1,326

(35 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

eghm... nie bardzo wiem jak sobie wyobrażasz wyświetlanie obrazu o częstotliwości 50Hz na matrycy która ma refresh rate 60Hz? Mówię o wyświetlaniu z pełną jakością bez pomijania ani powielania klatek obrazu, bo to oczywiście ma katastrofalny wpływ na "płynność obrazu".

Taką kichę oczywiście "odwala się" obecnie na wszystkich pecetach przy oglądaniu filmów o innym frame rate niż refresh monitora, i to wygląda tragicznie... ludzie tego nie widzą, ale ja tego nie trawie i to jest jakieś mega nieporozumienie, jak można było dopuścić do czegoś tak durnego :( ale ignorancja to siła... ktoś powiedział że to wystarczy i nie ma co się męczyć, potem ludzie przyjęli że tak jest bo to komputer... i zaakceptowali ten do dziś trwający koszmar.

O ile w przypadku gier da sie temu zaradzić to jeżeli masz video o frame rate 50FPS to nie ma sposobu aby go dobrze wyświetlić na monitorze który ma tylko 60Hz odświeżanie.

Screen Teatring napisał/a:

The artifact occurs when the video feed to the device isn't in sync with the display's refresh. This can be due to non-matching refresh rates—in which case the tear line moves as the phase difference changes (with speed proportional to difference of frame rates).

źródło: Screen Tearing

ps) a monitory które mają wejścia S-Video/PAL mają włożone matryce które potrafią pracować przy 50Hz refresh rate, powiem Ci nawet więcej... niektóre z driverów leżących już na samej matrycy potrafią nawet adresować wiersze tak że w pierwszym przebiegu rysują wiersze parzyste a w następnym w nieparzyste (taka spuścizna po epoce CRT i interlace)... tylko nikt tego nie oprogramował w monitorach komputerowych bo i po co :P Oczywiście teraz się to na nich mści, bo np. jak masz w monitorze gniazdko HDMI to tam może się pojawić tryb 1080i @50Hz... i wtedy trzeba wyświetlić obraz tak jak się to robiło kiedyś na CRT, i lepsze modele monitorów z HDMI mają tryb pracy z 50Hz odświeżaniem i potrafią wyświetlać obraz w interlace.

1,327

(35 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@tOri: no to niestety tak samo nadal jest jak było kiedyś :( nie znalazłem rozwiązania które dobrze radziło by sobie z sygnałem z 8-bit Atari czy C64. Teraz to może mało takich produkcji z interlace-em ale kiedyś to była standardowa metoda wyświetlania grafiki narysowanej przez zdolnych grafików... np. rysunek Ripley-a z lat '94-95 w intrze do Barymag #2. Z tego też każdy scaler jaki napotkałem robił siekę totalną, a niektóre przy ruchu wektorów na tle obrazka robiły jeszcze gorszą kaszanę próbując coś interpolować i dodawać od siebie.

@wieczór: nie koniecznie, część matryc TFT ma również narzucony minimalny refresh rate... przy niższych częstotliwościach nie chcą pracować poprawnie, część producentów nawet straszy w specyfikacjach uszkodzeniem matrycy. Ale niektóre mimo ostrzeżeń potrafią sobie poradzić całkiem nieźle z 50Hz.

1,328

(35 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@tOri: sprawdź jeżeli możesz i będziesz miał czas tryby interlace oraz płynność scrolla pionowego i poziomego. A na koniec jeszcze ten prawdziwy interlace wymyślony przez Rybags-a (480i) z parzystymi i nieparzystymi pół-obrazami, np. MemoPad 480i

większość tego typu scalaków które przetestowałem poległy już na zwykłych interlace-ach typu CIN lub XL Paint MAX, a nawet HIP, TIP czy RIP.

