Cześć,
Najpierw przeprojektowałem interface Pera Putnika wrzucając wszystko do CPLD Xilinx 9536XL. Zdjęcie w załączniku. Wymiary bez wtyku DB19 - około 75mm x 55mm. Jest to wersja, która działała połowicznie. Odczyt działał, zapis - nie. Zacząłem ogarniać temat i po miesiącu rozmyślania znalazłem pomyłki autora, które powodowały te wszystkie opisywane w innych wątkach problemy z błędami kopiowania danych. Do testowania zaprosiłem _tzoka_ (dzięki wielkie za pomoc!) ze względu na to, że mogła powtórzyć się sytuacja gdzie mój interfejs na moim komputerze działa a na innym komputerze - nie działa. _tzok_ dysponuje wersją zaprojektowaną przez Mq - na układzie GAL - tak jak w oryginale.
Finalnie okazało się, że nie jest potrzebny przerzutnik monostabilny 74HCT221 i trzeba było poprawić logikę "zaszytą" w GAL. W moim wariancie na układzie Xilinx naniosłem dokładnie takie same poprawki.
Testy wykonywałem na różnych kartach i na dwóch różnych maszynach.
Karty to oczywiście Sandisk: ULTRA II - 2GB, EXTREME III - 2GB, ULTRA II - 4GB, ULTRA II - 1GB
Na 1040STe TOS 1.62 był kopiowany plik 18MB pomiędzy partycjami C->D->E->F->G->F->E->D->C i po ostatnim kopiowaniu porównywany z oryginałem. Na wszystkich kartach test przeszedł bezbłędnie co oznacza bezproblemową i stabilną pracę interfejsu. Na 1040STFM TOS 1.02 użyłem tylko jednej karty - ULTRA II - 1GB - też wszystko przeszło bezbłędnie.
_tzok_ tak jak i ja nie miał problemów z poprawionym interfejsem na 1040STe. Na 1040STFM miał dużo błędów. Znalazł rozwiązanie w postaci DMA fix zaproponowane przez exxosa. Ale najlepiej będzie gdy sam może o tym napisze. Podejrzewam, że może grać tu także rolę to, że wejścia/wyjścia w moim interfejsie działają na poziomach 5V wejście / 3,3V wyjście i zakłócenia w interfejsie TTL powodują jakieś problemy na szynie danych DMA Atari czego nie ma od strony Xilinxa.
Kończąc - jest jeszcze kilka rzeczy do dogrania. Między innymi z autorem - P.Putnikiem. Myślę, że za jakiś czas będą dostępne PCB tego projektu. Być może zmontowane interfejsy, a i opis powinien pojawić się u mnie na www. Mam na oku obudowę pasującą do projektu więc może być w pełni profesjonalnie :D
Interface osiąga transfery na poziomie 1,8...1,9 MB/s - to rzeczywiście jest "demon szybkości".
Osobiście cieszy mnie, że udało się dorzucić kolejną zabawkę do świata Atari. Przy tej okazji sporo się także nauczyłem siedząc nad Atari DMA (ACSI)
Pozdrawiam
tOri