacego kodu i nie mam duzej mozliwosci manewru, nie zaimplementowany jest jeszcze rozkaz pytania o mozliwa szybkosc "?". Czyli np. QMEG nie wykrywa tego jako US, ale juz SpartaX radzi sobie znakomicie - wszystko jest przez nia obslugiwanie w trybie US z duza predkoscia.
Tak wiec liczmy dni i godziny... bo nadchodzi :) . Trzeba tylko obslugi rozkazu "?" - pisze do Marka wlasnie.

1,577

(26 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Polecam uwadze: http://atariarea.nostalgia.pl/forum/vie … p;start=15 .
Ja juz sobie "pokopiowalem" na szybkim SIO2IDE :)

Sa sukcesy!
Wlasnie "skopiowalem" sobie partycje 1 na 2 z predkoscia 51200 bodow. za pomoca US SectorCopy i SIO2IDE !
Cale szczescie ze na 2 nie bylo nic waznego, bo zanim sie zorientowalem poszlo!
Oczywiscie recznie wpisalem kopierowi do jego tablicy predkosci $0a, bo jak pisalem - "?" jeszcze nie dziala w SIO2IDE.
Zastanawiam sie dlaczego z QMEGiem nie zadzialo, moze nie dokonca go oszukalem, ze stacja ma US ?
W kazdym razie dziala szybka transmisjia z SIO2IDE i juz za chwileczke juz za momencik ... :)

Musze wyjsc z Windowsow, bo potestuje wieksze predkosci - standardowa dla US czyli 52000 dzial super stabilnie.

Odnosimy zwycieztwa w tej "walce" :)

edycja:
Po sprawdzeniu mozliwych w Atmelu z takim kwarcem predkosci, doszedlem do wniosku ze pozostawienie 52000 bedzie najlepszym rozwiazaniem. Pozostale za duzo odbiegaja od mozliwych do uzyskania w Atari a 52000 pasuje prawie idealnie. Poza tym jest to standardowa predkosc US i niech tak pozostanie.
Teraz tylko korespondencja z Markiem i bedziemy mieli najlepszy interfejst HDD do malucha :)

edycja2:
A QMEG... wyglada na to, ze skubaniec przed kazda transmisja (L z menu, czy odczyt z MLM) wysyla pytanie o status (gestosc) w standardowej szybkosci, a w tej chwili SIO2IDE obsluguje albo jedna, albo druga - ot i rozwiazanie problemu... I uwaga! Jak na prawdziwego Atarowca przystalo, edycje2 napisalem na malym Atari (Ice-T i lynx na terminalu UNIXowym) - strona wyglada duzo lepiej niz wiele "powaznych" stron firmowych w trybie tekstowym :)

Jesteś pewny, że częstotliwość taktu UART ustala się tylko w jednym miejscu? Może w którymś momencie program przywraca starą wartość. Spróbuj ustawić normalny tryb - 19200baud i po prostu zmienić kwarc na inną, obliczoną wartość. Jak zadziała, to będziesz wiedział, czego szukać.

Predkosc na 100% jest ustalana w jednym miejscu, co do zmiany kwarcu, to zmienilem na prawie 2razy szybszy i odpowiednio wyliczylem wartosc dla 19200 - wpisalem, skompilowalem i dziala, tak wiec tu jest O.K.
W kodzie sa dodatkowe spore opoznienia robione petlami na NOPach, po wyslaniu bajtu - po zmianie kwarcu - prawie dwa razy krotsze, a dalej dziala - wiec to nie bit stopu, przy wolniejszym kwarcu zmiana predkosci, tez powodowala brak transmisji.
Chyba pozostaje QMEG, szukam wlasnie SectoCopy i walcze - uparty jestem, bo to juz druga doba :).
Najgorsze, ze po kazdej zmianie trzeba programowac Atmela :(

Po testach!!!

