101

(69 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tebe a spróbuj rdzeń 1.24A

102

(180 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

A ja bym definicję preorderu w tym przypadku podał inną. Preorder to jedyna forma, dzięki której autor rozwiązania sprzętowego może powielić je w iluś egzemplarzach bez narażania się na duże straty finansowe. Nie ma co mówić o gadżetach itp. - po prostu chodzi o to, czy coś da się wogóle wykonać czy nie.

103

(8 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Karton nie ma większego wpływu na działanie komputera. Przeważnie używa się go i tak wyjętego ze środka.

104

(41 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

U mnie też był problem na prototypowej wersji SIDE (tylko taką mam). W końcu Candle zrobił mały update rdzenia CPLD zatrzaskujący pewne sygnały i problem zniknął.

105

(24 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Działa od 3.4V do 5.5V - taki zakres sprawdziłem zasilaczem regulowanym.

Tylko, że to nie chodzi o zainwestowanie w jedną sztukę.

Żeby wykonanie wogóle było możliwe i żeby ceny były sensowne trzeba robić kilkadziesiąt sztuk przedmiotu, w efekcie jak ludzie nie kupią to ruina. (Poza tym trzeba mieć kasę aby ją zainwestować).

Albo będzie rozsądek i szanowanie się wzajemne z obu stron albo nie będzie nikt nic robił.

107

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@Seban:

Chodzi mi o to, że w odróżnieniu od VICa i nawet 6845, przełączanie trybów w środku linii na GTIA jest niepewne (ale jest fajne - zgadzam się).

Gdyby to działało na wszystkich GTIA tak samo to czemu nie - jeżeli tak to po prostu działa to niech działa i można używać. Ale jeżeli działa różnie na różnych egzemplarzach i seriach GTIA a w dodatku czasem działa niestabilnie to znaczy, że należy tego po prostu unikać. Szkoda, wolałbym, żeby jak w komodzie triki działały zawsze, albo jak w CPC - zawsze na określonym CRTC. A tutaj ... jest różnie zależy jak czapka stoi.

I trzeba tu rozróżnić GTIA naprawdę popsute (te z źle działającymi trybami 9,10,11) od takiego, które te tryby wyświetla dobrze ale nie potrafi "dobrze" zmienić trybu w środku linii. Nie mamy PODSTAW aby powiedzieć, że ten GTIA, który nie przełącza trybu w linii jest zepsuty. To jest zachowanie graniczne, nieprzewidziane przez producenta / projektanta i - widać - z definicji nieokreślone i ryzykowne.

A na jakiej podstawie twierdzisz, że GTIA z wadliwymi trybami 9,10,11 zostały wyprodukowane przez innego producenta ? Scalaki(te z lat 87-91)  noszą identyczne oznaczenia i prawie tak samo wyglądają. Część jest dobra a część (te nowsze) nie.

108

(1,754 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ostatnimi laty dużo się zmieniło w "pamięciach masowych" dla atari .... i to co robisz XXLu jest moim zdaniem już przestarzałe i skazane na porażkę.

109

(1,754 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@mono: nawet robienie własnego SIO może skutkować tym, że z jakąś tam stacją już nie będzie działać - bo to jest jednak INNE SIO. A co z "turbami", które są w OSach i stacjach ? Najmniejszy wspólny mianownik ?

110

(1,754 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Czyli - po prostu - zrobileś całodysk sektorowy.

OK - ale np. na SIDE nie pójdzie. I - jak sądzę - NIKT nie napisze drivera innego niż SIO.

Działa dla atari DOS ? W jakiej wersji ? Dla Mydos ? DOS3 ? DOS 2.5 i klonow ? Jaka dlugosc VTOC ? Jaki rozmiar sektora katoalogu ? 707 czy 708 sektorow w DD ?

Co z resztą dosów i urządzeń ? TO jest bardzo złe rozwiązanie XXL.
tak naprawdę należy się tylko trzymać kilku zasad (OK, ograniczeń) i podać wymagania programu w czasie ładowania.
Wówczas dla danego urządzenia powinien istnieć loader (ale nie Twój !) który to uruchomi, o ile naprawdę nie przesadziłeś z wymaganiami.

Warto by spisać zasady tworzenia prawidłowych plików binarnych, może coś takiego już powstało ?

Ja ze swojej strony chętnie będę (za niewygórowaną opłatą) certyfikował DOSy, loadery i same pliki binarne zaświadczając swą powagą ich zgodność ze standardem.

111

(1,754 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

XXL NIE LUBI ATARI !!!

XXL zastanów się - przez 30 lat napisano OS i X DOSów, które obsługują Y filesystemów w różnych wariantach a na dodatek jest ileś tam urządzeń w różny sposób sprzętowo dostępnych, które służą do przechowywania plików. Przecież to jest bazylion kombinacji. A niektóre wcale banalne do obsługi nie są - naprawdę chcesz pisać te drajwery ? A jak coś zmieni się w biosie dowolnego urządzenia dla którego napisałeś driver to będziesz miał pretensje do autora, że już się program nie ładuje ? A jak np. zostanie nie tylko podmieniony firmware kontrolera IDE (BIOS) - tak, że logiczny rozkład sektorów będzie inny ale zmieni się też (zapisana np. w CPLD) strona sprzętowa interfejsu i co za tym idzie rejestry to na kogo będziesz pomstował ? "Leżysz i kwiczysz" Panie XXL !

