1,576

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pin, a do czego potrzebujesz tak konkretnie wymiary, i konkretnie który wymiar? Bo z tego co się orientuję, to nie projektujesz chyba płytek żadnych, a projektant płytek zapewniam Cię, że sobie poradzi bez żadnego problemu.
Poza tym nieprawdziwe jest Twoje twierdzenie zawarte w pytaniu "Czyli wymiarów nie ma dalej?". Zapewniam, że obudowa wymiary posiada: wiem, bo trzymam ją właśnie w dłoni i jest zdecydowanie trójwymiarowa :)

1,577

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@ZuluGula: ten projekt, który podlinkowałeś, to on prawdopodobnie tak jak jest będzie pasował do obudowy Sikora i nic nie trzeba przerabiać. Trzeba by sprawdzić, ale tak w ogóle to wydaje mi się, że jest szansa, że w tej obudowie zmieści się układ z podstawką, bo obudowa jest tak sprytnie zaprojektowana, że miejsce w obu połówkach jest niesymetryczne i w dolnej części obudowy jest go więcej, więc jest szansa.

1,578

(410 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Gratulacje :)

A kiedy będzie pełna wersja? I czy będzie plikówka?

1,579

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

To  by był zupełnie nowy projekt, który trzeba by było wymyślić, prototypować, testować itd., a ja tu chcę coś na szybko zrobić, więc muszę wziąć jakiś gotowy projekt, który wiem, że na pewno zadziała, bo też wiesz, nie chcę wyrzucać kasy na płytki, które się nie przydadzą - tutaj to będzie coś co po prostu potrzebuję, może sobie zrobię kilka gier albo coś, może spiracę jakiś kartridż czyjś, bo ostatnio modne jest upominanie się o prawa autorskie, a piracenie jest w końcu naszą Atarową tradycją z lat świetności, to w ramach hobby może pójdę w tym kierunku:-)

1,580

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Spoko, umieszczaj. Wrzucę zaraz jeszcze na atariage.

Jeszcze uwaga: starałem się zrobić wszystko precyzyjnie i kartka papieru pasuje elegancko. Niemniej jednak trzeba zamówić jakieś płytki dla testu żeby mieć pewność stuprocentową. Postaram się w najbliższych dniach przerysować w ten szablon jakiś kartridż i zamówić partię kilku płytek dla testu. Może się więc tak zdarzyć, że po takim teście będzie trzeba poprawić gdzieś coś minimalnie, ale na pewno nie będzie to nic krytycznego.
I jeszcze coś: wcześniej pisałem o różnych wariantach pcb, ale nieszczególnie ma to sens. Jak ktoś będzie chciał w wyjątkowej sytuacji zrobić wariant bez otworu, albo bez miejsca na zaczep, to po prostu usunie sobie tych kilka kresek i tyle.
Jak widać na zdjęciach, płytka jest tak spozycjonowana, że wypełnia całą obudowę, więc jeśli zajdzie potrzeba zyskania miejsca na pcb, to spokojnie można wyłamać zarówno zaczep środkowy, jak i kołek środkowy. Ale to tylko do specyficznych potrzeb, przy masowych produkcjach lepiej się wpasować w standard.

1,581

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dobra, gotowe. Trochę to trwało, niby kilka kresek, ale jest trochę zabawy.

W załącznikach:
- obrazek printscreen rysunku płytki ze złączem kartridża w Eagle
- obrazki test1,2,3,4 z wydrukowaną i wyciętą z papieru płytką pcb dopasowaną do obudowy i porównanie z oryginalnym pcb zamknięte w obudowach
- plik zip zawierający bibliotekę do Eagle oraz pusty projekt z wykorzystaniem tej biblioteki jak kto woli

Sama płytka jak widać jest dopasowana dokładnie do obudowy.
Wszystkie grube krechy białe oznaczają miejsca grodzi i mają ułatwiać pozycjonowanie elementów na pcb. Te grube krechy są narysowane na warstwie "Document", więc można łatwo sobie włączyć/wyłączyć widok, a warstwa ta nie bierze też udziału w produkcji pcb.
Płytka jest przygotowana domyślnie do góry nogami - w sensie, że na wierzchu jest strona bottom kartridża. Oczywiście jednym kliknięciem można sobie ją odwrócić w Eagle, ale zrobiłem w taki sposób, ponieważ w obudowie Sikora jest znacznie więcej miejsca na wysokość pod spodem niż na wierzchu, a więc podczas projektowania po tej właśnie stronie będą w większości umieszczane elementy. W Eagle natomiast o wiele wygodniej się rysuje jeśli mamy elementy na wierzchu, stąd ten patent. Na oryginalnych płytkach z tego co widziałem Atari też robiło elementy pod spodem kartridża, więc widać Atari tak chciało:-)

