Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
atari.area w mediach społecznościowych Choć sercem naszej społeczności pozostaje forum, przypominamy, że jesteśmy również aktywni w mediach społecznościowych.
Lost World by Desire Nowe demo grupy Desire.
sio2flip - emulator peryferiów sio2flip umożliwia podłączenie Flippera Zero do Atari i korzystanie z plików ATR jako wirtualnych dyskietek.
Steem SSE v4.1.2 R17 Nowa wersja popularnego emulatora Atari ST.
Street Fighter 2 na Atari 8-bit To wczesna wersja gry, ale już teraz wiadomo, że projekt zapowiada się bardzo ambitnie.
Opcje wyszukiwania (Strona 53 z 60)
artik-wroc napisał/a:co można:
- przetłumaczyć (dzięki wyciągniętym z TOSa plikom RSC)
- zmienić układ klawiatury
- zmienić czcionki
- "wmontować" z TOSa różne patche, które się ukazały
itp, itd
Mógłbyś napisać jakiś krótki tutorial, albo zrobić video-tutorial na YT jak używać TOS-Patchera? Np. mam obraz TOSu, chce podmienić jakieś zasoby, zmienić mapę klawiatury i wygenerować nowy obraz IMG/BIN.
Zasilacze od C64 zabijały te komputerki podając na linii 5V napięcie ponad 6V... jak w układzie ze stabilizatorem liniowym wyschną kondensatory, to taki stabilizator potrafi się wzbudzić. Po prostu na wyjściu musi być transil i bezpiecznik aby było bezpiecznie.
Zaletą impulsowych jest też wyższa sprawność = wydzielają mniej ciepła.
Chris (Exxos) robi zasilacze na transformatorze do ST. Co z tego jak potrzebne napięcia też są uzyskiwane w stabilizatorze impulsowym. Zasilacze transformatorowe od C64 masowo zabijały te komputerki podając za wysokie napięcie na wyjściu (mimo stabilizacji na stabilizatorze liniowym). Ja nie jestem entuzjastą zasilaczy transformatorowych. Dobrze zrobiona przetwornica impulsowa może być równie bezpieczna i długowieczna jak zasilacz transformatorowy. Ostatnio miałem Della, w którym zasilacz dosłownie eksplodował, a laptopowi nic się nie stało. W zasilaczu dziura w sterowniku przetwornicy, tranzystor kluczujący przebity (pełne zwarcie między wszystkimi wyprowadzeniami), rezystory przy źródle odparowały wraz ze ścieżkami, nawet na wyjściu przebita dioda Shottky'ego.
Nie wiem jak w TOS 3.x ale w 2.x po teście pamięci jest ten czarny pasek, który stopniowo znika (tak powoli, że można tego nie zauważyć), to jest właśnie oczekiwanie na gotowość dysku. Mam MEGAFILE 60 z oryginalnym dyskiem Seagate'a i on jakoś bez problemu zdąży się rozpędzić. Jeśli Wasze dyski rozpędzają się dłużej to mają przytarte łożyska...
Są przejściówki CF/SD na SCSI... i faktycznie są drogie.
Raczej nic nie robi źle, tylko EmuTOS jest robiony z myślą o emulatorach i ew. mocno "dopalonych" ST, stąd zrezygnowano z oczekiwania na gotowość dysku, bo zwykle jest to karta CF albo SD.
Gwoli ścisłości to krótkie ST powinno pójść na samym 5V, tylko porty midi i szeregowy nie będą działały.
MeanWell RT-65B (5V, 12V, -12V / 65W)
MeanWell RD-50A (5V, 12V / 50W)
Za D0SEL i D1SEL odpowiedzialna jest Yamaha i zdecydowanie nie powinny być zwarte, stan wysoki powinien się pojawiać tylko na jednym z nich, bo to jedyny sygnał do rozróżniania stacji w ST(e). VL1772 jest zgodny z Ajaxem, ale chyba jest najgorzej nadającym się chipem do o/c i przeróbki na HD. Zapewne masz na stałe taktowany ten chip na 16MHz (jakaś partyzancka przeróbka na HD) i stąd problemy.
Swoją drogą, jakby ktoś miał sprawnego Ajaxa na zbyciu to chętnie przygarnę ;)
Może ktoś byłby tak miły i opisał jak używać TosPatcha? Np. jak przy jego pomocy zrobić tłumaczenie albo podmienić keymap i potem wygenerować gotowy do wgrania plik BIN.
lopez napisał/a:Ale nie polecam odkręcać głowić tak jak ja to zrobiłem bo kalibracja to udręka.
Kalibrowałeś "ręcznie" metodą na chybił-trafił (dobrze nagrana dyskietka + FCopyPro) czy masz jakieś lepsze rozwiązanie? Pytam bo mam jedną stację z przestawionymi głowicami.
Weź latarkę i poświeć do środka przez szczelinę - będzie widać czy jest jedna głowica czy dwie.
