Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
TURGEN 9.3.0 Kolejna wersja multiplatformowego narzędzia do zarządzania obrazami taśm.
SV 2024 WE - program imprezy Już za tydzień odbędzie się zimowa edycja Silly Venture
Nowa obudowa dla 800XL - zostało 36 dni Niewiele ponad miesiąc do końca kampanii.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
Opcje wyszukiwania (Strona 62 z 67)
Ale pamiętaj o mnie - proszę!
Również wezmę bez stacji - jak licytacja to dam 110 :-)
Pozdrawiam,
Jezzu... AS - jakbyś się rozmyślił albo miał dubla to chętnie wezmę :-0
Pozdrawiam,
Witam,
Jeśli po kilku sygnałach następuje ściszenie głosu (brak wzmocnienia) oznacza to zazwyczaj wystąpienie błędu transmisji, chyba że loader specjalnie ściszy dźwięk - dzieje się tak jednak wtedy, gdy zostanie on w całości wczytany i uruchomiony. Z Twojego opisu wynika, że prawdopodobnie po 2 pierwszych rekordach następuje błąd transmisji. Niestety, bez regulacji toru głowicy nie będziesz w stanie stwierdzić, czy to uszkodzona taśma czy właśnie niedopasowanie scieżki do głowicy.
Pozdrawiam,
pancio
Pin napisał/a:lepiej używać, niż trzymać w kartonie i patrzyć, jak się kurz na tym osadza ;)
Staaaryyy... nie kumasz...? karton ważniejszy od sprzętu! :-) My som kolekcyjonery!
Czy kasety są oryginalne?
Jeśli nagrane są na innym magnetofonie - możliwe jest, że by ło to zrobione z innymi ustawieniami głowicy magnetofonowej. Jedyny sposób to wyregulowanie głowicy pod te kasety (jest od tego soft lub na ucho). Warto zapamiętac też ile odkręcasz/dokręcasz śrubkę regulacji by potem powrócić do punktu wyjścia.
Pozdrawiam,
pancio
Normalnie pewnie do realizacji by nie doszło gdyby nie Pani z poczty... która po 2 miesiącach od zamówienia (sic!) przyniosła mi przesyłkę z MAXikami w wersji SMD :-). postanowiłem przysiedzieć nad projektem i przystosować go do obsługi póki co 1 portu RS232 ale za to w pełnej wersji (no prawie - bo bez Ring indicator). Za kilka dni będę zamawiał PCB u Chinczyków i jeśli ktoś jest chętny to proszę o kontakt. Oczywiście nie daję gwarancji, że projekcik będzie działał na 100%.
Obsługiwane sygnały:
TXD1
RXD1
DTR1
DSR1
RTS1
CTS1
DCD1
jak już wspomniałem RI nie jest obsługiwany - brakło kanału wejściowego MAX-a
Edit 1.
Płytki zamówione...
tebe napisał/a:ktoś z Czech sprzedaje GTIA, ANTIC, POKEY prze Ebay bodaj, nie ma problemów z dostępnością
Możesz podać nr aukcji - nie mogę namierzyć...
będzie nowa wojna.. nie replay, nie demo to może ReMo :-)
Chyba mnie coś minęło... Jaka strona? ... kajakiem do Szwecji to rozumiem :-)
Panowie! Ja tylko realizuję projekt zapowiedziany w http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=15110
I co najlepsze - pewnie nigdy poza fazę testów projekt nie wyjdzie. Generalnie planuję Zakończenie tematu w pełnym obsadzeniu ACIA (lub ACIAx2). Zamówiłem już MAX-y w wersji SMD. Wykonam prototyp i przedstawię rezultaty. Czy ktoś skorzysta? nie wiem... zostanie co najwyżej kawał dokumentacji dla potomnych :-)
Ale to nie będzie moje ostatnie słowo :-)
Nie boję się SMD :-) i też doceniam ich zalety. W wypadku obecnego interface-u - prototypu - jak by nie patrzeć, łatwiej jest diagnozować układ w rastrze 2.54. Finalnie obiecuję SMD :-)
Zgodnie z tym rysunkiem:
wymagane są 3 kanały wyjściowe i 4 kanały wejściowe (Ring Indicator pomijam), więc mozliwe jest zbudowanie pełnego RS-a! Stosując 4 x MAX3232 mamy 2 pełnowartościowe interface :-)
Hehe... a co tam, do Mikołaja damy radę :-)
A tak na poważnie, myślałem raczej o pomysłach "sprzętowych"...
