126

(135 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Midline process to precalc od strony silnika, choć i tak osiągnięcie techniczne jest.

Co do tych ogromnych ilości sinus dotów, to koder chwali się wszystkimi na ekranie, ale 1/4 z nich to kropki nowe, reszta to cieniowane smugi, tak więc z tych 6xxx dotów zostaje 16xx, nadal ładna liczba, ale nie powala, na C64, który ma schrzaniony układ danych ekranowych dokumentnie wyciągamy 960 sinus dotów na pełnym ekranie.
Ale do tunelu już aktualnie C64 podskoczyć nie może :)

127

(135 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Przeglądałem scenę Amstradowską i przed Batmanem było u nich kruchutko z demami - proste efekty, problemy z designem. Mam nadzieję, że coś się zacznie wreszcie ruszać na scenie Amstradowskiej, bo komputer mają bardzo potężny.

128

(46 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

jellonek, nosty: popieram w 100%, Apple dało sobie na wstrzymanie po wyroku w US, pałeczkę przejęło Sony głosząc to samo i jeszcze więcej, strasząc strony o łamaniu konsol i pozywając hackerów, scare tactics jak się widzi. Fanboye ochoczo zabrali się za głoszenie dobrej nowiny, że hacker == pirat == złodziej.

Nie jestem fanboyem Apple, wręcz przeciwnie, ale bardzo sobie cenie mojego iPhone'a, to telefon oryginalnie z mnóstwem zalet, ale i z dużą ilością wad, na które to skutecznym remedium jest jailbreak, nie dość, że je niweluje, to nowo nabyta funkcjonalność spokojnie przebija fabryczne firmware dowolnych innych fonów(ofcoz połowa z tego poniżej jest w powiedzmy stock Androdzie, chodzi mi o brak drugiej połowy)
Przykład:
http://www.bitesms.com/main/more_features
Nie wiem jak sprawy stoją z łamaniem Androida i wielkością ich sceny jailbreak, nie przeczę, że mogąc dowolnie grzebać w systemie mogą mieć coś jeszcze ciekawszego.

129

(21 odpowiedzi, napisanych Scena - 16/32bit)

Jako osiągnięcie techniczne zdecydowanie daje radę.
Jako całokształt już o wiele gorzej, efekty są słabe więc to granie musi podjadać ładny kawałek czasu procesora. Muzyka jest straszliwie powtarzalna, wolę jakiś piękny chiptune na AY korzystający z dobrodziejstw procesora.

Z ciekawostek: na Plus/4 jest demko grające zsample'owaną muzykę na loop'ach z efektami i nawet ładujące dane z flopa w międzyczasie :) Ale również to raczej sztuka dla sztuki.

130

(9,977 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Są sposoby na ominięcie ZUS'u - korzystanie z systemów emerytalnych innych krajów możliwe z powodu naszej bytności w UE. Jest też jakaś luka w prawie pozwalająca płacić ZUS'owi grosze z racji bycia twórcą.

131

(10 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Rzeczywiście napisałem tekst o kradzionych kartach w tonie wyglądającym na popierający, ale to nie było moją intencją, po prostu chciałem przedstawić pełen obraz sytuacji - staram się zawsze to robić a ewentualne kwestie moralne zostawić czytającemu.

132

(10 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Niedawno założyłem konto na iTunes i procedura wygląda tak:
1.Zakładasz koniecznie konto US:
http://forum.myiphone.com.pl/zadkladani … t3459.html
2.Na allegro w wyszukiwarkę wpisujesz iTunes i przeglądasz oferty gift-cardów. Niekiedy można trafić niezłe okazje - ja $50 kupiłem za 110zł, karta nie była z kradzieży, tylko ludzie dostają je z serwisu z nagrodami Lockerz.
Jak cena jest już znacznie niższa niż nominalna wartość, to karta pochodzi z kradzieży, po użyciu są duże szanse na zbanowanie konta w przeciągu 24 godzin. Najlepszym dowodem legalności jest zdjęcie karty.
Ja założyłem konto aby wesprzeć developerów legalizując trochę aplikacji z mojego iPhone'a więc kradzione mnie nie interesowały, ale jeśli zależy Ci tylko na muzyce, to z korzystanie z lewej karty może być dobrą opcją.
3.Wpisujesz otrzymany kod do iTunes w polu redeem i można kupować. Ciekawą rzeczą dostępną tylko i wyłącznie w US iTunes do którego właśnie uzyskałeś dostęp są półtoraminutowe previewy piosenek.

