1,251

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

stryker napisał/a:

Sparta włączona z Ultimate.
Na ide+  przelacznik od sparty przestawiony na wylaczoną ... chociaz w biose jest na on ... ale przy przelaczeniu na off i daniu save+exit dalej jest "on" po powrocie ...
(...)
Przy wylaczonej sparcie na ultimate i wlaczonej na ide+ robbo dziala normalnie
Co robie nie tak ?

Chyba nic nie robisz nie tak. Loader IDE+ ma kontrolę nad Spartą, ale rzecz jasna tylko nad "własną", tą z IDE+. Jeśli jest aktywna Sparta z Ultimate, BIOS ją wykryje (dlatego masz "on" w konfigu), ale odłączyć nie umie, bo i jak.

Jeśli chcesz używać SDX Ultimate, musisz pozwolić jej wystartować, a potem dać COLD /N z interpretera poleceń. Po tym Sparta się powinna odłączyć.

1,252

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

seban napisał/a:

lda $d51b lda $d51b, dopiero drugi odczyt dałby odczytaną wartość z rejestru.

A to nie można tego sprzętem odczytywać raz przy włączeniu zasilania i potem prezentować tę wartość w rejestrze interfejsu?

1,253

(23 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Simius napisał/a:

Proszę bardzo. Nie bardzo wiem, dlaczego nie chce mi chodzić pod Atari800Win. W rzeczywistości fizycznej chodzi normalnie.

U mnie ten ATR nie chodzi, ani z hdd, ani z SIO, ani w turbo, ani w standardzie, ani z włożonym IDE+, ani z wyjętym. Zero.

1,254

(23 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

drac030 napisał/a:

Ad przycisk: ano rzecz jasna, przydałby się. Mógłby być umieszczony na pseudo-kartridżu wtykanym w wiadomy port. Mogłyby to być nawet dwa przyciski: 1) włącz stronę A, 2) włącz stronę B.

Odpowiem sam sobie: najlepszy jeden przełącznik bistabilny. Wtedy jedno pstryknięcie przełączałoby strony dysku. :)

1,255

(23 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Eidolon ma przecież wersję plikową (autorstwa Simiusa zresztą), więc trudno, żeby ta nie działała. Pewnie Koronis Rift dałoby się przerobić tak samo.

Co do przyczyn - przyczyna w każdym wypadku jest jedna i ta sama: własne procedury szeregowe. Ogólnie co się ładuje, to działa (no, chyba, że po załadowaniu prosi o włożenie drugiego dysku, wtedy kupa).

Ad przycisk: ano rzecz jasna, przydałby się. Mógłby być umieszczony na pseudo-kartridżu wtykanym w wiadomy port. Mogłyby to być nawet dwa przyciski: 1) włącz stronę A, 2) włącz stronę B. Jeśli ktoś coś takiego wymyśli, to ja chętnie dodam do BIOS-u obsługę tego.

Oczywiście możliwa jest zabawa z klawiaturą, typu: jeśli w momencie odczytu sektora wciśnięta jest pewna magiczna kombinacja klawiszy, np. definiowalna w menu konfiguracyjnym, to przełączamy się na "stronę B". Inna kombinacja - na stronę A. Tylko jest niebezpieczeństwo konfliktu, jeśli wczytywany program tę właśnie kombinację klawiszy upodoba sobie do czegoś innego - wtedy trzeba byłoby ją zmienić, a to niewygoda itp. Dedykowany klawisz, taki, o którego istnieniu programy nie wiedzą, byłby lepszy.

1,256

(23 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Road Race i Karateka chodzą, z gierek w ogóle nie działa mi tylko Koronis Rift.

1,257

(23 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

seban napisał/a:

offtopic: bitter reality, overmind (dwie pierwsze strony) i joyride nie zadziałają na 100% :) cool emotion pewnie też nie (...)

Zupełna racja, wymienione tytuły nie działają. Oraz Koronis Rift, Endless Dream i Muppet Movie.

- dema Quasimodos: Drunk Tank, Delirium Tremens, Ergo Bibamus, Pacem in Terris

Ergo Bibamus nie chodzi.

- dema Zelax: Ray of Hope, Maze

Ray of Hope chodzi.

- Sweet Illusions

Chodzi, póki nie każe sobie włożyć drugiego dysku.