Obecnie stan projektu wygląda następująco:
1. Wersja pełna DACIA TTL
2. Wersja "upośledzona" 2 x RS232 bez kontroli przepływu.
Jako pkt 3 przewiduję wersję "mniej upośledzoną" RS 232 z kontrolą przepływu. I tu zamierzam zakończyć projekt zastanawiając się nad rewizją założeń i dostępnych rozwiązań (krąci mnie ten AVR)
Mq napisał/a:@pancio: co do umiejscowienia kondensatorów, o którym pisałeś, to ja zwykle robię tak, że w przypadku zastosowania scalaków THT, elementy SMD (kondensatory, rezystory, diody itd.) umieszczam od spodu płytki. W ten sposób dobrze się to wszystko układa, a oszczędza też miejsce.
I to jest dobra rada :-)
Mq napisał/a:Druga rzecz, to trochę może moje takie zboczenie, ale ja zawsze dążę do zmniejszania płytek, a w tym wypadku scalaki zmieściły by się spokojnie między tymi dwoma złączami DB9, więc płytka mogła by być sporo mniejsza. Nie lubię takich wielkich przestrzeni pozostawionych pustych.
zboczenie , niezboczenie - praktyka po prostu.
Mq napisał/a:Ostatnia rzecz, to zastosowanie układów TTL, czy też tych MAX-ów w SMD też by pozwoliło na zgrabniejsze pomieszczenie wszystkiego na mniejszym obszarze.
Ooo.. tu jakby było celowe zamierzenie z mojej strony. Pomyślałem, że skoro mam do dyspozycji tyle miejsca to warto by zrobić interface, który mogą wykonać prawie wszyscy. (Sikor coś mówił o podstawce pod *138 :-) )
Mq napisał/a:No ale nie bierz sobie do serca tych wszystkich moich uwag, bo nie są one konieczne do stosowania, to raczej takie moje własne reguły, które polubiłem, a tylko tak wspominam czym się kieruję w swoich projektach - może nasunie Ci to jakieś własne pomysły, bo kiedyś pytałeś o takie szczegóły projektowania.
Trudno polemizować z wiedzą bardziej doświadczonych elektroników. Nie mam aż tyle praktyki by zrobić ten układ bez błędów czy innych zaniedbań. Każda uwaga czy wytyk jest mile widziany.
Mq napisał/a:Edit: aha, i jestem podobnego zdania jak toriman1, że jak już tworzyć taki interfejs, to jeden porządny, który będzie się nadawał do wszystkiego i nie będzie miał braków i ułomności. Wtedy jest szansa, że stanie się jakimś standardem i powstanie na to jakikolwiek soft. W przeciwnym razie rośnie nam góra różnych płytek, płyteczek, a i tak niewiele da się z tego skorzystać.
No to Panowie sypiemy pomysłami, ja chętnie pociągnę temat do hiper wypaśnego interface-u! :-)
Sikor napisał/a:@pancio.net - dałoby się włączyć jakąś sprzętową synchronizację do ramki na przykład? Wtedy można by się pokusić o jakieś wyścigi dla x atarek lub coś w tym stylu w małej sieci lokalnej.
Masz na myśli ramkę obrazu.. czy sprzętową kontrolę przepływu? Co do tego drugiego to da radę... dokładając jeszcze jednego MAX-a.
willy napisał/a:Ale...
Widzę niepodłączne linie IRQ... Oops...
Ups... już poprawione...
willy napisał/a:Do czego to można w praktyce zastosować?
W praktyce? Jako prosty RS niczym w ESP8266.. czy do komunikacji z modemem GPRS korzystając z komend AT. A może komunikacja między dwoma Atarikami? Więcej nie przychodzi mi do głowy.... Traktujmy to jako fazę projektu. Może na końcu wyjdzie coś pożytecznego :-)
I dobrze pamiętasz, tylko że MAX232 ma tylko 2 drivery linii a my potrzebujemy 7 na ACIA czyli w sumie 14. Dlatego zastosowałem MAX3232, który ma 4 drivery linii, czyli można obsłużyć gołe RxD x2 i TXD x2 lub jeden komplet RxD, TxD, CTS i RTS. Do podstawowych zastosowań to wystarczy jednak jak już wspomniał toriman1 to jest pewnego rodzaju ułomność - ja bym to nazwał "kompromisem" ale jak kto woli :-)
Póki co PCB dla 2 RS-ów, bez kontroli przepływu:
W wolnej chwili zrobię wersję z obsługą kontroli przepływu dorzucając dodatkowy driver bop miejsca jest jeszcze sporo... Zastanawiam się też nad przesunięciem kondensatorów filtrujących z pod układów na boki US - to jakby ktoś planował montować układ bez podstawek.
