1,401

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Coś się ruszyło w sprawie Lotharkowego scan-doublera - widziałem filmiki, wygląda to obiecująco. Ciekawe tylko jak będzie z ceną. Bliżej chińszczyzny czy framemeistera...

1,402

(34 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Wszystko zależy od wariantu - ma wejście EURO czy DB9? Nawet jeśli DB9 to ma tam i Composite Sync i H/V Sync, musiałbyś sprawdzić co jest podłączone w kablu.

W zasadzie to już widać różnicę i to diametralną - teraz treść obrazu jest idealnie stabilna, czyli rzeczywiście synchronizacja jest oddzielna, a problem nie dotyczy synchronizacji, lecz sygnału wizji. Zakłócenia są wyłącznie na jasnych obszarach, zapewne jest coś nie tak z poziomem bieli.

1,403

(34 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Na kablu EURO zawsze masz złożony sygnał synchronizacji, który w STE jest złożonym sygnałem wizji (Composite Video). Dlatego zależało mi na teście z monitorem, który jest synchronizowany "normalnie" czyli osobno ma H-Sync i osobno V-Sync. Sygnał Composite Video w STE jest wytwarzany w modulatorze, więc jeśli ten sygnał jest nieprawidłowy to nie będzie działało ani Composite Video, ani modulator TV, ani RGB+CS. Jeśli na monitorze RGB+HV obraz będzie dobry to usterka będzie mniej więcej zlokalizowana.

1,404

(34 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Podłączenie do TV jest przez Composite Video czy RGB+CS, jeśli to drugie to jak wygląda sam sygnał Composite? Masz możliwość podpięcia pod monitor RGB+HV (SC-1224/Commodore 1084S)?

1,405

(34 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Według mnie zakłócenia na zasilaniu, czyli wyschnięte kondensatory...

1,406

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Sprawdzenie jest dość trudne, a działanie może zależeć od wersji TOSu. W jaki sposób chcesz sprawdzać poprawność działania mechanizmu detekcji zmiany dysku?

1,407

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

ST, jak już pisałem, rozpoznaje zmianę dyskietki (ale tylko niezabezpieczonej przed zapisem) na podstawie sygnału WP.
Tu masz to dość obszernie opisane: http://www.atari-forum.com/viewtopic.php?t=19148

I sam mod: http://atari.8bitchip.info/flomodam.html

1,408

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

W TOSie 2.6 specyficzne zachowanie sygnału WP nie jest aż takie ważne. Atari ST nie wykorzystuje ani sygnału RD ani DC.

1,409

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Trzeba robić rzeźbę z przyciskiem... a nie myślałeś o GOTEKu?
Oryginalną stację można kupić w Best Electronics, ale wyjdzie "trochę" drogo: http://www.best-electronics-ca.com/

Drugie moje podejście do HxC - po modyfikacji (a właściwie poprawieniu błędu myfriendów) wyświetlacz OLED działa z HxC, Jeff w międzyczasie poprawił co nieco w obsłudze obrazów .ST i obecnie jest całkiem OK, choć nadal nieco wolniej niż prawdziwy flop :( Zdałem mu obszerny raport z "placu boju", więc jest nadzieja na dalsza poprawę. Ostatnio zareagował szybko.

1,411

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Idealne miejsce na przełącznik jest w okolicy portu kartridża. Tu przykład: Przełączanie stacji dysków A/B w Atari STe bez cięcia ścieżek/nóżek. Dostęp bezproblemowy, nic nie trzeba wiercić ani ciąć, z zewnątrz nic nie widać:
https://obrazki.elektroda.pl/1264983400_1514402585_thumb.jpg

1,412

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

uicr0Bee napisał/a:

A ten 1.62 powyżej to udało się jako połówka większej kości z przełącznikiem na inny TOS w drugiej połówce? Bo wyżej pisałeś o problemach z tą wersją, co dziś słyszałem też na priv od innej osoby, tylko chodziło o 1.62UK, nie DE.

Miałem problemy, bo najwyraźniej obraz znaleziony w necie był uszkodzony. Tym razem jest ok i działa na 2Mbit kości, razem z 2.06D.

