1,351

(188 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Brakuje puenty......kiedy zaprezentujesz freemint na fajnym, tanim, szybkim i co najważniejsze kompatybilnym MacMini ?

PS.
Jak widać po poprzednim poście kultura jest Ci obca mentalnie.....nie tacy jak Ty próbowali mnie obrazić ale im się nie udawało.

1,352

(188 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

swinkamor12 napisał/a:
Adam Klobukowski napisał/a:

Nie porównujesz szybkość kodu emulowanego z natywnym na różnych platformach.

Zgadza się w obu przypadkach kod big endian.

To są brednie....to tak jakbyś porównywał osiągnięcia Hitlera i Rubensa - nie Rubensa Barrichello tylko Petera Rubensa - argumentując to tym, że obaj przecież byli malarzami...tylko, że jeden pokojowym a drugi artystą....co to za różnica przecież..malarz to malarz.

swinkamor12 napisał/a:

Oczywiście najnowsze PowerPC są big endian tak jak wszystkie poprzednie, niektóre tylko da się przełączyć w tryb little endian.
Więc nie tak jak intel który jest tylko  little endian.

Gdybyś tylko zapoznał się choć trochę z listą rozkazów procesora PowerPC, to są tam rozkazy, które ładują dane little-endian do rejestru we właściwej postaci mimo, że zapisane są w big-endian. Jeden rozkaz assemblera bez żadnych opóźnień.
Jeśli dla Ciebie pisanie dla PowerPC kończy sie na kompilatorze GCC, to jest to tak jakbyś twierdził, że jesteś doświadczonym mechanikiem samochodowym tylko dlatego, że potrafisz wymienić wycieraczki.

PS.
Odrobina kultury wymaga aby imiona i zaimki pisać wielką literą na początku....ale nie wiem czy można tego od Ciebie oczekiwać czy też ma to być element "przysrywania", którym maskujesz swoją niewiedzę.

1,353

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Bo wykonuje 90% rozkazów 68K ?? :-)

1,354

(188 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

@mono:

Cytat z FAQ autora emulatora 68K w AmigaOS:

The actual version of Petunia is translating only those executables which are not banned by the black list. The default behavior is dynamic translating of any 68k code, which was loaded by DOS, but you can add any executable or library to the black list with the Compatibility preferences program thus avoiding the dynamic translation. Normally you don't have to do this.

1,355

(140 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Tu akurat nie zgodzę się z Tobą. Koleżanka była szefową kadr w dużym CallCenter. Po pierwszym błędzie jaki popełniła i musieli przyjąć wyrokiem sądu nie-białego Afro-Amerykanina do pracy po tym jak została oskarżona o rasistowskie odzywki i wywalenie owego nie-białego z roboty z okazji koloru skóry, to już nigdy nie rozmawiała bez świadka. Oczywiście ów Afro-Amerykanin po powrocie do pracy ostentacyjnie przychodził, odbijał kartę i wychodził z firmy nawet nie przekraczając progu biura. Mogli mu w skrócie "skoczyć" bo miał piękna bajeczkę o kolorze skóry jako "haczyk".

1,356

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

gotham:
Tu masz link do dokumentu, który omawia różnice pomiędzy ColdFire a 68K na poziomie emulacji i tego czego nie robi ColdFire: http://microapl.com/Porting/ColdFire/Do … a68kcf.pdf

1,357

(140 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

No i pamiętaj, że tam każdy każdego może pozwać za cokolwiek. Nie przyglądaj sie nikomu zbytnio, nie komentuj wyglądu, stroju i narodowości bo może być krucho....i pewno najlepiej zbytnio nie dyskutować z policją :-)

1,358

(188 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

@Swinkamor12, jeśli "pijesz" do mnie to najpierw zapoznaj się o czym piszesz a potem pouczaj innych:

