1,501

(25 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

PM poszedl...

1,502

(157 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Tak - to do ankiety. W zasadzie termin jest tak odległy, że trudno cokolwiek zaplanować. Do kiedy przewidujesz "przedpłatę"?

Pozdrawiam
pancio

1,503

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja poproszę :-) 1szt.


pozdrawiam

1,504

(34 odpowiedzi, napisanych Zloty)

A ja chętnie się pojawię  :-)

Będzie przypominajka?

1,505

(8 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Hej,

Czekaj... bo coś jakby nie do końca czuję... a czy nie jest tak, że przy R/W=1 i przepływie z B->A peryferia zza bufora wystawiają dane na magistrali? Ja tu przewiduję tylko taką sytuację, w której peryferia zza bufora będą wystawiać dane tylko i wyłącznie gdy na magistrali adresowej pojawi się odpowiedni adres a peryferia poza swoją adresacją będą w stanie wysokiej impedancji podobnie jak bufor. No chyba żeby zapewnić sterowanie buforem iloczynem sygnałów z dekodera adresów i PHI2 by wyeliminować jego pracę poza zakresami D5XX i D1XX... To miałeś na myśli?
Czy koniecznym jest użycie buforów z OC dla linii danych? Nie chodzi tu o rezystory.. jakoś się je upcha ale czy OC nie wprowadza dodatkowego opóźnienia?

Zasadniczo w przypadku magistrali adresowej i pozostałych sygnałów sterujących mógłbym użyć 74ALS641 z podciągnięciem. BTW, jak nazywają się te elementy w Eagle, które w swojej strukturze zawierają więcej niż 1 rezystor?

pozdrawiam,

1,506

(8 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Co do R/W mam wątpliwości... przeanalizowałem schemat 800XL i 130XE i nigdzie nie znalazłem choćby śladu bufora dla tego sygnału. Nie wiem jaka jest obciążalność wyjścia R/W procesora ale ilość wiszących na nim układów jest spora. Zasadniczo jakiekolwiek eksperymenty wymagały powieszenia na tym sygnale kolejnych - jak wspomniałeś - minimum 3 wejść i "jakoś" to działało ale postanowiłem również go zbuforować a jeśli starczy mi miejsca to spróbuję dodać możliwość użycia R/W bezpośrednio jak również po buforze. To samo tyczy się sygnały PHI2.

wątpliwości miałem natomiast co do sygnałów:
/EXTSEL - ze schematu 130XE Jerzego Soboli wynika, że to jest wejście podpięte do nóżki 3 FREDDIE-go
/MPD - podobnie z tego samego schematu wynika, że sygnał ten połączony jest z nóżką 14 układu małego MMU i również jest to wejście.

reszta wejść:
/IRQ
RD4
RD5

raczej nie budzi moich wątpliwości.

Z punktu widzenia powyższych wejść zastanawiam się nad wymuszeniem ich stanów poprzez podciągnięcie lub ściągnięcie  buforów do VCC/GND przez rezystory by uniknąć "wiszących" nóżek. Wejścia te (od strony CART/ECI)będą podłączone do części B driver-a 74ACT541.

Reszta wyprowadzeń włączając A0-A15 będących wyjściami ze strony CART/ECI będzie zbuforowana i podłączona do części A 74ACT541.

Linie danych, wymagające dwukierunkowego driver-a zgodnie z wcześniejszymi założeniami i uwagami będą podłączone do części B 74HCT245 i sterowane bezpośrednio z R/W od strony CART/ECI.

Zastanawiam się również nad wykorzystaniem wejścia AUDIO.. może jakiś PWM tam się kiedyś podepnie?

Edit 1.

A jednak mam wątpliwości co do sygnału /IRQ. Nie wiem czy mogę "wymusić" stan wysoki na buforze bo przecież zablokuję możliwość zgłaszania przerwań przez inne układy... tego sygnału chyba nie mogę buforować.

Buffered Bus

1,507

(8 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Na niektórych zawsze można liczyć :-) Dzięki!

ACT - jak najbardziej, nie widziałem w Eagle więc  zastosowałem HCT.

Rozumiem, że nie ma potrzeby buforowania R/W - nie zdawałem sobie sprawy bo opierałem się na schemacie A800XL. Dekoder i generator /RD, /RW jest jakby wycieczką w przyszłość (I2C i takie tam) więc postanowiłem to przygotować. Co do reszty sygnałów to słusznie... bufor "wyrówna" czasy tak by wszystkie były jednakowo przesunięte - da się zrobić.

Pytanie co do łapania /REF - jeśli nie obsłużę tego sygnału to znaczy, że np. jeśli podepnę RAM za buforami to ANTIC nie będzie miał do niego dostępu? Nie żeby mi zależało, ale chciałbym by układ był jak najbardziej uniwersalny :-)

1,508

(8 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Witam,

W związku z faktem, że wciąż borykam się z problemami natury "jak to podpiąć", bo w Atari mało miejsca albo czy lepsze jest rozwiązanie typu cpu-piggy... postanowiłem zaprojektować sobie układ typu breadboard do przyszłych zastosowań wpinany bezpośrednio do slotów CART/ECI. I jakby wielkiej filozofii w tym nie ma, dotychczas właśnie w ten sposób podpinałem swoje prototypy ale zastanawiam się nad rozwiązaniem z buforowaną magistralą i wszystkimi potrzebnymi sygnałami.

Chciałbym zatem rozpocząć dyskusję na temat co i jak jest potrzebne/wymagane by taki interface był użyteczny.

