101

(34 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Lopez mnie zainspirował i postanowiłem, że też zrobię etykietki, a co! Używam innych naklejek (nie zachodzą na tył), ale tego samego producenta - https://www.herma.co.uk/office-home/pro … 5-a4-4353/

Chcę też, żeby było kolorowo :)

Zestaw 1:

pdf
docx

Cannon Fodder
Prehistorik
Lemmings
Flashback

Podobny pomysł, na mniejszą skalę, realizowałem kilkanaście lat temu. Wówczas miałem naklejki firmy Avery. Niestety, odchodzą. Co prawda po kilkunastu latach, ale odchodzą.
Jak wyglądają wydruki na ten moment - w załączniku posta (Allo Allo dla porównania z tych dawnych czasów).

102

(3 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

No trudno, może kiedyś powtórzą :)

103

(3 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Masz to może nagrane?
Zdaję sobie sprawę, że minęło ponad 10 lat, ale może jest szansa...

Polecam transakcje z uicr0Bee.
Wysyłka bardzo szybka, pakowanie pancerne :)

Zaczynam nagrywać moje ulubione gry na Amigę. Docelowo chcę im zrobić spójne etykiety, coś jak Lopez zrobił tutaj: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=16462

Składam Juniora na płytce od Sikora i okazało się, że TIA z egzemplarza-dawcy jest walnięta i ma "zacięty fire" (tzn. fire ciągle strzela, nawet, gdy joystick jest odłączony).

Może ktoś jest w stanie poratować?

Ewentualnie rozważę zakup całego Juniora do rozbiórki, ale nie mam serca rozlutowywać kompletnych, sprawnych egzemplarzy i celuję w zniszczone, połamane, niekompletne, brudne itp. Kokosów też nie oferuję, za poprzedniego dawcę, który był co prawda kompletny, ale miał wszystkie pozostałe cechy z poprzedniego zdania, dałem 50 zł i mniej więcej taki pułap chciałbym zachować.

106

(23 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Też czytam. Może nie od deski do deski, ale przeglądam i trafiam ciekawe artykuły :) Dobra robota!

Jeśli płytka od Atari 2600 jest aktualna, to biorę. Odezwę się na e-mail.

Super, cieszę się, że dotarły!
@drygol - bardzo fajny wpis (jak zwykle u Ciebie)

Temat do zamknięcia.

Próbowałem się tam kiedyś zarejestrować, ale moje konto nigdy nie zostało aktywowane :) Ale jeśli tu się nie znajdzie żaden pasjonat, to spróbuję jeszcze raz ze speccy.pl

W najgorszym wypadku pójdzie do piwnicy na następne 20 lat.

Hej,

podczas porządków w piwnicy w domu rodzinnym znalazłem kasety z kursem Basica dla komputera TRS-80.
Zestaw składa się z dwóch pudełeczek a'la VHS, w środku każdego są 4 kasety (załącznik).

Nie mam możliwości, by cokolwiek z tym zrobić. Nie wiem co tam dokładnie jest, nie wiem, czy kasety są ok itp.

Mógłbym to oddać za etykietę do Paczkomatu, najchętniej komuś, kto zrobiłby z tego użytek, fana komputera TRS-80, jeśli ktoś taki się znajdzie :)

111

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

CRI to najprawdopodobniej skrót od "Cassette Recorder Interface".

112

(58 odpowiedzi, napisanych Konsole)

No cóż, zlamiłem. Trudno. Pamiętam, że widziałem ten wątek pod koniec zeszłego roku, że płyty wkrótce będą, a resztę jakoś przegapiłem. Zauważyłem płytę na Allegro, kupiłem i dopiero potem przyszło mi do głowy, aby wrócić do wątku :)

113

(58 odpowiedzi, napisanych Konsole)

No dobra, skusiłem się i kupiłem płytę na Allegro :) Nie mam żadnych doświadczeń z Atari 2600, ale chcę poznać tę konsolkę, a z własnoręcznym lutowaniem zabawa będzie tym większa.

(Chociaż jak przez mgłę pamiętam, że jako 6-letni dzieciak grałem na Rambo sąsiada w jakiegoś Pinballa i w coś z samolotami, gdzie nikt nie wiedział, jak w ogóle wystartować. Wówczas te gry wydawały się bardzo prymitywne w porównaniu do znanych mi z Atari 800XL).

A teraz mam kilka pytań:

1. Które klony mają niezbędne chipy?
2. Czy płyta pasuje tylko do obudowy w wersji Junior, czy do innych też (oryginalnych lub klonów)? Czy można gdzieś kupić nowe obudowy, bo słyszałem, że rynek części zamiennych do Atari 2600 wciąż żyje?

114

(14 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Trochę odświeżę temat. Żona włączyła na urlopie ten film, bo czuła, że spodobają mi się wątki związane z Atari. Bardzo dobrze się oglądało. Poza odniesieniami do Atari wyłapałem całkiem sporo odniesień do innych filmów.

