1,276

(29 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Tak było. Przez spory czas kontaktowałem się z autorem CG, podrzuciłem mu kilka pomysłów (m.in. parsowanie błędów kompilatorów) i poprawki w polskiej lokalizacji, w zamian zostałem zarejestrowanym użytkownikiem. Jednak wystąpiła rozbieżność zdań między mną a autorem, w związku z czym używałem starej wersji, a nieco później strona CG i kontakt z autorem zniknęły, w związku z czym rozpocząłem poszukiwania innego edytora.

Odpowiadając na pytanie Tebego: SciTE ma konfigurację w całości w plikach tekstowych, obsługuje UTF-8 i UCS-2, sensownie (nie powiem że świetnie) podświetla XML, HTML, Perla, diffy i wiele innych języków, zamyka tagi XML, matchuje nawiasy i #ifdef z #endif, podświetla output kompilatorów, zjada spacje na końcu linii, jest na Linuxa, a przede wszystkim jest supportowane. Czyli do edycji kodu 6502 nie jest specjalnie lepsze od CG.

Nikt nie wspomniał jeszcze o PSPad, który ogólnie jest świetny, wypasiony i szybki i kiedy go oglądałem to chyba jedyna rzecz do której mogłem się przyczepić to problem z wpisaniem pliterek (otwierały się jakieś okienka).

1,277

(29 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

W Crimsonie bajerem jest słownik ortograficzny. Ogólnie nienajgorszy edytor (podobnie jak Context), ale coś mi się w nim nie podobało i wybrałem SciTE. Linuxa dotykam bardzo rzadko, ale jeśli już to też SciTE (nie da się ukryć, że mniej dopracowane niż na Windowsie). O maka pytałem z ciekawości, w znaczeniu czy w ogóle jest tam sensowny edytor tekstu.

1,278

(29 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

A na maku?

1,279

(29 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Razem z xasmem są konfiguracje do wielu edytorów, m.in. do SciTE. Używam SciTE intensywnie od dłuższego czasu, ale zwijania nigdy nie używałem.

1,280

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Do stacji powinny wystarczyć data in/out, command i oczywiście ground. Kabelek nieskrosowany. :)

1,281

(31 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

6r7gytv napisał/a:

Autor jest mocno komunikatywny

Dwa miesiące temu wysłałem mu maila z prostym bugfixem. Kiedy dostanę odpowiedź?

1,282

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dla mnie to ciągle jest czarna magia, ale wydaje mi się, że nie jest tak, że możesz odciąć dowolny obszar pamięci bez ingerencji w Atarkę. Jest sygnał odcinający $D800-$DFFF - np. Karin Maxi podpina tam ROM z kodem sterownika nowego urządzenia SIO. Obszary $A000-$BFFF i $8000-$9FFF to wiadomo. Poza tym strona $D5 jest do dyspozycji cartridge-a, $D1 do dyspozycji PBI, a pod $D6 i $D7 można zdaje się łatwo podpiąć od środka Atarki. ANTIC może oczywiście przeczytać te obszary, ale co w tym pięknego?

1,283

(22 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

Przydatne, tylko niech pokazuje więcej niż 24h, np. 64h.

1,284

(22 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

Dla zmylenia przeciwnika jest na dole i nazywa się "Pokaż nowe posty".

1,285

(14 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

drac030 napisał/a:

Dokładnie. CSAVE/CLOAD - przerwy krótkie. SAVE/LOAD/ENTER/LIST - przerwy długie.

SAVE/LOAD/RUN - przerwy średnie, bardziej zbliżone do krótkich niż do długich.

1,286

(33 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Treści podprogowe z ANTICa to są z prawej strony jak się włączy szeroki ekran i skrola poziomego.

Może dałoby się nadać coś telegazetowego? Jest scena telegazetowa? :) :)

1,287

(33 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Oryginalna teoria, ale 240 podwojonych linii to więcej niż 288. Skłaniam się raczej ku temu, że Wikipedia kłamie nt. tych 576 widocznych linii. Przydałyby się namiary na fachowe i wiarygodne źródła dotyczące sygnału PAL + zrzucić sygnał do pliku (jak to zrobić?). Pewnie wyjaśniłaby się przy okazji przyczyna zrywania synchronizacji.