Część tego typu chipsetów nie radziła sobie nawet z wyświetlaniem najzwyklejszego interlace skłądającego się z dwóch miksowanych obrazów jednego trybu bez zmiany palety kolorów w obrazach (np. początkowe ekrany dema Overmind - tzn. logo "A Year has passed" oraz logo "Overmind")

Wszystko przez to że scaler-y wbudowane w te układy, starały się na siłę "ulepszać" obraz który otrzymywały na wejściu CVBS czy S-Video, wychodziła z tego najczęściej poszarpana masakra, bo scaler spodziewał się drugiego "półobrazu" a Atari uparcie wysyłało mu tylko jeden typ półobrazów. Część skaler-ów przyjmowała że informacja wynikająca z imp. sychronizacji pionowej o tym że leci cały czas ten sam półobraz (linie parzyste) jest fałszywa i traktowała przychodzące półobrazy naprzemieninie jako te zawierające linie parzyste a potem nieparzyste... obraz podskakiwał rytmicznie albo trząsł się losowo... w zależności od chipsetu efekty były różne, ale nigdy takie jak być powinny, nawet jak statyzny obraz wyglądał obiecująco i dobrze, to przy pojawieniu się jakiegokolwiek dynamicznego ruchu, czy nawet scrolla lub trybu interlace, natychmiast wychodziła z tego totalna kaszana.

To co powyżej napisałem, to tylko moje doświadczenia z przed paru lat... być może te nowsze scalaki coś więcej potrafią albo lepiej potrafią poradzić sobie z archanicznym sygnałem video, nota bene nie do końca zgodnym ze standardem PAL... jednak odnoszę wrażenie że im nowszy sprzęt tym gorzej z interpretacją "przedpotopowych" sygnałów wizyjnych.

pozdrawiam
Seban

1,329

(12 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Hej!

Zacznę może od początku... kolor tła i tekstu w trybie Hi-Res w przypadku Atari... no cóż... pewnie zapewne wiesz że w tym trybie kolor tekstu jest zależny w 100% od koloru tła, a wpływać możesz jedynie na jasność tego tekstu...

Jasność tekstu z poziomu linii komend w Sparta DOS X możesz zmienić robiąc zwykłe POKE:

- zmiana jasności tekstu POKE $2C5,$0F (jasność od $00-$0F)
- zmiana koloru i jasności tła POKE $2C6,$XY (X - kolor w zakresie $0-$F, Y jasność tła w przedziale $0-$F), czyli np.

POKE $2C5,$0F
POKE $2C6,$C4

da bardzo jasne litery na średnio zielonym tle, litery oczywiście przyjmą odcień tła ($C) ... taka uroda GTIA, w wygląda to tak:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/44199/sdx_col1.png

AS wspomniał Ci o VBXE bo w tym wypadku jest możliwa niezależna zmiana koloru liter, może być niezależna od tła... czyli możesz mieć niebieskie literki na zielonym tle.

A teraz sprawa monitora i trybu mono... to jest totalna ściema... jak zapewne wiesz każdy kineskop kolorowy aby uzyskać dany kolor miesza go używając 3 składowych podstawowych, czyli barw czerwonej, zielonej oraz niebieskiej. Od typu kineskopu zależy jaki są ułożone poszczególne składowe (układ delta, IL czy Trinitron, szczegóły tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Maska_kineskopu )

W przypadku Twojego monitora to prawdopodobnie maska typu IL. Przełączenie tego monitora w tryb Green, wyłącza składowe R oraz B... przez co obraz staje się pocięty i widzisz zamiast R,G,B ... ciemno, zielono, ciemno, ciemno zielono, ciemno, ciemno... itd.

Kineskop w tym monitorze jest dość niskiej jakości niestety (mała rozdzielczość maski) więc patrzenie na taką sieczkę bardzo męczy oczy... o wiele sensowniejszym jest włączenie podłączenie do monitora tylko sygnału luminancji lub włączenie trybu "grayscale"... wtedy będą składowe R,G,B będą świeciły jednakowo co da bardziej kojący dla oczu obraz... chociaż nadal będą wycelowane w Ciebie 3 działa elektronowe udające tryb mono :) Dlatego jeżeli chcesz pracować na CRT poważnie zastanów się nad prawdziwym monitorem monochromatycznym gdzie nie ma żadnej maski, a tylko jedno działo i powierzchnia ekranu w całości pokryta luminoforem emitującym światło w danym kolorze (zielonym, bursztynowym czy to po czymś to wszyscy nazywają "czarno-białym", choć tak naprawdę jest to pełna skala szarości).

Mam gdzieś podobny monitor więc zrobię zdjęcie w wolnej chwili o pokażę o co mi chodzi dokładniej.

