1,501

(72 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Słuchaj, a może modulator coś tam zakłóca ten tor wizji? W 1040 nie masz modulatora, a w pozostałych dwóch płytach jest. Przy modulatorze jest milion elementów, które można by wywalić, może to cały ten układ sieje po prostu?
Ja w swojej płycie też mam modulator i są paski.
Mam jeszcze jedną płytę STFM C070523-001 rev.D z modulatorem, ale nie wiem czy na chodzie. Trochę ostatnio nie mam czasu na takie zabawy, ale postaram się w przyszłym tygodniu sprawdzić czy ma paski.
Ewentualnie ktoś inny kto dysponuje kilkoma płytami dla porównania mógłby sprawdzić czy jest różnica jeśli ma płyty z modulatorem i bez modulatora.
Jak się w skończonym czasie nie okaże nic w związku z tym, to mogę spróbować ze swojej płyty wywalić modulator, bo nie trzymam jej dla dziewictwa, które już dawno i tak straciła za sprawą grzebactwa w pamięciach, TOS-ach i przy procesorze:-) Niemniej jednak trochę nie mam czasu, więc nie wiem kiedy to ewentualnie mogło by nastąpić.

1,502

(33 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Monsoft, ale wiesz co, określenie "starawe" w tym kontekście jest nie na miejscu. Przecież mówimy o sprzęcie z 1996 roku, w dodatku takim, który w tamtym roku był jednym z lepszych modeli. W porównaniu z Atari ST i Cubase 3.0, to pianino jest mega nowością, i powinno Ci wszystko śmigać aż miło w tym kontekście.

1,503

(72 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Ja na swojej płycie miałem oryginalny TOS w 6 kościach i były paski na ekranie. Wyrzuciłem te TOS-y z płyty, zainstalowałem c't IDE, w którym mam wsadzone kości dwie z TOS-em (SST chyba 39SF010 czy tam 020) i paski pozostały kompletnie bez zmian i bez różnicy. Z procesorem nie próbowałem zmian.

1,504

(72 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Może tak, ale z czegoś się to bierze i na pewno dało by się jakoś ulepszyć tor video. Kiedyś rozmawiałem o tym z xangelem i mówił mi, że zdarzyło mu się mieć takie egzemplarze ST z paskami, ale nie było to regułą z tego co pamiętam. Niektórzy twierdzą, że taka jego uroda tego obrazu z ST, ale jednak nie każdy egzemplarz tak ma, więc na pewno da się coś z tym zrobić.

Po siedmiu latach zwarcie skorodowało w piwnicy i komputer sam wstał:-)

1,506

(72 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Jak ja kiedyś szukałem skąd te paski, to czytałem że w różnych ST występują i nie chodzi o to czy wcześniejsze, czy późniejsze. Z resztą ja do swojego używam zasilacza Cisco, który ma mega stabilne napięcia. Nie dam sobie nic uciąć, bo nie pamiętam na 100%, ale ja o tym chyba u Exxosa czytałem, i on tam pisał, że wymieniał jakieś kondensatory w torze video, w sumie to na takie same chyba nawet, tylko tam z mniejszym ESR czy coś, no i to niby miało pomagać, ale później ktoś tam pisał, że też tak robił i nie było różnicy. Ogólnie to było takie tam pitu-pitu i niewiele wynikało, więc dałem spokój po kilku godzinach czytania internetu - odpaliłem sobie jakąś grę, skupiłem się na rozgrywce i zapomniałem o paskach:-)

1,507

(72 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Dołączam się do ostatniego pytania. Moja 520ST też ma paski i gdzieś wyczytałem, że niektóre mają i tyle, więc odpuściłem drążenie. Ale nie daje mi spokoju, że miałem wcześniej 520STFM i ono miało obraz kryształ. Teraz mam swoje wymarzone 520ST krótkie i ono jest super, nic innego nie chcę, tylko te paski... Jak się znajdzie remedium, to też chętnie spróbuję:-)

1,508

(10 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie no, spoko, fajnie, nie chciałem Ci psuć zabawy:-) Tak tylko gadam, bo rozszerzeń było kilka w historii, ale ostatecznie wyklarowało się, że na dzień dzisiejszy, to warto robić minimum 320kB, na którym pójdzie już prawie wszystko co wyszło na rozszerzoną pamięć, a jak ma być całkowicie wszystko co wyszło, to 1MB warto dać, bo i przyszłościowo jest.
Natomiast odrębny dostęp Antica, to faktycznie kilka rzeczy tylko z tego korzysta, ale jak się dla sportu robi rozszerzenie, to też ja mam takie myślenie, żeby jak najwięcej rzeczy działało na tym, stąd zawsze myślę, żeby mieć możliwość przełączenia się na Compy Shop, chociaż faktycznie nigdy tego nie używam:-)