JIT czyli "Just In Time compilation" to technologia stosowana w interpretacji/emulacji kodu, która w skrócie polega to na tym - w skrócie abyś był w stanie ogarnąć te parę zdań w jednym czytaniu - że najczęściej emulowany kod jest tłumaczony (można to nazwać kompilacją) na natywny kod procesora danego komputera i ten wygenerowany kod natywny jest gdzieś zapamiętywany. Następnym razem gdy ponownie będzie trzeba emulować ten sam kod, to emulator wie, że ma już przetłumaczony i zapamiętany ten fragment i uruchamia wcześniej przygotowany kod natywny zamiast bez sensu interpretować ponownie to samo bo to strata czasu. Po pewnym czasie emulator nie emuluje już żadnego kodu a tylko wywołuje wcześniej przekompilowane bloki kodu natywnego. Kod emulowany można by wręcz skasować z systemu i nikt nie zauważyłby, że go nie ma. To jest ta magia, która powoduje, że tobie WYDAJE się, że kod jest wykonywany natywnie.

Koniec. Staraj sie przyswoić ten opis i przestań mnie obrażać.

A teraz trzy sprawy:

Zrozum, że po rekompilacji dowolnego kodu starego procesora albo nawet dowolnego innego wymyślonego i nigdy nie istniejącego na kod natywny zawsze zauważysz wzrost prędkości emulacji. Tak działa np. środowisko Javy. Java jako język i środowisko jest zupełnie odseparowana od konkretnego procesora (choć kiedys stworzono nawet procesor Java implementujacy pierwotne/atomowe rozkazy Javy)

Jeżeli twierdzisz, że PowerPC jest takie super-hiper, to po prostu napisz dla swojego G4 program bootstrap (tak sie kiedyś mówiło) zwany obecnie loaderem, który załaduje minimalny interpreter kodu 68K i w nim uruchom FreeMINT.
Dla takiego EKSPERTA jak Ty to przecież pestka...parę kliknięć w klawiaturę i kod będzie działał. Masz wtedy ATARI na PowerPC.

Emulator zaszyty w AmigaOS, ten o którym zapewnie piszesz bo w sumie niegdy nie określiłeś który,  jest po prostu napisany specjalnie dla tego systemu, wykorzystuje jego możliwości i przez to bardzo wydajny. Jest jednak zupełnie nieprzenośny bo jest bezpośrednio związany z architekturą PowerPC. Gdyby AmigaOS było dostepne dla innych procesorów, to pewno ten emulator byłby napisany dla innego procesora. Inne powszechnie dostępne emulatory są uniwersalne i dlatego mniej wydajne.

Na koniec:

Z tą rewelacyjną i szybką emulacją kodu przez PowerPC widać nie jest tak pięknie bo AmigaOS posiada aż dwa emulatory 68K bo jeden jest powolny ale dokładny a drugi szybki ale trochę niekomaptybilny. Do tego dochodzi emulator samej klasycznej Amigi bo jest potrzebne .... tadaaaaa....wcielenie Win-UAE czyli E-UAE......

Rewelacja...trzy różne środowiska do zapewnienia zgodności ze starym sprzętem....po prostu REWELACJA...SZOK.

1,359

(188 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

swinkamor12 napisał/a:

Dlatego właśnie PowerPC jest takie fajne, bo z jednej strony jest sto razy szybsze od 68k, szybsze od najszybszych emulatorów na PC a z drugiej strony kompatybilne ze starym softem.

swinkamor12 napisał/a:

Kod 68k jest tłumaczony na kod powerpc, i można bez problemu używać np bibliotek 68k w swoim sofcie PowerPC.

swinkamor12 napisał/a:

i już można korzystać w programie pod powerpc,z biblioteki 68k tak jakby była natywna w kodzie powerpc.

Zdecyduj się co do jednej prawdy objawionej.

Musisz dorosnąć i zrozumieć, że mleko wcale nie bierze się z kartonika w lodówce tylko dlatego, że na obrazku jest narysowana łaciata krowa. Nie tacy jak Ty myśleli, że to prawda ale się mylili.

Nie rozróżniasz wykonania kodu od jego emulacji.