1,413

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Można też wymienić na dwie kości 27C010 lub nawet Flash 1Mbit. Ostatni TOS dedykowany dla ST to Rainbow TOS, czyli 1.04. Jestem zwolennikiem trzymania się oryginalnej wersji językowej, ew. można poszukać polskiej z odpowiednią mapą klawiatury. Dla gier wersja TOSu nie ma znaczenia, wręcz im starsza tym lepiej ale 1.04 jest chyba optymalnym kompromisem, choć możesz używać dowolnego TOSu 1.xx (poza 1.06/1.62) lub 2.xx.

1,414

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Trudno ją nazwać współczesną ale da się ją kupić - A4-TECH X6-60D.

Taki sam mod można wykonać w Atari STF - tam właściwa zworka ma oznaczenie W2. Pozycje są takie same (2-3 = DS1->PIN5, a 1-2 = DS0->PIN5).

Próbowałem wgrać HxC i szybko się do niego zniechęciłem w pierwszym podejściu. Po pierwsze nie działa wyświetlacz OLED... tzn. działa i gdzieś w dziale o Amigach na forum HxC jest opisane, że trzeba zmienić jeden rezystor SMD na płytce wyświetlacza, ew. ustawić opóźnienie jego startu. W FF domyślnie takie ustawienie jest włączone, tu trzeba wejść do menu i je ustawić (bo plik konfiguracyjny jest binarny i nie można go sobie wyedytować na PC). Problem w tym jak wejść do menu, skoro wyświetlacz nie działa... ano trzeba podłączyć wyświetlacz tekstowy albo zrobić upgrade firmware i wtedy Gotek się zrestartuje i wyświetlacz będzie działał do kolejnego wyłączenia zasilania. Swoją droga to ustawiłem to opóźnienie, a i tak wyświetlacz się nie włączał. Drugi problem, ani wersja stabilna ani alfa 3.1.1.2a nie wyświetlała w ogóle obrazów .ST, tylko .HFE. Zdenerwowało mnie to na tyle, że wróciłem do FF (i straciłem licencję za 12€). Cała moja "przygoda" z HxC trwała około godziny... ale może jeszcze do niego wrócę.
Na obronę HxC muszę jednak napisać, że Jeff (autor) naprawił problem niewyświetlania plików .ST, a problem z OLED dotyczy tylko wyświetlaczy DIY-MORE (niestety te są najpopularniejsze) i jest winą ich producenta... myfriendy dały nie taki rezystor/kondensator i wyświetlacz pozostaje w stanie resetu przez prawie 3s od włączenia zasilania. Żeby działał poprawnie trzeba 100x zmniejszyć wartość rezystora R3 lub kondensatora C8 tworzących obwód RC układu resetującego. Najprościej wymienić R3 na 4k7 [472] lub 5k6 [562] (oryginalnie jest 560k [564]).

Przestrzegam, że zmieniając bootloader HxC na inny bezpowrotnie tracimy licencję na HxC. Teoretycznie na bootloader HxC można wgrać m.in. FlashFloppy ale są to buildy specjalnie pod HxC, oparte o stare wersje kodów źródłowych.

1,417

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Wnioski z "dochodzenia" Exxosa były takie, że to nie jest problem z C025913-38 tylko z zakłóceniami i masą. Czyli winny jest projekt płyty STE i starzejące się komponenty, a nie sam układ. Owszem, jedne egzemplarze układu DMA są mniej podatne na problem, inne bardziej. Sytuację miała poprawiać wymiana układów MaskROM z TOSem na układy CMOS-EPROM lub Flash, które pobierają znacznie mniej prądu i powodują mniej zakłóceń przy odwoływaniu się do nich. Ostatecznym rozwiązaniem miała natomiast być wymiana procesora na wersję CMOS (MC68HC000).

***

Ja mam wymieniony zarówno PROM z TOSem na Flash, jak i MC68000FN8 na MC68HC000FN16.

Mógłbym: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=15042

1,419

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

...no to jeszcze ktoś to zdeasembluje i już prawie będzie wiadomo co tam siedzi ;)

1,420

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Mq napisał/a:

zastanawiałem nad tym jak przetwarza sobie te dane Atari

Zajmuje się tym mikrokontroler HD6301V1 w klawiaturze. Nie wiadomo co siedzi w jego firmware.

