1,576

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

[dubel]

Wygląda na to, że będziesz zmuszony do sprawdzenia ciągłości wszystkich linii magistral. Sztuka po sztuce. Nawet pojedyncza uszkodzona przelotka może spowodować takie objawy. Jeśli masz czas, bierz schemat, próbnik ciągłości <albo omomierz> i zasuwaj linia po linii zaczynając od linii danych przez adresowe do sterujących. O ile podmieniałeś wszystkie układy to jest najskuteczniejsza choć powolna metoda znalezienia przerwy.

P.s. przelutowaleś wszystkie podstawki i czyściłeś nóżki układów plcc?

1,578

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Moje wszystkie karty ultra i extreme mają napisy na przedniej krawędzi karty i działają. Ciekawe czy karty nie-ultra Sandisk mogłyby zadziałać? Ktoś ma może takie?

x_angel - napisz jak wygląda ta Twoja niedziałająca karta. Gdzie ma napisy z nr seryjnym?

PunBB bbcode test
PunBB bbcode test

Dzięki uicr0Bee

1,579

(210 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Zgadza się - Falcon nie ma ACSI. Ma SCSI II

1,580

(210 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@Sikor - spokojnie powinno na TT pójść. Na Falconie pewnie także by poszło. DMA powinno być zgodne we wszystkich modelach - kompatybilność w dół... Tu jest kwestia konstrukcyjna - czy są bufory i jest odporność na zakłócenia czy nie.

1,581

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

No to panowie mamy przy okazji sprzęt do wykrywania podrobionych kart Sandisk :P

1,582

(210 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

W związku z tym, że na starszych ST bez buforów na szynie DMA mimo wszystko potrafią dziać się cuda z pewnością lista będzie weryfikowana pod kątem posiadanego sprzętu o ile nie będzie można zrobić DMAfixa. Zobaczymy. Możliwe, że sprzęt najpierw będę rozsyłał do sprawdzenia a dopiero po sprawdzeniu będzie zakup. Tak byłoby uczciwie. Na mojej wersji interfejsu takie problemy się nie zdarzają ale życie to życie.

Pozdrawiam

1,583

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Hej,

Jeśli jest jakaś obawa co do pinu 12 - najlepiej pozostawić po prostu niepodłączony. I tak brak definicji w pliku programu a 74221 ma być nieobecny na PCB. Noga niech "wisi".

pozdr

1,584

(210 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@x_angel Tak - znalazłem błąd w użyciu sygnału gotowości DMARQ w formułach logicznych co skutkowało urywaniem impulsów zapisu/odczytu karty CF w zależności od różnych "fochów" typu - za długie kabelki, diody do masy, większe kondensatory na zasilaniu, karta 1GB a karta 4GB i tak dalej. P.Putnik tworzył interface w sumie prawidłowo - wziął timingi DMA z dokumentacji ATA i  z tego wszystko wynikało. Zarówno niewłaściwe warunki z DMARQ jak i formowanie impulsów IOWR/IORD w oparciu o uniwibrator. Ciekawe w sumie jest to, że wysnuł on jakieś dziwne wnioski, które w zderzeniu z rzeczywistością okazały się wprowadzać zamieszanie. Np. 180ns długość impulsu z 74221. Skąd i po co? Do teraz nie rozumiem tego. Z wykresów czasowych wynika wprost, że dane ważne MUSZĄ być obecne w czasie narastającego zbocza /ACK ,a dla /DMACK także, więc logiczne się wydało, że /IORD oraz /IOWR powinny być co najwyżej minimalnie krótsze niż /ACK, a nie tak krótkie jak on zaproponował. A wrzutka DMARQ definitywnie "dobiła" projekt. Przerzutnik został wyrzucony z projektu jako całkowicie zbędny.

Teraz wymieniamy się mailami. Generalnie - poprosiłem go o zgody na publikację oraz produkcję interfejsów dla kolegów :) Trochę grzeczności i opowieści też było...

On ma naprawdę dużo różnych "dziwadełek" powymyślanych. Może coś z tego puści w świat? Co do projektu ACSI-CF. Poprosiłem go żeby napisał patcha na TOS aby z tego dysku mógł się system bootować. No żesz - 1,8...1,9 MB na sekundę to powalająca szybkość i grzechem byłoby z tego nie skorzystać.