- trzecia strona Overmind by TLB

Chodzi.

Gry do sprawdzenia:

- pirates of the barbary coast

To samo co Sweet Illusions :)

Poza tym z dem chodzą: Explosion,  Extract, Igor (póki nie trzeba przełozyć strony), Lajf, Numen, Out of time, Running Cow, The Top 3, Tit, XL Digital. Oraz pewno różne inne, ale wiem coś tylko na temat tych, które sprawdziłem.

Nie działa natomiast SuperDOS 4.3 oraz oparte na nim produkcje. Pewnie dlatego, że jest tak bardzo super.

1,258

(112 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Chwilowo nie ma takiej możliwości, ale może da się coś w tym kierunku zrobić. Tzn. podstawowym kłopotem jest to, że w CAR: nie ma zaimplementowanych podkatalogów :)

1,259

(323 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A proszę: http://drac030.krap.pl/APT_spec.pdf :)

1,260

(323 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jacques, nie to, żebym tu niedozwoloną reklamę uprawiał, ale wygląda mi, że po prostu kupiłeś sobie nie to urządzenie, co trzeba. Trzeba było brać IDE Plusa - na nim MSDOS działa bez zacięć, a wewnętrzny loader ma zamiar wykorzystywać pliki MSDOS.DAT (oraz PICONAME.TXT).

1,261

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Raczej tu http://drac030.krap.pl/pl-kmkjz-pliki.php

1,262

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Bez dysku powinien się zgłosić po max. 25 sekundach.

Ale (rzecz jasna) lepiej jest dysk podpiąć.

Reszta jest napisana w instrukcji.

1,263

(135 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Adam Klobukowski napisał/a:

Nie. Bo ważny jest parametr jakościowy. Przez to rozumiem jakość tego piksela - bo jeśli tych pikseli jest dużo , ale każdy wyświetlany jest tylko pół sekundy, to masz interlace, który jest be z definicji

No dobrze, masz rację. Ale jednak nie do końca: w idealnym świecie wyświetlanie 70 różnych obrazów na sekundę generuje 35 razy gorszy "interlejs" niż wyświetlanie dwóch półobrazów na przemian. W rzeczywistym świecie z powodu znanych bezwładności luminofora, ludzkich oczu, działania ludzkiego mózgu itp. efekt wyświetlania półobrazów jest całkiem niezły - a tu mamy na dodatek częstotliwość ramki 70 (czy też 72) Hz, przeto taki interlejs będzie o wiele lepszy niż na tytułowym Amstradzie.

1,264

(135 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

A nie raczej liczba niezależnych pikseli wyświetlanych na sekundę?

1,265

(135 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Co nie znaczy, że się nie da, wystarczy w hiresie na przemian wyświetlać linie parzyste i nieparzyste i masz 640x800, 36 Hz.

1,266

(135 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Osobiście zawsze chciałem mieć Amstrada CPC-6128. Nie żadne Spectrum (to znałem, zaczynałem od Timexa 2048), nie żadne C-64. Chorowałem na 80 kolumn tekstu, na grafikę 320x200 w kolorze oraz na grafikę 640x200 - mogło być bez koloru. Niestety (?) Amstrady były drogie jak fiks i nie było mnie stać.

Chorowałbym trochę do tej pory, gdyby nie Electron i jego VBXE. Atari z VBXE zjada Amstrada CPC-6128 na drugie śniadanie zagryzając Spektrumem z jednej, a Commodorem z drugiej ręki. Mnie osobiście <subiektywna opinia> wiele więcej nie potrzeba </subiektywna opinia>.

1,267

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja używam SIO2BSD http://atariki.krap.pl/index.php/SIO2BSD i wbudowanego weń PCLinka, przez to Atari widzi mi pliki znajdujące się na dysku peceta i tak mogę wrzucać ATR-y na dysk.

Przy użyciu APE albo Aspeqta też się pewnie da coś podobnego osiągnąć (nazywa się to PC Mirror oidp).

W przygotowaniu jest bardziej radykalne rozwiązanie ;) ale póki go nie ma...

1,268

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

jellonek napisał/a:

to tylko do plusa?
a co z userami kmk/jz?