1,330

(1 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Thanks for the reminder! Nice piece of music!

with greetings
Seban/Slight

1,331

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

jak zwykle cenna uwaga :) nie sposób z Tobą nie zgodzić :) sam jestem sobie winny :]

1,332

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@qba: wiedzą, wiedzą... bo te sektory w przypadku gęstości SINGLE leży dokładnie po środku dyskietki, z tego punktu głowica ma tak "samo równo" w obie strony dyskietki :)

Wszystkie Twoje pomysły o których wspomniałeś powyżej są opisane w moim poście na początku tego wątku :)  może nieco żartobliwie i zawoalowane, ale są wymienione bardzo podobne do Twoich moje domysły dotyczące tej sprawy :) Zatem nie pozostaje mi nic innego jak zgodzić się z Tobą w 100% :)

1,333

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

to o czym mówiłem, czyli widać doskonale te scieżki nad którymi głowica często lądowała i stacja zatrzymywała silnik (stacja TOMS720), takie efekty mam tylko na dyskietkach które były przeze mnie intensywnie użytkowane i wielokrotnie zapisywane oraz odczytywane:

http://seban.pigwa.net/aa/sys_disk.png

ps) musiałem się posłużyć skanerem oraz pewną obróbką obrazu aby to uwidocznić... gołym okiem widać to doskonale, jednak wykonanie temu zdjęcia jest niemożliwe (odbicia, robi mi się "naturalny" enviroment-mapping ;P) a skaner dopiero przy 1200dpi pokazał te niuanse, efekt należało wzmocnić odpowiednim filtrem wyostrzającym.

1,334

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

TOMS720 też nie cofa głowicy. Natomiast przy każdym włączeniu dojeżdża do końca (79 ścieżka) oraz cofa się do ścieżki 0.

Jaki jest sens przesuwania głowicy na ostatnią ścieżkę po pewnym czasie bezczynności? Prawdę mówiąc nie mam pojęcia, być może podczas normalnej pracy z większością dyskietek głowica rzadko ma okazję dojechać do końca, może takie działanie jest spowodowane chęcią utrzymania prowadnic w jednakowym stanie (tzn. aby ten smar który jest na łożyskach ślizgowych był rozprowadzany równomiernie po całej długości prowadnic?

Być może powód jest bardziej prozaiczny, wyobraź sobie że głowica pozostaje nad jakąś ścieżką np. 18, w tym stacja zatrzymuje silnik i głowica zostaje nad tą ścieżką. Teraz wyobraźmy sobie że Atari nagle chce wykonać jakąś operację I/O... stacja więc rozpędza silnik do odpowiednich obrotów a głowica leży cały czas na nośniku nad ścieżką 18... myślę że to może mieć wpływ po prostu za zużycie nośnika (np. takie rozpędzanie silnika nad daną ścieżką)... nawet jest pewien że ma... jak znajdę moją tzw. dyskietkę systemową ... to dosłownie widać na niej gdzie jest ścieżka zawierająca DIR i VTOC. Jest wytarta tak że zmieniła barwę.

Ewentualnie... wyobraź sobie taką samą sytuację... czarna noc... Henry koduje właśnie swój efekt życia do mega-dema... ostatni zapis na dysk i efekt prawie gotowy... jest godzina 3:51 rano... w tym czasie jego siostra Samatha budzi się i zagląda do pokoju brata... nie chcąc go niepokoić przemyka się cicho za jego plecami, niestety potyka się o przedłużacz do którego podłączony jest cały system Henry-ego... Atari wyłącza się grzebiąc pracę Henry-ego... a do tego stacja konając w agonii i resztkach energii której dopływ został brutalnie odcięty... w ramach chęci podążania tunelem do światłości... postanawia wysłać ostatnie impulsy elektryczne do swoich obwodów... pech chciał za akurat write-gate została otwarta (stan nieustalony jakiejś bramki) i resztka energii napi* w głowicę zapisującą.... stacja ostatnim tchnieniem sił przemagnesowuje kawałek nośnika znajdujący się tuż pod głowicą... pech chciał że to był sektor zawierający najbardziej istotną część kodu w mega efekcie Henry-ego...

ps) dlaczego ten system cenzuruje słowo "n a p i e r n i c z a"? :P to sugeruje że napisałem wyżej coś o wiele bardziej brzydkiego ;/

1,335

(3 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

nie ma za co :) ja często mam tak samo... i to nie ma związku ze ślepnięciem... każdy inaczej postrzega otaczający go świat i może po prostu nie dostrzegać tego co widzą inni, ale widzi za to inne zależności czy rzeczy. Często jest również tak że ktoś inny miał po prostu już podobny problem i rozwiązał go wcześniej.

