Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
Altirra 4.30 Kolejna wersja najdoskonalszego emulatora atarowskich ośmiobitowców!
SpartaDOS X 4.50 Nowa wersja najlepszego DOS dla ośmiobitowców.
Bubble Bobble dla Atari 8-bit Wersja ta bazuje na edycji BBC Micro, jednak została napisana niemal od podstaw, by maksymalnie wykorzystać możliwości Atari.
Silly Venture 2024WE - wyniki Ponad sto prac wzięło udział w compo SV2024WE
Trwa Silly Venture 2024 w Gdańsku! Party się rozpoczęło, zajrzyj po link do streamów.
Opcje wyszukiwania (Strona 5 z 53)
Taki dekoder może wyglądać tak
Bramka 7410, do jej wejść doprowadzasz A12, A14, A15 czyli 111
Wyjście bramki łączysz z pinem4 74138
A8 do pinu1 74138
A9 do pinu2 74138
A10 do pinu3 74138
A11 do pinu 5 74138
Druga bramka 7410, dwa wejścia łączysz razem i podpinasz do Vcc (=1)
A13 do trzeciego wejścia tej bramki.
Wyjście bramki do pinu6 74138
Na wyjściach 74138 masz sygnały wyboru dla adresów D1xx, D5xx
Chyba nie pomyliłem niczego..... :)
D1xx= 1101 0001 xx, D5xx= 1101 0101 xx, zatem bit A13=0.
Na twoim schemacie A13 dochodzi do pinu6 E, to błąd. Aby tak było A13 powinien zostać zanegowany by jako 1 dochodził do pinu 6.
Dekoder 74138 jest aktywny gdy pin6=1, piny4,5=00
Nieprecyzyjnie napisałem, chodziło mi o zobaczenie tego w akcji.
No to jest krok w przód, jeszcze rozszyfrować co robi dodany ROM.
Wyjmij moduł sterownika RAM z podstawki. Widać że brak na płycie scalaka U21 74LS74, najprawdopodobniej nie ma też jednego kwarcu Y2 i elementów współpracujących z generatorem, ( patrz post#1 zdjęcie 3)
W dokumentacji którą wskazałeś na płycie nie ma scalaka U21, kwarcu Y2 i elementów współpracujących z generatorem.
(Patrz post #9 i foto płyty w dokumentacji)
Słowem zrób foto płyty tego co jest pod sterownikiem. Zrób też foto ścieżek tego fragmentu płyty ale od spodu.
Ciekawe....
Poprawiłem treść postu7.
Jasna sprawa, przełącznik dokonuje wyboru jednej lub drugiej EPROM, a po włączeniu zasilania komp odpala.
Ze zdjęć wynika wszystko. A wsad..... pierwszy raz widzę taką treść. Hm.... mój sprzęt na ten moment niesprawny i nie zaprogramuję EPROMki by zobaczyć jak komp zadziała na tym wsadzie.
A ta płyta daje się uruchomić? Sprawdź co na ekranie się pokazuje gdy uruchomisz raz z jedną, raz z drugą EPROM.
Pancio był zainteresowany tym rozszerzeniem, jest dokumentacja którą wskazałeś to z pewnością go zadowoli.
Taki opis w sieci
To rozszerzenie Wizztronics 256K RAM jest sprzedawane w stanie, w jakim się znajduje. Rozszerzenie Wizztronics 256K RAM jest przeznaczone do zainstalowania wewnątrz Atari 800XL. Oryginalne 64K zostało zastąpione nowymi urządzeniami 256K, dającymi 64K pamięci podstawowej i 192K pamięci rozszerzonej. Urządzenie Wizztronics ma tę samą podstawową konstrukcję, co Rambo i oba są oparte na poprawionym projekcie Charlesa Bucholtza. Jest to ten sam schemat stosowany w Atari 130XE. Większość gier i aplikacji wymagających 128K lub 256K pamięci RAM będzie działać z Wizztronics. Nienawidzę lutowania bezpośrednio do układów, więc stworzyłem mały adapter do podłączenia linii sterujących do PIA. Można go łatwo odłączyć, jeśli kiedykolwiek będziesz musiał go usunąć. Dołączam również układ PIA, aby instalacja była jeszcze prostsza. Jeśli twój 800XL nie jest wyposażony w gniazdo, będziesz musiał odlutować/wlutować 8 układów RAM, PIA i MMU. Dostarczono kompletne oryginalne instrukcje.Uwaga: Wizztronics działa tylko w 800XL. Nie ma instrukcji instalacji na żadnym innym 8-bitowym Atari. UWAGA: To był działający ściągacz sprzed kilku lat. To, w połączeniu z koniecznością wlutowania go do nowej maszyny, oznacza brak gwarancji na to.Zdjęcia przedstawiają rzeczywistą jednostkę.Dołączona do tej aukcji:Płytka rozszerzeń Wizztronics 256K RAM.Oryginalna drukowana instrukcjaChip Atari PIAUrządzenia pamięci 8x256K 15nsKilka uwag (licytowanie oznacza zgodę na to) Wysyłka jest tylko do USA. Płatność tylko przez Pay-Pal. Płatność oczekiwana w ciągu 36 godzin od zakończenia aukcji. Proszę o e-mail z wszelkimi pytaniami i dzięki za obejrzenie!