Sama góra w STe jest taka jak w nowszych STf(m), jedyna różnica to plakieta ale tę chyba masz. Wybielanie tym obudowom nie służy i wychodzi delikatnie mówiąc słabo (chyba, że ktoś lubi "Atari ST marble edition"). W STe z kondensatorami raczej nie było problemów. W moim STe siedzą oryginalne, w STf wymieniłem, bo płyta była "po przejściach" ale w sumie wszystkie wymontowane okazały się sprawne i w całkiem dobrej kondycji (pojemność, upływność, ESR). Także w kwestii recappingu ograniczyłbym się do zasilacza. Myszkę mam ale nie używam, szczerze powiedziawszy to tragiczna jest (ale sprzedać nie sprzedam, to jeden zestaw, od nowości w moim posiadaniu), wolę współczesną optyczną.
Zestaw startowy do STe to 4MB RAM, TOS 2.06 lub przełączany 1.62/2.06 i ew. Gotek (ja mam jako zewnętrzny z przełącznikiem A/B), do tego wymiana klawiatury i TOSu na UK, jeśli masz DE.
Jak trafisz stację SF3x4 z kablem to bierz nawet niesprawną.
Atari-User napisał/a:Skoro jesteście tacy zapobiegliwi i przewidujący, to zacznijcie się pozbywać waszych zbiorów, póki są jeszcze cos warte.
Po co trzymacie, i w dalszym ciągu uzupełniacie swoje zbiory skoro wiecie to co wiecie ?.
Trzymacie żeby za jakiś czas szukać miejsca w kontenerze z elektrozłomem na swoje zbiory ?
Odpowiem za siebie - kolekcja ma dla mnie wartość sentymentalną, bo sam ją przez lata tworzyłem, a nie kupiłem gotową. Nie interesuje mnie "ile mógłbym za to dostać", bo nie zamierzam tego sprzedawać. Gdybym z jakiś powodów musiał się jej pozbyć najprawdopodobniej przekazałbym ją do jakiegoś muzeum techniki lub przekazał innemu kolekcjonerowi. Priorytetem byłoby dla mnie to aby została zachowana. Jeśli już bym sprzedawał, to rzeczywiście cena byłaby gwarantem tego, że kolekcja trafi w odpowiedzialne ręce i będzie szanowana.
Atari-User napisał/a:Nie zgadzam się z kol. _tzok_ który napisal :
"Tak samo nie rozumiem jak ktoś woła 1000zł za STe czy 4000zł za F030. Dla mnie to totalna abstrakcja"
Skoro ktoś za taka kwotę kupuje to znaczy że to jest tyle warte.
Ja nie bronię nikomu wystawiać takiej ceny, nie krytykuję tego, tylko się temu dziwię i stwierdzam, że dla mnie to abstrakcja. Nie widziałem, by ktokolwiek za tyle kupił. Te aukcje wiszą miesiącami jak nie latami. To trochę kreowanie rynku/cen. Sam jestem kolekcjonerem (nie komputerów), ale kolekcjonuję dla samej kolekcji, nie dla tego żeby na tym zarobić. Miałem A500, to oddałem ją za darmo znajomemu, który takie rzeczy zbiera. Zorganizowałem kilka klawiatur do ST to sprzedałem po kosztach tym, którzy potrzebowali. Albo coś zbieram i to trzymam, albo jest mi to niepotrzebne i to oddaję (bo wyrzucić szkoda). Takie kolekcje są cokolwiek warte wyłącznie dla samych kolekcjonerów, a ich wartość jest czysto umowna. Parę lat temu takie "eksponaty" można było znaleźć na śmietnikach.
Co do przykładu ze znaczkami - jak ktoś tworzył kolekcję przez lata, to kupował te znaczki po cenie nominalnej i prawdę powiedziawszy teraz taka kolekcja jest warta tyle co makulatura. Z uwagi na brak zainteresowania filatelistyką jest niesprzedawalna. Obawiam się, że moda na retro komputery też przeminie i za kilkanaście lat znów stanie się to bezwartościowym złomem (może poza jakimiś kompletnymi kolekcjami w stanie oryginalnym).
ccwrc napisał/a:4. Another World ... na XL/XE
Istniało demko, kilka pierwszych ekranów. Jakiś Polak to zrobił.
Co do ceny... nie rozumiem rynku kolekcjonerów, to prawie jak audio-voodoo. Ale każdy ma prawo żądać ceny jaką chce, za coś co do niego należy. Tak samo nie rozumiem jak ktoś woła 1000zł za STe czy 4000zł za F030. Dla mnie to totalna abstrakcja. Sam zbieram co ciekawsze okazy (raczej sprzętowe) ale zwykle nabywam je w cenie adekwatnej do wartości jaką reprezentują - czyli złomu elektronicznego. To nie są dzieła sztuki lecz produkt masowy, dziś kompletnie bezużyteczny (ani się tym nie najesz, ani w tym nie zamieszkasz, ani żadnej pracy tym nie wykonasz).