Yeah! To cos w QMEGu (widac nie znam wszystkiego) SectorCopy zadzialalo z inna predkoscia - narazie jest to 20000 ale juz zmienam i zobaczymy z jaka predkoscia wyrobi SIO2IDE - a jak juz potestuje.... :)

1,580

(24 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Co do Scorcha to nie trzeba nas naciskac.
Na ukonczeniu jest komentowanie kodu, doszlo liczenie punktacji (poza kasa) i wyswietlanie okienka z podsumowaniem (malenstwo na foncie 4x4 rysowanym PLOTami do tego :) - ale gra ma byc maksymalnie niezalezna od sprzetu.
Na dniach na Nostalgii (Pirx jest szefem tego serwera :) - Chillz, bez nerw w koncu Pirx jakby wyzej tam jest ;) , walnie Ci polecenie sluzbowe i juz  8) ) bedzie strona Otwartego Projektu Scorch. Pozostalo w sumie niewiele do zrobienia, ale nam pewnie lata by to zajelo, a tak kazdy bedzie mogl dodac cos od siebie. Nowy kod po zatwierdzeniu przez moderatora (a kto to bedzie ;) ? ) bedzie dolaczany do gry, miejmy nadzieje ze kazdy programista atarowski bedzie chcial cos dodac.
Gra jest napisana w sposob umozliwiajacy umieszczenie jej na Carcie (wszystkie zmienne poza kodem) i dotego napisana jest ladnie  :rolleyes:

A Turrican - poszukiwania twaja, a widzac co ostatnio znalazlem to Tuttican to male piwo jest - znajdziemy!

No wlasnie, soft Atmela jest oryginalny Marka (z SIO2IDE), ja zmieniam tylko predkosc UARTu, co do bitow stopu... niestety Atmel nie jest tak elastyczny moze po prostu wysylac dane 8mio lub 9cio bitowe z jednym bitem startu... bit stopu, to poprostu stan po wyslaniu bajtu i trwa az do nastepnego bitu startu. Poza tym transmisja  po ustawieniu w Atmelu predkosci 19200 odbywa sie calkowicie bez problemowo (nawet przy ADUF3 $29 czy $27, a czasem lapie i $26 :) ) a wystarczy w Atmelu zmienic na np. 21000 (czyli niewielka roznica) i nie daje sie dobrac nic od strony Atari. Jak wspominalem nawet dla predkosci 19200 byly to rozne zapisy w Atmelu bo zmienial sie kwarc - a zawsze dzialalo. Wydawalo mi sie nawet ze znak ACK po odebraniu rozkazu transmitowany jest do kompa zawsze z normalna predkoscia, ale po sprawdzeniu w systemie TOMS MULTI stwierdzam, ze nie... no coz moze nie dokonca znam QMEGa ;). Chyba poszukam SectorCopy i wyrzuce w nim pytanie o predkosc stacj (bede sam wpisywal).

Walcze dalej :) - ma zadzialac i juz!

No to mamy te same informacje (mi tez sie udalo uzystakc transmisje na ADUF3=1 - przy pracach nad poprawkami dla TOMS MULTI - co prawda czytal to tylko SPEED30 init, bo on robi odczyt w petli, a nie na przerwaniu...)
No wlasnie, co do US. Stacja MULTI po wykryciu transmisji z ta predkoscia (a w zasadzie po stwierdzeniu, ze z innymi nie dziala :) ) przelacza sie na odbior danych z komputera w oparciu o takt podawany na wyjsciu CLOCK (czyli transmisja synchroniczna), co ciekawe synchronicznie odbywa sie tylko odbior, zastanawiam sie czy ma to znaczenie, a wyjasnialoby duze rozbieznosci w transmisji.
Jako ze MULTI ma jeszcze tryb normalny i TopDrive , sprawdzilem to - w tych trybach transmisja jest caly czas asynchroniczna mimo, ze w TopDrive jest ta sama predkosc co w US...

A teraz odpowiadam dlaczego poszukuje potwierdzenia mojej wiedzy (ktora w sumie mialem prawo zapomniec, dobrze ze dokumentacja poprawek w MULTI sie odnalazla).
Otoz Kompiluje sobie SIO2IDE dla Atmela zmieniajac predkosc transmisji (to napewno dziala, bo mam inny kwarc i i musialem te wartosc dobrac by miec standardowe 19000). W tej chwili nie ma jeszcze implementacji rozkazu "?" wiec interfejs nie zwraca predkosci, w takim razie wymuszam na QMEGU tryb US ($3f0;01), a potem ustawiam predkosc w tym trybie ($3ec;28 ) ... no i $1000<.1.1 :) ... jesli jest to $28 - czyli standard transmisja sie odbywa, a wystarczy ze zmienie predkosc w Atmelu (nawet minimalnie) i nie ma szans na dobranie wartosci od strony Atari.
Musi byc jakis haczyk w samym protokole US, bo jak pisalem wartosc w Atmelu i tak zmienialem wiec program kompiluje sie prawidlowo.