Co do zielonych płytek, to właśnie te które teraz mam do "SIMMexp bez kabli", to są zielone. Zrobiłem nawet w jednej płycie tak, że wlutowałem na stałe to rozszerzenie, żadnych podstawek, układy w płytkach, a płytki do płyty głównej na krótko uciętych goldpinach. Super to wyglądało, jak by z fabryki tak miało wyjść.
A co do "jak retro, to retro", to od czasu do czasu robię sobie jakąś płytkę starymi metodami, tak jak bym to zrobił w roku 90, czyli cięcie brzeszczotem, wiercenie, rysowana pisakiem, trawienie, laminat maluję markerem na zielono i tak przygotowaną płytkę montuję wewnątrz kompa:-) Ma to swój klimat, mam tak porozszerzanego swojego 65XE z dzieciństwa.

1,509

(10 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tylko że Rambo nie daje Ci osiągnięcia zgodności ze 130XE. Taką zgodność dają rozszerzenia Compy Shop. Chodzi o umożliwienie odrębnego dostępu Antica do pamięci rozszerzonej. O rozszerzeniach jest mnóstwo wątków na forum, w necie jest też mnóstwo przykładów. Np. na stronie larka jest opis 320kB na płycie 65XE bez ECI, czyli z pamięciami 1-bit, a więc tak samo jak w 800XL.
Co do 1MB, to sumaryczny rozmiar płytki xangela jest taki sam jak u mnie (może minimalne różnice), tyle że u niego trzeba jeszcze pociągnąć mnóstwo kabli, a u mnie wcale. Co więcej, z xangelem trochę współpracowaliśmy, i to on wpadł pierwszy na pomysł zrobienia tego z wylutowanymi z SIMM-a kościami, natomiast później ja rozwinąłem ten pomysł zmieniając układ płytek i miejsca poboru sygnałów właśnie tak, żeby tych kabli robić nie trzeba było. No ale jak tam chcesz, jak Ci się podoba, to rób, tylko wspominam że to jest wersja już trochę wiekowa, nie tak bardzo jak to co zrobiłeś w 800XL, ale też ma to już ładnych parę lat i było rozwijane w kierunku ulepszenia.

1,510

(10 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tzok, do 130XE kolejne rozszerzenie na bazie SIMMexp to nie ujmując Ci zabawy jest trochę bez sensu, bo już lepiej niż w moim projekcie tego nie zrobisz. Tutaj sobie zobacz: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=15710
Jeśli nie widziałeś mojego projektu wcześniej, to napisz do mnie na maila, albo PW, mam jeszcze płytki.

Z kolei wracając do tematu wątku: to fajnie że działa, ale łatwiej jest zrobić rozszerzenie do 320kB, a przede wszystkim 320kB jest o wiele bardziej funkcjonalnym rozszerzeniem, bo jest na to masa gier i dem. Przydatna jest też kompatybilność z Compy Shop/130XE, a nie tylko Rambo. No ale rozumiem, że chciałeś zrobić coś samemu, lub coś innego, lub po prostu sprawdzić jak to zadziała?
A samo rozszerzenie ciekawe - takie bardzo retro:-)

Może musisz wczytać Shift+R co spowoduje odczyt z dyskietki i wrzucenie zawartości do ramdysku. Następnie może musisz przejść do freezera i stamtąd odczytać do pamięci. Tak bym próbował, ale to tak tylko sobie z głowy kombinuję, nie wiem czy tak jest.

Pewnie Start

Select+Reset

@lopez: a jak testowałeś tego freezera i Ci się niektóre gry wywalały po wczytaniu z zapisanego stanu, to może faktycznie kwestia tego wczytania danej gry najpierw normalnie. Chodzi o to, że tak jak gdzieś tam wcześniej w innym wątku koledzy pisali, że ten freezer nie zapisuje stanu niektórych rejestrów. Wtedy może wczytanie najpierw normalnie danej gry poustawia właściwie niektóre rejestry i odczyt zapisanego freeza będzie śmigał poprawnie? Testowałeś tak dla tych gier, które wcześniej pisałeś że były walnięte po odczycie?

Edit: ten plik ze skrótami klawiszowymi to lopez faktycznie dostał ode mnie, ale nie ja jestem autorem, znalazłem to gdzieś w necie na jakiejś stronie, tylko zapisałem sobie do pliku tekstowego:-)

1,515

(221 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wszędzie gdzie stosowano LS można z powodzeniem używać zawsze układów HCT. Układy serii HCT zostały właśnie do tego wymyślone. HCT mają takie same parametry czasowe jak TTL LS - w zasadzie nie mówimy tutaj o szybkości, bo wszystkie te układy są przystosowane do pracy z częstotliwościami kilkadziesiąt razy większymi niż spotykamy w naszych retro sprzętach, ale dla właściwego timingu sygnałów istotny jest czas propagacji pojedynczej bramki - a ten jest taki sam dla układów TTL LS i HCT.

