126

(26 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

dely napisał/a:

Tak, ale na papierze, a nie tekturze. Druk na bardzo grubych materiałach jest nieco droższy :)

Nie można zrobić pudełka z szarej tektury i okleić go wydrukowaną "obwolutą"?

127

(26 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Więcej niż 3 ścian pudła na raz nie widzisz, jak połączysz na zagięciach i zrobisz to "z głową", to jak będzie stało na półce nikt nie zauważy.

128

(26 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Skoro plastikowe bagde znajdują nabywców, to jako replika/zamiennik pudełko nie musi być w jednym kawałku. Spokojnie można łączyć z kawałków na krawędziach. Myślę że drukarką A0 dałoby radę to ogarnąć. W ramach rekonstrukcji pudełko można skleić z kartonu i okleić wydrukiem. Wydruk A0 w punkcie ksero to koszt 60-80 zł.

129

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Polecam, pasują też do zwykłych STf/e.

130

(54 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

SDRIVE.ATR bootuje się jak jest wybrane D0:, w każdym innym przypadku bootuje się obraz z innej wybranej stacji. Jeśli wybierzesz jakiegokolwiek ATRa do D1: i zrobisz reset (czyli np. klawisz INVERT), to bootuje ten obraz? Jeśli nie to najpewniej masz uszkodzony układ POKEY ew. PIA.

131

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

peterkaczorowski napisał/a:

Póki co zrobiłem 2x 74F08.  Dlaczego?  1. Bo nie mam w domu teraz F07, 2. bo wydawało mi się to prostsze - zwykłe skalowanie 3. względnie gwarantuje generowanie takich samych odpowiedzi jak na pierwszym AND pierwszego 74F08.

Sęk w tym, że to 74F08 w tym miejscu  (PHI0 z ANTIC do SALLY) jest użyte jako bufor i to niezbyt "ładnie" (połączone oba wejścia bramki). Żeby wyjście ANTICa "nie zauważyło różnicy" należałoby ograniczyć się do 2 bramek AND lub 2 buforów, ale jeśli bramek AND to połączonych jednym wejściem do ANTICa, a drugim podciągniętym do Vcc. Jest też PHI2 z Sally do ANTICa i ono już jest "ładnie" podłączone, więc tu nie da się już "poczarować". Użyto 7408, bo jedna z jego bramek rzeczywiście jest używana jako AND. Z drugiej strony już samo użycie 74F w miejsce 74LS zmieni zależności fazowe zegarów.

132

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Atari i tak jest mieszaniną różnych technologii półprzewodnikowych, które niekoniecznie były pomyślane do współpracy ze sobą. Sama obecność zegara przesuniętego w fazie o 180° jest dowodem słabości konstrukcji. Problem w tym, że z uwagi na różnorodność technologii układów, to wcale nie jest 180°. Jak na "układ synchroniczny" małe Atari ma zadziwiająco dużo sygnałów zegarowych, generowanych w różnych miejscach, przez układy wykonane w różnych technologiach.

Ta mityczna mała pojemność (głównie wejściowa) układów F przekłada się na obciążenie wyjść układów poprzedzających, a co za tym idzie na szybkość narastania zboczy. Dodatkowo układy serii F mają większe prądy polaryzujące, więc krótszy czas propagacji, podobnie zresztą jak ACT. Część układów w Atari przełącza się przy 1/2 Vcc, ale część przy ~1/3 Vcc. To wszystko składa się na "rozjechanie się" efektywnych faz sygnałów zegarowych różnych układów, a co za tym idzie powstanie nieplanowanych opóźnień.

Szczególnym "kwiatkiem" jest czarny pas na rastrach w odcieniach szarości - kto rozumie mechanizm jego powstawania? On się wiąże z czasami propagacji, ale można go uznać za błąd projektowy.

Jeśli chodzi o generowanie zegara, chciałbym zwrócić Waszą uwagę w kierunku układu Si5351.

P.S.
Z punktu widzenia budowy i szybkości działania bramka AND i bufor TTL nie różnią się w istotny sposób. Bramka AND ma na wejściu tranzystor dwuemiterowy, a bufor - zwykły. Jesli więc podłączymy jedno wejście bramki AND 74F08 do Vcc, to dostaniem ukłąd równoważny buforowi 74F07. Jedynie jesli połączymi oba wejścia bramki AND ze sobą, to 2x zwiększymy pojemność wejściową.

133

(251 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

gotham napisał/a:

Najlepsza opcja to budowa klona Hades 040. Mamy wtedy komputer w 100% zgodny w tos z linią st z możliwościami normalnego peceta z początku lat 90 .

Tylko po co? Ani to nie ma wartości kolekcjonerskiej, ani nie będzie zbytnio zgodne z grami i demami na ST, ani nie zastąpi współczesnego PC. Może znajdzie się kilkunastu chętnych, którzy to kupią i kilku kolejnych, która napisze na to jakieś demko. Do czego realnie takie coś mogłoby się przydać? Ok, odpalisz na tym Calamusa, czy Papyrusa...

134

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

To drugie coś, z dwoma "cewkami" to linia opóźniająca w torze modulatora TV. Ktoś założył "tradycyjną" w postaci linii długiej. Pewnie wyjęta z jakiegoś starego OTV.

135

(2 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Producentów myszek Atari było chyba przynajmniej 3. To, że klapki są podobne świadczy co najwyżej o wspólnym pochodzeniu samego mechanizmu z kulką i rolkami. STM1 miała kilka różnych rodzajów klapki w zależności od użytych "wnętrzności".

