101

(80 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@Pin: u mnie czyta wszystko z wyłączonym PBI właśnie. (Tak, jak zalecał Lotharek - "czyste Atari", no dobra... "czysty" 1088XEL w tym przypadku :) Ciekawe, co będzie na Atarynce, która ma 1M, ale nie U1MB (a więc z definicji nie ma żadnych nowych BIOSów) - niebawem taka do mnie trafi, to się przekonam.

EDIT:
Stestowałem i... szczerze mówiąc nie widzę dramatycznej różnicy z włączonym PBI w U1MB. To znaczy... np. jeden zin z ATR-a idzie jakby moment dalej, ale potem zwiecha. Inne.. te co działały, nadal działają, a te, które nie działały - nadal nie działają.

Jedno jest ciekawe.. nie ma szans (a przynajmniej nie udało mi się) odpalić trybu BASIC z "włożoną" dyskietką z DOS-em 2.5 i plikami .BAS. Zależnie od ustawień BASIC-a w U1MB i SIDE3, albo pojawia się READY i kursor, ale DOS wchodzi do selftestu, albo startuje DOS z dyskietki, a więc BASIC się nie uruchamia i nie można "wrócić" przez B. Tak więc tu fail, póki co.

Generalnie - z kartą SanDiska:
- ROM i CAR startują bez problemów (i m.in. o to chodzi w SIDE3),
- XEX-y tak samo (i do tego błyskawicznie),
- ATR-y.. cóż... tak na 10 obrazów, z 6-7 działa, co nie jest fatalnym wynikiem, ale na tym polu SIDE3, póki co, SIO2SD nie zastąpi... co więcej, ma ograniczenie ATR-a do 180K, a więc te większe (działające z SIO2SD) tu nie zaskoczą i tyle.

Tyle obserwacji z eksperymentów na moim 1088XEL na chwilę obecną...

102

(80 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Fakt, że miałem włączony PBI BIOS w U1MB, wyłączyłem, SIO Driver dawno temu miałem wyłączony, BASIC mam wyłączony by default, 1M włączone, stereo włączone, 8K cart.. włączone... ale nadal to samo, więc teraz zawalczę z inną kartą SD (a w zasadzie microSD, bo SD mam tylko Transcenda (bez problemu działają z SIO2SD, ale nie działają z UltraSatanem - z ciekawostek).

OK - już po testach! Tak, to jednak sprawa karty. Karta microSD SanDisk działa - ładują się ROM i CAR bez problemy, a z ATR bywa różnie, ale też zazwyczaj działa. :)

Dzięki wielkie!

Szanowna Redakcjo, Drodzy Siostry i Bracia w Atari!

Otrzymałem swojego pierwszego SIDE3 w życiu, a więc się nie znam ;), do tej pory korzystam tylko z U1MB używającego podobnego loadera, ale ad rem:

- szybkość i wygoda - zajefajne!
- wygląd - super!
- ale... dwie rzeczy nie chcą mi ruszyć (a sprawdzałem na 800XL i 1088XEl z U1MB póki co), otóż... każde wczytanie obrazu *.ROM, lub *.CAR kończy się zawsze tak samo.. "Error: nak" i tyle...
- ów "limited ATR support" oznacza właściwie tyle, że próba bootu *.ATR zawsze kończy się pięknym ekranem testu systemowego.

O ile to drugie można jakoś przeboleć (od ATR, to jest SIO2SD, ew. stacja, czy inne SDMaxy), o tyle tego, że nie ładują mi się obrazy kartów, jakoś przeboleć nie mogę. Co robię źle? :(

104

(599 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

64K! Sporadycznie 128K, czyli stock.
Nie, nie dlatego, że sam nie mam - mam 2 Atarynki z 1M na pokładzie, ale dlatego, że faktycznie większość produkcjo powinno działać na stockowym sprzęcie (jak wspominany tu już Yoomp! na ten przykład - nie dość, że kosi wersję na C64, to nie wymaga nawet stacji dysków (nieco złośliwy przytyk względem sceny C64, gdzie używanie 6502 i RAM-u ze stacji, jako "koprocesora" staje się nagminne)). Owszem, łatwiej jest przygotować daną produkcję tak, żeby się wczytało te 320K śmieci do RAM-u i wio, ale z drugiej strony cierpią na tym użytkownicy stockowych kompów, którzy nie chcą ich przerabiać w żaden sposób, bo im ich szkoda. A przecież, np. demko może się doczytywać, kolejne poziomy gry również... tak od zarania robią na C64 i żyją. Nie wiem ilu użytkowników C64 ma rozbudowany RAM powyżej 64K, ale są to zapewne jednostki. Osobiście takiego nie spotkałem.

