1,526

(33 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Sikor, ja wiem o czym Ty mówisz, znam tą powszechną opinię, ale mi się wydaje, że to są słowa powtarzane od wielu lat. Jakoś po roku 2000 często krążyła taka opinia i faktycznie w tamtych latach pomimo faktu, że Atari już było sprzętem bardzo wiekowym, to świetnie się sprawdzało. Natomiast dziś mamy rok 2020, a sprzęt muzyczny obecnie dostępny na rynku to są technologie kosmiczne w porównaniu z tym co było kilkanaście, czy dwadzieścia lat temu. No chyba, że ktoś mi pokaże faktycznie jakieś współczesne profesjonalne studio, w którym używa się Atari, to uwierzę:-) Muszę wsadzić palec, inaczej nie wierzę:-)

1,527

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ok, płytki zamówione.
Będzie 10 kompletów.

Jako że wcześniej wiele osób o to prosiło, to na obecnych płytkach zmieniłem diodę LED z SMD na zwykłą THT 3mm. To pozwoli osobom, które nie mają luzem elementów SMD na łatwiejsze znalezienie sobie diody przewlekanej, niektórzy też boją się lutowania SMD i był to dla nich problem. Natomiast w tym miejscu oczywiście nadal można sobie bez problemu przylutować diodę SMD jeśli ktoś chce, na tym rozstawie powinna pasować dioda w rozmiarze 0805 lub 1206. Załączam wizualizację z diodą THT 3mm.

1,528

(33 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Wiesz co, Cubase na ST jest dość prosty, ja pracowałem trochę na współczesnych pecetowych, to jak sobie odpaliłem na ST, to z jednej strony poczułem się jak w domu, ale z drugiej brakowało mi miliona różnych rzeczy, i toporność mnie powaliła. Z racji tych problematycznych cracków też na początku próbowałem wersji 2, ale to już w ogóle jest taki krok do tyłu, że jednak zdecydowanie bardziej wolałem 3-kę.
Ale tak szczerze, to podłączyłem sobie moduł Rolanda i się trochę pobawiłem, niby fajnie wszystko, da się tym grać i w ogóle, ale szybko się zmęczyłem. Retro jest dla mnie fajne do gier, do grzebania w elektronice, ale do tworzenia muzyki, to jednak nowe technologie dają tak ogromne możliwości, że nie mam ciągot do tworzenia na ST - po prostu jak się trzeba skupić na muzyce, a nie na rozkoszowaniu się retro, to nowoczesna technologia podaje Ci na każdym kroku pomocną dłoń - szybciej i łatwiej się tworzy i można się skupić bardziej na samej muzyce nie myśląc o ograniczeniach sprzętowych czy programowych.

1,529

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dostaję czasami zapytania o projekty, które już się wyczerpały.
Jak są chętni, to mogę wznowić.

Pytają ludzie między innymi o klawiaturkę serwisową.
Mogę wznowić mała partię pcb do klawiatur. Byli by chętni?

Cena może być 45zł za komplet z wliczoną przesyłką pocztą, a w komplecie:
- pcb pełnej klawiatury
- pcb adaptera wpinana w złącze klawiatury na płycie Atari

Jak są chętni, to proszę o zapisy, jak się zbierze kilka osób, to zamawiam.

1,530

(33 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Jest wersja Cubase 3, która się nie zawiesza i nie wywala errorów - przynajmniej u mnie działała bez problemu na ST, używałem kilka godzin i było dobrze. W środku paczki w pliku tekstowym jest opisane na czym polega zastosowany w tej wersji knyf. Jak ktoś potrzebuje, to pisać na PW.

1,531

(77 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

PCB do klawiatur już nie mam, ale mogę zamówić kilka nowych. Jeśli będziesz chciał, to napisz do mnie maila w tej sprawie, to się dogadamy.

1,532

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ma być tak jak jest narysowany na płytce, a na zdjęciu nie jest do góry nogami, choć fakt, że zdjęcia nie są super wyraźne.

