126

(220 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

drac030 napisał/a:

@Marek Konopka: pinek nie ma w komputerze ani Warpa ani F7.

Może to nie był komputer Pin'a, ale z pewnością obsługiwał on komputer z takowym rozszerzeniem. O szczegóły musielibyśmy poprosić jego samego.

drac030 napisał/a:

od kiedy to na złączu carta jest sygnał HALT, żeby zapobiec konfliktowi pomiędzy zapisem danej do pamięci ekranu przez dodatkowy procesor a żądaniem dostępu do tejże pamięci przez Antic?

Procesor na CAR nie będzie odwoływał się kiedykolwiek do pamięci (banku), którą wyświetla Antic. Pamięć na której pracuje z maksymalną prędkością procesor CAR jest traktowana jako późniejszy bufor ekranu, który zostanie w stosownym momencie przełączony w przestrzeń adresową 6502, więc Antic będzie zjadał cykle wyłącznie 6502 przy dostępie do pamięci, do której nie będzie miał juz dostęp procesor CAR.

127

(220 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

drac030 napisał/a:

Skądże znowu.

Na własne oczy przekonałem się w Głuchołazach, że jest inaczej - na komputerze Pin'a.

drac030 napisał/a:

Za to procek na karcie, nie mając DMA, nie będzie mógł wykorzystać swojej szybkości do np. zapisu danych na ekran

Jak już wspominałem, piękno tego rozwiązania polega na tym, że możemy pamięć Antic'a ulokować pod przełączanym obszarem CART'a. Przy odpowiedniej strukturze tego obszaru oraz odpowiedniej obsłudze jest to jak najbardziej osiągalne.

drac030 napisał/a:

a to z kolei "normalny" dopał w rodzaju F7 czy Warpa, przy programie uruchomionym w faście, może jak najbardziej.

W przypadku Weroniki jest lepiej, bowiem ją własny procesor nie obciąża. Wiadomo - coś kosztem czegoś (większych problemów z implementacją, mniej pamięci na resztę zastosowań poza buforem graficznym).

drac030 napisał/a:

Osoby kręcące nosem na ingerencję do środka komputera, założę się, mają oczywiście gołe 130XE, albo rozszerzenia pamięci na zewnętrznych modułach :P

Sprzęt rozszerzony wyłącznie w celach wygody development'u (RAM, QMEG), niedawno świadomie ogołocony z Freezer'a oraz Covox'a, a autorskie dema napisane na fabryczne komputery.

128

(220 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

laoo/ng napisał/a:

Jak ma być na kartridżu to nawet nie będzie jęków, że "to już nie jest atari" (bo to nie jest atari, tylko kartridż do atari ;)).

Zawsze będą takie zastrzeżenia i słusznie, bowiem to "nie jest Atari". Teoretycznie można tam wsadzić co się chce - P4, Geforce GTX 280, itp. zboczenia, ale nie o to oczywiście chodzi. Zalety rozwiązania w postaci cartridge'a są znane i nie warto powtarzać argumentacji.

laoo/ng napisał/a:

Interesuje mnie kwestia czy to będzie bardziej jako dopałka, czy bardziej jako platforma do gier z dopalaczami (że ktoś może sobie napisać pod to grę i wydać itp, jak Corina).

Pierwotnie coś w stylu koprocesora. Nie jest to pełny komputer, z własymi układami specjalizowanymi, ani też jeden układ do ściśle zawężonych zadań. Aby móc zastosować go do bardziej zaawansowanych gier, w domyśle z lepszą, różnorodną grafiką, potrzebne będzie rozszerzenie idei i powiększenie dostępnej pamięci na CAR. Na razie nie ma sensu o tym dyskutować, dopóki nie będzie fizycznego prototypu z przykładowym programem, łechtającym wyobraźnię.

laoo/ng napisał/a:

Bo jeżeli to pierwsze, to w EPROMie powinien być tylko boot (taki mały BIOS) dla drugiego procesora, a software powinien być swobodnie ładowany z atari.

Taka jest właśnie idea.

laoo/ng napisał/a:

Ogólnie okno komunikacji może być małe (8k starczy) ale RAMu na karcie powinno nie brakować.

Czym więcej, tym lepiej. Oczywiście w tym konkretnym przypadku - max 16 kB w przestrzeni adresowej CAR. Wielkość ma znaczenie, bowiem będzie można umieścić bezczelnie w tym obszarze dane dla Antic'a.

laoo/ng napisał/a:

No i jaki procesor dałoby się do tego zaprzęgnąć? Może ten fan-made RISCowy wariant 6502 na FPGA, którego można pędzić jak szybko się chce?