112

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wg mnie do wymiany nadaje się programista, który przełącza GTIA w środku linii, bo nie zostało to przewidziane i może (ma prawo) się zachowywać jak chce.

A co do pasków: jest on efektem drobnej wady każdego GTIA: kombinacja luminancj 0111 przełącza się na 1000 w taki sposób: 0111 -> króciutko 0000 -> 1000 i powstaje pionowy czarny pasek. Podkreślam : czarny.

Kolor zielony lub niebieski powstaje zależnie od ustawienia tego paska w pozycji x - jest to efekt uboczny dekodowania sygnału composite video w dekoderze PAL telewizora. W nowszych tv dekodery te mogą być realizowane inaczej niż w starszych i też może to wyglądać inaczej. Podłączenie przez S-VIDEO powinno zlikwidować dodatkowy kolor - zostanie czarny pasek.

113

(8 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Obudowy szlag trafi po jakimś czasie a w konsekwencji padnie scalak.

Generalnie nie budzi mojej sympatii takie kombinowanie, zawsze to jest czyimś kosztem.

114

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Seban: PIC24 i dsPIC ... miałem okazję pisać na tym ostatnim a obydwa to ta sama architektura. Powiem Ci, że jest tragiczna. Trzybajtowe instrukcje każda rozpoczynająca się pod parzystym adresem gdzie trzeci bajt flash rządzi się swoimi prawami i nie ma do niego dostępu jako do pamięci danych to tylko przykład.

115

(21 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Dely - bana mu ... już przekroczyliśmy punkt, w którym to przestało być zabawne.

116

(138 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Szkoda gadać o tych regulaminach, zawracanie głowy i tyle. Podoba się - dajesz punkty, nie podoba się - nie dajesz. Twoje kryteria - Twoja sprawa.

117

(18 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ło matko i córko.

A może tak odrobinkę samemu pogrzebać po sieci ? Wszystko trzeba na talerzyku podać ?

118

(98 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Może by po prostu grzecznie zapytać, czy na pewno chcą zabierać fanom 30-letnich komputerów oprogramowanie, którego i tak nie można już nigdzie kupić i czy da im to jakiekolwiek korzyści ? Jakie jest ich zdaniem zagrożenie dla Atari Inc. wynikające z tego, że garstka ludzi na świecie jest zainteresowana dostępem do serwera z tak egzotycznym softem ? Można podkreślić fakt, że od 1992 roku firma Atari wycofała support dla serii 8-bit i jesteśmy zdziwieni podnoszeniem tej kwestii obecnie.

Oczywiście, jak będą się upierać, że wyrzucić, to wówczas hasło na serwer itp. Na pewno nie wyrzucać.

119

(75 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Warto, żałuj. Wszyscy byli bardzo poważni i powolni.

120

(23 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

e tam Randomniak ....


a-pa-tor !

a-pa-tor !

;-)

121

(50 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Przeprowadzając się nie wyrzuciłem pudeł z atarynkami. Na razie leżą.

122

(8 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

A ja 3D w kinach wogóle sobie darowałem - byłem na kilku filmach i nie widziałem żadnego 3D a tylko miałem wkurzające okulary na nosie a na dodatek obraz był gorszy niż zwykłe filmy 2D. Jak mam wybór - idę na wersję 2D. Jak jest tylko 3D - nie idę na taki film. O telewizji 3D nie chcę słyszeć póki nie muszę ;-)

123

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

jer napisał/a:

Spotkał się ktoś z tym zjawiskiem? Temperatura Altery jest wysoka, ok 60-70 stopni, palec trudno utrzymać. Objaw na ekranie to chwilowe przygasanie ekranu. Chyba sobie założę wodne chłodzenie ;)

Hmmm. Nie powinno się TAK grzać. nigdy nie widziałem tak grzejącego się VBXE. Ciepła altera to tak ale nie więcej jak 40-50 stopni.

Jaka to wersja VBXE v1.x czy v2.0 ? Bo trzeba najpierw ustalić winnego.

124

(74 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

pavros napisał/a:

Electron: Jezeli masz podobny (choc lepszy) feature, to moze udaloby sie upchnac w rdzeniu rowniez funkcjonalnosc Daisy? Mamy tu jeden bit wlaczajacy/wylaczajacy umieszczony w rejestrze GRACTL ($D01D) jako bit 3. Jest on do zapisu i odczytu. 1 = Daisy wlaczone. Jezeli wlaczone oraz wartosc COLPF1 w przedziale 0-15 to kolor pikseli zapalonych jest odcieniem szarosci niezaleznie od barwy ustawionej w COLPF2. Jezeli wartosc w COLPF1 > 15 wtedy dzialanie standardowe czyli kolor piskeli zapalonych przybiera barwe z COLPF2. Ot cala funkcjonalnosc.

Teoretycznie jest to bardzo proste do zrobienia. Ale w obecnym rdzeniu nie mam szans poprawić istniejących błędów (no ... znam jeden błąd w emulacji GTIA) a co dopiero dodawać czegokolwiek.
Dlaczego taki efekt a nie "pełna" niezależność kolorów i luminancji w pełnym zakresie wartości COLPF1/2 ? I, jeżeli dobrze rozumiem, ta modyfikacja dotyczy kolorów na obszarze całego ekranu ?

125

(74 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

bitman napisał/a:

nie

Ciebie nie pytałem.