1. tOri: 3 szt
2. sun: 2 szt
3. pancio.net: 2 szt
4. DaruG: 4 szt
5. MGor: 3 szt.
6. Mq: 2 szt

Ale mówimy o tych 3,546894 MHz, tak? Bo czternastek nie potrzebuję jak by co.

1,534

(77 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@lopez, dziękuję za opis punktów. A na klawiaturze testowej jest przecież miejsce na LED smd 0805.
Jak działa przełącznik, fajnie?:-)

Ja kupowałem te kwarce w slawmirze jakieś 2 lata temu i przyszły takie jak powinny. Naprawiłem nimi dwie płyty 130XE.

Sikor, ja bym odpuścił, bo robienie tego na zapas mija się z celem. Skoro dziś można wyprodukować za tyle, to kiedyś też będzie można tak samo wyprodukować. A póki co da się kupić o wiele taniej, więc nie ma sensu topić kasy.

Faktycznie, racja.
4,433618*4/5=3,5468944

A gdyby zrobić jeden kwarc 14,31818 i zrobić mu dwa dzielniki: jeden przez 4 i drugi przez 5, i wtedy zastąpić dwa kwarce jednym?

A tak się zastanawiam teoretycznie.
Czy ktoś może próbował puścić Atarkę na popularnym i łatwo dostępnym kwarcu 14,31818MHz?

Na standardowym kwarcu po podzieleniu przez 4 mamy 3,546894MHz.
Na tym 14,31818MHz po podzieleniu przez 4 wyszło by 3,579545MHz.
W zasadzie to robi różnicę poniżej 1% w częstotliwości.

Tak sobie myślę, że Atari powinno chyba normalnie działać przy takim zegarze, a różnica nie powinna być w ogóle zauważalna? Ewentualnie pytanie jak by było z komunikacją z urządzeniami zewnętrznymi, bo ten niecały procent różnicy w częstotliwości przekładał by się również na zegary wszelakich komunikacji - ale może mieściło by się to w granicach tolerancji i nadal by wszystko działało całkowicie normalnie?

1,539

(410 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

xxl napisał/a:
Mq napisał/a:

@xxl: czy udało się Wam z Kubą opanować konstrukcję kartridża z możliwością zapisu? Jeśli tak, to napisał byś parę słów relacji z testów takiego rozwiązania?

PS. Ponawiam prośbę do adminów o wyrzucenie bałaganu do bałaganu.

napisz na prv. widzisz ze tu nie dyskutujemy o grze :-)

Eee, liczyłem na to, że pojawi się jednak jakaś treść w tym wątku, która dotyczy tematu i będzie o czym poczytać/pogadać. Temat mnie interesuje jako elektronika, bo jestem ciekaw jak się sprawdzi takie rozwiązanie w praniu i jak to będzie oprogramowane od strony Atari. A sama gra jest po prostu fajna, dlatego też mnie interesuje. Poczekam sobie w takim razie cierpliwie, może kiedyś doczekam się jakichś treści merytorycznych.

1,540

(132 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tylko że GAL16V8 można zaprogramować prawie każdym programatorem, a PALCE16V8 to już rzadko którym i raczej profesjonalne i drogie dopiero Ci to zaprogramują.
Są jeszcze takie układy ATF16V8 - to są układy Atmel/Microchip, one są też gdzieniegdzie dostępne nawet nowe, stanowią również odpowiednik GAL16V8 i da się je programować wieloma programatorami, np. z tego co widziałem TL866 łyka te układy. Kiedyś testowałem Atmelowski odpowiednik w SIMMexp i działał bez problemu, więc w SIC-u też powinien.

1,541

(132 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie no spoko, aż tak źle nie jest:-) Nawet powiem więcej, że w wielu przypadkach seria 74HC zadziała poprawnie z poziomami TTL, ale żeby było zgodnie ze sztuką i nie trzeba było analizować czy akurat w tym przypadku zadziała czy nie zadziała, lub liczyć na łut szczęścia, to lepiej jednak stosować to co się powinno, czyli 74LS lub 74HCT.