AmigaOS4 zupełnie ukrywa tą emulację przed użytkownikiem: http://www.amigaos.net/content/127/exte … pabilities i dlatego WYDAJE CI SIĘ, że to PowerPC wykonuje natywny kod 68K.
Zrozum, albo przynajmniej się postaraj, że nie ma znaczenia jaki procesor wykonuje tą czarną robotę emulacji. To może zrobić nawet 6502. Ilość dodatkowego kodu emulatora pisanego tylko po to aby odwzorować stan emulowanego procesora jest taka, że pojedyncze zmiany kolejności bajtów stanowią co najwyżej znikomy promil całości.
Wbudowany emulator w AmigaOS4 może wykonywać emulacje efektywniej tylko dlatego, że jest wycyzelowany bo inaczej producenci AmigaOS nie mieliby argumentów. Kupując nową Amigę za ciężkie setki lub tysiące Euro oczekiwałbym efektywnego wykonania starych programów. Zwłaszcza, że przecież nowy procesor miał zapewnić efekt mega-łał. Wkurzyłbym się gdyby nagle się okazało, że stare programy działają wolniej niż na oryginalnym sprzęcie.
Masz po prostu marketingowo "wyprany mózg" i powtarzasz hasła handlowe bez poparcia ich żadnymi danymi technicznymi.
Podpierasz się kodem generowanym przez kompilator, który załatwia problem zgodności wszystkiego z wszystkim za ciebie. Zacznij pisać bezpośrednio w assemblerze i zobaczymy wtedy jaki z ciebie twardziel. Gdy pojmiesz jak działa procesor na poziomie poszczególnych operacji, to zobaczysz, że wiele rzeczy, które w C trzeba "kombinować" dla zgodności, na poziomie odpowiedniego kodu asemblera załatwia jedna instrukcja albo nawet nie trzeba nic robić po odpowiednim przemyśleniu struktury programu.

Musisz się pogodzić z faktem, że PowerPC to dla rynku konsumenckiego ślepy zaułek.
I to, że tobie się wydaje, że PowerPC jest lepszym środowiskiem dla emulatora Atari niż Intel większość ma głęboko w poważaniu bo lepiej pisać w środowisku, które może jest wolniejsze ale za to jest napisane uniwersalnie na dziesiątki platform i  ma miliony razy większą bazę potencjalnych użytkowników.

1,360

(140 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

W USA benzyna to gasoline albo gas. Nie mylić z naszym LPG.

1,361

(188 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

swinkamor12 napisał/a:

Nie wiem skąd masz te informacje. Na moim G4 działa.

Panie swinkamor12 może zaczniesz dyskutować z firmą IBM ? http://www.ibm.com/developerworks/library/pa-dalign/
Po prostu system operacyjny + środowisko wykonawcze programu wynikowego  obsługuje wyjątki generowane podczas dostępu do niewyrównanych danych.
Szczegóły opisane są w pkt. 6.5.6 tego dokumentu http://www.freescale.com/files/product/ … FPE32B.pdf

1,362

(188 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

swinkamor12 napisał/a:

A bez przeróbek na procesorze big endian będzie działać zawsze.

Czyli dowolny procesor ARM uruchomiony w wersji big-endian też jest tak cool i trendy jak PowerPC ?

1,363

(188 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

.

1,364

(188 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Dziwnym trafem procesory w architekturze PowerPC firmy Freescale - bo w sumie to nie ma procesora PowerPC bo to nazwa architektury a nie konkretnego procesora - są głównymi procesorami w tych nowych "Amigach" X5000 http://www.amigaos.net/hardware/133/amigaone-x5000
Gdy spojrzeć tu w dokumenty producenta  http://cache.freescale.com/files/archiv … 823LEM.pdf , to okazuje się, że te procesory te maja dwa natywne tryby little-endian i jeden big-endian.

Co za supryza dla EKSPERTÓW od emulacji...cała teoria idzie w maliny [ oparte o ARM oczywiscie :) ] bo nagle okazuje się, że big-endian jest BE.