105

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

jer napisał/a:

Odkopię temat, bo potrzebuję folię klawiatury do 1200XL. Nie jedzie ktoś do Hameryki, to by może przywiózł, żeby vaty claty sraty ominąć?

Zamówiłem folię z Besta i przyszła bez problemu. Oczywiście nie w tydzień, tylko w kilka (ale szczerze mówiąc po otrzymaniu od nich ostrzeżenia, że będzie szło dłuuugo, odpisałem, że zaryzykuję i... nie liczyłem nawet czasu, ale nie były to miesiące, tylko tygodnie). Niczego nie omijałem - tak więc w tej kwestii nie pomogę.

106

(4 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Widzisz, jestem na etapie ich zbierania, a nie pozbywania się (podobnie, jak i ogólnie wszystkiego, co dotyczy A8 i najbliższych okolic). :)

A mój pomysł zrodził się z dość długotrwałej lektury rożnych wątków na atarowskich forach, gdzie często znajdowałem głosy, że jedne proce są gorsze, a inne lepsze... itd. Porobiłem sobie nieco notatek i wychodzi z tego jakiś tam obraz, ale - mam nadzieję - pojawi się tu więcej głosów, może coś się z tego "urodzi". A jeśli nie, to trudno... Tyle jest rzeczy do zrobienia na Atarynkach.

107

(4 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mq napisał/a:

Każdy Sally to Sally i działa identycznie bez względu na producenta, czy fabrykę, czy też rocznik z jakich pochodzi.

No i z tym stwierdzeniem bym polemizował. ;)
Nie bez kozery zarzuciłem ten wątek właśnie. Otóż, bawię się kilkoma Sally, od rożnych producentów w moim 1088 i... różnice są zauważalne/znaczące (niekiedy niespodziewane, jak choćby wpływ wymiany CPU na ustawienie potencjometru... odpowiedzialnego za kolorki). Znacząco różni się temperatura pracy (najcieplejszy jest Rockwell) oraz.. stabilność - z Rockwellami jest zauważalnie gorzej, niż np. z Synertek, NCR, czy choćby UMC (choć seryjnie był montowany tylko w 7800, to obecnie jest moim faworytem - najchłodniejszy i zero problemów z czymkolwiek, potem chyba Synertek - też nie zawiodłem się ani razu).

Dlatego właśnie chciałbym się dowiedzieć, jakie są wrażenia innych Atarowców, którzy zamieniali procki w swoich maszynkach i czy rozproszone informacje na ten temat, udałoby się wreszcie zebrać w jednym miejscu. Dlaczego nie tu?

108

(4 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Wiele razy, w różnych wątkach, przewijają się rozmaite opinie na temat układów Sally (zarówno wszystkich odmian C014806, jak i np. UM6502I) produkowanych przez różnych dostawców. Wpadłem na pomysł, aby stworzyć w jednym miejscu swoisty ranking tych układów. Które z nich uważacie za lepsze, które za gorsze i najlepiej... dlaczego? Ktoś chętny do podzielenia się wiedzą w temacie?

109

(216 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Sikor napisał/a:

reverse ingenering poprzez mikrocięcie "na plasterki" też da odpowiedni układ. Ale jest jedno ale - kto za to zapłaci? Bo Wierz mi, koszty są wielokrotnie większe niż moje formy wtryskowe... A pewności ile zejdzie nie ma :(

To, że oryginalne blueprinty szlag trafił (a może ktoś jednak je gdzieś trzyma?), to oczywiście pech, choć... układy dla Atari robiło kilku producentów i wcale bym się nie zdziwił, gdyby się okazało, że u kogoś takie matryce jeszcze "zalegają". Oczywiście obrazki DIE dla poszczególnych kości też tu, czy tam można upolować:
http://visual6502.org/images/pages/Atar … shots.html

Nie mówiąc już o reszcie, czyli o tym, że to nie musiałyby być kości robione 1:1 w tamtej technologii. W sensie - schemat ten sam, ale wykonanie inne, rozmiary inne, ba.. SMD itd. Przy okazji dałoby się to wszystko upchnąć na płytce wielkości RPI 0 :)

Kluczowe natomiast jest oczywiście to: jak duża musiałaby być docelowa sprzedaż, żeby jakiemuś producentowi się to opłacało, bo jak wiadomo, najwięcej kosztów to uruchomienie samego procesu... koszty jednostkowe są później minimalne.