133

(7 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Strona i ogólnie materiały promocyjne wyglądają gorzej niż źle. FPGA nie jest srebrnym pociskiem, chipy w FPGA to również emulacja, więc jeśli budżet programisty FPGA był taki sam jak tego od strony, to będzie kruchutko z kompatybilnością.
Chyba, że kupili komercyjne prawa/ukradli do istniejących open-source'owych rekreacji komputerów w FPGA.
Ogólnie zamiast wszelakich wynalazków typu MiniMig, to MCC czy tam co innego wolałbym kupić jakiś miniaturowy media center, możliwości większe, emulatory dokładniejsze, o ekonomii nie wspominając:
http://cgi.ebay.com/Intel-Core-i3-530-M … 1e5ed0abf8
(a są jeszcze dużo mniejsze)

134

(7 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Zrobienie dobrej jakości demka na egzotyczną platformę taką jak PSP/PS2 to duży luksus w porównaniu do PC'ta...
PSP akurat ma świetny domowy SDK więc jak się komuś chce, to może zportować swoje produkcje - właśnie porty przeważają na scenie PSP.
Z produkcji PSP-only i trzymających poziom to pamiętam trzy: Suicide Barbie/TBL, Disco Return/Marszczmelon(Polska!), Hires Hunt

135

(30 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Napisz co chcesz tu, czy na maila a spróbuję znaleźć jakieś w miarę dokładne opisy z C64, tak jak już mówiłem nie będzie większych problemów z przeniesieniem tego na Atari, jak zechcesz, to potem opiszesz to ładnie na Atariki ;)

Aha, nie wspomniałem o drugiej ważnej przynajmniej dla mnie rzeczy - prototypowaniu efektów, praktycznie zawsze przed zakodowaniem efektu na C64 tworzę sobie jego makietkę w C++ i SDL na PC, zajmuje mi to chwilę, a daje ogromny komfort, można łatwo optymalizować kod, szukać bugów oraz pracować nad kształtem/działaniem efektu. Przy okazji z makietki często powstaje generator zoptymalizowanego kodu efektu dla C64, na realnym sprzęcie jego kalkulacja zajęłaby wieki.

136

(30 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

To je proponuję nową formę rywalizacji na miarę XXI wieku - kto szybciej, dokładniej, przejrzyściej, lepiej, etc. opisze te wszystkie efekty dla dobra przyszłych pokoleń.

I cóż to będzie za zabawa w kodowanie dem kiedy wszystko będzie podane na tacy?
Efekty scenowe na 8'mio bitowcach ja osobiście dziele na dwie kategorie:
-Wykorzystujące głównie możliwości sprzętu, korzystające z tricków sprzętowych - scrolle, tech tech'y, na C64 pseudo plasmy, zoomery, rotzoomery itd. Je rzeczywiście dobrze przynajmniej w podstawowej formie mieć na tacy, bo dojście do nich samemu może zająć dużo czasu. U nas po zadaniu pytania o takowy na IRC'u czy na forum ktoś podsyła zwykle stare źródło lub objaśnia prostą wersję efektu, dalej to już twoje zadanie aby zrobić go porządnie.
-Efekty bitmapowe, które rysujemy w różnych trybach w zależności od mocy, optymalizacji itd, przykładami są wektory, bumpy, table distortery itd. Nie są one unikatowe dla jednej platformy, występują na różnych platformach różniąc się wykonaniem, do nich jest mnóstwo tutoriali, tyle, że traktujących o teorii i praktycznym robieniu ich na PC lub Amidze.
Tutaj zaczyna się pole do popisu dla 8'mio bitowego kodera, który kombinuje jakby je w jak najlepszej jakości przenieść na swój komputer dodatkowo ewentualnie z jakimiś nowatorskimi ulepszeniami. Aby to zrobić wypada znać trochę wiadomości o szybkiej matmie na 6502, programowanym komputerze oraz technikach optymalizacyjnych na 6502.
Ja wiedzę czerpię z forum CSDB, mamy tam prawdziwą kopalnię wiedzy, która może służyć każdemu koderowi 6502
http://noname.c64.org/csdb/forums/?roomid=11
dalej mamy codebase64
http://codebase64.org/doku.php?id=start
oraz mag Commodore Hacking, w którym też znajdzie się trochę generalnego stuffu dla każdego, między innymi bardzo przyjazny i treściwy tutek o kodowaniu wektorów
http://www.ffd2.com/fridge/chacking/

137

(254 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Napisz mi trackera do tego

Sprawdź maila o ile jeszcze tego nie zrobiłeś ;)

138

(254 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Dajcie mi tylko dobry edytor do TEDa.