Na pocieszenie powiem, że czasami mogę się na coś gapić godzinę i nie widzieć tego czego szukam, dlatego czasem bardzo ważne jest aby ktoś inny mógł spojrzeć na dany problem :D

W tym wypadku było po prostu tak że używałem wcześniej Atari++ (więc musiałem zajrzeć do instrukcji) ponieważ w swoim czasie był to jedyny emulator który miał wsparcie dla rozszerzenia pamięci typu Axlon, a Candle prosił mnie o napisanie prostego testera tego typu rozszerzenia pamięci RAM na potrzeby Incognito.

1,336

(3 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

cytując manual: (np. ten tu: http://www.xl-project.com/man/manual/atari++.html )

F9 - requests a screen dump. Where this screendump goes is a matter of the -screenbase command line option.

i jeszcze te dwie opcje:

-screenbase filename

Selects a filename base for the screen dumps. If a screendump is requested, a counter and a file type extender is appended to this name and the screen contents are saved to this file. Currently, screen dumps are saved in the Portable Pixmap (ppm) Format that is readable by most Linux/Unix tools, e.g. by xv and gimp. The default filename is “ScreenDump”.
   

-dumpformat PNM|BMP|PNG

Specifies the file format to be used for screen dumps. PNM is the simplistic *nix specific PNM/PPM true color dump file format that is understood by most *nix programs. BMP is the Windows Bitmap format, a very popular but rather aged image file format of the Win32 world. PNG is the “Portable Network Graphics” file format, an image format driven forward by the Open Source community. This file format requires the availibility of the LibPNG.

1,337

(13 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Teraz jasne! Dzięki Pin za wyjaśnienia... tak coś czułem oglądając to że z montażem był ogrom pracy.

1,338

(13 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Rewelacja Panowie! (Pin, Yerzmyey & Larek) Kiedy cała płyta? Bardzo chętnie kupię! :)

ps) pytanie do Larka, zawsze mnie interesowało jak sie robi sync takiego materiału... różne ujęcia, różne przejścia... i pin nadal idealnie uderza w bębny mimo iż montaż był nielinowy i przerywany innymi scenami, etc. Czy to po prostu żmuda praca, etc, czy gdzieś masz jakiś sync w materiale video który umożliwia potem odpowiednie złożenie tego, aby dźwięk w 100% pasował do obrazu?

edit: name fixed :) sorry for mistake Yerzmyey :)

1,339

(47 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

no i oczywiście szacun dla Larka który to wszystko zmontował! Wyszło naprawdę zaje%^&@#$&! :D

edit:

myślę że Larek z powodzeniem mógłby się zająć VJ-owaniem na koncertach PIN & YERZMYEY :)

1,340

(47 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Pin, to jest wyśmienite! Chcę więcej! :D

1,341

(41 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Cześć,

Myślę że jak najbardziej jest to możliwe... potrzebny jest obraz (ROM/BIN) Altirra BASIC oraz uFLASH:

http://atari8.co.uk/uflash/
http://atari8.co.uk/wp-content/uploads/2015/03/uflash3-300x214.png

przy pomocy którego można dokonać upgrade któregoś z banków CAR widocznych potem w menu Ultimate:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/44199/ult_car1.png

1,342

(41 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Hej!

Fajnie że chciało Ci się to przetłumaczyć :) Ja ze swojej strony dodam że to właśnie Altirra BASIC pomógł mi w szybkim testowaniu koncepcji "efektów" do PA2015 compo zorganizowanego przez Sikora. Poniżej ten efekt który użyłem w Sikor PA2015, tylko dzięki operatorom AND, EOR (&, %) obyło się bez żadnego USR-a... czyli pure BASIC :)

3002 GRAPHICS 9
3003 FOR X=0 TO 63:FOR Y=0 TO 47
3004 C=X%Y:IF  NOT C&15 THEN C=1
3005 COLOR C:PLOT 8+X,Y*4:DRAWTO 8+X,Y*4+3
3006 NEXT Y:NEXT X
3007 FOR J=0 TO 1:FOR I=0 TO 255:POKE 20,0
3008 IF PEEK(20)<4 THEN 3008
3009 POKE 712,I:NEXT I
3010 GRAPHICS 11+32:NEXT J
9999 GOTO 9999