Pozostaje chyba ponowna analiza ROMu MULTI, cale szczescie ze komentowalem na marginesach ... A moze ktos ma inny pomysl, pracuje nad tym praktycznie 24h/dobe, tak wiec czekam na propozycje.

No dobrze, wiarygodne moze i sa, ale w rzeczywistosci jest jakby troszke inaczej... Albo tez dane od producentow stacji klamia:

Standardowo - 19120 - ADUF3=$28
$28 - NTSC: 19040, PAL: 18866  (dane z obliczen)

XF551 HS - 39000 - ADUF3=$10 (tu by sie jeszcze zgadzalo prawie)
$10 - NTSC: 38980, PAL: 38553

US Doubler/Happy - 52000 - ADUF3=$0A
$0A - NTSC: 52640, PAL: 52160

SPEEDY - 57000 - ADUF3=$09
$09 - NTSC: 55930, PAL: 55420

IndusGT - 72000 - ADUF3=$06
$06 - NTSC: 68837, PAL: 68210 (i tu sie za chiny nie zgadza)

A pisze to daltego, ze przy malych wartosciach ADUF3 (czyli duzych predkosciach) nawet male roznice maja znaczenie przy transmisji a roznice wychodza wielkie.
No to teraz pytanie podchwytliwe:
Jak odbywa sie szybka transmisja w standardzie US ? (kiedy jaka predkosc - nie zapominajmy o jednoznakowych odpowiedziach stacji po rozkazie.
Problem w tym, ze mam rozpracowane to od strony stacji MULTI, a w zaden sposob nie chce dzialac z iinymi predkosciami niz standard - mimo ze wszystko testuje na QMEGowych procedurach US (oczywiscie testuje SIO2IDE). Co ciekawe, na tych samych procedurach dziala po ustaleniu predkosci na standardowa. Tak wiec wszystko robie zgodnie z zasadami i nic (narazie :) ).

No to teraz tylko napisze, ze potrzebne mi sa WIARYGODNE informacje, jak narazie testuje SIO2IDE z roznymi predkosciami, a komunikacje nawiazuje tylko na standardowej. Jesli chodzi o Atmela, to wzor jest w dokumentacji technicznej tego scalaka, a Atari - no sami widzicie....

Wracam do walki!

1,585

(13 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Udostepniam, co znalazlem.
Procka dziala tak, ze po podlaczeniu myszy od ST do drugiego portu, jej ruchy sa tlumaczone jako ruchy joysticka w porcie pierwszym (dzialaja jednoczesnie). W kazdym razie widac idee sprawdzania myszki.
Pozbawilem toto relokowalnosci i dodalem etykiety.
Prosze bardzo.

Aaaa... format MAC65 (moga ewentualnie etykiety nie pasowac).

1,586

(13 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

A ja jestem wlasnie w "kraju lat rodzinnych" i znalazlem dokumentacji troche. M.in. procke myszki, ktora po zainstalowaniu (relokuje sie i jest malenka) robi na myszce emulacje joysticka. Wracam w weekenda i przepisze :).

No to ja znam ten sam wzor, tyle ze te same wartosci sa wpisywane dla wersji PAL i daja w wyniku te same predkosci ......

Kiedys robiac poprawki do TOMS MULTI dobieralem predkosc transmisji od strony Atari "recznie" (wpisywalo sie rozne wartosci do ADUF3 w procedurach US, az zadzialalo).
Wszyscy wiemy ze standardowa wartosc $28 daje predkosc 19200 (ale czy napewno, bo z moich obliczen jakby cos innego wynika).
Poszukuje oficjalnego wzoru do obliczania predkosci transmisji na podstawie wartosci wpisanej do ADUF3, przyznam ze mam faworyta (znaczy taki wzor), ale on znowu pasuje tylko do wersji NTSC, a w koncu my mamy PAL.

Wysylam na to forum, bo tu wiecej programistow (przynajmniej teoretycznie :) ).

1,589

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ja powiem tak. Da sie zrobic jesli siedzi kontroler w wersji 40pin (na plycie jest miejsce na mala wersje, a byly one montowane glownie w CA 2001).
Co do robienia - to ze wzgledow czasowych i niecheci do grzebania w elektornice, zrobie tylko te, ktore dostalem i nic wiecej. Koncze dokumentacje (mam juz schemat i oryginalna plytke w Protelu) i opublikuje ja, to wszystko co moge zrobic.
Oryginal faktycznie mial od cholery bledow w tym kilka powaznych, splodzilem kiedys poprawione ROMy sa do sciagniecia na AIM.
Jest tam wersja ROMu pasujaca do oryginalnej plytki i druga do MULTI zastepujacego oryginalny ROM stacji.