Edit. wrzuciłem poprawione pliki z podłączonym /IRQ
To może inaczej... czy interface, który zawiera sygnały RxT,TxD, CTS i RTS jest wystarczający? Jeśli tak to wrzucam drugi MAX3232. Co więcej, niezależnie od układu jaki wykorzystamy, czy to będzie R65C52 czy MC6851 czy nawet PC16550D to i tak trzeba zastosować konwertery napięć 0/5 na -12/12 co trochę komplikuje sprawę. Chyba że są jakieś gotowe MAX-y wielokanałowe w rozsądnej cenie.
Póki co wygląda to tak:
Płytkę kończę... powinna być na jutro...
sqward napisał/a:Zatrzask jest do komunikacji z magistralą komputera. FIFO można zrobić w AVR programowo, przecież jest tam trochę ramu.
W sumie czemu nie, taki MEGA32 z zegarem 16MHz powinien wystarczyć do kontroli stanu magistrali i komunikacji z kontrolą bufora FIFO i może jeszcze z wsparciem dla komunikacji I2C lub SPI. Nie wiem tylko czy to jest wystarczające szybkie by programowo zrobić tez dekoder adresów czy zwalić to na sprzęt np na 74HCT154 a AVR będzie wtedy aktywować odpowiedni podprogram obsługi hardware-u. Spróbuje równolegle przygotować projekt rozwiązania z AVR - póki co projekt - mniej lub bardziej skłonny do działania. Jak stwierdzicie, że ma szanse działać to pokuszę się o wykonanie wersji fizycznej :-)
@Sikor, stos TCP/IP jest zaimplementowany dla AVR, kierunek jest słuszny ale jakby nie w temacie, no chyba że porzucamy dotychczasowy projekt i robimy "kombajn" do wszystkiego.
Aby zakończyć temat A2DACIA mam pytanko. Czy obsługa RS232 w wersji bez sprzętowej kontroli przepływu będzie wystarczająca? Pytam w kontekście użytego MAX3232, który ma tylko 2 odbiorniki i 2 nadajniki. Mogę zastosować 2xMAXIM3232 tylko że to wciąż nie będzie pełny RS232.
Oki doki, Panowie :-) Mamy kilka koncepcji... ta z AVR-ką tez mi się podoba. Programowałem kiedyś i popełniłem kilka projektów ale obawiam się, że wprawa już nie ta. Pytanie jakiego AVR-ka zastosować (prawie każdy ma obsługę RS232TTL jak również I2C ale nie przypominam sobie by był w którymś bufor FIFO. Z tego co sugeruje sqward rozumiem, że nasz 74LS245 ma zatrzaskiwać daną wysyłaną i odbieraną z/do seriala - wymusza to zastosowanie troszkę większego AVR-ka, który obsłuży również transmisję na magistrali. Oczywiście wszystko do zrobienia ale czy nie za duży narzut programistyczny sobie fundujemy? Pewnie jak już raz to zrobimy to będziemy w stanie dokładać do naszej AVR-ki dowolny interface i może jednak warto.. :-)
I jeszcze jedno mi się przypomniało.. warto by było przy okazji zbuforować całą magistralę. Pomysły, schematy?
Każda uwaga jest cenna :-)
Co do DIP switchy, pomysł dobry szczególnie do urządzeń końcowych. Ten, który pokazałeś ma też raster 2,54 w dwóch rzędach więc zysk żaden w stosunku do zworek. Co do podstawki dla 74LS138 - starałem się unikać nadmiaru przewlekańców, ale w tym przypadku może i by się sprawdziło. Ten system ma jeszcze tę zaletę, że możesz wykorzystać adresację ze zworek w innych rozszeżeniach. Zastanawiałem się też czy nie przenieść LS-a pod 65C52... ale teraz chodzi mi po głowie wersja CART + ECI. Przerobiłem już bibliotekę w Eagle by element złącza CART/ECI mieścił się na polu darmowej wersji. Mamy więc do dyspozycji około 6x10cm.
Co do złącz ACIA - myślałem o tym by je umieścić w jednej lini ale... po pierwsze aktualny układ upraszcza projekt płytki a po drugie - drugi ACIA będzie pewnie nie używany, więc dodałem go tylko jako feature :-)
A Ty - Sikor jak nie sprzętowiec to pewnie softwarowiec :-) pomożesz przy sofcie? Tu trzeba kolektywnie :-)
Chętnie zrobię to na CART+ECI, obawiam się tylko, że urządzenie nie będzie już takie tanie bo samo PCB powinno być grubsze (długość całkowita złącza CART+ECI = ~10cm i jest ok. np w seeed.com 10x10 kosztuje 5$ za 10 szt. + 12$ wysyłka ale z grubszym laminatem to już idzie dziesiątki $). Jeśli macie jakieś doświadczenie - chętnie podejmę się wyzwania...
Pozdrawiam.
Znalezione posty [ 1,526 do 1,550 z 1,657 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.053 sekund, wykonano 22 zapytań