Fotki zrób wyraźne by dało się odczytać oznaczenia scalaków, choć już teraz widać jakie to.
Wyjmij moduł sterownika bo zapewne jest w podstawce i zrób foto drugiej strony .
Foto miejsc do których doprowadzone są przewody
Tam gdzie są te duże scalaki zrób foto płyty od spodu. Zapewne ten moduł też jest w podstawce więc foto jego drugiej strony
Jak zauważysz że gdzieś na płycie są przecięte ścieżki to zrób foto.
Przełącznik ma trzy przewody najpewniej boczne sterują wyborem pamięci, środkowy to GND lub Vcc (poprawka po umieszczeniu postu12, środkowy styk połączony jest z pinem oryginalnego OS jego sygnałem CS)
Wsad EPROM, oczywiście że tak. Jak to Qmeg to jest znany, ale dla porównania się przyda, bo może są jakieś cuda w środku.
Zapodaj też fotki pordzewiałych miejsc, da się to doprowadzić do porządku
A już teraz możesz przeczyścić gniazdo taśmy klawiatury na płycie bardzo drobnym papierem ściernym, tylko nie czyść styków taśmy która tam wchodzi, zrób fotkę w jakim jest stanie.
Białą obudowę na kardridż wyjmij z płyty i wymyj. Trzyma na dwu łapkach, zaciskach.
A ogólnie całą płytę przemyj pędzelkiem czystą benzyną.
Popytaj tu na forum o to co brakuje, ludziki pomogą. Nie takie rzeczy się wskrzeszało.
Można wybielić, usunąć rdzę, ubytki, coś dodrukować. Te technologie są już dobrze opanowane, powoli i do przodu i będzie jak nowy.
A drugi komp który przeznaczyć chcesz na części jest równie cenny... :) szkoda go.
Rozszerzona RAM, 130XE to nie jest bo to komputer 800XL, wyjęte pamięci 8x64kx1, włożone 8x266kx1 + sterownik, sterowany przez PIA, (te cieniutkie przewody).
To coś z prawej strony to dorobiony OS, zapewne QMEG. Przełącznikiem dokonuje się wyboru: OS standardowy lub QMEG przed załączeniem zasilania.
Ejże.... spróbuj to przeznaczyć na części a piekło Cię pochłonie. Taki komp to skarb. Nie waż się tego niszczyć.
W momencie jak wyskoczy błąd zatrzymaj magnetofon, kasetę wyjmij i popatrz na czoło taśmy. Jak wiesz jak ołówkiem pokręcić by ją przesunąć w tył o parę centymetrów to zrób to. Jak zauważysz wgnioty na taśmie lub inne podejrzane uszkodzenia (taśma pomięta) to jeden z problemów zdiagnozowany. Taśma leżakowała więc samoistnie zapewne porobiły się na niej jakieś deformacje.
Popatrz też w miejsce gdzie do kasety wchodzi głowica i kontaktuje z taśmą. Z tyłu taśmy powinna być taka blaszka, sprężynka a na nie kawałek filcu. Jak go nie ma taśma źle przylega do głowicy i ..... the end.
Tak, przemycie czoła głowicy, gumowej rolki dociskowej, wałka napędowego, pasek, regulacja skosu głowicy to kolejne czynności.
Wyregulować nożna podobnie, programem testowym lub jak ma się wprawę na słuch, na najgłośniejsze i czyste "piskanie" które słychać z głośnika. Przy głowicy jest śrubka do regulacji, ale to w ostateczności.
Zapewne żona ma tzw przemysłowy słuch :)
Jak może miód dla uszu drażnić słuch?
Seban nie ma nic mówić, na nic się zgadzać, po prostu ma to zrobić.
Może być zawilgocenie. Wysuszyć w ciepłym, ale nie w piekarniku ;)
Otwórz, zobacz, jak są podstawki dociśnij układy scalone. Może niepewny styk
Od góry płyty liczysz w dół trzy duże układy scalone, poniżej jest 28-mio pinowy. To OS. Można zaprogramować pamięć EPROM w razie braku oryginału. Oczywiście wpierw należy wylutować wadliwy uważając by nie uszkodzić ścieżek. W miejsce wlutuj podstawkę, to na przyszłość gdyby trzeba było dokonać napraw lub rozbudować całość.
Spacja.... poprawna czynność.
Uszkodzenie... i to i to może być.
Przeczyść czoło głowicy czystą benzyną, na taśmę popatrz czy nie ma wgniotów, ołówkiem kręć jej kółeczka i popatrz jakie jest czoło taśmy. Jak pozaginane to koniec zabawy. W kasecie w okienko gdzie wchodzi głowica i dociska do taśmy, z drugiej strony taśmy powinna być blaszka sprężynka z naklejonym kawałkiem filcu. Mogło odpaść.