1,343

(8 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

przerobioną myszkę? Mam taką wiekową okropną myszkę z kulką z przełącznikiem AMIGA/ST... drugi przycisk myszy z tego co pamiętam odczytywało się z któregoś PADDLE...  nic nie przerabiałem w niej (nie pamiętam tego) i wciśnięcie drugiego przycisku zmieniało wartość odczytywaną z któregoś $d2xx na niższą od standardowego 228, czy co tam jest (bo już nie pamiętam).  Może program sprawca coś bliżej zera i dlatego mi nie działa? :)

Co do odczytu to spróbuję ten program odpalić z różnych DOS-ów... może lubi jakiś konkretny? :)

1,344

(8 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

No właśnie u mnie RMB nie działa, ciekawe ;/ A co do menu... no to tego typu operacje na obrazie a latach '90 to dość zaskakujące że ktoś postanowił wykorzystać to w programie graficznym na 8-bit Atari... jednym słowem niespodzianka :)

Zresztą nawet Zoom czy inne funkcje są zrealizowane w bardzo ciekawy sposób, powiedziałbym że dość nowatorski... pytanie który to dokładnie rok? Bliżej 2000 czy początkowe lata dziewięćdziesiąte.

A co do zamienienia wszystkiego na czarne... zrobiłem sobie szare tło przy pomocy emboss (menu młotek), potem wszystko smaruje na czarno niezależnie od wybranego koloru... ciekawie się zachowuje fill... bo rysuje wszystko w wybranym kolorze a potem bardzo szybko zamienia wszystko na kolor tła, w tym wypadku czarny.

1,345

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Do mnie również :) Dzięki :)

1,346

(8 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Nie widziałem nigdy tego programu, zawsze używałem XL-Art. A co do New Art... to nie potrafię postawić w nim żadnego piksela ;/ wszystko smaruje się na czarno, niezależnie od wybranego koloru. Po SHIFT się pokazuje MENU podręczne i niezależnie co wybiorę też wszystko rysuje na czarno :P

1,347

(12 odpowiedzi, napisanych Różne)

i jeszcze jeden prymitywny efekt...