Z drugiej strony, żyjemy w dobie tzw. retro-renesansu, wraca nie tylko nostalgia u "dinozaurów" pamiętających "tamte czasy", ale wśród młodych pokoleń zapanowała moda na "lata '70 i '80", w tym ciuchy, gadżety i... retro-elektronikę (nie tylko komputery). Z jakiegoś powodu przynajmniej trzech producentów robi obecnie "klony" C64, a niektóre z nich można dostać nawet w Polsce, w każdym MM :) Ba.. powstają "remake" ZX Spectrum, czy Amstrada CPC... więc pewnie chętni na Atari też by się znaleźli, tym bardziej, że na A8 ciągle powstają nowe tytuły gier i nie tylko.

110

(216 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

xxl napisał/a:

moim zdaniem turbo dla atari to ciekawostka na 5 minut (przesadzam, nawet na minute :) ale dla innych warunek konieczny do (pozostania przy atari?) "pracy" na atari ;-)

Dokładnie!!!

Łojezu... :( Zapewne tak jest w niektórych przypadkach. Wczytuję się w ten wątek i oczom nie wierzę.. na serio ludzie się ścigają, kto ma szybsze... 8-bitowe Atari? ;) Nie wiem, pewnie części Kolegów podpadnę, ale jakoś tak wydaje mi się, że "Atari nie jest o tym". :D W zasadzie i tak żadne nie przegoni gamingowego PC-ta, więc "o co kaman"?

Dla mnie najważniejsze jest, aby pojawił się sprzęt, który będzie:
a). łatwo dostępny i kompatybilny z dzisiejszymi standardami peryferiów (USB, microSD, HDMI), bez utraty zgodności z oryginalnymi zabawkami dla Atari (joye, wiosełka, drukarki, stacje... itd.),
b). był dostępny za rozsądną kasę,
c). w miarę możliwości zachował 100% kompatybilność z oryginałem.

Jak dla mnie, to w zasadzie ktoś (nawet Chińczyk) mógłby po prostu wznowić produkcję Atarynek z odtworzonymi scalakami z epoki... ale cóż.. skoro nikomu się nie chce/nie opłaca ich na nowo produkować, to niech już będzie FPGA - byle dało się to kupić i odpalać na tym ciekawe rzeczy.

Tak, mam małe Atari, nie jedno (800, 1200XL, 600XL, 800XL, 65XE, 130XE i od niedawna 1088XEL), ale... znajomi "zarażają" się Atarynkami, a wybór na rynku jest niewielki (nie każdy będzie chciał inwestować czas i $$$ w XEL-a).

111

(315 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tak więc tak... uruchomiłem 1088XEL, pierwsze testy mam za sobą, generalnie "gra i bucy nawet w stereo" ale, kilka spraw jeszcze przede mną:

- zrezygnowałem z koncepcji pakowania do XEL-a Rapidiusa, więc... wymienię XEL CF-3 "Rapidius edition" na wersję zwykłą... okazało się, że nikt nie ma wolnej "pod ręką", więc cóż.. zamówiłem części - zrobię sam :) - (przy okazji, nigdy bym się nie spodziewał, że najtrudniejszą rzeczą do nabycia są gniazda IDE44 2x22/2mm... jeszcze nie tak dawno, był to standard przemysłowy... ech),

- jeden z kabelków do JOY-a okazał się wadliwy (nie działa linia "fire") i nie daje się skubany naprawić (po zdjęciu osłonek z wtyczek próbowałem "naciągać kabelek", próbowałem dociskać imadełkiem... oj, dość nawet solidnie... ale.. nadal.. kierunki są, ale "fire" niet... szczęśliwie drugi kabelek jest sprawny, a brakujący... sam dorobię, na szczęście jest to trywialne),

- faktycznie, jak już Koledzy wspominali, są "jazdy" ze SIO2SD, co ciekawe, samo wyjęcie SIO2PC, a nawet zmiany ustawień "w BIOS-ie" nie dały znaczącej poprawy... ok, raz nawet udało mi się coś wczytać, ale przeważnie wczytywanie zwisa bardzo szybko... oczywiście prawdziwa stacja 1050 działa wspaniale (niezależnie od obecności, czy braku SIO2PC),

- najważniejsze, dwie sprawy to: obudowa najlepiej w stylu linii XL oraz... VBXE. Obie rzeczy są "in progress" i jestem dobrej myśli. :)

Rzeczy. które nasuwają się po kilku dniach intensywnego katowania "nowej" Atarynki: jest to oczywiście moja najzupełniej subiektywna opinia, ale...

