1,401

(43 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Witam,

Posiedziałem nad płytką otrzymaną od lewiSa i odtworzyłem schemat (mam nadzieję - dokładnie). To co wczesniej pisałem o RD5 itp. można pominąć bo rzeczywistość zweryfikowała domysły.

Załączam PDF.

Ogólnie rzecz biorąc układ "operuje" na zasobach sprzętowych Atari, co wygląda następująco:

Łącznik S1 umożliwia sterowanie logiki impulsami z wyjścia dekodera LS138 dla obszaru $D5XX [CLK dla flopów typu D],
Łącznik S2 umożliwia odłączenie BASIC,
Łącznik 3polowy S3 zaś pracuje w trzech trybach:

- "przelotowym" czyli sterowanie wejścia /REF MMU odbywa się z płyty Atari (PB0) w pozycji 1
- sterowanie /REF MMU pochodzi z dodatkowej logiki powiązanej z obszarami $D6XX, $D7XX w pozycji 2
- "stałym" w pozycji 3, gdzie wejście /REF MMU jest wysterowane na stałe niezależnie od stanu PB0 Atari.

Jakieś pomysły? Wydaje się, że do tego układu trzeba zastosować jakiś kawałek software, ponieważ wysterowanie <nieużywanych> obszarów I/O nie odbywa się sprzętowo. Wygląda też na to, że po przełączeniu S3 w pozycję 2 można sterować obecnością ROM/RAM niezależnie od stanu bitu PB0. Prawdopodobnie przede wszystkim o to chodziło. Zastanawiam się także czy nie jest to układ umożliwiający jakiś rodzaj przepisywania OS ROM do RAM?

Szczerze - nie wiem na razie do czego to miało służyć :D Będę mieć czas na dokładniejszą analizę logiczną - to do tego usiądę.

Na razie życzę dalszego ciągu miłych Świąt.

Pozdrawiam

1,402

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

@Jacques - mnie też.

Proszę nie nazywaj tego szczepionką, ponieważ oficjalnie jest to mechanizm "użycia" ludzkiego mechanizmu genetycznego do robienia CZEGOŚ TAM. Zaiste - nowatorskie i z działu "na nieznanych wodach"

1,403

(65 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Ale kolega pojechał... :-D

Naprawiaj jak najszybciej bo temat zalegnie na długo.

1,404

(43 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Oki - omówimy szczegóły bo i tak będzie potrzebna Twoja pomoc w ogarnięciu konstrukcji przełączników

1,405

(43 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@Mq - Ta płytka "dotyka" m.in. linię /CCTL (od obszaru $D5XX) a także linie /REN, /REF, /MAP. O ile się zdołałem zorientować po widocznych ścieżkach.

Np. przełącznik na tym trzypinowym złączu (biały plastik) powoduje to, że pojawia się na linii RD5 stan wysoki - tak jakby symulował podłączenie kartridża co oznacza odłączenie części RAM w obszarze $A000-$BFFF. Nie wiem bez głębszej analizy co robi ten przełącznik podłączony do dłuższego złącza szpilkowego.

Generalnie to wygląda na jakiś symulator(?)

1,406

(43 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@lewiS - mogę się tym zająć - nie ma problemu. Częściowo już przeryłem się przez ten układ. Tak jak pisałem. Jest przełącznik na /RD5 i kilka innych połączeń jednak ze względu na zasłonięte scalakami ścieżki - trudno dojść konkretnie o co chodzi. Oczywiście MMU i 7408 nie muszą być obecne w tej płytce. Po odtworzeniu układu oczywiście płytka wraca do Ciebie.

Jeśli tak pasuje - wrzuć pm

1,407

(43 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@lewiS - jeżeli miałbym płytkę w rękach odtworzylbym schemat bo ze zdjęć się nie da tego rzetelnie zrobić. A jak byłby schemat to bez problemu można będzie dojść do funkcji urzadzenia

1,408

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@jer - kondensator(y) - o tak, tak...

@Mq - będziesz miał czas to powalczysz :)

1,409

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Heja,

Hm. Silnik jak silnik ale sterowanie! Wrzuć napięcie na cewce silnika na oscyloskop albo multimetr i patrz co się dzieje w czasie gdy zwalnia bądź się zatrzymuje. Ewentualnie mierz prąd - to jest ciekawsze - o ile tego nie robiłeś wcześniej. Powinieneś najpierw wykluczyć ew. problem od strony sterowania. Tacho sprzężenia też warto podłączyć do oscyloskopu...

Pozdrawiam

1,410

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

@ xxl LOL

1,411

(220 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Cześć,

Targować się trzeba czasami wręcz wypada się potargować :) Ja także na A... negocjuję czasami ceny. To jest normalne. Tak samo normalny jest brak negocjacji cen. Wszystko rodzi określone konsekwencje i tyle.

1,412

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Te cienkie "miękiszony" chcą - CHCĄ! - wyszczepić MILIOOOON luda miesięcznie. Ta "operacja" zajmie im ze trzy lata z poprawką na logistykę :)

Podziwiam i kiwam głową z uznaniem. Szapo-ba!