1,288

(33 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

drac030 napisał/a:

A 239 hiresu + JVB tego efektu nie powoduje?

Nie.

drac030 napisał/a:

Powinien liczyć do 130.

Zgadzam się - 262 linie.

seban napisał/a:

Co do widocznosci to pewnie  te dwa niewielkie czarne paski u dołu o u góry co zostają to może jest to te 48 lini

48 linii to tyle, ile ma ramka z pustych linii robiona przez OS (24 u góry i 24 u dołu), a na oko jest ona dużo większa od zewnętrznej czarnej ramki.

1,289

(33 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

drac030 napisał/a:

Następna sprawa, że w PALu jest 576 widocznych skanlinii. Jak to się przekłada na atarowe 240?

576 na dwóch obrazach, AFAIK. Czyli na jednym 288. Co do widoczności, wiele zależy pewnie od regulacji telewizora/monitora.

ANTIC generuje dokładnie 240 skanlinii obrazu i normalnie to pokrywa prawie cały obraz (małe czarne marginesy z góry i z dołu). Oczywiście regulacja ma wpływ, ale z tego co widziałem, to nawet te 240 linii na niektórych TV się nie mieści, a co dopiero 288.

drac030 napisał/a:

BTW. Dlaczego rwie się synchronizacja pionowa jeśli najniższa linijka jest w hiresie, a jeśli jest w 15-ce, to nie?

Hm, twierdzisz, że w gr. 15 obraz może mieć 241 (240 + JVB) linii?

Twierdzę, że może mieć 240 (JVB się wtedy nie zmieści i zamiast niego trzeba na vblanku wpisać adres DL). 240 linii hiresu powoduje zerwanie synchronizacji pionowej (różne efekty w rodzaju skrolowania, "zagięcia" obrazu itp), podczas gdy w innych trybach jest ok.

1,290

(33 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Byłbym wdzieczny. Kiedyś widziałem stronę wyjaśniającą tworzenie kolorów przez GTIA, artifacting itd z rysunkami, teraz nie mogę jej zgoglić.

Z tego co napisali w wikipedii wynika jakoby NTSC nie miało "rozdzielczości dwuliniowej" dla kolorów. Czyżby więc tryby 256-kolorowe (w tym TIP) niezbyt ciekawie prezentowały się w NTSC?

Następna sprawa, że w PALu jest 576 widocznych skanlinii. Jak to się przekłada na atarowe 240?

Słyszałem jeszcze, jakoby artifacting dotyczył tylko NTSC.

update:
Tu jest ta strona: http://www.xmission.com/~trevin/atari/video_notes.html

BTW. Dlaczego rwie się synchronizacja pionowa jeśli najniższa linijka jest w hiresie, a jeśli jest w 15-ce, to nie? Czy w NTSC jest tak samo?

1,291

(22 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

epi napisał/a:

Przydatność linka "Oznacz nowe posty jako przeczytane" osobiście oceniam w okolicach 0%, natomiast tego wyżej używam zawsze i czuję się niezmiernie poirytowany, kiedy w międzyczasie zgaśnie sesja i widzę tylko posty z ostatnich kilku minut. Nie znam się na tym, ale byłoby miło, gdyby był na to jakiś haczyk inny, niż zioranie po datach najnowszych postów.

Stawiam hipotezę, że nowe posty stają się przeczytane w momencie napisania dowolnego posta. Dopóki zaglądamy na forum częściej niż co 24h to nie ma wielkiego problemu, bo jest link do postów z 24h, ale jak zrobimy dłuższą przerwę to nowe posty łatwo wyciekają.

