101

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mq napisał/a:

Mam osobiście płytę Atari, na której poprawę stabilności i poprawność działania całego Atari przyniosło mi właśnie zwiększenie pojemności, a nie jej zmniejszenie - konkretnie dołożenie kondensatora 5.6pF między PHI2 przy nodze Freddiego a masę.

Jak dla mnie to błąd, chociaż może Ci działać. To nie jest niwelowanie przyczyny, tylko przesunięcie częstotliwości, na której jest zakłócenie.  Ewentualnie coś tam wyciąłeś po drodze..

Docelowo powinno się dążyć do zmniejszania pojemności poprzez: separację (tak jak PHI2 SCALER) lub poprawę układów podłączanych do magistrali.  Zobacz, że AVG jest na tyle dobrze zaprojektowany, że dla niego ten problem w ogóle nie istnieje.
Przykładowo I2C też specyfikuje warunki podłączania do magistrali.  Tutaj koledzy autorzy rozwiązań patrzyli tylko, aby ich rozwiązanie działało ze stockowym Atari, a nie z rozszerzonym Atari, które może mieć więcej niż jedną modernizację.

Te rozwiązania nie są w żaden sposób zdrożne w IT.  Dzisiaj kiedy chcesz podłączyć nową kartę graficzną do PC, musisz sprawdzić, czy zasilacz pociągnie, czy masz odpowiedni chipsem, ile przewodów zasilania ciągniesz do karty i czy warunki termalne są odpowiednie.

Mój eksperyment jednak utwierdził mnie w przekonaniu, że to nie "szybsza odpowiedź" bramki 74xx08 lub ładniejszy kształt ma znaczenie. W sposób ograniczony mają też znaczenie "glicze", na górze i na dole charakterystyki O2/BO2.


serwus,
Piotr

102

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jeszcze możesz wymienić PIA:
https://www.mouser.pl/ProductDetail/Wes … VgSw%3D%3D

Po prostu układ jest w nowszej technologii i projektowany do pracy na 14Mhz, tak więc chodząc na 1-2Mhz to dla niego nic.

serwus,
Piotr

103

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

90% tak.

Pozostałe 10%:

Wymień kondensatory, w szczególności wymień pierwszy kondensator przy zasilaniu 470uF na low esr. Ja wstawiłem konkretną opcję: polimerowy elektrolit 1000uF z Mousera, który do tego, że wygląda szpanersko, jest super low esr (12 mR) i ma 12mm wysokości.  Dobrą robotę robi wymiana kondensatorów 22uF, masz takie cztery na płycie.  U mnie po wymienia zniknęły "mrówki" z tyłu ekranu.

Na paski pionowe i inne zakłócenia to już temat wymiany DRAM na SRAM (kastrujesz 130XE do 65XE) oraz usuwanie Freddiego, którego nazywam szumidłem - generuje na oscyloskopie w pętli sondowej zakłócenie ok 100mV, podczas gdy zwykłe procesory dają wynik ok 30mV.  Usuwanie Freddiego na płycie XE odbywa się przez montaż VBXE i podłączenie w płytę bezpośrednio 3.5Mhz.

serwus,
Piotr

104

(3 odpowiedzi, napisanych Zloty)

uicr0Bee napisał/a:

A gdzie te kolonie miałyby się odbywać? Ta informacja może komuś pomóc w decyzji o dowiezieniu sprzętu i/lub ew. pomocy na miejscu.

Cześć!

Tutaj jest strona internetowa:

https://www.klubsosnowy.pl

pozdrowienia,
Piotr

105

(26 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

skofrant napisał/a:

Może inaczej...
Czy ktoś z was posiada lub ma dostęp do szablonów pudełek od Atari modele xl i xe?

Ale czy Atari tak chciało? ;)

106

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Kilka godzin tu nie zaglądałem, a tu jakieś wisielcze humory i dissowanie ;)))))))))))

Mq napisał/a:

A myślałem już, że będzie "czary-mary" i wszystkie Atari naprawione...