1,590

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zapisywanie polowy dysku nie ma wplywy na wyswietlana pojemnosc os strony Atari (od razy widac polowe i tak liczona jest objetosc plikow), moze po prostu kopiowales z SD na DD :) (bo HDD jest zawsze w DD w tym przypadku), a co do wiekszego opisu, to jestem w trakcie. Teraz walcze ze zwiekszeniem predkosci SIO2IDE (dzis o 4:30 poszedlem spac), zaraz jade po programator, bo musze QMEGa zmienic i dzis do wieczora odpale wieksza predkosc! (tyle ze zadzialnie transmisji to 1/3 sukcesu, a na zdekompilowanych modzie z C kiepsko sie pracuje).

1,591

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Prosze bardzo:
Po pierwsze sciagnij sobie z AIM moje programiki i przygotuj przynajmniej jedna (np. ostatnia) partycje 720 sektorow (zwykla dyskietka DD) - na nia zgraj FDISK, loader do MyDOSA, loader do Sparty i FDSS/FDSM.
Dysk ten podmapuj sobie gdzies, skad mozesz szybko wczytywac np. QMEGiem. W readmie dowiesz sie co robi FDSS/M (bo ten program najczesciej bedziesz odpalal :) ).
Ja jako szczesliwy posiadacz SpartyX (mam nadzieje ze juz niedlugo w srodku) wszystko trzymam w tym wlasnie formacie na partycjach po 16MB. Jesli nie masz tego DOSa to i tak radze wszystkie plikowe gry zgrac w tym formacie i zainstalowac ta takiej partycji MSDOS :) w wersji 2.3 (moje poprawki do HDD), jak juz bedziesz mial Xa to bedzie jak znalazl, a i bez niego MSDOS Ci gry bedzie ladowal - a duzo latwiej zadbac o porzadek niz pod MyDOSem.
Do kopiowania stosowalem stary MultiFileCopy (wiem, ze sa lepsze juz).
Napisz lepiej w jekiej kofiguracji bedziesz HDD stosowal, to doradze lepiej...

1,592

(15 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Kiedys pozbylem sie tego zabezpieczenia, ale kto wie gdzie teraz ta wersja jest .... poszukajcie (no ja w sumie to chyba wiem, gdzie to znajde, ale nie wiem kiedy tam bede :) .

1,593

(21 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Bzdura. Wydaje Ci sie ze autorzy sa ogolnie znani, bo Ty ich znasz i Twoi znajomi, a juz przecietny zwykly uzytkownik atari (wiem, wiem - malo juz takich), jak dostanie od kogos QMEGa by Gumi - to nigdy nie dowie sie kto byl autorem (zreszta sam przyznales ze nie wiesz).
Tym bardziej ze calkowicie usuwa sie informacje o autorze calosci tylko po to by umiescic tam informacje o autorze "poprawki", czasem nie majacej zadnego wplywu na dzialanie tejze calosci.
Poza tym, dla mnie zmiana czcionki nie jest poprawka, a pokusilem sie o porownanie jednego z ROMow QMEGa "by Gumi" z tym, co mam u siebie na dysku, jak na razie wykryte 3 roznice: fonty, napis "by Gumi" i suma kontrolna i wiecej nie wykryje, bo ich poprostu nie ma!
Mialem pod reka tylko jeden ROM, reszte porownam sobie jak odzyskam zasilacz do atari bo tam na HDD sa. Ciekaw poprostu jestem co mozna poprawic w tak dobrym produkcie jak QMEG.
Poza tym jak juz sa, to tak drobne zmiany, ze nie uprawniaja do niczego. Wyobraz sobie film Wajdy, w ktorym ktos zmienil 2 minutowy fragment tekstu i puscil w swiat z napisem "rezyseria Wojciech Pipkowski" - bo w koncu i tak wszyscy wiedza ze to Wajda rezyserowal. W takim przypadku bylaby to hanba i osmieszanie sie, dlaczego wiec bronisz takiej hanby i osmieszania sie w innym przypadku?
Ja uznalem, ze moje zmiany byly zbyt male by warto sie pod nimi podpisac (a jak widze i tak byly ogromne w porownaniu z innymi), postanowilem zmieniac numer wersji by mozna bylo latwo stwierdzic z ktora ma sie donaczynia.. tym bardziej ze z moich informacji wynikalo ze nowych wersji DOSa II+ i QMEGa juz nie bedzie (co do QMEGA mylilem sie...).
A co do DOSa II+ , to moje zmiany nie sa do konca poprawkami, poprostu autor mial inna koncepcje analizowania polecen z linii komend u niego mozna bylo napisac "COPY plik,plik" a pliki .COM uruchamiac przez wpisanie nazwy, tyle ze wprowadzalo to troche ograniczen, ktore akurat mi przeszkadzaly. I teraz wszyscy skazani sa na moja koncepcje :) wcale nie twierdze, ze lepsza - po prostu inna (no zawsze mozna starego DOSa zaladowac).