UWAGA. Lista już jest zamknięta. 15 sztuk zarezerwowane. Możliwe, że w przyszłości jeszcze będą jakieś sztuki. Bardzo proszę o cierpliwość bo o ile Chińczycy szybko takie rzeczy robią to przesyłki od nich koszmarnie wolno idą a na DHL po prostu mnie nie stać.

@artik-wroc jeśli będziesz mógł mi odesłać D19 to super. Będzie taniej o 60 zł. Tak - takie to drogie :(

1. Sikor 1szt, zlutowane tongue (pierwszy!!!)
2. hsimpson - 1 szt. gotowiec w obudowie smile
3. Adam Kłobukowski -1szt gotowiec, najlepiej w obudowie
4. Lopez - gotowiec
5. pancio.net - gotowiec :-)
6. Atari-User - 2 szt (gotowce w obudowie)
7. PablozP _ gotowiec 2 szt
8. uicr0Bee - gotowiec 2 szt
9.Yezy - 1 szt. gotowiec
10. dragmar - 1 szt. gotowiec
11. artik-wroc 1 szt. gotowiec (jakby co, to złącza męskie i żeńskie dostarczę)
12. marpla - 1szt. gotowiec

Pozdrawiam

1,585

(210 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Cześć,

Przeprojektowałem dwie wersje prostą i kątową. Znalazłem coś w miarę sensownego na obudowy. PCB właśnie zamówiłem i Chiny zabiorą się za nie raz-dwa :) Tak jak pisałem - kątowych będzie 5 sztuk. Prostych 15. Muszę jeszcze dokupić sporo elementów. Niektóre także w Chinach niestety. Generalnie powinno wszystko zagrać :)

W kątowym interfejsie wtyk będzie z jednej strony obudowy a gniazdo z drugiej. Nie tak jak w tym MACowym z postu BartoszaP.

Znaleziona przeze mnie obudowa ma szerokość ok 60mm. Kombinowałem jak mogłem ale niestety bardzo delikatnie zasłania gniazdo Flopa zewnętrznego :( Tam jest bardzo ciasno. Jeżeli ktoś nie używa zewnętrznej stacji to będzie pasowało. Jeśli nie - dam krótki kabelek z wtykiem do DMA bo inaczej się tego nie ogarnie w tym miejscu. Interfejs prosty jest nieprzelotowy. Interfejs kątowy będzie zasłaniał gniazdo FDD i nic na to już nie poradzę.

Poprawka. Jeszcze raz sprawdziłem z wydrukami i interfejs w tej obudowie powinien na styk wejść pomiędzy gniazda FDD a RS. Jeśli mimo wszystko się nie wpasuje, to wtedy dopiero będą kombinacje.

1,586

(210 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

No to złapałem ideę. Właśnie myślę jak to poprawnie ogarnąć.

Takie cóś jak na foto nie wiem jak mogłoby służyć, hmm. Myslę aby z jednej strony pcb dać wtyk DB19M a z drugiej strony gniazdo DB19F tak aby interface "wisiał" równolegle na szynie DMA. Nie będę się "bawił" z cięciem gniazd DB25 choć jak kto zechce to i tak sobie zrobi :)

Przelotowość interfejsu po to gdybyś chciał jeszcze np. Ultrasatana podłączyć. Albo inne urządzenie ACSI.

Tak - jedno urządzenie zajmuje ACSI ID4...ID7. Tak P.Putnik wymyślił i oprogramował. Taki koszt względnej prostoty sprzętu. Całe komputery Atari masz zaprojektowane w ten sposób :-D "power without price and neccesary elements"

Pozdrawiam
tOri

1,587

(210 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@uicr0Bee

1. Niestety - nie. Nie ma dostępnych takich wtyków.Wiem o co Ci chodzi. Byłaby oszczędność ok 6cm i lutowanie dodatkowych kabelków. Ktoś może w przyszłości zrobi coś takiego.

DAŁEŚ MI DO MYŚLENIA... TO MOŻE SIĘ UDAĆ! Trzeba by trochę sztuczek zastosować...teraz mi koncepcja z obudową poleciała :) Poszukam czegoś innego. Jednak cena wtedy wzrasta do 180zł a ilość byłaby ograniczona do 5 sztuk! A to ze względu na niemożliwe już do dostania żeńskie złącza DB19 bo interfejs byłby wtedy przelotowy. Mógłby być nieprzelotowy i wtedy cena wzrasta do 150 złotych.

2. Według Pere Putnika to jest możliwe tyle, że transfer na drugiej karcie byłby na poziomie 350KB/s. Pracowałaby w zupełnie innym trybie co w sumie mija się z celem w tak szybkim interfejsie.