No niestety, co jest na IDE Plusie łatwe i przyjemne, na starym interfejsie jest b. trudne o ile w ogóle możliwe. Tam jest ogólnie trochę za mało pamięci RAM, a na dodatek bankowana jest razem z ROM-em, więc zakodowanie czegokolwiek, co korzysta z więcej niż 512 bajtów RAM naraz to jest niezła ekwilibrystyka.

1,269

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Koniec oftopu. Niedługo będzie nowa wersja BIOS-u do IDE Plusa, na razie zwiastun filmowy:

http://drac030.krap.pl/ideplus_atr_load.avi

Tradycyjne, staropolskie sorry za kiepską jakość, filmik zrobiłem tym, co było pod ręką, czyli aparatem fotograficznym.

1,270

(57 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Ja też wstępnie deklaruję stówkę.

1,271

(21 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Wersja 1.5, jeśli ktoś chce, jest już dostępna pod linkiem podanym w poście nr 3.

1,272

(21 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

4 takie wykresy na raz na ekranie? Przypuszczam, że można byłoby mieć nawet 20 (w ramce), ale raczej nie zmieszczą się w pamięci VBXE :)

1,273

(21 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

W przygotowaniu (do wersji 1.5) mała featura dla VBXE:

http://drac030.krap.pl/vbxe_oscillo.avi

World's first to-już-nie-jest-Atari oszczyloskopik: 256x128, 50 FPS przy odtwarzaniu z częstotliwością 22 kHz (przez SimCovox). Zjada 75 cykli CPU na ramkę, bo niemalże 100% czarnej roboty odwala blitter VBXE.

Osoby wrażliwe ostrzegam o marnej jakości nagrania :)

1,274

(46 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

A zatem masz dwa lata na wykombinowanie podstawki, i gdy "pojawią się tu posty", będziesz przygotowany i pojawisz się w roli zbawcy.

a do czego służą te złącza, jest ich z 10 każde inne, do czego to może być?

10 takich samych złącz chyba byłoby bardziej intrygujące.

PS. serio widzisz 10? Bo ja tylko 7.

1,275

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

BartoszP napisał/a:

Czy CHS czy LBA, to nie zmienia to postaci, że i tak najlepiej aby to sprzęt (HDD,karta CF, flash itd.) sam troszczył się o to gdzie zapisuje a my omijamy kwestie jak to robi.

Naturalnie... ja tylko zwracam uwagę, że nieprawdą jest, jakoby CHS się pod tym względem znacząco różnił od LBA. Ponieważ geometria CHS i tak jest "nieprawdziwa" (logiczna), więc wystarczy ustawić w niej okrągłą (binarnie) liczbę głowic oraz równie okrągłą liczbę sektorów na ścieżkę, żeby mieć adresację liniową w CHS.

Oczywiście niedogodność polega na tym, że nie wszystkie dyski dają sobie ustawić każdą geometrię (niektóre w ogóle sobie tego nie pozwalają zmienić), a zatem chcąc niechcąc trzeba robić przeliczenia na piechotę. Ale to nie jest jakiś wielki problem, najwyżej niedogodność.

Co do mitu...CHS obecnie nie wystarcza w PC. Kiedyś wydawało się to niemożliwe ale stało się faktem.

Wystarcza (w teorii) dokładnie tak samo, jak LBA, tyle że PC nie umie z tego skorzystać. Plus producenci dysków nakładają sztuczne ograniczenia na adresację CHS, na przykład dysk 30 GB potrafi zeznać, że w CHS on ma tylko 8 GB. Ale to ograniczenie nie ma uzasadnienia, jeśli wziąć pod uwagę CHS sam w sobie - można zaadresować nim 128 GB i w LBA tak samo.

Tak jak to, że transmisja szeregowa do dysku po kablu 4-ro żyłowym jest szybsza niż równoległa po 80-ciu żyłach.
Po prostu postęp.

Tutaj akurat nie chodzi o liczbę kabli, gdyby po 80 żyłach transmisja szła tym samym sposobem, co po tych czterech, to byłoby 20x szybciej. SATA, o ile mi wiadomo (poprawcie mnie jeśli się mylę), jest szybsze od PATA nie dlatego, że liczba kabli jest mniejsza, ale dlatego, że PATA przesyła stany bitów zmieniając napięcia, a SATA - zmieniając kierunek przepływu prądu. Ponieważ to drugie jest mniej wrażliwe na zakłócenia niż to pierwsze, transmisję można znacznie przyspieszyć.