Wiesz, że 4-Mat udostępnił źródła dema TED Storm? Rzuciłem na nie okiem i wygląda to tak: całkiem wyczerpująca dokumentacja i plik .ASM z playerem, muzyczkę komponujesz w tym pliku.
Obejrzyj:
http://plus4world.powweb.com/dl/source/ … source.zip
N I E przeraź się assemblerem, nic nie będziesz musiał kodować.
Jakbyś chciał, to mogę pomóc z ustawieniem assemblera itp aby jak najwygodniej się pracowało.

139

(192 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Okej, poradziłem sobie z errorami, w settingsach trzeba było na końcu katalogów dodać \
Teraz brzmienie jest ultraciekawe.

d:\softsynth

U mnie również.

Gdzie to miałeś przed przeniesieniem na D?

Na pulpicie.

140

(192 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Po skopiowaniu centralnie na D: program hula, masa szacunku z mojej strony! One more thing: to normalne, że po kliknięciu odpal wywala masa błędów typu: 'cannot find wave' 'cannot find adsr'?

141

(192 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja jak nie mogłem, tak nie mogę załadować żadnego pliku, po wybraniu 'import atari song' i wybraniu pliku nic się nie ładuje.
edit: przy ładowaniu m2 wyskakuje 'invalid filename'.
System: Win7

142

(254 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Czy NUFLI czy nie, animka na zwykłym Commodore mogłaby mieć coś pięć klatek, i to nie na sekundę, ale na krzyż, zgadza się?

Nie :) 15 klatek/s, doładowywanie danych, max. długość pojedynczego segmentu to ok. 4-5 sekund ale wpływają na to dwa czynniki - primo, 8kb jest w tym przypadku zjadane przez IO(na Atari też tak jest, czy może jest to mniejszy segment?), secundo zawsze w pamięci trzymana jest animka grana podczas ładowania danych coby pustego ekranu nie było tak więc efektywnie zostaje coś koło 32kb na film.
Aha, kompresja jest majstersztykiem, ale loader jest skopany, bardzo prawdopodobne, że z loaderem, którego ja używam możnaby napisać player grający film w takiej jakości bez żadnych stopów prócz przerw na zmianę dyskietek :) Co do jakości - to też możnaby udoskonalić. Tylko po co, zostało pokazane, że się da, filmy ogląda się na PC a autor zabrał się za inne ciekawe rzeczy :)
http://www.youtube.com/watch?v=Plu64YncTp8

bo z tego, co tu zostało powiedziane, można wywnioskować, że wkład CPU w wyświetlenie animacji oraz zagranie muzyki jest w zasadzie minimalny, wszystkim zajmuje się ta karta

CPU zapewnia jakość animacji robiąc tryb NUFLI, gdyby go wywalić to animka miałaby 2 kolory na 8x8.

"trzeba się trzymać oryginalnej konfiguracji"