W tej chwili zaczalem prace nad przyspieszeniem SIO2IDE, Marek nie udostepnil mi kodu zrodlowego... trudno. W tym przypadku napewno bedzie informacja, kto to zmienil (jesli sie uda - ale rokowania sa pomyslne :) ), bo ta przerobka jest powazna i nie ograniczy sie do 1% kodu.

1,594

(24 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Wlasnie dzwonilem do Pirxa - moj jest u niego w pojezdzie - ale tylko moj...

1,595

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ja mam wersje 1.6 i przy niej pozostane (jakos ten FAT32 mnie nie bawi). A w tej wersji nie da sie odpalac calodyskowych programow z HDD.

Ale pod MyDOSem przeciez calodyskowych programow i tak odpalal chyba nie bedziesz (bo i jak?), w Dosie mozesz tylko za pomoca programu FDISK przypisac konkretny plik ATR znajdujacy sie na dysku stacji D1: , a potem zbootowac komputer.
Gra powinna sie bez problemow zaladowac.
Tyle ze potem trzeba znowu FDISK i przemapowac dysk systemowy na D1: , ja (choc nie w celu odpalania gir caladyskowych, bo i tak u mnie sie nie da) rozwiazalem to umieszczajac wszystkie narzedzia do HDD na partycji podmapowanej np. jako D5: i laduje je szybko z QMEGa.
Tyle ze ja mam na HDD "tylko" jakies 18 partycji po 16MB i latwiej jest mi nimi operowac, a do szybkiej zmiany mapowania drive'ow napisalem sobie jednosektorowe programiki - Tobie sie nie przydadza bo dzialaja tylko do wersji 1.6.

A moze sprecyzuj problem...

1,596

(21 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Brak Newdevice to nie blad - ale zamierzenie autora (z braku wolnego miejsca, w 4.04 to miejsce odzyskal usuwajac obsluge magnetofonu np.). Nieodpalanie sie Sparty wynika z tego, ze QMEG potrafi przejmowac kontrole nad CARtem - w przypadku Sparty X oznacza to jej wylaczenie przed startem, a zeby ja wlaczyc potrzeba juz wiekszego programiku Wystarczy miec go na HDD lub FDD jako BOOT - jest to tez dosc wygodne, bo jak nie ma tej dyskietki, to nie odpala sie SpartaX (mozna sobie gierki bootowac).

Tyle ze to pozostalo niezmienione w wersjach sygnowanych "Gumi" - ja sie pytam jakie "bledy" on poprawil??? I dalej czekam, az ktos z Was podesle mi zawartosci ROMow by Gumi, bo ze zwyklej ciekawosci chce je porownac - przy okazji dowiemy sie jakie "bledy" poprawil....

1,597

(24 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Plaga jakas ?!

Ja tez nie mam zasilacza do atarki!
Tyle ze ja czesc rzeczy wrzucilem Pirxowi do bagaznika (w zalozeniu mialy to byc tylko floppy), bo on jeszcze mial o morze zahaczyc.
Moze wszystkie te zasilacze pojechaly ogladac morze :) :) .... kto wie ...

1,598

(8 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Zaraz.... u mnie w firmie pod 3.0 dzialalo bezblednie.... w domu nie sprawdzalem, ale zaraz chyba to zrobie...

1,599

(21 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

slv: z tego co mi wiadomo poprawil wszystkie bledy autora qmeg'a + dodal jakies swoje bonusy (niestety juz nie pamietam co dokladnie).