1,365

(188 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

swinkamor12 napisał/a:

To gdzie ten sprzęt z biedronki?

A jeśli nie jest z biedronki to co to zmienia ?To już nie jest procesor ARM ? Chłopcze...bądź poważny ....

1,366

(188 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Raz jeszcze....teraz twoja kolej EKSPERCIE...ja nie muszę nic udowadniać, że to działa.
To Ty twierdzisz, że tylko PowerPC jest tak dobry, że bezpośrednio wykonuje kod 68K tylko dlatego, że jest big-endian.
Takie bzdury piszesz, że nawet do własnych słów się nie przyznajesz.
Tu masz przykład działania Linux'a na ARM big-endian: https://www.youtube.com/watch?v=-CnA633HhtE
Dalej dyskutujesz ?

Twierdzisz, że masz tyle doświadczenia i wiedzy, że nie dorastamy Ci do pięt.
Pokaż przykład jak to się robi na Amidze. Wklej jakiś zrzut ekranu, YouTube, pokaż benchmarki. Cokolwiek co uwiarygodni twoje słowa.

[EDIT]
A tu poczytaj sobie co twórcy MIPS Linux piszą o problemach-emulacji:
http://www.linux-mips.org/wiki/Endianess

Jestem przekonany, ze maja więcej doświadczenia niż Ty. Nieporównywalnie.
Cytuje dla Cibie bo pewno nie przeczytasz: The overhead from endianess swapping in software rarely shows up in benchmarks at all.

1,367

(188 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

swinkamor12 napisał/a:

A uruchomiłeś na tym soft w trybie big endian, czy tak sobie tylko teoretyzujesz?

Ja nie muszę nic pokazywać. Ja nie twierdziłem, że mam taki program i że cokolwiek uruchamiałem. Ja tylko twierdzę, że procesory ARM nawet w tanich tabletach mają takie możliwości z okazji swojej architektury. Nawet Android ma odpowiednie API do testowania tego.
Chciałeś przykładu gdzie kupić tablet z odpowiednim procesorem. Podałem.

Teraz twoja kolej.
Pokaż teraz jak procesor PowerPC bezpośrednio wykonuje rozkazy 68K dzięki temu, że jest big-endian. Zrobisz to czy tylko teoretyzujesz, że to robi ? Przecież napisałeś, że:

swinkamor12 napisał/a:

Bez przepisywania kodu, bez pisania skomplikowanego kodu do zamiany bajtów w danych itp itd.
.....5 sekund roboty i można używać w swoim sofcie pod powerpc,softu z 68k tak jakby był napisany pod powerpc.   
Porównania do emulatora są lekko głupie, żaden emulator na x86 tego nie umożliwia.Dlatego właśnie PowerPC jest takie fajne, bo z jednej strony jest sto razy szybsze od 68k, szybsze od najszybszych emulatorów na PC a z drugiej strony kompatybilne ze starym softem.

1,368

(188 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

@HRW: My to rozumiemy .... tylko swinkamor12 jakoś nie może tego faktu zaakceptować i żyje tylko w świecie ograniczonym przez PowerPC.

1,369

(188 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

@marekp: http://www.cultofmac.com/103458/os-x-li … -about-it/

1,370

(188 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Ot choćby to
http://www.biedronka.pl/pl/product,id,2 … 3g-starter

Opis modelu pamięci z dokumentacji ARM z linków, których pewno nie przejrzałeś.

3.9. Memory model

The Cortex-A7 MPCore processor views memory as a linear collection of bytes numbered in ascending order from zero. For example, bytes 0-3 hold the first stored word, and bytes 4-7 hold the second stored word.

The processor can store words in memory as either:

    Big-endian format.

    Little-endian format.


Konfiguracja "endianości"

A.3. Configuration signals

Table A.2 shows the configuration signals. All signals which include a 4-bit field, [3:0], encode up to four processors. For these signals, bit[0] represents processor 0, bit[1] represents processor 1, bit[2] represents processor 2, and bit[3] represents processor 3.

