1,376

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Męczy mnie od czasu do czasu ktoś o te płytki w wersji do 800XL, ale ja już tego nie mam i nie będę robił, więc jak ktoś chce we własnym zakresie zrobić, to proszę bardzo. Uwalniam projekt płytek do 800XL. Status: otwarty, do użytku niekomercyjnego. Można się organizować w grupy i sobie zamawiać, może ktoś też zamawiać sobie, a resztę rozdawać lub odsprzedawać po kosztach jak ma ochotę. Proszę bardzo w załącznikach pliki Eagle schematu i pcb oraz instrukcje montażu, żeby były w jednym miejscu.

1,377

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja używałem właśnie HY514400J-70. Zrobiłem na nich kilka tych rozszerzeń, bo miałem trochę tych kości i te działały zawsze i na pewno w 100% działają poprawnie. Na pewno też używałem innych kości, bo miałem różne, ale nie powiem jakich, bo nie pamiętam. W każdym razie ja zawsze wszystkie wylutowywałem ze sprawdzonych sprawnych SIMM-ów 1MB. Część SIMM-ów kiedyś miałem sprawdzonych mem testem na pececie starym, a te ostatnie HY właśnie testowałem sobie na Atari STE. Obecnie już nie testuję, bo nie mam już STE, a kości mi zostało sprawdzonych na użytek własny już dosłownie kilka sztuk, więc to zapas do retro sprzętów jak by się coś popsuło.

1,378

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

U lopeza jest HCT175 i LS157, ale mówił, że testował też HCT157 i miał takie same objawy. GAL u Ciebie 15ns, u lopeza też 15ns, ale ja przetestowałem u niego też 7ns i 25ns i było bez zmian. Całe jego rozszerzenie przetestowałem też na innej płycie, na mojej, na której mi działało zrobione wcześniej przeze mnie rozszerzenie, więc wiem na razie, że wina leży w rozszerzeniu a nie w płycie głównej.
Natomiast w rozszerzeniu, które ja robiłem testowałem 7,15,25 i wszystkie trzy działały poprawnie. Dlatego sobie myślę, że to może jeszcze być kwestia typu, albo producenta pamięci. Muszę polutować jeszcze jedno rozszerzenie i sprawdzić na dwóch płytach, bo to lopeza zarówno na jego jak i na mojej płycie robi takie same problemy. Coś mi się zdaje, że to może być kwestia jednak pamięci, a konkretnie rzecz ujmując specyficznego typu pamięci lub producenta.
Miałem podobne problemy z pamięciami 2MB LGS, które próbowałem w Amidze odpalić. Wszelkie inne kości tego samego typu innych producentów działały mi bez problemu, a te LGS nie chciały działać i sypały błędami w Amidze, chociaż sprawdzane były na pececie i tam działały poprawnie. Co więcej, w rozszerzeniu montowałem 4szt takich kości i jak się zamontowało tylko jedną, to było dobrze, a jak się ich na magistrali powiesiło 4szt, to się sypało. To też akurat LGS, dlatego mi się skojarzyło, choć obstawiał bym zbieg okoliczności.

1,379

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@Fox, dzięki, o taką odpowiedź mi chodziło. Też tak pamiętałem, że za dzieciaka u kumpla nigdy nic nie przełączaliśmy. Czyli dipswitch ustawiony na stałe na podwójną gęstość, a resztę załatwiamy programowo - tak samo jak dotychczas robiłem to na swojej stacji XF551.
Z DOS-ów używam DOS II+/D tak jak napisałeś, a oprócz tego bardzo lubię MyDOS i mam też SDX na kartridżu, więc też czasem używam. Do archaicznych nie sięgam, chyba tylko żeby sobie na chwilę zobaczyć jak wyglądały:-)

@jer, dzięki, wspominałeś niedawno w innym wątku o tej dokumentacji i wtedy zajrzałem, ale faktycznie znalazłem tylko do LDW chyba i pomyślałem, że to to samo, albo że po prostu miałeś coś innego na myśli:-) Dzięki za uzupełnienie, już ściągnąłem i analizuję sobie dokumentację:-)
Popraw sobie tam jeszcze, bo link do schematu jest poprawny, jednak na stronie wyświetla się nazwa pliku hwarp

1,380

(155 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Creonix napisał/a:

ten człowiek ma komputery uratowane z recyklingu

Słowo "uratowane" jest tu delikatnie mówiąc nie na miejscu. Koleś ma śmieci i złom elektroniki użytkowej wystawione na allegro za kosmiczne pieniądze. Uratowanie takiego czegoś to jest dla mnie wyciągnięcie tego z recyklingu, naprawa, odrestaurowanie i wtedy ewentualna sprzedaż za takie pieniądze. W formie w jakiej to obecnie widzimy, to te sprzęty właśnie nie zostały uratowane i być może wiele z nich uratowanych nie zostanie. Lepiej by było jak by ten koleś wyrzucił to wszystko z powrotem do recyklingu i ktoś inny by to faktycznie uratował. Takie mam zdanie na temat "ratowania".