Projekt "PHI2 SCALER" był projektem Proof of Concept, który dotyczył sprawdzenia i potwierdzenia co jest przyczyną niestabilności.
Potwierdzonym wnioskiem okazało się: zbytnie obciążenie magistrali BO2 przez urządzenia różnych projektantów, którzy nie zwracali uwagi na ogarnia pojemnościowe.

Zalecenie: obniżenie obciążenia magistrali BO2.

Rozwiązania:
1. preliminary test: wymiana 74LS08 na 74F08, a później Pokey na PokeyMax oraz GTIA na Sophia 2.  To ostatnie nie podoba mi się wtedy, gdy mam już tam VBXE, bo to jest sztuczne.

2. O2/FIXER - będzie w produkcji płytka, która da możliwość przepięcia do 4-ech dodatkowych chipów na kopie BO2 - stosunkowo tanie rozwiązanie

3. replacement - w moim Atari w (1) i (2) działała odciążenie BO2 odłączając/zmieniając trzy elementy na magistrali BO2.
Ponieważ i tak miałem włożyć tam PokeyMax v3, który sobie znów czekał, wymiana dodatkowo 74LS08 na 74F08 oraz PIA na nowe PIA od WDC w wersji z charakterystyką NMOS do 14Mhz, powoduje, że wszystkie elementy działają.


Mq napisał/a:

"wielką czwórką" zestaw Sally, Antic, GTIA i Freddie.

Ja bym tu wskazywał na "wielką trójkę": Sally, Antic i GTIA.  Dlatego w przypadku zainstalowanego VBXE, nie chciałem porzucać GTIA.

Freddie nie występuje w każdym z komputerów Atari. Pokey jest często wymieniany na zamiennik ze względu na chęć dodania stereo. PIA jest normalnie dostępne na rynku, produkowane przez WDC.

Tak więc...
1. planowana jest płytka O2/FIXER
2. (spoiler) planowany jest również extender ECI-CART oraz PBI to ECI-CART, który będzie zawierał na sobie bufory i elementy pasywne odkłócające oraz na lini BO2 filtrujące glicze.  Środowiskiem testowym będzie niedziałający z SIDE3/3.1 komputer z SIDE3/3.1 podłączony przez extender

serwus,
Piotr

107

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

perinoid napisał/a:
peterkaczorowski napisał/a:

Cześć!

Tak jak w temacie?  Czy ktoś ma 800XLF i może sprawdzić mi linię O2 (Sally nóżka 39), na układzie 74LS08 na której jest nóżce?

Noga 2.

thanx :)

108

(39 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

premiero napisał/a:

Dzięki wszystkim za pomoc. Widzę że wychodzi lipa bo bez innego Antica się nie obejdzie. Chyba odpuszczę temat i oddam dziada, bo gdybym jeszcze miał na co podmieniać to bym się pobawił, a tak raz że nie mam, dwa że kupno samego ANTICA graniczy z cudem albo z wysoką ceną, a cholera wie jeszcze co dalej wyjdzie.

Serwisuję Atari w Warszawie.  Jeśli będziesz potrzebował pomocy napisz: piotr.kaczorowski (at) gmail  com 

serwus,
Piotr

109

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Cześć!

Tak jak w temacie?  Czy ktoś ma 800XLF i może sprawdzić mi linię O2 (Sally nóżka 39), na układzie 74LS08 na której jest nóżce?

serwus,
Piotr

110

(39 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

premiero napisał/a:

Rozumiem, że dalej szukać (przynajmniej na tą chwilę) nie muszę?

Brawo :)  Masz walniętego Freda ;)  Jest na początku ścieżki zegarowej.

serwus,
Piotr

111

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nowy wątek -> Atari Hat trick "74F08 + WDC65C21N6TPG-14 + PokeyMax" - BO2 inaczej.

Cześć!

W wątku "PHI2 SCALER" przedstawiłem prototyp, który spełniał zadanie Proof of Concept.
To się udało i potwierdziło przypuszczenie o zbyt dużym obciążeniu magistrali przez rozszerzenia + SIDE3.1

Kilku kolegów zauważyło problematyczne obciążanie procesora Sally o możliwe zbyt dużą ilość wejść na bramki "F".

Teraz wykonałem krok w tył.