Żałuję tylko, że dopiero po obejrzeniu dowiedziałem się o książce. Ale nadrobię zaległości, książka awansowała na szczyt mojej listy "do przeczytania", zlokalizowałem ją też w lokalnej bibliotece i przy najbliższej wizycie pożyczę i przeczytam :)

115

(33 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Zdaję sobie sprawę, że to rendery ;) Pisząc "wygląda to świetnie" miałem na myśli także, a nawet przede wszystkim, przemyślany projekt. W szczególności to, że można grać i lewą, i prawą ręką (większość dostępnych arcade sticków jest na lewą rękę).

116

(33 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wygląda to świetnie!
Co prawda obecnie wolę grać na współczesnych kontrolerach od PS4 i kombinuję sobie rozmaite przejściówki, aby umożliwić ich współpracę z Atari czy Amigą, ale gdybyś ukończył obudowę to chętnie bym zakupił egzemplarz czy dwa ;)

117

(89 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mq napisał/a:

Zmiany są dalsze: programista dziś, to zwykle szeregowy pracownik - taki współczesny robotnik, który ma wykonać coś co na wyjściu da określony wynik jak dostanie coś na wejściu i reszta go nie interesuje. Zgrabnie omówił w wywiadach ten aspekt Roland Pantoła, który po tym jak był pomysłodawcą, twórcą, inżynierem, i między innymi programistą swoich gier, później pracował w firmie jako programista i sam się określał mianem robotnika.

Pamiętam ten wywiad, ale też nie ma co generalizować na jednym przykładzie. Są organizacje, gdzie programista czuje się "robotnikiem", a są takie, gdzie struktura jest płaska i głos każdego jest słyszany, co ma wpływ na kierunek rozwoju produktów, sposób realizacji itp. Zauważam coś innego - dziś programistami coraz częściej są osoby, które programowały jedynie w JavaScript, albo wręcz wyspecjalizowały się w wybranym frameworku (Angular, React, Vue), w życiu nie tknęły Javy czy C#, a tym bardziej C/C++ i nie słyszały o takich rzeczach jak 6502. Czy to dobrze, czy źle? Nie oceniam. Wielu spotkanych ludzi pasujących do tego opisu tworzyło bardzo wysokiej jakości aplikacje WWW, zgodnie z najlepszymi rynkowymi praktykami.

Zwróć uwagę, że w czasach Atari czy nawet Amigi można było napisać grę w pojedynkę. Dziś, po przejściu współczesnej gry jak choćby "Uncharted", czy nawet "prostej platformówki 2D" "Rayman Legends", wyświetla się morze nazwisk wszystkich reżyserów, programistów, testerów, ludzi od efektów, designerów itd. Setki, jeśli nie tysiące nazwisk. Budżet głośnych gier typu "RDR2" to około 110 milionów dolarów, co przewyższa budżet wielu głośnych, widowiskowych filmów - np. "Marsjanina". Pracując przy czymś takim sam czułbym się jak "robotnik", ale nie cały rynek związany z wytwarzaniem oprogramowania tak wygląda. Nie poprę tego żadnymi statystykami, ale odnoszę wrażenie, że mniejszość.

Wracając do (pobocznego) wątku: Atari ST vs Amiga. Jack Tramiel sam mówił, że "tworzy komputer dla mas, nie dla klas". Z kolei Jay Miner, że Amiga "miała być furtką do świata prawdziwych komputerów przez gry wideo" (oba cytaty z filmu "From Bedrooms To Billions: The Amiga Years", pisane z pamięci). Sam nigdy nie miałem ST, czego trochę żałuję, bo pewnie dużo wcześniej zainteresowałbym się czymś takim jak MIDI. Miałem natomiast Atari 800XL, a później Amigę 600 i oba komputery były dla mnie właśnie taką furtką. Gdyby moje losy potoczyły się inaczej, ST pewnie byłby tym samym, podobnie jak każdy inny komputer, na który byłbym w stanie w tamtych latach pozyskać oprogramowanie. Dla niektórych znajomych taką furtką był Commodore 64, choć stosunek Atarynek do Komod na osiedlu wynosił pewnie jakieś 5:1, zanim rozpowszechniły się Pegasusy. Nigdy nie było żadnej lokalnej wojny "Atari vs Commodore". Sam trochę później zorganizowalem sobie C64 i choć dużo większy sentyment mam do małego Atari, to do C64 także mi go trochę pozostało. Zmierzam do tego, że często przypadek zdecydował, że ten miał komputer X, tamten Y i dziś jedni udowadniają drugim, wiedzeni sentymentem, że X jest lepsze od Y i odwrotnie. A prawda taka, że X w jakichś aspektach jest lepszy, a w innych gorszy. Dlatego cieszy mnie, gdy dane osoby ze społeczności retro robią coś razem, jak w linku od @piwkooo. Często wracam na przykład płyty "8 Bit Operators: The Music of Kraftwerk", gdzie na jednej składance grają i Gameboye, i NESy, i Atarynki, i Komody, i inne. I słucham tego nie dlatego, że "tam są użyte retro chipy", tylko jak zupełnie normalną muzykę.