1,381

(155 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Fajne, bardzo się przyda na przyszłość, bo od czasu do czasu potrzeba jakiś kawałek konstrukcji do różnych elektronicznych rzeczy wymodzić, albo kawałek custom-obudowy, czy tam wspornika pod jakieś gniazdo albo przełącznik itp. Taka siatka zespolona lutowaniem wydaje się być fajnym patentem, dodatkowo można szpachlować, albo zalewać żywicą i w ogóle robić cuda z tego:-)
Super hint, dzięki po raz kolejny za Twoje zajebiste patenty drygol:-)

1,382

(155 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Dzięki za info. A lutuje się toto dobrze jak mi się po zdjęciach wydaje? Tak jak miedź mniej-więcej?

Stary Atarowiec ze mnie, więc aż mi głupio takie pytania zadawać:-) Na początek więc się wytłumaczę:-) W czasach pradawnych miałem tylko magnetofon, stacji własnej nie miałem i tylko bawiłem się CA2001 u kumpla z czego niewiele pamiętam. W czasach natomiast bieżących, dotychczas bawiłem się XF551 w wersji 3,5" 720kB, która obsługuje wszystkie gęstości niejako "z automatu".

Jakiś czas temu wszedłem w posiadanie pięknego Indusa GT, ale z braku czasu wypucowany tylko i sprawdzony że działa trafił do kartonu. Obecnie wyciągnąłem sobie tą stacyjkę żeby się pobawić, ładnie śmiga, ale nie umiem obsługiwać poprawnie stacji, w sensie że nie wiem jak to było z gęstościami w tych stacjach, bo kompletnie zapomniałem. Z tyłu stacji mamy dipswitch do przełączania na pojedynczą i podwójną gęstość. Pytanie jest jak to było w tych dawnych czasach, czy te dipswitche się cały czas przełączało w te i wew te dla każdej dyskietki? Bo nie przypominam sobie takiej procedury żebyśmy z kumplem uskuteczniali, po prostu przekładało się dyskietki i działały, ale nie pamiętam w jakich mogły być gęstościach. Aha, a oprócz gęstości pojedynczej 90k i podwójnej 180k mamy jeszcze rozszerzoną 130k, to jak i kiedy się z niej korzysta?
Może ktoś napisać jakiś krótki manual w kilku zdaniach na ten temat?

1,384

(155 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

@drygol, mam pytanie o te wzmacniające siatki metalowe. Jeśli dobrze widzę, Ty po prostu wtapiasz je w plastik? Jak to robisz, rozgrzewasz kratkę i taką rozgrzaną wciskasz w plastik, czy jakaś inna metoda jest na to? A może kładziesz siatkę na plastiku i wtedy grzejesz hot air razem z plastikiem i się wtapia? Napisz w paru słowach jeśli to nie tajemnica:-)
Druga rzecz: czy taka siatka metalowa, to jest jakiś ogólnie dostępny produkt, w jakiej formie to występuje i gdzie się kupuje? Widzę też, że ta siatka chyba łatwo się daje lutować, stąd bardzo fajny jest to produkt do różnorakich zastosowań, bo da się z tego budować praktycznie dowolne konstrukcje i kształty.

1,385

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jakiego masz GALa u siebie, ile ns? Jakie dałeś uklady TTL, tzn jakiej serii, ja rekomenduję HCT, czyli 74HCT157 i 74HCT175. Ale ogólnie podobne masz problemy jak lopez. Mam jego płytę z rozszerzeniem u siebie, będę jeszcze testował.

1,386

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Zapuść demo Numen i zobacz czy całe przeleci. Zapuść też demo Video Blitz na ustawieniu 512k i zobacz czy w tle lecą dyskietki.
Na koniec możesz potestować gry: np. Commando, Crownland, Atari Blast! (ta ostatnia jako chyba jedyna wymaga pełnego 1MB).

1,387

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Teoretycznie EDO powinny chodzić jako zamienniki "nie edo". Natomiast spotkałem się z różnymi problemami w przypadku niektórych kości EDO. Nie wiem dlaczego takie problemy występują, nie zagłębiałem się w specyfikę, ale jak robiłem np. rozszerzenia do Atari ST, to EDO nie chciały mi działać i wiem z forów różnych, że to jest powszechny problem. Z kolei jak robiłem różne rozszerzenia do Amigi 500, to zawsze zarówno EDO jak i zwykłe kości chodziły bez problemu. Z tego wysnułem podejrzenie, że również w SIMMexp może wystąpić jakiś problem, ale nie musi. Jak widać jednak, kolega napisał, że kości działają, więc chyba wszystko ok.