Należy pamiętać o kilku sprawach.

P.Putnik zbudował i oprogramował ten interfejs w ramach eksperymentu. Chciał zbadać jak rzeczywiście jest szybki port DMA w Atari ST. Nie wbudował mechanizmu numerowania urządzenia więc ten interfejs "okupuje" numery ACSI od 4 do 7, czyli oprócz ACSICF możesz podłączyć jeszcze 4 urządzenia, co nie sprawia kłopotu ponieważ sama Atari oświadcza, że rzeczywisty limit urządzeń na szynie ACSI wynosi bodajże 4 albo 5. W obecnej wersji oprogramowania/TOS nie ma możliwości bootowania, więc sterownik należy wczytywać albo z flopa albo z hdd (może być też CART).

Mimo tego - obecnie - nie jest to już tylko zabawka. Przy tych prędkościach znakomicie ułatwi pracę a backup karty zawsze można zrobić na PC.

@Mq - w zasadzie dla wszystkiego to obowiązuje. Im wyższe częstotliwości - tym krótsze przewody. Zarówno w kablach jak i na PCB. Najczęściej skrócenie przewodów powinno pomóc. czasami też i kolejność w wiązce ma znaczenie. Technik ekranowania i prowadzenia sygnałów jest sporo :) Wiele z nich stosujemy intuicyjnie. Nie jestem tu wyjątkiem.

P.S. jak wynika z doświadczeń _tzoka_ mogą być problemy ze starszymi maszynami, które nie mają poprawnie zbuforowanego DMA (przez producenta - Atari). Moje testy na stareńkim 1040STFm pokazały, że to działa jednakże w niektórych przypadkach może być potrzebne dołożenie DMAfix.

1,588

(210 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Cześć,

Dlatego poszedłem w kierunku maksymalnego skrócenia kabla. Czyli wpinanie bezpośrednio w gniazdo Atari. Nic więcej już by się nie dało skrócić. Może dlatego u mnie na STFm działa bez problemu? :)

1,589

(210 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Cześć,

Widzę, że lista się rozwija. Będzie dostępne 15 sztuk Niestety limit ze względu na wtyk DB19. Tak PCB albo zmontowane. Trzeba będzie trochę poczekać, bo muszę skompletować elementy i poprawić kilka rzeczy - dzisiaj _tzok_ podrzucił mi nowy pomysł do przetestowania, co sprawdzę jak najszybciej. Aktualnie piszę maile z P.Putnikiem. Być może udostępni kod drivera ACSICF, a na pewno zgodził się na publikację mojej wersji jego pomysłu na www oraz zrobienia po kosztach urządzeń dla kolegów z forum. Tak więc za jakiś czas pojawi się materiał na stronie.

Co do kosztów. Z tego wszystkiego to najdroższy jest wtyk DB19, których mam już bardzo mało, ale jeszcze wystarczy. Myślę, że podsumowując koszty elementów oraz mój czas poświęcony całości przedsięwzięcia - 140 złotych wydaje się być słuszną i rozsądną ceną. Oczywiście kartę trzeba kupić na własną rękę. Ceny obecnie to od 30 do 80 złotych na popularnych platformach sprzedażowych. Praktycznie wszystkie z serii ULTRA II oraz EXTREME powinny działać bez problemu. Możliwe, że uda się zmusić do pracy także inne karty, ale tylko wtedy gdy PP da mi źródła i to sam wypróbuję :) Zobaczymy.

Proszę o cierpliwość. Odezwę się gdy wszystko się dopnie.

1,590

(210 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Cześć,

Najpierw przeprojektowałem interface Pera Putnika wrzucając wszystko do CPLD Xilinx 9536XL. Zdjęcie w załączniku. Wymiary bez wtyku DB19 - około 75mm x 55mm. Jest to wersja, która działała połowicznie. Odczyt działał, zapis - nie. Zacząłem ogarniać temat i po miesiącu rozmyślania znalazłem pomyłki autora, które powodowały te wszystkie opisywane w innych wątkach problemy z błędami kopiowania danych. Do testowania zaprosiłem _tzoka_ (dzięki wielkie za pomoc!) ze względu na to, że mogła powtórzyć się sytuacja gdzie mój interfejs na moim komputerze działa a na innym komputerze - nie działa. _tzok_ dysponuje wersją zaprojektowaną przez Mq - na układzie GAL - tak jak w oryginale.