Wydaje mi się, że projekt płyty 1088XEL powoli dojrzewa do "małego" redesignu, tak, aby dogonił obecne czasy i nie był "gorszy" od głupiego RPI, czy innego Orange Pi. Czego IMHO najbardziej brakuje w dzisiejszych czasach? Zastąpienia de facto skomplikowanego CF-3, czytnikiem kart microSD na płycie głównej oraz... przydałoby się wyjście HDMI, jak w prawie każdym SBC-u obecnie dostępnym na rynku. Last, but not least: dodanie ze dwóch portów USB, nie, nie SIO2PC, tylko klawiatura/ew. emulacja joysticków/mysz... najlepiej zamiast PS/2, bo niebawem może okazać się, że stare klawiatury i myszy PS/2 będą trudniejsze do zdobycia, niż oryginalne A8. :)

112

(315 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

O! Dzięki za ten namiar, wygląda całkiem ładnie.
A jeśli chodzi o załącznik... to tylko ja go nie widzę, czy nie zapodałeś?

-U

113

(315 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

A ja będę uruchamiał lada dzień... i z związku z tym mam pytanko:

- jaką obudowę do 1088XEL można u nas pozyskać najszybciej, w rozsądnej cenie i skąd generalnie? Do 1088XEL mam zamiar dołożyć VBXE i chciałbym to wszystko jakoś poręcznie "opakować" :)

-U

Monsoft napisał/a:

OK dzieki. Musze sprawdzic co tansze Digi-Key czy TME.

O właśnie! I jak wyniki śledztwa? Gdzie taniej i sprawniej można pozyskać te wszystkie drobiazgi do wlutowania w 1088XEL? (oczywiście pomijąjąc custom-chipy z Atari, bo to mam :)).

-U

115

(29 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

antrykot napisał/a:

Procesor nie ma takiej flagi, za to OS ma ich kilka, wystarczy że wartość jednej z nich jest nieprawidłowa i reset wywola zimny start.

OK, to jest użyteczne z punktu widzenia systemu (jako oprogramowania), ale kiepskie z punktu widzenia sprzętu, bo utrudnia wymuszenie "chamskiego" restartu maszyny, bez zapisywania/zerowania konkretnych bajtów w pamięci RAM. Po dłuższym googleniu widzę, że rozmaici ludzie tworzą całe płytki ze scalakami, żeby zrobić tak banalną rzecz.. jak przycisk reset. Oczywiście instalacja czegoś takiego wymaga lutowania wewnątrz komputera itd. :( A marzyło mi się coś tak prostackiego, jak przycisk reset w kartridżach do C64, czy ten w ZX Spectrum+ - po prostu - zwieramy dwie linie i mamy coldboot "za free".

-U

116

(29 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Czyli kupa. :( Do tej pory doczytałem, że Sally ma się dawać wstrzymywać przez ANTICa i naiwnie sądziłem, że to jedyna modyfikacja względem 6502, ale teraz rozumiem, na czym polega "magia" z resetem w małych Atari - po prostu przez opisany przez Ciebie mechanizm, prosto się nie da, co w efekcie powoduje nadużywanie wyłącznika :(

No dobrze, ponoć wielokrotne i szybkie naciskanie klawisza RESET może w końcu spowodować zimny restart, ale jakoś w 800XL mi się to jeszcze nie udało, a w 130XE nie testowałem (bo go rzadziej używam generalnie). Dzięki za rozjaśnienie w głowie. :)

-U

117

(29 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A tak zupełnie przy okazji zapytam Szanownych Kolegów: czy aby w małych Atarynkach osiągnąć sam ColdBoot, nie wystarczyłoby zwarcie linii RST z GND na moment (np. za pomocą przycisku połączonego do portu rozszerzeń w XL-kach, czy też karta w XE? Czy z jakiegoś powodu nie zadziała to tak, jak w większości kompów?