1,388

(77 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Śpieszę z wyjaśnieniem, że dostałem do testów płytę 800XL bez Fredka. To płyta uicr0Bee, na której zaobserwowano wcześniej problemy z przełączaniem systemów, bo w "menu" urządzenia natychmiast zatwierdzał się system domyślny, co powodowało, że nie dało się dokonywać wyboru będąc w menu, a jedynie przełączały się cyklicznie naprzemiennie tylko dwa pierwsze systemy.
Podejrzenia były, że to wina innego układu resetu na płycie 800XL i problemy z czasami przytrzymania resetu. Plan zakładał żeby przerobić odpowiednio firmware w yetAnotherOSswitch.
Jednak w testach u mnie okazało się że wszystko działa poprawnie na płycie uicr0Bee zarówno z moją klawiaturą od 800XL jak i klawiaturką serwisową.
Tak że dotychczasowy firmware pozostaje niezmieniony i działa dobrze na wszystkich płytach XL/XE.
Powodem problemów u kolegi uicr0Bee najprawdopodobniej są drgania styków w klawiszu/przycisku reset, co powoduje ponowne naciskanie się tego klawisza i tym samym zatwierdzanie wyboru systemu i przełączanie tylko dwóch pierwszych.
Rzecz jest do sprawdzenia, ja zalecam przeczyszczenie klawisza reset, lub wymianę tactswitcha jeśli chodzi o klawiaturkę serwisową.

1,389

(94 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Czyli Karin robi formaty dwustronne tak jak Amiga/Atari ST, a XF robi tak jak małe Atari? Czy to zależy tylko od firmware stacji, czy może idzie o tym decydować software'owo np. z poziomu jakichś DOS-ów konkretnych?

1,390

(94 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pewnie będzie, tylko z grubsza ujmując jest to trochę bez sensu. SIO2SD będzie milion razy wygodniejsze i jakąś część miliona razy tańsze:-)

1,391

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jest gdzieś w tym wątku we wcześniejszych postach, ale chyba nikomu się nie będzie chciało szukać:-) i jest na stronie Sikora.

1,392

(37 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Cena nie gra roli:-)

1,393

(37 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Jest przygoda:-) Wyobraź sobie tą Twoją paczkę na bezkresnym oceanie:-) Zamknij oczy i wypoczywaj, masz czas:-)

1,394

(37 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Nie ma zwykłych poleconych zagranicznych. W Polsce wszystkie polecone wysyłane za granicę to są priorytety.
Do USA wysyłałem kilka razy takie polecone priorytety w ubiegłym roku i potwierdzam, że raz dochodzi po dwóch tygodniach a innym razem np. po 3 miesiącach, a rekord to miałem taki, że nawet przekroczyło 3 miesiące. Nie ma też przy tym znaczenia czy to jest list w formie płaskiej koperty, czy też ta koperta jest gruba i zawiera jakieś klamoty w środku, może też być to paczka. Wszystko idzie tą samą regułą: bez reguł:-)

Edit: aha, i czasami widać informacje na śledzeniu, czasami się pojawiają z opóźnieniem, a czasami miałem tak, że śledzenie kończyło się na informacji, że przesyłka wysłana za granicę i później już się nic więcej nie pojawiło chociaż odbiorca dostał przesyłkę. Tak że śledzenie to można sobie co najwyżej zorganizować samodzielnie na zasadzie regularnego mailowania z odbiorcą czy już coś dostał. Zauważyłem, że w USA często mają w d... wpisanie informacji do systemu o tym czy dotarła do nich paczka i czy doręczyli ją odbiorcy. Tak że nie jedźcie tak ciągle strasznie na naszą pocztę, bo u nas to powiem szczerze że jest jako taki porządek, a i też jest gdzie zadzwonić, opierdolić, czy dowiedzieć się czegoś o przesyłce - jak już wyjdzie za granicę, to kompletnie nie wiadomo co się z tym dzieje i liczymy na łut szczęścia, że dojdzie:-)

1,395

(410 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Brawo ten pan:-)

1,396

(94 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jak to działa, że jest tak szybko? Buforuje się najpierw cała dyskietka w jakiejś pamięci czy coś w ten deseń? Ale wtedy zaraz po włączeniu rozumiem, że nie jest tak szybko?

1,397

(40 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Kurde, tak to czytam, i sobie myślę, że jeszcze kilka lat minie i kolejne pokolenia będą myślały, że sobie ktoś jaja z nich robi pisząc takie rzeczy, a tylko my wiemy, że te wszystkie patenty, to były na prawdę:-)

1,398

(40 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Na przełomie lat 80/90 robiłem też z modeliny wtyczki do joysticków:-) Co niby miało nie działać, przecież to tylko kawałek materii trzymającej w kupie resztę:-)

1,399

(40 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Świetnie to wyszło. A z tego porównania to dobrze widzę, że wynika, że trochę szybciej działa FF?

1,400

(7 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Eee, tak dla wyjaśnienia, to nie żebym miał coś przeciwko takim naprawom: wręcz przeciwnie, uważam, że to wspaniale, że doczekaliśmy technologii, które pozwalają tworzyć takie rzeczy i bardzo fajnie że można dziś naprawić coś, czego się dawniej nie dało tak łatwo, albo wcale.

Tak się tylko przy okazji tego wątku zadumałem nad tym, że to wszystko przemija, przemijamy my, i przemijają nasze oryginalne sprzęty, których jest już coraz mniej w takim stanie ładnym w jakim były za czasów swojej świetności. Z czasem coraz trudniej już będzie odrestaurowywać je do takiego stanu, a idąc dalej znikniemy my i pewnie te sprzęty razem z nami.