1,516

(33 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Tak, to prawda, zgadzam się, że stare instrumenty mają duszę, niepowtarzalne brzmienie, w tym również Atari i małe i duże. Ale Atari wykorzystane wyłącznie w roli sekwencera robi robotę dokładnie tak samo jak każdy inny i nie ma to kompletnie żadnego znaczenia dla brzmienia utworu i efektu końcowego. Natomiast wygoda, szybkość, ergonomia i różne dodatkowe nowoczesne możliwości nowych interfejsów we współczesnych odsłonach sprawiają, że tworzenie jest wydajniejsze i bardziej efektywne.

Przeca pisałem już parę postów temu, że używałem tych kwarców od slawmira i naprawiłem nimi dwie Atarki.

1,518

(33 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Cyprian, obejrzałem sobie ten materiał. Bardzo fajny filmik, lubię takie wspominki i opowiadanie o dawnych czasach, oraz lubię zobaczyć zestaw starego sprzętu zebranego w takim domowym studio. Super sprawa:-)

1,519

(33 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Mam też jednego kolegę, który goli się brzytwą. Dostał ją po dziadku i twierdzi, że nic innego nie jest w stanie tak dobrze ogolić mu pyska:-)

1,520

(42 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Mam pytanie techniczne dot. nowego Sic!+
Jak to będzie działać? Czy to jest normalny Sic!, tyle że na dwie kości które będzie się przełączać ręcznie mając jakby dwa kartridże w jednym, i czy wtedy będzie działać z tym cały stary soft, te same wsady itd., czy też może dwie kości będą obsługiwane elektronicznie dając naraz po prostu dwa razy więcej banków? Jeżeli to drugie, to jaka będzie kompatybilność ze starym Sic!-em, i czy stary soft zadziała, tylko zostanie rozbudowany czy jak to wszystko ma wyglądać? A może to zupełnie nowa konstrukcja, tylko nazwą i sposobem wykonania nawiązuje do starego Sic!-a? Napiszcie coś więcej szczegółów jeśli można.

1,521

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Słabe pytanie, słaby wątek. Oczekujesz rozgrzeszenia, czy szukasz kupca i chcesz cenę podbić, bo się komuś żal zrobi?
Używaj jak chcesz, przecież to Twoja płyta.

1,522

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Super:-) Gratuluję sukcesu i życzę miłego użytkowania:-)

Może jeszcze ktoś chce płytki do 65XE/130XE? Zostało mi kilka kompletów jak by co.

Duddie, chyba zaspany jesteś trochę:-) Wątek czytałeś? Przecież właśnie Sikor chciał dokładnie to zrobić, ale się nie opłaciło, bo zamówienie ze stanów przy 25szt wyszło poniżej 6zł/szt i właśnie skończyliśmy robić listę chętnych:-) Przecież nie ma kompletnie żadnego problemu żeby zamówić ponownie taką ilość jeśli ktoś będzie miał ochotę, a przy zamówieniu np. dwa razy tyle cena wyjdzie jeszcze o wiele niższa.

1,524

(33 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Nie no, ja wiem o co chodzi, wiem, że o MIDI, wiem też dlaczego, to wszystko zrozumiałe. Chodzi mi tylko o to, że od czasu kiedy krążyły takie opinie o ponadczasowości Atari w studiach nagrań, to minęło jeszcze kolejnych blisko 20 lat, więc wydaje mi się, że już dziś to na prawdę opinia taka straciła na aktualności.
Niemniej jednak jeśli ktoś używa dalej Atari, to chwała mu:-) Nie mówię też że się nie da, bo sam niedawno podłączyłem sobie coś tam poprzez MIDI i papa mi się rozradowała jak zobaczyłem i usłyszałem, że w zasadzie da się robić współczesną muzę na naszym starym poczciwym sprzęcie:-) Jednak kiedy podłączyłem sobie współczesny interfejs audio Steinberga do peceta i dokładnie ten sam sprzęt przez MIDI do tego, odpaliłem sobie Cubase 10 na pececie, to spojrzałem na obok stojące Atari i uśmiechnąłem się tylko do niego przyjaźnie i z sentymentem:-)

1,525

(33 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Sikor, ja wiem o czym Ty mówisz, znam tą powszechną opinię, ale mi się wydaje, że to są słowa powtarzane od wielu lat. Jakoś po roku 2000 często krążyła taka opinia i faktycznie w tamtych latach pomimo faktu, że Atari już było sprzętem bardzo wiekowym, to świetnie się sprawdzało. Natomiast dziś mamy rok 2020, a sprzęt muzyczny obecnie dostępny na rynku to są technologie kosmiczne w porównaniu z tym co było kilkanaście, czy dwadzieścia lat temu. No chyba, że ktoś mi pokaże faktycznie jakieś współczesne profesjonalne studio, w którym używa się Atari, to uwierzę:-) Muszę wsadzić palec, inaczej nie wierzę:-)