Table A.2. Configuration signals
Signal    Direction    Description
CFGEND[3:0]    Input   

Endianness configuration at reset. It sets the initial value of the EE bit in the CP15 System Control Register (SCTLR):

0

    EE bit is LOW.
1

    EE bit is HIGH.

1,371

(188 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Adam Klobukowski napisał/a:

raczej że G4 i Power8 mają wspólnych przodków, ale nie że Power8 jest następca G4

OK. To jest lepsze opisanie  dwóch wcieleń tej architektury POWER. Ważne jednak, że to jest jedna rodzina.

1,372

(188 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Adam Klobukowski napisał/a:

Power IBMa, to nie jest dokładnie to samo co procesory PowerPC

Ja wiem....napisałem specjalnie "następcą architektury" a nie "nowszą wersją czy kolejnym modelem". Gdzieś trzeba dokonać skrótu myślowego.

1,373

(188 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

swinkamor12 napisał/a:

tylko o dodatkową zupełnie niepotrzebną pracę przy pisaniu kodu który będzie te dane przerabiał

I to właśnie jest twoja "eksperckość"...po co pisać jakiś kod zmieniający dane skoro procesory uwzględniające możliwość pracy w trybie mixed-endian załatwiają to niezauważalnie w tle...potrafią nawet pracować na wspólnej pamięci z procesorem o innej "endianowości". I niekoniecznie są to procesory PowerPC.

Pokaż jakieś fakty prócz swoich konfabulacji nie popartych żadnym argumentem prócz tego, że twoje zdanie jest niby prawdziwsze tylko dlatego, że jest twoje.

I zanim znowu coś odpowiesz zapoznaj się z różnicami pomiędzy emulacją kodu a wykonaniem kodu natywnego przez procesor.

Jeśli nie załapałeś jeszcze sedna problemu, to nikt nie twierdzi, że PowerPC jest/był złym procesorem - procesory Power8, które są następcami architektury PowerPC przecież napędzają największe komputery IBM - po prostu jest bardziej niszowy niż procesory ARM, które są równie dobre pod względem architektury a na dodatek tańsze, nie wspominając o dostępności platform na których można pisać oprogramowanie i co najważniejsze mają milion razy większy rynek potencjalnych uzytkowników.

P.S.
Odpowiedz na któreś techniczne pytanie np. na to o realizacji konkretnego rozkazu move.l
Pokaż jaki jesteś CPU-MASTER-MEGA-BOSS.

1,374

(188 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Nie bądź śmieszny:

A. Pisałem, że "znajdziesz w Biedronce"...to nie oznacza, że tam bywam. Tak jak z tego, że wiem jak wygląda rakieta nie wynika, że jestem kosmonautą.
B. Powtarzam: odpowiedz na merytoryczne pytania a nie skupiaj się na bzdetach.
C. Negujesz dokumentacje firmy ARM ?
D. Mylisz pojęcia "wywoływania kodu" i "uruchamiania emulatora kodu innego procesora".

Jakbyś się nie spinał, to procesor PowerPC nigdy nie wykona kodu 68k.Tak samo jak nie jest w stanie wykonać kodu np. Javy czy też Pythona.

Jestem ciekaw jak procesor PowerPC  wykonuje jakikolwiek rozkaz Motoroli.
Pokaż nam to na przykładzie np. move.l   (a0)+,(a1)+
Które rejestry PowerPC są w to zaangażowane ? Jak i rozkaz PowerPC jest wykonywany ? Jak to w ogóle jest zrobione ?

Będziesz tak uprzejmy i podzielisz się swoim doświadczeniem ? Uczyć się w naszym wieku to nie wstyd. To nawet zaleta bo resztki szarych komórek nam nie zanikną.

1,375

(188 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Adam Klobukowski napisał/a:

Już przestarzałe.

Ale jaki lans.....

Parafrazując świeży cytat z filmu Prokurator:
- Wiesz gdzie naprawiają walkmany PS3 ?
- ... Tam gdzie ATARI
:) :)