Nigdy nie powiedziałem nic takiego, moje zdanie na temat rozszerzeń 8'mio bitowego sprzętu jest następujące: mogą być jeśli łatają krytyczne 'wyrwy' w nim, na Atari jest to stacja z problematycznym doczytywaniem danych w tle. Tak samo z ZX, nie mam nic przeciwko stacji dysków TR-DOS, która nie jest produktem Sinclairowskim, to dobra stacja dysków dla mas(YERZ: sorry jeśli coś przekręciłem :)) zamiast standardowego magnetofonu, DIV-IDE czyli mag. na sterydach też jest w porządku.
Za wszystko ponad 'krytyczny' stuff ja osobiście podziękuje, ale nie piętnuje, to już specyfika danej sceny i nic mi do tego. Mam za to uwagi do porównywań dem czy gier na konfig rozszerzony choćby i tylko o krytyczny stuff, nie mają one zwykle żadnego sensu, przykładowo "twoje_ulubione_demo_na_rozszerzenie" vs. taki Desert Dream na C64, argument typu wszystkie efekty Atarowskiego niego mogą chodzić same w 64KB jest do niczego, bo gdyby u nas było chociaż 128kb to DD wyglądałby zdecydowanie lepiej, trzymamy się jednak oryginalnego sprzętu i aby był perfekcyjny sync niektóre efekty trzeba zwolnić, inne napisać w 4x4, jeszcze inne napisać bez speedcode'u z powodu ograniczonego miejsca w RAM'ie i konieczności ładowania danych w locie.
Ofcoz zdanie typu zawsze zrobimy(nie licząc implementacji) lepszy od Was phongowany torus w 4x4 jest prawdą i nigdy o to nie będę się spierał, na Atari jest sprzętowy 4x4 z odcieniami i szybszy proc.

Innymi słowy, można odnieść ogólne wrażenie, że generalny ton tzw. dissu na rozszerzenia sprzętowe, jaki dochodzi ze strony środowiska C-64, zasadniczo cichnie, kiedy to rozszerzenie sprzętowe jest do C-64 i kiedy okazuje się, że można na tym zrobić coś fajnego

Niee, mylisz się, ale nie ma problemu bo nie znasz głębiej sceny C64. BluREU zostało wypuszczone przez grupę Crest, która m.in. znana jest z zamiłowania do eksperymentów, wydali też jedyne na scenie demo na C128 nadające się do oglądania, oraz jako pierwsi wydali coś na DTV. I tyle, zrobią znowu kolejną ciekawostkę zamiast klepać animki. Ich dema na sprzęty inne niż zwykły konfig to małe wisienki na torcie dla posiadaczy ciekawszego sprzętu.

od biedy pewno można byłoby coś takiego puścić zupełnie bez udziału CPU, skoro karta pamięci sama może streamować dane do układów I/O i podstawowej pamięci RAM.

Nie dałoby się, bo aby osiągnąć NUFLI trzeba idealnej synchronizacji aby VIC'a zmuszać do pracy ponad normę raz, dwa, że jest to tryb elastyczny, w jednej linii zmieniają się jedne rejestry, w drugiej inne. Nie ma 'display listy' dla REU, CPU musi wpisywać adresy i ewentualnie włączyć wpis danych tylko do jednego rejestru oraz finalnie uruchamiać transfer.

143

(254 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

to pewnie daje radę zrobić 2 bajty w jednym cyklu, mylę się?

Jeden bajt w jeden cykl, wiem jeszcze, że można zablokować adres do którego będą kopiowane dane i np. puszczać sample o ogromnym próbkowaniu.

ale to naprawdę smutne, kiedy komputer nie potrafi poprawnie wyświetlić logo swojego producenta.

Coś za coś, sprajty i mapa kolorów zjadają kupę miejsca w VIC'u. Prócz NUFLI lekko niezauważony przeszedł też tryb MUFLI który robi interlace dwóch ekranów NUFLI pozwalając uzyskać 64 kolory, z racji braku przesunięć obrazu mryganie jest minimalne, coś ala TIP/HIP. Mała demonstracja:
http://img843.imageshack.us/img843/849/lastwishataripowroozres.png

144

(254 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Też pozwolę sobie dorzucić kilka groszy, jeśli ktoś będzie miał jakieś wątpliwości co do moich intencji to spróbuje je rozwiać, wg. mnie Atari rulez, C64 rulez, ZX Spectrum rulez, wszystko inne rulez ;)

To jest swoją drogą chwila satysfakcji, komodorowcy zawsze kręcili nosem na rozszerzenia, tymczasem, jak się okazuje, rozszerzenia są już w tym sezonie koszerne.

Nadal rozszerzenia są u nas niekoszerne - wszyscy się co do tego zgadzają w komentarzach do produkcji, BluREU zostało puszczone do kategorii Wild na multiplatformowym party gdzie konkurowało z demami na iPhone'a, kalkulatory i inne ciekawe sprzęty. Na rdzennym party komodorowskim jakim jest X nie byłoby dla niego kompa, twórcy mogliby po prostu puścić je przed właściwym demo compo dla satysfakcji.

inna sprawa ze im wiekszosc tematow zalatwia 1541 Ultimate.