Licencja: ponieważ ostatnio modne stało się wywlekanie tematów o prawach autorskich, to postanawiam tutaj napisać licencję do projektu. Nie lubię być ustawianym w szeregu, więc nie chcę żadnej standardowej licencji. Niniejszym udzielam licencji następującej: można używać plików Eagle załączonych w tym poście w dowolny sposób, można używać komercyjnie, niekomercyjnie, można przerabiać dowolnie, można nawet podpisać się pod projektem swoim nazwiskiem, nie trzeba mnie o tym informować, nie trzeba podawać mnie jako autora. Krótko mówiąc daję to wszystkim za darmo i każdy może z tym robić cokolwiek zechce. Na zdrowie:-)

1,582

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To będzie śliski temat. Jeżeli masz takie podejrzenia i faktycznie miało by to mieć jakiś związek, to sugerował bym Ci porównać Twoje spostrzeżenia najpierw na różnych rewizjach płyt głównych (np. 800XL, 65XE bez ECI, 65XE/130XE z ECI). Następnie takie samo porównanie wykonaj sobie na gołej Atarce i na takiej, która ma np. rozszerzoną pamięć RAM. Ogólnie chodzi o to, że w zależności od rewizji płyty, od tego co i ile różności wisi w postaci rozszerzeń na magistralach, bardzo mocno zmienia się jakość sygnałów (kształty zboczy, zakłócenia, timingi). Aha, jeszcze wpływ na to mają konkretne egzemplarze wielkiej czwórki (Sally, Antic, GTIA, Freddie), no i zasilacz: jakość napięcia zasilania też jest nie bez znaczenia.

1,583

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Na stronie jera czytałeś? Tam coś było o stacjach - dość dużo jak mnie pamięć nie myli.

1,584

(31 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@atarixegs, ad.3 - propozycja lotharka, to nie jest zamiennik Freddiego, tylko dzielnik zegara przez 4, który można zastosować jedynie w takim przypadku, gdy rezygnujemy całkowicie zarówno z podstawowej pamięci DRAM, jak również z jakiegokolwiek rozszerzenia pamięci opartego na pamięciach DRAM i wszystkie pamięci zastępujemy SRAM.
Układ lotharka pozwala na całkowite wyeliminowanie Freddiego, ale tylko w przypadku gdy podstawową pamięć DRAM zastąpimy pamięcią SRAM - wtedy Freddie po prostu nie jest potrzebny. Ale trzeba też pamiętać że w ten sposób eliminujemy sobie możliwość rozbudowy pamięci jakimkolwiek rozszerzeniem dostępnym w sieci czy też na rynku, poza U1MB i rozszerzeniem 512k Hiassa - z tego co wiadomo, na obecny moment tylko te dwa rozszerzenia RAM zbudowane są w oparciu o pamięć SRAM.

1,585

(31 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Hehe:-) Silnik forum ocenzurował literkę "ś":-)

U Chińczyków są XC9536XL do dostania po około 3-5zł.

1,586

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Trudno powiedzieć, trzeba by przetestować czy nie będzie zbyt wolny.

Osobiście używałem 7ns, 15ns, 25ns i wszystkie działały poprawnie w tym rozszerzeniu.

Kiedyś na jednej płycie bez ECI w rozszerzeniu na pająka miałem jakieś tam problemy z timingami i radziłem się Pasia co próbować robić. Co prawda wtedy problemem okazało się zupełnie coś innego niż GAL, ale Pasiu na zdjęciach zauważył wtedy że miałem GAL-a 25ns i sugerował, żeby zmienić na szybszego.

Tak że nie wiem, ale ja spróbował bym użyć tego 35ns jeśli nie masz innego, może zadziała. Jeśli coś będzie niedobrze, to najprawdopodobniej komputer i tak powinien się uruchomić, a pamięć podstawowa powinna działać poprawnie. Pierwszym objawem niewłaściwych timingów może być pojawianie się i znikanie niektórych banków pamięci (programy pokazują różną ilość pamięci rozszerzonej, lub niewłaściwą ilość pamięci), albo pokazanie ilości pamięci poprawnie, ale części banków jako uszkodzone.