UnDead napisał/a:

Spotkałem się ostatnio z ciekawymi pomysłami wykorzystania retro-komputerów do nauki podstaw informatyki na poziomie najbliższym sprzętowi. Okazuje się, że dzisiejszy PC/Mac jest zbyt  skomplikowany, aby młodziutki adept mógł w łatwy sposób ogarnąć funkcjonowanie komputera na jego przykładzie. Ba! RPI okazało się do tego celu zbyt złożone... O wiele prościej tłumaczy się zasady działania CPU i komputera na jakimś sprzęcie na 6502, niż na Armie, czy x86-64 i z tym się w 100% zgadzam. Tak więc istnieje szansa, że jeszcze wiele przed nami (sam dałem się namówić i też mam zamiar przyłożyć łapki do projektu edukacyjnego na 6502, w miarę wolnego czasu i wolnych zasobów, ale o tym "sza" - tzn. więcej będzie na Youtube, gdy projekt ruszy...).

Jestem (bez ironi) bardzo ciekaw wyników tego projektu. Mam nadzieję, że podzielisz się linkiem jak ruszy gdzieś tutaj, żebym nie przegapił :)
Dotychczas z takimi podstawami - przynajmniej programowania - kojarzyłem języki typu Scratch, czy choćby jakąś współczesną implementację Logo.

P.S. Mi z kolei bardzo dobrze czytało się ten wątek, łącznie ze wstawkami typu kto co komu ukradł i kto przeszedł z takiej firmy do takiej, a to dlatego że historia tych wszystkich wczesnych komputerów bardzo mnie ciekawi.

118

(17 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię pozostałe)

Temat do zamknięcia. Obudowę do A600 w stanie dobrym upolowałem za 100 zł (+ przesyłka).

119

(155 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Dobre :D

A tak serio, to jednak pisze się zupełnie inaczej. Układ nie ten, dużo więcej siły trzeba włożyć... A najgorsze jest poprawianie błędów i brak możliwości skasowania tego, co już się napisało.

Za to ostateczny efekt w postaci tekstu napisanego na maszynie prezentuje się bardzo satysfakcjonująco dla oka. Dlatego pewnie kiedyś do tego wrócę i sprawię sobie maszynę, ale w nowszym i bardziej kompaktowym wydaniu. Ten Rheinmetall miał w ogóle rolkę na kartki formatu A3, kupa żelastwa i nie bardzo miałem to gdzie trzymać ;)

120

(155 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Świetna robota, gratuluję!

Niedawno oglądałem film "California Typewriter", o warsztacie naprawiającym maszyny do pisania, kolekcjonerach itp. Z chęcią bym zobaczył ciąg dalszy z udziałem drygola ;)

Po obejrzeniu chciałem spróbować popisać trochę na maszynie, bo nigdy w życiu nie miałem styczności z takimi urządzeniami. Od kolegi pożyczyłem model Rheinmetal GS 60. Pobawiłem się i było fajnie, ale jednak dość szybko mi przeszło i wróciłem do klawiatury komputera.

121

(17 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię pozostałe)

Pewnie jakby z "około 100 zł" zrobiło się "około 200" to kieszeń by mi nie zasyczała, ale wygląda na to, że faktycznie nie ma na rynku zbyt wiele tego typu rzeczy.

Wzrost cen i spadek dostępności tyczy się zresztą nie tylko retro komputerów. W 2015 ściągnąłem z UK aparat Pentax ME Super, z czterema obiektywami, lampą, torbą, przesyłką, wszystko razem za 250 zł. Dziś za tyle to może upoluję samo body i to niekoniecznie sprawne.

No nic, nie mam jakiegoś wielkiego ciśnienia na tę, lubię po prostu podłubać przy starych komputerkach. Jak się uda upolować kiedyś na jakimś allegro to fajnie, będę miał zabawę. A jak nie, to zawsze mam tę dziurawą ;)

122

(17 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię pozostałe)

Może spróbuję, jak wszystkie inne drogi zawiodą ;)

123

(17 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię pozostałe)

Nie używam Snajpera. Mam tylko standardowe powiadomienia Allegro, raz dziennie. Około 9:00 czytam maila, że ktoś wystawił, dajmy na to, obudowę od Amigi, a jak klikam w link aukcji, to jest już "sprzedaż zakończona".

Może faktycznie spróbuję tego Snajpera...

124

(17 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię pozostałe)

A dziękuję :)

Bo ja wiem? Kompletne obudowy schodziły na Allegro za 160, a nawet za 130 złotych... Problem tylko w tym, że zawsze ktoś mnie uprzedzał z zakupem.
Biorąc pod uwagę prowizje Allegro, nie zdziwiłbym się, gdyby ktoś był skłonny oddać za 100 zł poza nim.

Próbowałem na PPA, ale nie było odzewu, to spróbuję i tutaj.

Odnawiam sobie Amigę 600 i szukam dla niej obudowy, a w najgorszym wypadku wystarczy mi sama wierzchnia część. W oryginalnej za dzieciaka z bratem wydrążyliśmy dziurę, żeby wypuścić przez nią taśmę IDE no i źle to wygląda... A chciałbym osiągnąć stan "muzealny" ;)

Okolice 100 złotych jestem gotów dać.