0 REM PRIMA-APRILIS 2015 COMPO
1 REM AUTORZY SIKOR, SEBAN, BLUKI
10 GOSUB 1000:REM SINE PLOTS
11 GOSUB 1010:REM SIERPINSKI TRIANGLE
12 GOSUB 1100: REM SINE DRAWS
13 GOSUB 2000: REM SIERPINSKI AGAIN
14 GOSUB 3000: REM XOR-OR ANIMATION
99 GOTO 99:REM INF. LOOP
999 REM --- SINE PLOTS / SIKOR ---
1000 GRAPHICS 24:POKE 710,0:POKE 709,15:COLOR 1:DEG
1001 FOR I=0 TO 359:X=INT(10*SIN(I*COS(I))*20):Y=INT(10*COS(I)*SIN(I*2)*20)
1002 IF X<0 THEN X=-X
1003 IF Y<0 THEN Y=-Y
1004 PLOT X,Y:PLOT 319-X,191-Y:PLOT X,191-Y:PLOT 319-X,Y:NEXT I
1005 RETURN
1009 REM -- SLOW SIERPINSKI / SEBAN ---
1010 FOR I=0 TO 15:POKE 709,15-I:POKE 710,I:POKE 712,I:NEXT I:PUT #6,125:COLOR 1
1011 PX=0:PY=191:FOR I=1 TO 2048:R=INT(RND(0)*3):PLOT PX,PY
1012 IF R=0 THEN PX=PX/2:PY=(PY+191)/2:GOTO 1015
1013 IF R=1 THEN PX=(PX+319)/2:PY=(PY+191)/2:GOTO 1015
1014 PX=(PX+160)/2:PY=PY/2
1015 NEXT I:RETURN
1099 REM --- SINE DRAWS / BLUKI ---
1100 PUT #6,125:COLOR 1:FOR I=15 TO 0 STEP -0.1:SETCOLOR 2,0,I:POKE 712,PEEK(710):NEXT I
1110 FOR I=0 TO 8 STEP 0.1:SETCOLOR 2,14,I:POKE 712,PEEK(710):NEXT I
1120 PLOT 140,32:FOR R=-90 TO -16 STEP 2:FOR I=0 TO 360 STEP 10
1130 DRAWTO 160+COS(I-R)*(R-45),8+SQR(ABS(I+R)*(R+96)):NEXT I:NEXT R
1140 RETURN
1999 REM --- SIERPINSKI AGAIN / SEBAN ---
2000 T=PEEK(106)-4:POKE 106,T:GRAPHICS 16:POKE 752,1:? :FNT=T*256:POKE 710,128:POKE 712,128:POKE 709,15:POKE 77,0
2001 DATA 104,104,104,133,212,104,104,37,212,133,212,169,0,133,213,96,128,64,32,16,8,4,2,1
2002 RESTORE 2001:FOR I=1536 TO 1551:READ D:POKE I,D:NEXT I:I=0:PTR=PEEK(88)+256*PEEK(89)
2003 FOR I=0 TO 7:READ D:POKE FNT+512+I,D:NEXT I:I=0
2008 FOR DY=0 TO 23 STEP 8
2009 FOR DX=0 TO 39 STEP 8
2010 FOR X=0 TO 7:FOR Y=0 TO 7
2020 POKE PTR+(Y+DY)*40+X+DX,Y+X*8
2031 IF I<512 THEN POKE FNT+I,0:POKE FNT+512+I,PEEK(FNT+512+Y):I=I+1
2040 NEXT Y:NEXT X:NEXT DX:NEXT DY
2052 POKE 756,T
2061 FOR X=0 TO 63:FOR Y=0 TO 63
2062 IF USR(1536,X,Y)=0 THEN PTR=FNT+Y+64*INT(X/8):POKE PTR,PEEK(PTR)+PEEK(FNT+512+X)
2063 NEXT Y:NEXT X
2070 FOR I=64 TO 255 STEP 4: FOR J=255 TO I STEP -I/8: SOUND 0,J,10,J/15:POKE 709,PEEK(53770): NEXT J:NEXT I
2071 SOUND 0,0,0,0: POKE 709,128:POKE 756,224:POKE 106,T+4:GRAPHICS 0
2072 POKE 710,128:POKE 712,128:POKE 709,15:POKE 752,1:? ":)":RETURN
2999 REM --- XOR-OR EFFECTS / SEBAN ---
3000 FOR I=15 TO 0 STEP -0.05:SOUND 0,128,8,I:NEXT I:RESTORE 3001:FOR I=1552 TO 1567:READ D:POKE I,D:NEXT I
3001 DATA 104,104,104,133,212,104,104,69,212,133,212,169,0,133,213,96
3002 GRAPHICS 9
3003 FOR X=0 TO 63:FOR Y=0 TO 47
3004 C=USR(1552,X,Y):IF USR(1536,C,15)=0 THEN C=1
3005 COLOR C:PLOT 8+X,Y*4:DRAWTO 8+X,Y*4+3
3006 NEXT Y:NEXT X
3007 FOR J=0 TO 1:FOR I=0 TO 255:POKE 20,0
3008 IF PEEK(20)<4 THEN 3008
3009 POKE 712,I:NEXT I
3010 GRAPHICS 11+32:NEXT J
3011 RETURN

1,348

(12 odpowiedzi, napisanych Różne)