1,587

(77 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wrzucam obrazkową instrukcję montażu krok po kroku. Kolejność lutowania jest istotna, bo jak się zrobi w innej kolejności, to może bardzo utrudnić, lub nawet uniemożliwić wlutowanie niektórych elementów. Przed wlutowaniem podstawki pod EEPROM trzeba obciąć krótko wystające pod nią piny od goldpinów precyzyjnych, bo będą przeszkadzać, lub można je obciąć od razu podczas lutowania. Sorry, trochę ciasny się ten projekt zrobił, ale za to jest malutki i nic nie wystaje.

Załączam również rozkład sygnałów na złączach klawiatury w serii XE i XL. Dla płyt XE bez ECI oraz 130XE z pamięciami 4-bit zaznaczyłem też alternatywne miejsca skąd można pobrać sygnały (innych rewizji płyt nie mam pod ręką żeby sprawdzić). Zawsze można się przylutować z kabelkami od spodu płyty bezpośrednio pod złączem klawiatury, ale warto poszukać dokąd prowadzą ścieżki i podpiąć się gdzieś w pobliżu kości ROM, żeby nie ciągnąć kabli zbyt długich niepotrzebnie. Linia Reset od złącza klawiatury jest najpierw podłączona przez dławik, można się podpiąć również za nim.

Ostatnie zdjęcie, które załączam przedstawia przykład, jak można poprowadzić kabelki - tak to mam zrobione u siebie na testowej płycie 130XE.

1,588

(77 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W piątek wysłałem wszystkie przesyłki. Numery przesyłek podesłałem wszystkim na PW.

1,589

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W piątek rozesłałem PCB do "SIMMexp bez kabli" zapisanym osobom. Wysłałem numery przesyłek na PW.

Płytki do 130XE/65XE jeszcze mam kilka kompletów, więc jak by ktoś chciał, to pisać tu albo najlepiej na PW.

1,590

(29 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

x_angel, gdybyś czasem miał ochotę robić reedycję YAMari, to proponuję od razu pod obudowę Sikora robić projekt. Wymiary pcb wrzucę lada dzień, już obiecuję od początku tygodnia Sikorowi, ale ciągle nie mam czasu tego dokończyć...

1,591

(85 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie jest tak. Korzyści utracone nie polegają na tym, że ktoś ma korzyści a mogły by być one twoje gdyby coś tam. Nie, to są nadal korzyści tego kogoś (nawet jeśli bezprawne), a nie Twoje utracone.

Korzyści utracone występują wtedy, gdy np. masz projekt SIC!, sprzedajesz te kartridże jako wyłączny posiadacz praw i np. sprzedajesz je za 100zł. I teraz przychodzi ktoś, kradnie twój projekt i zaczyna sprzedawać takie same kartridże bezprawnie za 80zł, co powoduje, że klienci przestają kupować od Ciebie za 100zł, a kupują od niego za 80zł. W takim wypadku można wskazać na korzyści utracone jako kwotę 100zł razy ilość kartridży sprzedanych przez tego kogoś za 80zł, bo gdyby on ich bezprawnie nie sprzedawał, to całą tą sprzedaż miałbyś Ty, bo zakłada się, że klienci i tak by te kartridże kupili, tylko że nie u niego, tylko u Ciebie. W takim wypadku można żądać zapłaty korzyści utraconych od tego kto nielegalnie sprzedawał Twój produkt, na który masz np. wyłączność.

Inna sprawa, że sprzedawcą nie jest ten gość co dostaje prowizję, tylko płytkarnia, która te płytki produkuje. Gość dostaje tylko prowizję za przyprowadzenie klientów do płytkarni.

Dodatkowo cała rzecz odbywa się w Chinach, więc pewnie tam by się trzeba zwrócić do wymiaru sprawiedliwości w oparciu o ich przepisy prawne.

Ja nie jestem prawnikiem, ale miałem do czynienia z podobnymi sprawami tu w Polsce, i chcę tylko pokazać, że sprawa jest skomplikowana tutaj i szczerze mówiąc nie wydaje mi się w ogóle żeby była jakaś możliwość wywalczenia, czy wybronienia się jakkolwiek przed tego typu działaniami. Wydaje mi się, że najsensowniejsze jest tak jak ktoś już wcześniej proponował po prostu nie gadać w ogóle z takim gościem skoro jest burakiem, tylko zwrócić się bezpośrednio do płytkarni z prośbą o usunięcie projektu i tyle.