Właśnie, 1541 Ultimate staje się powoli ale stabilnie standardem scenowym u nas, ten sprzęt prócz dokładnej emulacji stacji dysków oferuje również 16MB REU(oficjalne REU miały max. 2MB choć po chwili lutowania mogły mieć i 16MB), Ethernet w niektórych wersjach, emulację cartów, kilka innych drobiazgów oraz możliwość pisania własnego oprogramowania jak ktoś ma skill, koprocesory itd., źródła software i hardware stoją otworem.
Ludziom z Crestu zachciało się zrobić coś miłego dla posiadaczy 1541 Ultimate.

działa tak, że dane kopiowane są w zasadzie bez absorbowania procesora. Więc co to za problem poświęcić całą jego moc na zrobienie trybu graficznego...

Niestety procesor jest haltowany na czas DMA tak więc zostają na kopiowanie zostaje tylko czas na ramkach, czas na ekranie jest w 100% zjadany przez NUFLI. Wymagało to trochę gimnastyki aby osiągnąć te ok. 15 klatek/s, np. muzyka jest po prostu walona z REU na rejestry SID'a.

te zachwyty nad 1) animacją, 2) animacją

Mnie zachwyca jakość tej animacji, tryb to tam nic, zwróć uwagę na ogromną ilość manualnej roboty która została włożona w produkcję. Nie jest to konwertnięty film, tylko kilka istniejących animacji, kilka nowych dla dema wszystko w świetnej synchronizacji z muzyką. Animacje istniejące np. Rickroll były konwertowane do skali szarości a następnie każda klatka była ręcznie kolorowana dzięki temu nie ma bugów i jest dobra separacja między tłem a przodem. Kolory pomińmy, rozumiem, że dla wielu Atarowców są one nie do przyjęcia.

145

(32 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Ukradnij Spectaculator, dokładny i wręcz za bardzo przyjazny userowi :)
Pozwolę sobie zaproponować wypróbowanie niedawno wydanego trackera na trzy platformy z AY'grekiem: ZX'a, MSX'a i Amstrada:
http://pouet.net/prod.php?which=55197

146

(32 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

No no  Szkoda, że można odpalić tylko na WinVICE albo C64 z 1541-Ultimate.

1541-Ultimate powoli staje się u nas standardem mimo wysokiej ceny i problemów z dostępnością... Ktoś tam po premierze składał deklaracje przeróbki oryginalnego REU na 16MB.

niedługo pewnie ktoś "wymyśli" emulator który udostępni bibliotekę DirectX z poziomu emulowanego 6502, to dopiero będzie się działo

Koledzy ze sceny Spectrum zrobili coś w tym stylu, w ich 64k intrze na PC zmieścili uproszczony emulator Spectruma który dodatkowo udostępniał 'chip' graficzny napisany w C++ z którym komunikował się Z80. Cały kod dema prócz owego chipa jest napisany w Z80 asmie.
http://www.youtube.com/watch?v=7KegY8YIzQ4

147

(4 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Sprawa zakończyła się niejawną ugodą... Pewnie autor otrzymał całkiem niezłą jak dla niego sumkę, dla plagiatora będącą drobnymi groszami.

148

(192 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

U mnie cokolwiek bym nie zrobił przy 'import atari song' wyskakuje 'range check error', Win 7 32bit. A ogólnie gratulacje, kawał dobrej roboty!

149

(53 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Co można zrobić z tym Flashem, żeby nie był wielokrotnie wolniejszy od Javy i .NET ?

Pozwolę sobie na małą obronę Flasha, nigdy nie kodowałem na tej platformie, ale patrząc na dema na nią widać moc i przepaść przynajmniej w kwestii dem nad Silverlight i Javą. Może ta wolność, to kwestia niedopracowania kodu w tych miliardach reklam? Im na szybkości raczej nie zależy.
http://pouet.net/prod.php?which=55593
Twórcy korzystają z alternatywnego kompilatora: http://code.google.com/p/apparat/
I twierdzą, że

Ps. Silverlight still sucks

150

(18 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

pasiu to naprawi :)