Ty masz pewnie AT27C4096. Z pamięciami Flash 16-bit na 5V faktycznie jest problem. Mój cart ma 2x 39SF040. Jedyne 256k x 16 na 5V jakie znalazłem, ale nie w PLCC-44 to AT49F4096A i 28F400.
Jak masz zworki do wyboru 64k/128k (a ten cart ma) to może warto wrzucić EmuTOSa i/lub DiagROM. Są kości Flash 8Mbit to się tam wszystko zmieści, ew. można poświęcić SM i UR (2*64k). Marzy mi się jeszcze wersja CARTowa SysInfo i YAART.
Powiem szczerze, że wyszedłem na tych zegarkach trochę jak przysłowiowy Zabłocki na mydle. Sprzedałem praktycznie po kosztach, bo część modułów RTC z Chin okazała się uszkodzona i musiałem na szybko dokupować na Allegro (w sumie 2x i mniejsza o sam moduł, przesyłka była droższa). Do tego tanie przesyłki z Chin się skończyły. Jak by ktoś bardzo chciał to kilka sztuk mogę jeszcze zmontować, ale produkcji seryjnej nie przewiduję. Kod źródłowy i opis połączenia są dostępne, także zachęcam do samodzielnego montażu ;) a może ktoś zechce to produkować - również proszę bardzo. Czekam też na odzew pozostałych osób, które kupiły moduły. Mój z początku się spóźniał, ale po kilku dniach się "ułożył" i już chodzi dobrze ;)
UR jest rezydentny, tj. wywołuje się przez reset, a następnie wciśnięcie F1. SM to akcesorium GEMowe. Kartridż fajny, bo widzę że obsługuje ROMy 128kB, wiele multicartów do ST obsługuje tylko ROMy 64kB (stąd brak diagnostyki do Falcona).
Przesyłki są w drodze... ostatecznie poszło jako Paczka 24. Jutro powinny dojść.
Koszt przesyłki to 12zł (Kurier 48).
Czyli:
#1 -> micromax (82zł)
#2 -> yamahalodz (77zł)
#3 -> rj1307 (72zł)
#4 -> mpolak (67zł)
Dokładne koszty przesyłki postaram się podać początkiem najbliższego tygodnia. Wysyłki pod koniec tego lub na początku przyszłego tygodnia.
Uruchomiłem już kartridż diagnostyczny (zimny lut przy jednej z podstawek EPROMów) i ponownie przetestowałem klawiatury z pozytywnym wynikiem.
Wysyłka najprawdopodobniej dopiero końcem przyszłego tygodnia. Płatne przez PayPal, w ostateczności przelewem. Proszę o PW z danymi do wysyłki i wybraną formą płatności - w odpowiedzi podam ostateczny koszt z wysyłką (muszę jakieś kartony zdobyć, w ostateczności kupić).
Klawiatury dotarły, na sprzedaż idą 4 z nich. Wszystkie są kompletne i działające (choć padł mi kartridż diagnostyczny i musiałem testować "po partyzancku").
Tak się prezentują (zdjęcie grupowe, bo indywidualne nie oddają stopnia pożółknięcia):
#1 (70zł):

#2 (65zł):

#3 (60zł):

#4 (55zł):

Cena odzwierciedla stan (stopień pożółknięcia) i nie uwzględnia kosztów pakowania i przesyłki. Wszystkie mają profilaktycznie przelutowane złącza myszy/joysticka (większość miała w tym miejscu popękane luty) i zostały umyte. Nie wybielałem ich ale wiem, że wybielają się bardzo dobrze i szybko (swoją wybieliłem).
Aby było sprawiedliwie pierwszeństwo wyboru mają (w kolejności):
1. micromax
2. mpolak
3. rj1307
4. yamahalodz*
* - o ile jakaś zostanie, bo pierwsze 3 osoby zarezerwowały 4 szt.
Trochę się spóźniłem z wpłatą albo Chris chciał wyciągnąć lepszą cenę - nie wiem. Te co chciałem niby w międzyczasie sprzedał. Kupiłem kilka szt. ale kompletnie w ciemno. Także moje targi się skończyły na tym, że nie dość że kupiłem nie te które chciałem to jeszcze nie tylko nie udało mi się zbić ceny, a wręcz musiałem dopłacić. Na domiar złego nie zgodził się na inną wysyłkę niż kurier, płatność tylko kartą i tylko w GBP, także Koniec końców zapłaciłem dużo więcej niż liczyłem, że zapłacę. Nie wiem czy nie "popłynę" na tym interesie... zobaczę co do mnie przyjdzie i ile z tego będzie się do czegoś nadawało.
Znalezione posty [ 1,301 do 1,325 z 1,485 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.048 sekund, wykonano 28 zapytań