Praktyczny sens ma 6502, 65816, ażeby za daleko nie odbiegać od klimatu maluszka oraz dotychczasowych doświadczeń.

Aktualizacja:

macgyver napisał/a:

A powstawanie tego typu "pół-środków" spowoduje, że każdy zacznie tworzyć własny standard i z czasem powstanie wielki chaos, bo ktoś napiszę grę/demo/użytek, który nie ruszy bez rozszerzenia "A", ktoś inny zrobi coś co nie ruszy bez dopałki "B", a nagle część softu nie ruszy bez dopałki "C" i w pewnym momencie okaże się, że dopałki "B" i "C" nie mogą egzystować w jednym komputerze, bo wykorzystują te same zasoby.

Określenie półśrodek bardziej pasuje do projektów ingerujących w strukturę wewnętrzną komputera. Nie jest to naturalny, zaprojektowany przez producenta sposób rozbudowy komputera.

Poza tym, w czym problem, że będzie więcej rozwiązań, możliwość wyboru? Niech potencjalni użytkownicy zdecydują co jest lepsze i co stanie się standardem.

129

(9 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Yo!

Ciekawy pomysł. Zysk z takiego narzędzia będą miały głównie osoby chcące zapoznać się z CC65 oraz 6502. Doświadczeni koderzy wiedzą dokładnie "co w trawie piszczy". Z drugiej strony wyobrażam sobie, że po pewnych modyfikacjach narzędzie to mogłoby być przydatne dla każdego. Chodzi mi o możliwość określania procentowego udziału cyklowań rozkazów procesora, które są zmienne tzn. gdy suma adresu oraz rejestru przekroczy stronę. Na przykład:

lda adres,x // 4 czy 5 cykli?
lda adres,y

Dałoby to pewną wskazówkę co do możliwości potencjalnych optymalizacji. Nie jest to może jakiś wybitnie typowy i przydatny przypadek zastosowań, jednak wydaje się być sensowny. Być może znajdą się również inne, bardziej praktyczne przykłady.

Aby zastosowanie tego narzędzia nabrało większego sensu, na pewno potrzebny byłby dokładny profiling, zsynchronizowany z taktowaniem procesora.

Pewna uwaga dotycząca implementacji... Wygląda na to, że ścieżki w pliku .cfg nie mogą być relatywne w stosunku do katalogu, w którym znajduje się sam plik. Zmuszony zostałem do wpisania absolutnych wariantów, co jest rzecz jasna uciążliwe przy edycji ręcznej, gdy chcemy, dajmy na to, sprofilować jakiś jeden szczególny plik asemblerowy.

Przydałoby się wsparcie dla formatu Mads.
Zachęcam do dalszych prac nad programem.

130

(7 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

http://en.wikipedia.org/wiki/Binary_logarithm

W sekcji "Algorithm" podany jest sposób.

131

(25 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

U mnie jest git. Spróbuj odpalić na wirtualnej maszynie.

132

(9 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

tebe napisał/a:

pierwsze "ASL @" nie jest bez znaczenia bo uniezależnia nas od bitu C, dla n/w kodu wynik zależny będzie już od tego czy wystąpił rozkaz CLC, SEC czy inny rozkaz zmieniający bit C

Skutek jest dokładnie taki sam. Bity 7,6 zostaną prawidłowo przeniesione na pozycje 1,0.

133

(9 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

rol @
rol @
rol @

lub

asl @
rol @
rol @

miker napisał/a:

Przy takim czymś to POKEY lubił wysiadać, może to to?

Niebawem się okaże i wtedy dam znać.

Właśnie skasowałem Rastanowi 65 XE przy zabieraniu się do konwersji przez SIO2PC. Wyciągnąłem kabel SIO2PC z drugiego portu CA2001 i maluszek już nie wstaje, chlip, chlip. Także, ostrzeżenie dla wszystkich, aby uważali co robią...

grzybson napisał/a:

Hej, a nie ma kogoś na zagłębiu albo w sąsiednim śląsku, kto by Ci to pozgrywał do ATR'a?

Odpada - materiał jest "highly confidential".

Monsoft napisał/a:

Hmm mozna tez normalnie kopiowac jak miedzy stacjami uzywajac sio2pc jakos 1 stacji a CA-2001 jako drugiej. Kazdy kopier to chwyci (no moze nie kazdy, ale wiekszosc).