0 REM PRIMA-APRILIS 2015 COMPO
1 REM AUTORZY SIKOR, SEBAN, BLUKI
10 GOSUB 1000:REM SINE PLOTS
11 GOSUB 1010:REM SIERPINSKI TRIANGLE
12 GOSUB 1100: REM SINE DRAWS
13 GOSUB 2000: REM SIERPINSKI AGAIN
99 GOTO 99:REM INF. LOOP
999 REM --- SINE PLOTS / SIKOR ---
1000 GRAPHICS 24:POKE 710,0:POKE 709,15:COLOR 1:DEG
1001 FOR I=0 TO 359:X=INT(10*SIN(I*COS(I))*20):Y=INT(10*COS(I)*SIN(I*2)*20)
1002 IF X<0 THEN X=-X
1003 IF Y<0 THEN Y=-Y
1004 PLOT X,Y:PLOT 319-X,191-Y:PLOT X,191-Y:PLOT 319-X,Y:NEXT I
1005 RETURN
1009 REM -- SLOW SIERPINSKI / SEBAN ---
1010 FOR I=0 TO 15:POKE 709,15-I:POKE 710,I:POKE 712,I:NEXT I:PUT #6,125:COLOR 1
1011 PX=0:PY=191:FOR I=1 TO 2048:R=INT(RND(0)*3):PLOT PX,PY
1012 IF R=0 THEN PX=PX/2:PY=(PY+191)/2:GOTO 1015
1013 IF R=1 THEN PX=(PX+319)/2:PY=(PY+191)/2:GOTO 1015
1014 PX=(PX+160)/2:PY=PY/2
1015 NEXT I:RETURN
1099 REM --- SINE DRAWS / BLUKI ---
1100 PUT #6,125:COLOR 1:FOR I=15 TO 0 STEP -0.1:SETCOLOR 2,0,I:POKE 712,PEEK(710):NEXT I
1110 FOR I=0 TO 8 STEP 0.1:SETCOLOR 2,14,I:POKE 712,PEEK(710):NEXT I
1120 PLOT 140,32:FOR R=-90 TO -16 STEP 2:FOR I=0 TO 360 STEP 10
1130 DRAWTO 160+COS(I-R)*(R-45),8+SQR(ABS(I+R)*(R+96)):NEXT I:NEXT R
1140 RETURN
1999 REM --- SIERPINSKI AGAIN / SEBAN ---
2000 T=PEEK(106)-4:POKE 106,T:GRAPHICS 16:POKE 752,1:? :FNT=T*256:POKE 710,128:POKE 712,128:POKE 709,15:POKE 77,0
2001 DATA 104,104,104,133,212,104,104,37,212,133,212,169,0,133,213,96,128,64,32,16,8,4,2,1
2002 RESTORE 2001:FOR I=1536 TO 1551:READ D:POKE I,D:NEXT I:I=0:PTR=PEEK(88)+256*PEEK(89)
2003 FOR I=0 TO 7:READ D:POKE FNT+512+I,D:NEXT I:I=0
2008 FOR DY=0 TO 23 STEP 8
2009 FOR DX=0 TO 39 STEP 8
2010 FOR X=0 TO 7:FOR Y=0 TO 7
2020 POKE PTR+(Y+DY)*40+X+DX,Y+X*8
2031 IF I<512 THEN POKE FNT+I,0:POKE FNT+512+I,PEEK(FNT+512+Y):I=I+1
2040 NEXT Y:NEXT X:NEXT DX:NEXT DY
2052 POKE 756,T
2061 FOR X=0 TO 63:FOR Y=0 TO 63
2062 IF USR(1536,X,Y)=0 THEN PTR=FNT+Y+64*INT(X/8):POKE PTR,PEEK(PTR)+PEEK(FNT+512+X)
2063 NEXT Y:NEXT X
2070 FOR I=64 TO 255 STEP 4: FOR J=255 TO I STEP -I/8: SOUND 0,J,10,J/15:POKE 709,PEEK(53770): NEXT J:NEXT I
2071 SOUND 0,0,0,0: POKE 709,128:POKE 756,224:POKE 106,T+4:GRAPHICS 0
2072 POKE 710,128:POKE 712,128:POKE 709,15:POKE 752,1:? ":)":RETURN

1,349

(12 odpowiedzi, napisanych Różne)

0 REM PRIMA-APRILIS 2015 COMPO
1 REM AUTORZY SIKOR, SEBAN
10 GOSUB 1000: REM SINE PLOTS
11 GOSUB 1010: REM SIERPINSKI TRIANGLE
99 GOTO 99: REM INF. LOOP 
999 REM --- SINE PLOTS ---
1000 GRAPHICS 24:POKE 710,0:POKE 709,15:COLOR 1:DEG 
1001 FOR I=0 TO 359:X=INT(10*SIN(I*COS(I))*20):Y=INT(10*COS(I)*SIN(I*2)*20)
1002   IF X<0 THEN X=-X
1003   IF Y<0 THEN Y=-Y
1004   PLOT X,Y:PLOT 319-X,191-Y:PLOT X,191-Y:PLOT 319-X,Y:NEXT I
1005 RETURN 
1009 REM -- SLOW SIERPINSKI ---
1010 FOR I=0 TO 15:POKE 709,15-I:POKE 710,I:POKE 712,I:NEXT I:PUT #6,125:COLOR 1
1011 PX=0:PY=191:FOR I=1 TO 2048:R=INT(RND(0)*3):PLOT PX,PY
1012 IF R=0 THEN PX=PX/2:PY=(PY+191)/2:GOTO 1015
1013 IF R=1 THEN PX=(PX+319)/2:PY=(PY+191)/2:GOTO 1015
1014 PX=(PX+160)/2:PY=PY/2
1015 NEXT I:RETURN

1,350

(1,754 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

+1 za logo które zaproponował "The Fender" :)