A jakie to bledy ????
Ja poza dziwna obsluga drukarki (ktora wcale nie byla bledem, ale dosc fajnym rozwiazaniem - tyle ze mi nie byla potrzebna) i jakims drobiazgiem z przelaczaniem bankow (jak ktos mial 320kb) zadnego bledu wartego poprawienia nie znalazlem.
Czy mozecie podeslac mi QMEGi, ktore posiadacie? - tak zupelnie z ciekawosci porownam te wersje z "moimi", aaaaa zapomnialem o 4.3 - tez "moj" - nie pamietam juz tej numeracji, ale miala jakies znaczenie dla mnie :) .

A co do usuwania autora programu, jesli jest on ogolnie znany - nie zgadzam sie. Jak ktos, kto robi drobne poprawki (bo tylko takie w tym systemie robic mozna), zmieniajace jego dzialanie w max 1% moze robic taki manewr! Dla mnie ktos taki staje sie od razu "nikim".
I jeszcze nawiazujac do tego tekstu. Faktycznie NIE ZNALEM kombinacji Shift+Ctrl+U w MLM  :? !

A do DOSa II+ nikt sie nie ustosunkowal, a widzialem wersje 6.4 ze zmienionym autorem!!! (przyznam ze S.D. ciezko czyms zastapic, a ani bajta juz nie bylo :) ).

Takie sobie wnioski wyciagnalem, nigdy nie chwalilem sie moimi zmianami w QMEG OS czy DOS II+.
Na LL jedank widzialem DOSa II+ i QMEGi z nieznanumi mi autorami dlatego wklejam tu czesc mojego komentarza do pewnego artykulu na tej stronie, kto chce, to znajdzie:

"To ja sie zapytam naszej "sceny" (z premedytacja to w czudze slowo wzialem!). Czy uczciwe jest podpisywanie sie pod QMEGiem (zapytam sie wprost: co tam zrobil "Gumi", ze dalo mu to prawo do usuniecia autora systemu - ja widze zmiane czcionki!) czy DOSem II+. Dlaczego akurat te przyklady? Otoz DOS II+ skonczyl sie na werzji 6.1, kolejne wersjie konczac na 6.4 zrobilem osobiscie - musialem wykroic ladny kawalek pamieci i sporo zoptymalizowac kod by zmiescic moje poprawki (dlatego tak lapidarne komunikaty sa - glownie teksty cialem) - jednak zostawilem inicjaly autora i nie wspomnialem nawet o sobie (inicjaly sa wlasnie, bo RAMu na zmiany brakowalo). To dzieki tym poprawkom DOS reaguje wlasnie na 3 literowe komendy (poprzednio nie sprawdzal np. istnienia spacji), nie pamietam co jeszcze poprawilem, ale wszystko mialo znaczenie dla pracy z programem i zajelo to okolo 500b kodu + to co zostalo po optymalizacji oryginalu.QMEG 3.4 - dokladnie to samo !!! - zmienilem sobie czcionke na SpeedScriptowa, poza tym od nowa napisalem procedury drukarki przez drugie PIA (oryginalne drukowaly graficznie robiac sobie bufor pod memtop), miejsce ktore zostalo wypelnilem jakimis brakujacymi procedurami - mie pamietam, bo lata minely. A pamietacie QMEGa obslugujacego Toms Turbo? Wiecie dlaczego ma numer 3.7 ? Dlatego, ze mialem takie widzimisie i pracowalem nad kolejnymi poprawkami do 3.4, a nie chcialem by mi sie numeracja mieszala. 3.7 ma usunieta czes procedur Happy, a w zamian siedza procedury do Top Drive (bo do tego systemu to robilem, a nie Toms jak niektorzy mysla), doszlo tez odpytanie stacji przed BOOT (co nie bylo trywialne, bo Top Drive nielatwo rozpoznac w ten sposob), no i literka T jako symbol Top Drive oczywiscie. W tym przypadku takze nie wspomnialem o mojej skromnej osobie i zostwawilem autora. I co widze na ostatnim LL ? Kupa QMEGow z najrozniejszymi autorami. Kto i za co dal wam do tego prawo - pytam????!!! "

Polecialem ostro, ale takie sa moje odczucia i wcale nie chodzi mi o to by pisano "QUMEG 3.4 by Pecus" zamiast by Gumi - naprawde mi nie zalezy i nie zalezalo, kiedy to robilem chodzilo mi tylko by ludzie mieli radoche, a teraz mi nie zalezy.
I jeszcze uprzedzajac pytania, moje przerobki natychmiast dostawali K.Stec i śp. Mariusz Geisler - i dostawali je za darmo by montowac jak najwygodniejsze wersje systemow innym. Tak wiec nie musicie sie juz pytac skad macie "moje"  8)  wersje.