Kopier na jakiej platformie? PC? Dla przypomnienia - nie mam dostępu do maluszka...

grzybson napisał/a:

Możesz też poszukać stację do grzyba 5.25 cala, wmontować to jakiegoś peceta i jakoś chyba też się da zgrać. Jeszcze tego nie próbowałem, ale 486 ze stacją 5.25 stoi w szafie.

Stację już posiadam, ale ten wariant odpada, ze względu na dużą ilość błędów podczas transmisji.

Problem jest następujący:

Chciałem skopiować sobie zawartość dyskietek atarowskich na PC'ta do plików ATR bez uczestnictwa maluszka w całym procesie. Przeczytałem na stronie http://www.atarimax.com/ape/docs/DiskIm … index.html oraz na tym forum, że można do tego celu wykorzystać program ProSystem (APE). Problem polega ponoć na tym, że wykorzystuje on inny kabel oraz nie działa ze stacją CA2001. Czy istnieje inny, gotowy schemat na zrealizowanie tego zadania?

140

(54 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

AXE/SSG napisał/a:

moze jednak da rade?

Nic nie zaszkodzi spróbować, ale poważnie wątpię czy da radę. Dostępny jest trial: http://www.coreavc.com/index.php?option … ;Itemid=59 .

141

(54 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

AXE/SSG napisał/a:

powiadaja, ze coreAVC radzi sobie duzo lepiej od ffdshow w takich sytuacjach. co zawadzi sprobowac...

CoreAVC to najlepszy pod względem jakości oraz funkcjonalności programowy dekoder, ale potrzebuje dużo papu, tzn mocy procesora.

Btw, Zrobiłem test tego video "Big Buck Bunny" w Full-HD dla wersji AVI z kodekiem FMP4 (to nie jest H.264) i daje radę. Przez większość czasu procesor (Celeron C325J) śpi.

142

(54 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

seban napisał/a:

odtwarzany jest płynnie i bez 100% obciążenie CPU. Rozumiem iż open-source-owa implantacja H.264 po prostu nie wykorzystuje wszystkich możliwości przewidzianych przez standard H.264? Czy jak?

Na to wygląda.

seban napisał/a:

Oświecicie mnie może czy naprawdę potrzeba jakiegoś wyczesanego CPU lub bardziej zaawansowanego GPU aby otworzyć materiał full HD?

Niestety tak.

seban napisał/a:

Próbowałem jeszcze windowsowego portu Linuxowego Mplayer-a ale on niestety w ogóle sobie nie radzi, również XBMC osiąga wydajność kilka FPS.

Sprawdzałeś może dekoder H.264 z najnowszego pakietu DivX 7.0 ?

Zastanawiam się do jakiego stopnia mogłaby pomóc tutaj karta z zaawansowaną obsługą dekodowania video. Być może wymiana jedynie niej wystarczyłaby. Nie znam dokładnych danych w tym temacie, ale sugeruję pogrzebać w internecie, w szczególności na stronach NVidii, która posiada specjalne oprogramowanie do dekodowania video.

[Aktualizacja]
http://www.nvidia.pl/page/purevideo.html

Zrobię u siebie test na 9600GT. Mam również słaby procek, choć trochę mocniejszy od Twojego, więc powinno to dać jakieś rozeznanie. U mnie również występują problemy z płynnym dekodowaniem materiału Full-HD pochodzącego z kontenerów mp4 oraz avi.

143

(6 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Sprawdziłem tylko pierwszy bank ($e3 do $d301) w Atari800. Jest tak samo - zawartość pamięci rozszerzonej została zmieniona po zimnym starcie. Czy zatem mamy do czynienia z błędem w emulacji?

Edit:
Chyba wiem co jest tego powodem - Dos II/D zapewne... :> Właśnie sobie przypomniałem, że pakuje się do ramdysku..

Edit:
Potwierdzone. Wydawało mi się, że ta funkcjonalność była dostępna wyłącznie w przypadku współpracy z Qmegiem. Najwyraźniej się myliłem.

144

(6 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Krótki napisał/a:

Shift+F5 to nie jest zimny start w sensie skoku pod procedurę zimnego startu $E477. Ta kombinacja symuluje wyłączenie i ponowne włączenie komputera - zimny start w innym znaczeniu.

Czyli opis tej opcji w emulatorze jest nieprawidłowy - Reset->Cold (Shift F5)... Pozostaje pytanie: czy istnieje jakiś sposób, aby ta kombinacja nie robiła misz-masz z pamięcią rozszerzoną?

145

(6 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

macgyver napisał/a:

Zimny start (przynajmniej pod standardowym OS-em) czyście tylko pamięć $0000-$BFFF, a więc nie powinien zamazać rozszerzonej pamięci, ani pamięci "pod ROM-em".