-U

118

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Chyba z tych opcji, gumowe stopki są najmniej... ekstremalne. :)
Zalewanie raczej odpada (tym bardziej, że bezpiecznik jest wewnątrz).

119

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Candle napisał/a:

napędy w 1450 wyglądają dziwnie

Wyglądają zupełnie OK:
http://atariki.krap.pl/index.php/Grafika:1450.jpg
https://www.flickr.com/photos/9060147@N07/7350287120
itd.

Z wielu zdjęć wynika, że one tak właśnie mają - wyjęty dysk, przycisk wystaje bardziej.

120

(47 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

_tzok_ napisał/a:

Wniosek - potrzebuję sprawnego ANTICa... jest to w ogóle realne?

Oczywiście! Np. tu masz na liście, napisz do nich:
http://www.best-electronics-ca.com/custom-i.htm

3mam kciuki!
-U

121

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

<elektroda>Użyj szukajki</elektroda> ;)

Używałem i znalazłem cały jeden wątek i nie do końca na ten temat. :P Może źle szukałem, cały bajer polega na doborze słów kluczowych zapewne.

Co do reszty... "od nadmiaru głowa nie boli" mawiały nasze babki. Lubię mieć zasilacze, które są przystosowane do większego poboru mocy, bo a). mniej się grzeją - lub wcale b). jeśli mamy sprzęt, do którego dokładamy inne urządzenia / rozszerzenia zasilane z tego samego źródła, to nie musimy się "cykać", czy obecny zasilacz jeszcze to pociągnie, czy już coś się sfajczy. :) Za taki komfort zawsze jestem w stanie dać te parę PLN więcej.

122

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mq napisał/a:

Co do nowych zasilaczy, to łatwo kupić, jest tego pełno, z jakimi parametrami masz problem?

Generalnie szukałem 9V/AC. minimum 3A no i oczywiście wtyk pasujący do produktów atarowskich (1050, 1010, 400/800 itd.).
Póki co, znalazłem w PL tylko jeden taki, do tego nawet 4A:
https://www.sklep.cyfronika.com.pl/pl/p … 00mA/36434

Sklep chwali się, że wtyk zakładają wg. zamówienia (choć tego jeszcze nie testowałem).

(Pocieszające jest to, że w wielu źródłach znalazłem informacje, że zasilacze AC produkowane dla Atari są w większości bardzo trwałe i solidne, czyli zupełnie inaczej, niż część zasilaczy DC dla Atari XL/XE). :)

123

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

pancio.net napisał/a:

Buczy bo to zwykły trafok jest... głośno buczy??

Generalnie zależy od podłoża. Na stole bardziej, położony na podłodze prawie niezauważalnie.
Po prostu nieco się przestraszyłem, bo żaden z pozostałych zasilaczy nie buczy (ani te od XL/XE, ani nawet ten 9VAC 0.5A od 1010).
Przyznaję, że dotąd nie miałem takiego od 1050, więc nie mam z czym porównać...

Ale skoro nikt tu nie pisze, że to grozi wybuchem :), lub wymaga natychmiastowego serwisu, to uff.. jestem spokojniejszy, tym bardziej, że do tego zasilacza będzie niekiedy podłączany dość wartościowy sprzęt.

Jedno co mnie zastanawia: dlaczego tak trudno jest zdobyć jakiś współczesny, wiarygodny zamiennik (w sklepach głównie pokutują 12V/AC, albo jeśli 9V, to za to... 1A, czy 1,5A... :(

124

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Cześć Atarowcy!

Przyszedł dziś do mnie oryginalny zasilacz Atari FW 6699, czyli taki, jak do 1050, 1020.. 400/800 => (230V -> 9 VAC).

Jak zwykle, przed jakimkolwiek dalszym użyciem postanowiłem go podłączyć i zmierzyć parametry.
Od "tej strony" niby wszystko jest ok, tzn. działa, prund podaje (10,7V bez obciążenia)... ale... zasilacz od startu buczy jak mała, osiedlowa stacja trafo. Nie grzeje się, ale buczy.

Zignorować / ten model tak ma, czy strach tego używać i coś trzeba serwisować?

-U

Jeśli chodzi o czyszczenie styków, to jest jeszcze bardzo fajny preparacik CX-80. Czyściłem tym zarówno styki metalowe, jak i właśnie folię klawiaturki w 800XL i efekty są fantastyczne.