Zanim zrealizowałem prototyp PHI2 SCALERa wcześniej zacząłem podmieniać układy.  Na początku wymieniłem 74LS08 na 74F08, co spowodowało, że SIDE3.1 ruszył w trybie 6502C (mając włożonego Rapidusa).  Po zmianie Pokey'a na PokeyMax, jako że ten drugi jest stworzony w nowszej technologi on również odciążył na tyle magistralę, że SIDE3 zaczął pokazywać się w trybie Rapidus 65C816, ale nie działała karta SD i nic się nie czytało.  Po zastąpieniu GTIA przez Sophię 2, wszystko zaczęło śmigać.

Dzisiaj wyjąłem płytkę PHI2 SCALER'a i wyjąłem układy, do których miałem podłączony PHI2 SCALER. Włożyłem inny zestaw.  Oczywiście SIDE miał problemy z ruszeniem.

Następnie wykonałem nową zmianę.

Nie ruszając już GTIA wymieniłem znów dwa chipy na płycie Atari, chociaż licząc 74F08 to trzy.
Nowa podmianka wygląda następująco:
- 74LS08 jest zastąpiony 74F08 - to już dzisiaj oczywiste
- Pokey zastąpiłem PokeyMax
- NOWOŚĆ! oryginalne PIA zastąpiłem nowym dostępnym na rynku układem "WDC65C21N6TPG-14" - jest to produkowane przez Western Digital Center PIA 6521 o charakterystyce NMOS w wersji do 14Mhz.

Podmianka tych trzech czipów powoduje, że na płycie obecnie nie jest potrzebny PHI2 SCALER, ponieważ ze starych chipów zostały tylko Sally (ono nie jest podłączone do BO2), Antic - tego nie ruszałem, oraz GTIA, które obecnie nie ruszam, ponieważ wymieniłem PIA.

Przypomnę, że na płycie mam VBXE, które mam wpięte do płyty na 3.5Mhz z pominięciem Freddiego.  Pamięci SRAM 64K V3 od Lotharka.

Przy okazji.. ekran mam mega czysty, porównywalny do 600XL.

Czy w takim razie odkryłem nową nieplanowaną funkcjonalność PokeyMax'a? ;)  Ciekawe co na to Retronics.. ;)

serwus,
Piotr

113

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

tOri napisał/a:

Z datasheets 6502 oraz serii F wynika, że można dać maksymalnie dwa wejścia serii F na wyjście 6502. Obciążenie to nie powinno mieć wpływu na propagację. Co więcej - pojemności wejściowe są pomijane w datasheets a do pomiarów używa się C L(oad)=50pF (czyli dosyć dużo). Większą rolę na pewno odgrywa długość i położenie ścieżek na PCB.

tOri

No dobra.. w takim razie dwa kolejne rozwiązania:
1. wrzucić nowe PIA od WDC i PokeyMax, a GTIA przepiąć na #2 wejście F i tyle.

2. zaprojektować nową płytkę SRAM (co i tak chcę zrobić) i wrzucić tam własny zegar PHI2 jak w Atari 400/800/Sweet16 i mieć własne parametry obciążenia.

114

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

perinoid napisał/a:

Ty generalnie nie widzisz przeciwwskazań, wiem ;-) Nie o to pytałem.

:D

115

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

_tzok_ napisał/a:

Jesli więc podłączymy jedno wejście bramki AND 74F08 do Vcc, to dostaniem ukłąd równoważny buforowi 74F07. Jedynie jesli połączymi oba wejścia bramki AND ze sobą, to 2x zwiększymy pojemność wejściową.

Póki co zrobiłem 2x 74F08.  Dlaczego?  1. Bo nie mam w domu teraz F07, 2. bo wydawało mi się to prostsze - zwykłe skalowanie 3. względnie gwarantuje generowanie takich samych odpowiedzi jak na pierwszym AND pierwszego 74F08.

serwus,
Piotr

116

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

_tzok_ napisał/a:

P.S.
Z punktu widzenia budowy i szybkości działania bramka AND i bufor TTL nie różnią się w istotny sposób. Bramka AND ma na wejściu tranzystor dwuemiterowy, a bufor - zwykły. Jesli więc podłączymy jedno wejście bramki AND 74F08 do Vcc, to dostaniem ukłąd równoważny buforowi 74F07. Jedynie jesli połączymi oba wejścia bramki AND ze sobą, to 2x zwiększymy pojemność wejściową.