Jadę na std OS'ie. Pamięć nie jest wyczyszczona, ale wygląda na to, że są tam dane z podstawowej pamięci, za wyjątkiem pierwszych 128 bajtów.

Problem jest następujący.

1) Pakuję dane do pierwszego banku ext mem (>d301 E3) pod DOS II/D. Jest git.
2) Odpalam swój program który nie rusza ext mem
3) Robię zimny start (Shift+F5), odpalam DOS II/D
4) Mapuję bank do base ramu pod DOS/II D (>d301 E3)

Co się okazuje pod monitorem (F8) ? Pierwszych 128 bajtów jest ok, reszta to śmieci.

Wydawało mi się, że po zimnym starcie dane pamięci rozszerzonej nie są zmieniane (pod QMegiem tak jest na bank). Mylę się?

147

(28 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Znacie może jakiś tool, który montuje plik .atr pod systemową (Windows) literę dysku?

148

(4 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

1) Bez kolorymetru się nie obędzie, ewentualnie danych o koordynatach barw Atari w jakimś fizycznym modelu barw, np. takim jakim jest CIE XYZ/CIE xyY (a przynajmniej jego rzucie - CIE XY). Najpierw należałoby skalibrować sprzętowo jakiś monitor do wyświetlania barw w zgodzie ze standardami PAL/NTSC. Ostatecznie wystarczy poprawnie dostrojony telewizor. W przypadku monitora przydałby się jego jakiś rozbudowany model z poszerzoną paletą barw składowych (10'cio, 12'sto bitową), tak aby móc pomierzyć barwy Atarki z maksymalną możliwą dokładnością. Potrzebny będzie również tuner TV.
2) Należy pomierzyć kolory maluszka na skalibrowanym sprzęcie (bodajże do modelu sRGB) i zanotować je we wsp. modelu CIE XYZ, ew. sRGB
3) Zadanie jest o tyle złożone, że wyniki są zależne od pokrętła barw znajdującego się na spodzie komputera. Sugerowanym rozwiązaniem jest dokonanie pomiarów dla kilku ustawień - dwóch skrajnych i jakiegoś pośredniego. Ew. jeśli char. zmian parametrów jest liniowa (lub jakaś inna znana), można to adekwatnie uwzględnić podczas dopasowywania barw w oparciu o pomiary oraz tę charakterystykę. Nie pamiętam już, który parametr opisujący kolor zmienia to pokrętło - nasycenie barw czy odcienie.
4) Dla prostego policzenia barw wystarczy f. minimum odległości między dopasowywaną barwą w modelu CIE XYZ/RGB a kolorami maluszka. W ostateczności, wszystkich kalkulacji możemy dokonać w modelu RGB, ale wtedy tracimy na uniwersalności rozwiązania i jesteśmy uzależnieni od charakterystyk konkretnych wyświetlaczy, które mogą mieć przeróżne odchyłki, nawet po kalibracji.

Aktualizacja:
Zapewne jakiś układ atarynki (nie wiem który) zawiera zaszytą w sobie tablicę barw przeliczającą indeksy atarowskiego koloru do poziomów sygnałów wyjściowych luminancji oraz chromy. Teoretycznie można pomierzyć te sygnały dla wszystkich barw maluszka, dokonać przeliczenia do modelu YUV/YIQ (NTSC) a stąd do RGB. Tutaj jednak należałoby znać również sposób miksowania barw uwzględniający pokrętło kolorów.

Aktualizacja:
Tutaj odnalazłem częstotliwości dla modulacji sygnału TV w standardzie SECAM http://ftp.pigwa.net/stuff/collections/ … /FGTIA.PDF - tabela FGTIA Color Line to Color Output Frequency Conversions - strona 21. Być może w oparciu o tą i podobne tabele można dokonać dalszych ustaleń.

149

(15 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Sorki za offtop, ale nie mogłem się powstrzymać... Niektóre druki pasowałyby jako oryginalny pomysł na votke do głosowania na party, np. "Finished Goods Release", "Material Transfer Order" "Sample Evaluation Report" "Things to do today".

150

(40 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

drac030 napisał/a:

No dobrze, SMP = Symmetric Multiprocessing. I gdzie tu 6502? Brak rozkazów ustawiających semafory chyba go do tego dyskwalifikuje - chyba że masz na myśli 65C02, ale chyba znowu 65C816 jest do tego celu lepszy?

Inc, Dec, Lsr, Asl