1,421

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Taaa... XRGB mini Framemeister. Niecałe 1500zł... do 1k USD jeszcze mu daleko.

1,422

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Na wyjściu transoptorów szczelinowych jest coś co bardziej przypomina sinus niż prostokąt, dopiero komparatory formują z tego prostokąt, wyznaczając próg odcięcia (bardzo analogowy próg - konkretne napięcie). Ten przebieg prostokątny ciężko nazwać transmisją cyfrową, to po prostu przebieg prostokątny o zmiennej częstotliwości. W transmisji cyfrowej częstotliwość zazwyczaj jest stała. Tu nie są przesyłane żadne bity. To nie jest PWM, ani PDM...

Ciekawe czy dla Atari szerokość tych impulsów ma znaczenie? O ile odczyt nie jest realizowany przez przetwornik u=f(f) i trafia na ADC, wystarczy generować sygnał PDM (łatwiejszy do generowania, ze względu na stałą szerokość impulsów, a tylko różny czas przerwy). Zapewne "logika" patrzy tylko na zbocze narastające i przesunięcie fazowe pomiędzy dwoma sygnałami z pary.

ATMega wcale taka szybka nie jest, robiłem kiedyś na niej (328P @ 16MHz) generator sekwencji cyfrowych, a dokładnie to symulator sygnału czujnika położenia wału korbowego w silniku spalinowym - czyli coś bardzo podobnego, ale tylko jeden czujnik i szału z szybkością nie było. Oczywiście można stosować jakieś triki w stylu użycia SPI do generowania impulsów - wtedy jest dużo szybciej.

Zmierzam do tego, że każde przetwarzanie sygnału trwa, każda transmisja cyfrowa również.

Myszka PS/2 standardowo wysyła 100 ramek na sekundę, każda ramka to 3 bajty danych. Do każdego bajtu dochodzi nagłówek i stopka w ilości 3 bitów (czyli ramka ma 33 bity). Transmisja szeregowa, synchroniczna z zegarem 10kHz (czyli 5000bps). Zatem samo opóźnienie transmisji musi wynieść co najmniej 6,6ms.

P.S.
Zarówno PIC jak i ATMega to 8-bitowe procesory RISC, przy tym samym zegarze mają podobną wydajność... tyle, że PICe zwykle programowało się w assemblerze, a AVRy w C albo nawet C++ (ich assembler raczej nie zachęca do pisania w nim).

1,423

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Nie zamierzam się sprzeczać, jednak na swoją obronę przedstawię schemat myszki STM-1:
https://obrazki.elektroda.pl/7736301000_1515182489_thumb.jpg

W moim rozumieniu to jest układ analogowy... cztery analogowe komparatory (LM339), kilka rezystorów, ani jednej bramki logicznej. Owszem sygnałem wyjściowym są impulsy prostokątne, ale nie ma żadnego przetwarzania danych, formowania ramek, zegara. Układ praktycznie nie wprowadza opóźnień, bo nie przetwarza sygnału. Impulsy mają różna szerokość. Natomiast w część cyfrową po stronie Atari nie wnikałem.

1,424

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Adapter zrobiłem w/g opisu na tej stronie:
https://www.chzsoft.de/site/hardware/di … -atari-st/

Każdy adapter będzie miał jakiś tam lag, oryginalna myszka Atari była praktycznie analogowa, tu trzeba zdekodować ramkę i przekształcić ją na odpowiednią sekwencję impulsów - to musi trwać.

Wybrałem na ATMega8, bo akurat miałem taki w pudełku z częściami. Poza tym nie wymaga żadnych elementów zewnętrznych. Dałem gniazdo USB, zamiast PS/2 - wiele myszek USB jest dwusystemowa.

1,425

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Nie każdy ma miejsce na CRT... a LCD przy każdym PeCecie stoi. Pasywny adapter ST-LOW->VGA mogę zrobić, żaden problem, tylko nie mam do czego podłączyć ;)

Adapter myszki PS/2 - Atari ST na ATMega8 też trochę laguje ;) ale i tak wolę go niż oryginalną mysz STM-1.