1,592

(77 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Chyba nie bardzo. No chyba że by napisać specjalnie taką grę, która by udawała OS:-)

1,593

(85 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Z tego co wiem, w polskim prawie nie ma takiej opcji, żeby się sądzić o "utracone potencjalne korzyści". Muszą być jakieś faktyczne korzyści utracone, takie które da się wskazać i wyliczyć, inaczej nie ma w ogóle mowy o utraconej korzyści.

1,594

(77 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Spoko, mogę udostępnić, chociaż zauważyłem, że nigdzie nikt nie chce udostępniać, wszyscy robią jakieś dziwne programy patchujące zamiast np. udostępniać od razu spatchowanych ROM-ów, ROM-y też nie są udostępniane przy emulatorach itp. Czy to jest związane z jakimiś prawami czy coś?

1,595

(77 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dobra, da się, dzięki mono, dokładnie jest jak piszesz, trzeba zrobić offset o $1800 i umieścić ROM na samej górze. Z resztą Atariki podaje, że OS B był umieszczony w obszarze $D800-$FFFF (http://atariki.krap.pl/index.php/Atari_OS).
Natomiast XLOS leży od $C000-$FFFF, więc wszystko się zgadza.

W każdym razie działa, bo już zaprogramowałem kość i sprawdziłem.

1,596

(77 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wysłałem większość kitów i płytek, później podeślę numery przesyłek na PW.

Mam natomiast tutaj dwóch takich delikwentów, którzy zażyczyli sobie zaprogramować kość z systemem OS B (od Atari 400/800). System ten ma 10kB, walczę z tym już ze dwie godziny i nie wiem jak go uruchomić na Atari XL/XE. Da się w ogóle? Nie mogę znaleźć informacji, napisze ktoś coś, albo linkiem rzuci na ten temat? Może musi być jakaś specjalna wersja tego systemu dostosowana do XL/XE, albo jakiś offset czy coś?

1,597

(132 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ja kupowałem takie kiedyś:
https://archiwum.allegro.pl/oferta/obud … 80425.html

Pomijając to, że to jest wersja B właśnie za szeroka do Atari, to te obudowy są o wiele ładniejsze od Z7, właśnie przez tą transparentność i dodatkowe paski na wierzchu. Bardzo ładne są te obudowy na żywo. I szczerze mówiąc ja jak kiedykolwiek słyszałem o obudowie KM-20 to taką miałem w głowie na myśli. Nie wiedziałem nawet, że są też KM-20, które wyglądają jak Z7, a widać są w TME i innych hurtowniach.

1,598

(132 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak, ale skuteczne omijanie jest możliwe w hurtowniach profesjonalnych, a na allegro itp, to jeden dopisze to B, inny nie dopisze, na zdjęciach da B, a sprzedaje nie B, albo odwrotnie...
Przy okazji cofam to co powiedziałem wcześniej, że od lat nie widziałem tych obudów, bo właśnie jak widać zobaczyłem:-)

1,599

(132 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak. Zobacz widok obracany 360 stopni w linkach wyżej z TME, tam widać wyraźnie te różnice.

1,600

(132 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pisałem o tym w wątku o SONari. Kupiłem obudowy KM-20 do SONari właśnie parę miesięcy temu i okazało się, że nie mieszczą się w Atari 65XE bez ECI. Tu o tym pisałem: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 98#p246898
Nie mogę teraz znaleźć, ale wtedy szukałem informacji i znalazłem, że były bodajże KM-20 i KM-20 z jakąś literką na końcu i te drugie były właśnie tak zwężone na końcu jak Z7. Wtedy pisałem o takich przezroczystych i takie wtedy kupiłem.

Edit: ale tu znalazłem KM-20 i KM-20B Maszczyka w TME (teraz przypadkiem, nie wiedziałem nawet że są):
https://www.tme.eu/pl/details/abs-20/ob … /km-20-gy/
https://www.tme.eu/pl/details/abs-20b/o … km-20b-gy/
Obejrzyj sobie tam na widoku 360st - jedna ma przewężenie, a druga nie.