Czy masz jakieś zdanie na temat obciążenia O2 z Sally kilka razy przez wejścia bramek rodziny "F" ?

Tutaj @x-angel poruszał wcześniej ten temat.

serwus,
Piotr

117

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Prawdę mówiąc, nie widzę przeciwwskazań.

Koleżanki i Koledzy,

Jestem prezydentem Warszawskiego Klubu Rotariańskiego, który jestem 3-cim NGO w Polsce ze statutem z czerwca 1989 oraz najstarszym klubem Rotary w Polsce. Klub powstał w 1931 roku, powołany przez Prezydenta Miasta Warszawy - Piotra Drzewieckiego.

Po wybuchu wojny na Ukrainie sfinansowaliśmy w zeszłym roku pobyt i wyżywienie ponad 500 osób mieszkających głównie w Klubie Sosnowym w Warszawie.  Dla kolejnych 600 osób sfinansowaliśmy badania sanepid przed pójściem do pracy we współpracy z Urzędem Pracy Miasta Warszawy oraz Skarbem Państwa - Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. Sumarycznie kwota pomocy sięgnęła ponad 400k PLN, a pomoc bezpośrednią otrzymało ponad 1100 osób uciekających przed nieszczęściem wojny.

... Tutaj pojawia się wątek Atari.  Przy okazji organizacji zamieszkania i wyżywienia trafiłem na Wiesława Miguta, którego na pewno kojarzycie z dużego zaangażowania w świecie Atari.  Przypomnę, że jest autorem książki Atari BASIC, a później pracował w Karen razem z Tomkiem Sielickim, późniejszym właścicielem Computerlandu (dzisiaj Sygnity).  Wiesław po latach w branży IT, działał w branży medialnej, a obecnie jest właścicielem centrum konferencyjnego Klub Sosnowy w warszawskim Wawrze.
Prawdę mówiąc sytuacji tej się nie spodziewałem.  W 1986 przez Atari zacząłem swoją przygodę z IT.  Atari BASIC była chyba pierwszą książką do IT, którą miałem. Po latach w 2022 razem z autorem tej książki mieliśmy możliwość wspólnie pomagać ludziom.

Long story short...

Na przełomie czerwca i lipca planujemy zorganizować kolonie dla dzieci z Ukrainy - 2 tygodnie, 50-cioro dzieci. Kwota docelowa to 20k EUR.  Mamy już zebrane 10k EUR.  Zebranie reszty nie będzie stanowiło żadnego problemu. Zakładam więc, że kolonie się odbędą. 

W ramach koloni planowane są różne zajęci dla dzieci.  Pomyślałem, że moglibyśmy wstawić tam trochę maszyn Atari i zorganizować dzieciakom również "retro zabawę".  Na pewno potrzebni byliby wolontariusze, którzy mogliby uczestniczyć w zajęciach oraz tacy, którzy pożyczyliby na ten okres komputery Atari. Wiem, że macie ich sporo i pewnie też takie, z którymi moglibyście się na moment rozstać w szczytnym celu :)

Dajcie znać co myślicie o takiej inicjatywie.


serwus,
Piotr

119

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

x_angel napisał/a:

Weź jeszcze pod uwagę obciążalność układów. W jednej rodzinie możesz obciążać układy 1/10 czyli jedno wyjście możesz obciążyć dziesięcioma wejściami.
Ale przy mieszaniu rodzin już jest inaczej - na przykład jedno wyjście TTL serii LS możesz obciążyć tylko dwoma wejściami TTL.
Ciężko chyba będzie w dzisiejszych czasach znaleźć rzetelne info, iloma wejściami serii F możesz obciążyć wyjście O2 z Sally

Mamy 2023... Mogę się zapytać Bill Menscha, który tworzył ten procesor... Organizowałem z nim spotkanie w 2021 i mam z nim kontakt. 

https://www.youtube.com/watch?v=_8lOs1wPUn0

Mam też kontakt z prof. Stevenem Edwardsem, z Columbia University, który prowadzi zajęcia z 6502. Można też napisać do Bena Eatera, który też ogarnia 6502.

serwus,
Piotr

120

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

tOri napisał/a:

Cześć,

ICS55X

Można użyć tego...