1,542

(132 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@lopez: można użyć układów serii 74LS lub 74HCT, natomiast 74HC nie, ponieważ nie są one poziomami napięć zgodne ze standardem TTL.

Edit: i GAL16V8 nie musi być akurat D.

1,543

(410 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@xxl: czy udało się Wam z Kubą opanować konstrukcję kartridża z możliwością zapisu? Jeśli tak, to napisał byś parę słów relacji z testów takiego rozwiązania?

PS. Ponawiam prośbę do adminów o wyrzucenie bałaganu do bałaganu.

1,544

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja tylko się chciałem dopisać do pochwał po raz kolejny:-) Przedprodukcyjne mam i są świetne, a produkcyjne dziś do mnie doszły i są jeszcze lepsze:-)
W zasadzie jedyna zauważalna różnica jest taka, że produkcyjne zamykają się na wcisk, a przedprodukcyjne z luzem.

@tOri: Sikor i tak pod wpływem namów projektantów wydłużył obudowę o pół centymetra w stosunku do oryginalnej. Próbowałem lobbowac dalsze wydłużenie, ale argument był taki, że obudowa jest wydłużona już maksymalnie pod kątem zmieszczenia się jej w Atari 400/800, więc to co mamy obecnie, to już jest optimum i inaczej w tym modelu nie będzie.

1,545

(32 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

x_angel, dokładność tych zegarków nie wynika z tego że są jakieś gorsze, tylko z tego, że w oryginalnych schematach aplikacyjnych od M6242B przy kwarcu powinien być jeden kondensator i jeden trymer, którym należało by dostroić częstotliwość idealnie. W uproszczeniu często stosowano po prostu dwa kondensatory bez żadnej regulacji i tak też jest u Ciebie, i ja u siebie też tak samo mam. Jakiś czas temu robiłem rozszerzenia pamięci z zegarkiem RTC oparte o M6242B, zrobiłem ich około 8-10szt i w każdym zegarek chodził trochę inaczej, w niektórych się spóźniał, w niektórych spieszył. Podmiana scalaka na inny egzemplarz też wpływała na zmianę, tak że mamy tu szereg czynników: scalak, kwarc, kondensatory - wszystko to wpływa na precyzję częstotliwości, więc żeby mieć dokładnie, to trzeba by dostroić, a dla zabawy może sobie być na dwóch kondensatorach i mniej-więcej z grubsza ten zegarek chodzi.

1,546

(221 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Warto sprawdzić, ja tak zrobiłem w 800XL i okazało się, że wiele przeróbek w torze video kompletnie nic nie robiło, wybrałem tylko te, które działały, a dodatkowo opisałem co robią i dlaczego oraz jak to w ogóle działa. Wtedy modyfikacje w oparciu o taki opis nie są takie na chybił-trafił, tylko bardziej świadome. Tu pisałem o 800XL: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=16395

1,547

(221 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No to niby dobrze...

1,548

(410 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Super:-)

1,549

(410 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Czyli to co teraz można kupić to jest tych kilka bajtów dla altimatowców, natomiast normalna gra dla normalnych graczy będzie za jakiś czas do kupienia i wtedy normalnie jak człowiek poinformujesz o tym fakcie tą część społeczności, która jest zainteresowana samą grą, a nie patopierdołami i tematyką prawno-podatkową, tak?

1,550

(410 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ile kosztuje wersja w kartridżu, czy możesz pokazać kartridż? Jakieś dziwne te Twoje posty, nie interesuje mnie U1MB i to czy na nim działa czy nie. Interesuje mnie finalna pełna wersja gry z większą ilością poziomów i innymi ficzerami, o których wspominałeś wcześniej. Pisałeś też że będzie to gra wydana na kartridżu. Teraz nagle piszesz, że można kupić, ale nie pokazałeś co można kupić, nie napisałeś co w tej pełnej wersji jest. Interesuje mnie też wersja plikowa równolegle do zakupionego ewentualnie kartridża. Kurde, napisz coś więcej, konkrety, szczegóły, jakieś zdjęcia, cokolwiek.