Na wstępie powiem jakie poczyniłem założenia:

- buforowana magistrala danych (74HCT245)
- buforowana magistrala adresowa (2x74HCT541)
- buforowane sygnały R/W i PHI2
- niepełny dekoder adresów na 74HCT138 (do wyboru strona D1XX lub D5XX w obszarach co 16 bajtów)
- układ wytwarzający sygnały /RD i /WR

Tyle tytułem wstępu.

Aby uniknąć kardynalnych błędów projektowych chciałbym teraz zadać kilka pytań kolegom, którzy niejedno już zaprojektowali i znają Atarynkę od strony zależności czasowych:

- czy przesunięcie w czasie sygnałów R/W i PHI2 poprzez puszczenie ich przez 2 inwertery może mieć negatywny wpływ na działanie magistrali danych? (opóźnienie 10ns na bramkę w HCT02 i 14ns w buforze HCT245/541)
- czy kierunek przepływu danych wywołany sygnałem z bramki IC2C będzie prawidłowy? (dane powinny przepływać wtedy z części B do części A).
- czy magistrala adresowa może być stale aktywna (zakładam, że ANTIC nie będzie miał dostępu do tego co będzie za buforowaną magistralą)? Jeśli nie to czym powinienem ją wysterować (PHI2?)

Załączam schemat, póki co samych buforów...

Buffered Bus

1,509

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Może "chłyt" marketingowy a może reprezentacja liczb by opisać dynamikę dźwięku nie była możliwa na danej typu INTEGER16? Z dokumentacji wynika, że konwersja do FLOAT-a następuje wewnątrz układu... YAC512 występuje w tandemie z YM262 częściej niż bliźniaki z M jak Marnowanie Czasu... nawet eBay sprzedaje to najczęściej w parze :-)

1,510

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

No.. yyy.. jak czas pozwoli to wymodzimy co nieco :-) Ale to ty jesteś koder jak się patrzy :-) Bierz YAMari i walczymy!

1,511

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Prosze o 2 sztuki PCB, jesli mozna... :-)  Uklady te bym przygarnal...


pozdrawiam,

1,512

(421 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

To ja dopytam jeszcze o pozycje: Mapa Pamięci - Dyskowe Systemy Operacyjne - czy bedzie dostepna w tym samym czasie?

Pozdrawiam
pancio

1,513

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

I niech POKEY będzie z Nami :-)

Pozdrawiam

1,514

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Przester może wystąpić z różnych przyczyn, mogą to być również zakłócenia z zasilacza. Brak porządnej masy również może stanowić problem. Ale raczej mało prawdopodobne by oba POKEY-e siadły na raz. spróbuj w takim razie wyciągnąć 2 POKEY i zobaczyć jak to się zachowuje z jednym, potem je zamień.  Tutaj elementy na płycie atari nie mają wpływu bo dźwięk jest formowany na piggy-board. Mogą natomiast mieć wpływy wszelkie zakłócenia (brak ekranu itp) o czym wspomniałem wcześniej.

Przydałby się oscyloskop. Możesz też spróbować "zgarnąć" dźwięk z przed wzmacniacza (bezpośrednio z nóżki AUDIO POKEY-a przez jakiś kondensator by odfiltrować składową stałą) i ten sygnał wzmocnić na zewnątrz. Poziom może nie być za wysoki ale przynajmniej będziesz wiedział czy przester występuje zaraz na wyjściu z POKEY-a czy po wzmacniaczu.

1,515

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ten moduł, który posiadasz do stereo ma bardzo uproszczony wzmacniacz wyjściowy (1 tranzystor). Może to i wystarcza ale jeśli punkt pracy tego tranzystora jest źle dobrany to może występować przester. Sprawdź oba POKEY-e osobno bez piggy-board w gołym Atari. Nagraj próbkę tego przesteru... i daj posłuchać

Nie żebym  cię popędzał.. ale czy zdradzisz kiedy to to cudo będzie można zamówić?

Pozdrawiam
pancio

1,517

(6 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Strasznie stare bebechy.. nie żal Ci? Zooostaw.. za 20 lat będzie niczym małe Atari :-)

Może jak będzie nas więcej to ktoś myknie "klona" :-)

"Podobno jak coś powstało w 5 egzemplarzach to Chińczycy na pewno to już mają... "

powiedzenie nie sprawdza się z TOMS-em :-(

Panowie,

Taka sprawa. Mam kilka stacji CA2001 i bardzo ale to bardzo chciałbym mieć TOMS-a w jednej z nich (kiedyś miałem ale stacja przepadła). I chodź mam interface 10502PC od Lotharka to sentyment do retro sprzętu pozostał... Czy ktoś z szanownych "posiadaczy" byłby w stanie pomóc?

Pozdrawiam,
pancio

Dzięki Sikor. Jedną czy dwie też mam ale w postaci kserówek robionych w technikum w 91 czy 92 roku :-). Żona już mnie straszy rozwodem ale te kilka jesczze gdzieś upcham :-)

Ja tylko książeczki proszę, 70 dam..

1,522

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Fachowo nazywa się to "tact switch" ale taki dziwny jak w tym joy-u to nie wiem czy będzie łatwy do namierzenia. Nawet Google się poddaje i mało pluje wyników. Może trzeba będzie dopasować coś ze standardowych krańcówek ale bez przeróbki się raczej nie obejdzie.

1,523

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

czy to jest taki switch wciskany do środka?

Reflektuje na książeczki... wyceń proszę.

Pozdrawiam
pancio

1,525

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

zapomniałeś o załączniku...