136

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Cyprian napisał/a:

Skoro TOS ma ograniczenie do 2059 a nie 2000 to o co chodzi z tym Y2K.

To ze mnie cytat był akurat. Jest to tam wyjaśnione, chodzi o to, że IKBD ma tylko "dwucyfrowy" rok i ignoruje "nielegalne" wartości BCD (w przeciwieństwie do XBIOSu)... ale IKBD to nie jedyny RTC, który TOS (a właściwie XBIOS) obsługuje.

Warto też się zapoznać z tym: https://github.com/agranlund/rtc

137

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

O ile mi wiadomo ten z US nie działa bez patcha na rok 2000.  Także zegar musi chodzić "w przeszłości" a patch "przewija" go o 20 lat w przód... tylko to pokrywało daty jedynie do 2019 :(

Były też patche na XBIOS, ale one miały sens tylko dla IKBD.

Tutaj jest ciekawy temat: https://www.atari-forum.com/viewtopic.php?t=31625
https://exxosforum.co.uk/atari/last/RTC … tation.pdf

Mój sprzętowy patch działa z TOSami Putnika, w sumie to jak chce może je spatchować by działały bez żadnego dodatkowego softu (jak 2.06). Wiem, bo raz mi taki zrobił na zamówienie, ale chyba gdzieś go posiałem :(

138

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Wybacz czepialstwo, ale... draw, drew, drawn ;) zatem "drawn by". Wiem, że to pewna tradycja i mieliśmy już draughtmen'a (popr. draughtsman albo draftsman), ale jakoś to drawed by mnie zakłuło w oczy ;)

139

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=17813

140

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Atari powstało przed ustandaryzowaniem s-video i poziomy napięć, w szczególności chromy, są niezgodne ze standardem. Niektóre TV są bardziej tolerancyjne, inne mniej. Wskazana jest drobna przeróbka dostosowująca poziomy sygnałów do współczesnych standardów.

141

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wersje A były na 2 MHz, więc wciąż z zapasem wobec 1.77 MHz... ale przecież WDC nadal te procesory produkuje (a przynajmniej do niedawna produkował) i 65C02 są dostępne "od ręki":
https://www.mouser.pl/ProductDetail/Wes … KH5w%3D%3D

To SALLY jest o wiele większym problemem, niż "goły" 6502.

142

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Sikor napisał/a:

Czyli de facto spokojnie je można podłączyć pod PC przez przejściówkę.

Nie próbowałem, ale pewnie coś tam byłoby widać. Problem w tym, że sygnał VGA jest analogowy, a monitor SM akceptuje tylko 2 poziomy napięcia - ok 0V i ok 1V, w praktyce, ze względu na konstrukcję stopnia wejściowego, wszystko powyżej 0,6 V będzie traktowane jako 1, a co poniżej jako 0.

143

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Monitor mono miał sterowanie cyfrowe, ale nie TTL. Poziomy napięć są takie same jak w VGA.

Podlać WD-40, lekko podgrzać i samo odejdzie... a kleić na taśmie dwustronnej do wyświetlaczy/digitizerów.

145

(5 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Udostępnisz gdzieś ten projekt, albo same STLe?

146

(20 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Jeśli komuś bardzo zależy na zgodności z oryginałem, to ten mój model obudowy/prowadnicy do gniazda kartridża jest mocowany na 2 śrubki, a nie na zatrzaski (jak oryginał). Podyktowane to zostało względami praktycznymi - w ten sposób dolna powierzchnia jest gładka i płaska, i można ten element drukować z minimalną ilością podpór. Poza tym małe zatrzaski drukowane z PLA są niezbyt wytrzymałe. Element jest niezbyt widoczny w zmontowanym komputerze, więc postawiłem na praktyczność, nad wyglądem.

147

(78 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

To jest akumulatorek, nie bateria... moje oko LIR1025. On się ładuje w czasie pracy komputera, więc jak długo leżał nieużywany to miał prawo się rozładować.

W sumie nie powinno to dziwić, bo dla jakości obrazu ważna jest "czysta" Luma (Y), a podanie Chroma+Luma (czyli Composite) zamiast Chroma (C) nie robi już większej różnicy.

149

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pogodzę Was - port LPT, a zatem i kable do drukarek, miały z jednej strony złącze Cannon 25 pin (DB-25), a z drugiej Centronics 36-pin. Po stronie komputera zawsze było 25 pin, a po stronie drukarki 36 pin. Można było więc zrobić przejście z 2x Joystick na LPT i używać kabla Centronics, albo zrobić kabel z 2x Joystick od razu na Centronics. Niemniej połączenie tych pinów w gnieździe DB-25 było zupełnie inne w Centronics, niż to co widać na zdjęciu.

150

(4 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Będzie albo nie będzie... w zasadzie to nie będzie działał z generatorem, ze względu na odwrotnie włączoną bramkę U1B (pin 2 powinien być wejściem, a nie wyjściem tej bramki), w wersji z generatorem pin 1 jest niepodłączony, a wyjście generatora jest podłączone do pinu 2. Nie ma też gwarancji, że będzie działał z kwarcem, bo wspomniana bramka jest niewłaściwego typu (HC zamiast HCU) do stosowania w układach generatorów kwarcowych. W przypadku kwarcu, kierunek podłączenia tej bramki nie ma jednak większego znaczenia.