1,292

(33 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

xxl napisał/a:

jeszcze takie pytanie. w srodkowej czesci powyzszego skrina jest tak, ze co druga linia skaningowa ma pixele wielkosci pol cyklu koloru z zabarwieniem z lini wyzej (i co druga) ma pixel 2 cykle koloru - czy cos takiego bedzie wyswietlane na atari (chodzi o to zabarwienie) i co najwazniejsze - bo teoretycznie daloby to 16 kolorow w 2 odcieniach bez migania, ale czy nie zachodzi jakas relacja podobna do watku, ktory juz przytaczalem i w obrebie jednego znaku mozna uzyskac tylko 3 kolory (w 2 jasnosciach) ?

Ponieważ wciąż nie znam kodu, to muszę się domyślać. Domyślam się, że co druga linia jest cała w hiresie. W pozostałych liniach włączasz tryb 11. Jeśli tak, to linie trybu 11 "zabarwiają" następne linie, co jest w pewnym stopniu emulowane. Zazwyczaj stosuje się tę technikę do uzyskania 256 kolorów, ale oczywiście możesz uzyskać 16 kolorów w 2 odcieniach bez migotania (tyle że z ciemnymi paskami co drugą linię). Nawet myślę, że ktoś już coś takiego robił. Wyjaśnienie "zabarwiania" znalazłem niedawno tutaj: http://en.wikipedia.org/wiki/PAL

wikipedia napisał/a:

most receivers use a delay line which stores the received colour information on each line of display; an average of the colour information of the current line and that of the previous line is then used to drive the picture tube.

1,293

(33 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Dracon napisał/a:

Czy mam rozumiec, ze to juz tak zostanie i nie da sie tego jakos naprawic na emulatorze? ;)

Emulator jest open-source. Jak to powiedział zdaje się Linus: "jeśli jest dużo oczu, to żaden błąd nie jest straszny". Czy jakoś tak. :)

1,294

(21 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Jeśli znaczniki mogą być różne i zagnieżdżone, to wyrażenia regularne się do tego nie nadają i potrzebny jest parser. Standardem przemysłowym tekstu ze znacznikami od X lat jest XML, czyli <znacznik> a nie [znacznik]. Element <znacznik> można pobrać następującym wyrażeniem XPath:

znacznik

a sporo tzw. przetwarzania tekstu wykonuje się przy pomocy XSLT.

Ale to offtopic, bo w pehapie podobno nie ma nawet Unicode. :P

1,295

(33 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Poprosimy o program.

Jeśli, jak zgaduję, chodzi o przełączenie w linii trybu ANTIC 2 lub 3 z trybu GTIA 00 na inny i z powrotem na 00, to w emulatorze nie ma kodu, który by to prawidłowo obsłużył.

1,296

(69 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

vega napisał/a:

mnie interesuje tylko tryb znakowy, ze względu na 5-ty kolor.

Jeśli interesuje Cię 5-ty kolor i dlatego uparłeś się na tryb znakowy (z którym będziesz miał raczej same problemy), to spieszę oznajmić, że są inne metody uzyskania 5-go koloru. Np. możesz podłożyć sprzętowe sprite-y pod cały ekran, ustawiając je "pod" zwykłą grafiką. Zdaje się, że gra "Robbo" tak robi, używając w dodatku trybu znakowego, w związku z czym jest tam 6 kolorów (ale sprajtów programowych nie ma).

1,297

(69 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Nasuwa się kilka pytań:
- jakiego rozmiaru są sprajty na C64 ? 12x21?
- co robić gdy znaki się skończą? (dla w/w rozmiarów może zabraknąć 128 znaków dla 32 sprajtów)
- czy optymalizować zużycie znaków dla spriteów o mniejszych rozmiarach?
- jak rozumiesz "tło" ? 128 znaków to niewiele na tło w znaczeniu kafelki (NxN znaków) + kilka takich dużych sprajtów
- dlaczego tryb 4 ANTICa a nie np. zwykła "piętnastka", tj. tryb 14 ANTICa ?

1,298

(38 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Tebe portuje SETI@Home ? :o ;)

1,299

(13 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

mazi napisał/a:

Podczas gry wydawalo mi sie, ze scroll w ramce takze byl 3d.

Masz bujną wyobraźnię. :)

1,300

(38 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

E tam, zwykły lookup powinien wystarczyć do pinballa.