Finalnie okazało się, że nie jest potrzebny przerzutnik monostabilny 74HCT221 i trzeba było poprawić logikę "zaszytą" w GAL. W moim wariancie na układzie Xilinx naniosłem dokładnie takie same poprawki.

Testy wykonywałem na różnych kartach i na dwóch różnych maszynach.

Karty to oczywiście Sandisk: ULTRA II - 2GB, EXTREME III - 2GB, ULTRA II - 4GB, ULTRA II - 1GB

Na 1040STe TOS 1.62 był kopiowany plik 18MB pomiędzy partycjami C->D->E->F->G->F->E->D->C i po ostatnim kopiowaniu porównywany z oryginałem. Na wszystkich kartach test przeszedł bezbłędnie co oznacza bezproblemową i stabilną pracę interfejsu. Na 1040STFM TOS 1.02 użyłem tylko jednej karty - ULTRA II - 1GB - też wszystko przeszło bezbłędnie.

_tzok_ tak jak i ja nie miał problemów z poprawionym interfejsem na 1040STe. Na 1040STFM miał dużo błędów. Znalazł rozwiązanie w postaci DMA fix zaproponowane przez exxosa. Ale najlepiej będzie gdy sam może o tym napisze. Podejrzewam, że może grać tu także rolę to, że wejścia/wyjścia w moim interfejsie działają na poziomach 5V wejście / 3,3V wyjście i zakłócenia w interfejsie TTL powodują jakieś problemy na szynie danych DMA Atari czego nie ma od strony Xilinxa.

Kończąc - jest jeszcze kilka rzeczy do dogrania. Między innymi z autorem - P.Putnikiem. Myślę, że za jakiś czas będą dostępne PCB tego projektu. Być może zmontowane interfejsy, a i opis powinien pojawić się u mnie na www. Mam na oku obudowę pasującą do projektu więc może być w pełni profesjonalnie :D

Interface osiąga transfery na poziomie 1,8...1,9 MB/s - to rzeczywiście jest "demon szybkości".

Osobiście cieszy mnie, że udało się dorzucić kolejną zabawkę do świata Atari. Przy tej okazji sporo się także nauczyłem siedząc nad Atari DMA (ACSI)

Pozdrawiam
tOri

1,591

(107 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Mq napisał/a:

Smarty to też jest porażka...

Też się w to wciągnąłem na trochę ale ogarnąłem jak Ty i też kupuję to co mi jest potrzebne albo w naprawdę niedalekiej przyszłości. Faktycznie można dać się naciągnąć. Mimo to sporo "zaoszczędziłem" na kosztach przesyłek.

Pozdr

1,592

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wytrzaśnij skądś oscyloskop i patrz po kolei gdzie Ci znika kodowanie koloru. Zmierz najpierw częstotliwość zegara PHI2. To ważne. I nieistotne jest że coś na płycie wymieniłeś. Po prostu sprawdź f a potem obejrzyj sygnal. :)

1,593

(5 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Łehehehe...

To dobry znak ;-)

Miłego odpoczynku i spokoju przede wszystkim oraz przyjemnej pogody życzę.

O! Super. Nie wiem kiedy będę musiał z tego korzystać ale fajnie, że zrobiłeś GUI.

Dzięki, pozdrawiam

tOri

1,595

(410 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dzięki. Bardzo ładna :)

1,596

(410 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

:D Super!

Fajna statuetka

P.S. XXL - zrób zdjęcie samej statuetki - ok?

1,597

(35 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@ _tzok_ Przeprojektowałem całość i mam nadzieję, że teraz timingowo będzie lepiej. To się okaże w testach. Mq mi pomoże bo już "przerobił" problematyczność interfejsu. Mam kilka podejrzeń, siedzę nad specyfikacją Multiword DMA i trochę mi nie pasuje to co zrobił Putnik - zwłaszcza z czasami i DMA handshake. Sprawdzę co dam radę :) Musze tylko swoją wersję interfejsu złożyć. PCB w drodze...

Pozdrawiam

1,598

(6,129 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

O jaaaa... Nie komentuje więcej bo wszystko opadło.

https://allegro.pl/oferta/atari-520st-k … 9335711110

1,599

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

https://atari.8bitchip.info/flashest.php

PPutnik ma swoje rozwiązanie FlashTOS :) W sumie też niezłe.

1,600

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Hej,

Spoko wygląda i działa pewnie też. Poczytałem na forum. Szkoda, że nie ma dokładniejszych informacji jak to zostało zrealizowane. No cóż...