Źle, że napuszczają milicję na ludzi, która bezprawnie prześladuje porządnych obywateli, ale to też się zapamięta i podliczy na zakończenie tej szemranej imprezy...

Nie wchodząc obecnie głębiej w szczegóły - wygląda na to, że trzeba by zaprojektować coś w rodzaju VBXE tyle, że dla Atari ST :). Moje pytanie o to - w jakim trybie działa et4000 z Atari wynika z zainteresowania odnośnie organizacji pamięci. Zdaję sobie sprawę, że obecnie sterownik dla Atari wysyła dane obrazu do pamięci karty skąd te dane są pobierane do wyświetlania. Przeglądam sobie datasheet et4000 a tam niespodzianka :) maksymalna rozdzielczość 1024x768, 256 kolorów z palety 256k. Olbrzymia większość ficzerów tej karty jest najzwyczajniej w świecie zbędna. Takie tryby tekstowe. Zresztą - cały BIOS do wywalenia.

Organizacja pamięci zdaje się być liniowa, w planach gdzie barwa piksela jest kodowana na niblu, bajcie bądź sąsiednich bajtach w zależności od trybu graficznego.

Rozrywka na dłuższy czas.

Pozdrawiam

Takie pytanie: jaki tryb pracy et4000ax wykorzystywany jest przez sterowniki? Nie wnikałem w to zupełnie więc pytam, może ktoś wie i napiszę :)

Naprawdę... Jak żartować to z grubej rury

1,416

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

OK. Dzięki

@BartoszP Ale zdajesz sobie sprawę z tego, że karta graficzna jest dużo bardziej skomplikowana niż wprawki w FPGA? Pytanie - czy sterownik Atari dla ET4000AX posługuje się wywołaniami BIOS karty? Wydaje mi się że nie, bo jest związany z architekturą PC. Wrzucamy więc dane w pamięć karty w trybie liniowym posługując się mocą procesora/blittera Atari. Nie wnikałem jak to jest robione. Tak tylko sobie gdybam :) Jak dla mnie - musi zostać najpierw przygotowana zawartość pamięci obrazu (niezależnie od organizacji wyświetlania), a potem wyświetlana z odświeżaniem z częstotliwością Vsync (lepiej synchronizować zmiany [syncframe] - unika się migotania (zmiany treści w trakcie kreślenia obrazu). Podstawy teoretyczne mam, ale mocy przerobowych i możliwe, że odpowiedniego poziomu umiejętności brak, czasu z pewnością mi brakuje :)

Pozdrawiam

@Cyprian Czyli trzeba by zaprojektować przynajmniej część Tseng. A generalnie - lepiej zaprojektować całkowicie nową kartę graficzną. Oczywiście rejestry mogą być gdziekolwiek byle nie generowało to BUS Error.

@Cyprian Emulacja jak emulacja. Stworzenie Tsenga w FPGA to potężne zadanie. Trudne do ogarnięcia. Nie znam szczegółów, jakie tryby są wykorzystywane przez sterowniki dla Atari. Podejrzewam, że osiągnięcie jednej, wysokiej rozdzielczości, np. 1280x1024 SXGA wystarczyłoby do wszystkiego. Układy graficzne były/są projektowane przez duże zespoły - nie zaś przez pojedynczych ludzi. Ja, na ten przykład, raczej nie zaliczył bym siebie do tych ogarniętych w zakresie opracowania emulacji ET400AX ;)

1,420

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@lopez Tak zrobił PP. Driver startuje z kartridża. Wystarczy dać odpowiedni nagłówek i powinno śmigać.

@Sikor musiałbym  chyba jakimś skryptem z klienta szukać... Nie wiem za bardzo jak to zrobić a nie chce mi się teraz szukać :]

1,421

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@Sikor A jak tam można cokolwiek znaleźć? Jest jakaś możliwość wyszukiwania po nazwach?

Dzięki za info. Pożyteczna sprawa. Popatrzę czy się nada do MegaSt

1,423

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Hejka,

Znalazłem na DVD. Szkoda, że nie mogę znaleźć nigdzie archiwum z programami publikowanymi w c't magazin. W oryginalnym artykule są oczywiście wydruki programów w assemblerze. Wystarczy przepisać ;-)

Dobiłem się do FTP Heise ale niestety - nie ma listingów z roku 1986 :( Najwcześniejsze z Lipca 1988, ech.

ftp://ftp.heise.de/pub/ct/

Pozdrawiam

1,424

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@ artik-wroc dzięki za tłumaczenie. Możesz dać numer tego c't magazin? Mam DVD c't z archiwami więc może gdzieś to również mam. Ciekawy sposób użytkowania cartridge. Jak najbardziej da się używać z RAMcartem :)

Pozdrawiam

1,425

(210 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Cześć,

Peter Putnik na stronie: http://atari.8bitchip.info/acsicfafs.html umieścił TOS 1.04 UK z dodanym boot z ACSI-CF oraz obraz sterownika do zapisania na kartridżu gdy użytkownik nie chce mieć zmienionego TOSa. Do ściągnięcia od niego. POLECAM