Też fajne.  Tu koledzy podpowiadali 74F07 również...

Mimo to póki co pozostanę pewnie przy 74F08N lub SN74F08D.

Projekt jest trywialny więc nie ma co specjalnie kombinować ;)  W Atari było 74LS08, więc wybrałem zamiennik o mniejszym obciążeniu pojemnościowym i przeskalowałem rozwiązanie dodając drugi taki sam układ, który gwarantuje, że reszta ma takie same propagacje, czasy odpowiedzi, kształty, itd.. Zrobię prototyp.  Jak będzie działać to tyle i trzeba brać się za następny projekt :)

serwus,
Piotr

121

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

x_angel napisał/a:

A na tym wyjściu wisi jeszcze Freddy, chociaż u Ciebie jest SRAM.

Tak.. Jest SRAM, ale bez Freddiego.  Leci 3.5Mhz z VBXE.
Do tego Lotharek tam do O2 wrzucił pull-up 1k ... Miałem go w sumie właśnie usuwać.. Może w tej sytuacji zostawić ;)

Masz rację, że warto byłoby ustalić obciążenie NMOS'a przez ilość wejść "F".  Ciekawe gdzie można się dowiedzieć takich rzeczy..
Widziałem chyba książkę "FAST Logic".. Może tam ?

x_angel napisał/a:


A bufor o którym rozmawialiśmy:

Thanx :)

serwus,
Piotr

122

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

pajero napisał/a:

a ostatnie BO2"" do gniazda carta

Tu już będzie trudno bez cięcia ścieżki na płycie... Podłączyłem póki co GTIA, PIA i Pokey.

123

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

agahes napisał/a:

Nie.
To "fajny ambitny super teteelek".

:D

124

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak jak napisałem wcześniej.  Póki co zostaję przy rozwiązaniu 2x 74F08.  Jakoś podświadomie to rozwiązanie uważam, że dobre, ponieważ:
- jest to zasadniczo układ, który jest wykorzystywany w Atari - 74xx08.  Na płytach widziałem zwykle LS lub HCT
- "F" jest jest zamiennikiem, który charakteryzuje się szybszą odpowiedzią, co wg mnie nie ma takie znaczenia, natomiast to co ma znaczenia niższą pojemnością, która nie obciąża magistrali.  I tutaj @perinoid chyba masz rację w kwestii, którą napisałeś na Discordzie o powiązaniu pojemności z charakterystyką. Możliwe, że zastosowali inną technologię niż HC/HCT i to wymusiło zmniejszenie pojemności, albo odwrotnie zmniejszenie pojemności przyspieszyło bramkę.  Wg mnie wpływ prędkości jest mało istotny. 
- wygenerowanie z tego samego O2 sygnału BO2 na "74F08"-1 oraz BO2-1, BO2-2, BO2-3, BO2-4 na bramce "74F08"-2, powoduje, że sygnały powinny być z takimi samymi kształtami i warunkami prądowymi oraz napięciowymi

Co do 74LS07, w Atari też jest wykorzystywane CD4050...

Podczas testów sprawdzę stabilność, ale jeśli działa, to nie ma specjalnie kombinować przy płytce z dwoma scalakami i 4 goldpinami. Są kolejne ciekawe projekty ;)

Planuję zrobić wersje na SN74F08N (THT) i SN74F08D (SMD).

BTW... właśnie się dowiedziałem, że "F" czyli "FAST" to skrót od "F.airchild A.dvanced S.chottky T.TL" :D


serwus,
Piotr

125

(35 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

AS... napisał/a:

- atari xe plus vbxe wraz z atari sc1435.

Po prostu kup Atari SC1425.  Chodzi idealnie :)
Ewentualnie napisz do SEGA, żeby zrobili kabel Sega Saturn - DIN13 :)

serwus,
Piotr