No i głowica może być źle ustawiona, jej mocowanie jest na śrubkach i nimi ustawia się pochylenie skosu głowic. Póki co nie kręć, ale być może wymaga regulacji.
Pod obudową. Silnik napędza poprzez pasek gumowy. Po latach guma jest do niczego i pasek nie daje naciągu tym samym prawidłowych obrotów. Do wymiany. To tak pierwsze czynności.
Jak wyświetliło katalog to dobry objaw. Aleś tego smaru nalepił.... o panie. Usuń nadmiar bo brodzić będzie koperty dyskietek.
Poświęć jedną dyskietkę i spróbuj ją sformatować. Jak głowica pójdzie krokami to też dobry objaw. Jak sformatuje to odczytaj katalog. Nic nie będzie w katalogu pokaże tylko ile sektorów na dyskietce. To też ok.
Może masz tak że jak opuścisz dźwignię to słabo dociska dyskietkę i ślizga się między kołem napędzającym a tym górnym kołem dociskającym. Popatrzeć, poprawić docisk. Niewykluczone że źle ustawiony czujnik ścieżki zerowej, piszesz że było kręcone.
Tak, są programy do sprawdzenia obrotów dyskietki i ustawienia czujnika. Hm.... nazw nie pamiętam (RPM TEST) czy jakoś tak się zwało. Zapewne ktoś jeszcze coś dopisze. Przeczyść też styki we wtyczce SIO. Jak leżakowało 100% są zaśniedziałe i źle łączą, tym samym traci się sygnał a to źle.
Nie wkładaj taśmy, czy przewijanie działa.
Jak wyżej, teraz w Basicu wpisz POKE 54018,52, naciśnij klawisz RETURN i włącz PLAY w magnetofonie.
Jak nie kręci i nie przewija to nie dochodzi napięcie zasilania. Sprawdź we wtyczce czy jakiś przewód nie jest zerwany.
We wtyczce ze starości sprężynki styków mogą być zardzewiałe, zaśniedziałe i nie przewodzą. Należy je przeczyścić. Pojedynczo wyjąć z gniazda i po konserwacji włożyć w to samo miejsce. Jak nie pomoże to czeka głębsza naprawa bo w komputerze uszkodzony może być tranzystor a w magnetofonie wykrzywione styki przełączników podających napięcie na układy magnetofonu.
Rozkręcić obudowę, sprawdzić. Tak czy owak doprowadzić należy do sytuacji że magnetofon przewija i kręci jak przy odtwarzaniu, nagrywaniu.
KOS Cassette Operational System, a substitute for DOS for a tape recorder. Can be used with BASIC.
MICROLOADER, there are a lot of them, they load non-DOS, non-standard files. Try which program to load what and which MICROLOADER.
power supply 7400 ....
in the diagrams in the old days it was not visible in order not to obscure the diagram. The electronics knew that the power supply had to be there, such a silent contract.
CA12
top solder points, from the left
NC, A, NC, C, D, F, NC, (B = pin14 LM324)
pin LM324:
7,6,5....1
8,9,10....14
search for atariki.krap.pl in the description of mounting in a tape recorder.
there is also a diagram of the interface and turbo plate. desolder the wire (white) from the tape recorder plate connects pin3 SIO. The other connections are described in the description
the description is in Polish, use the Polish - English translator
search: SCHEMATY and topic: Podłączenie płytki z BLIZZARD- widok na płytę XC12 (point 4)
Powtórzę za książką
Lewy kart zajmuje adresy $A000-$BFFF, zawiera nagłówek, zazwyczaj to Basic
Prawy kart zajmuje adresy $8000-$9FFF, zawiera nagłówek, zazwyczaj jakiś dodatkowy inny kart.
Jeżeli oba są włożone, priorytet ma lewy kart i zostaje uruchomiony bo system tak to rozpoznaje.
Oczywiście wszystko zależy od oprogramowania co dziać się będzie dalej.
Nie ma lewego karta to zbotuje prawy.
W ATARI800XL jest inaczej, bo za lewy kart pracuje już BASIC który jest na płycie, niemniej kart zajmować może cały 16kB obszar a BASIC programowo lub sprzętowo można odłączyć. No i jest tylko jeden nagłówek. Niemniej można ten obszar obsługiwać jako dwa obszary po 8kB.
Prościej.... w 800XL jest jeden kartridż 16kB ale obsługiwany może być jako dwa po 8kB lub jeden 8kB
E L E G A N C K I E. Czy można zamówić, moje Atarynki też się dopominają o uzupełnienie.
Nie mam zamontowane, (kiedyś miałem), jest schemat i na dyskietce programy które swego czasu zdobyłem, a raczej dostałem razem ze stacją. Poszukam, gdzieś w zakamarkach znajdę.
Znalezione posty [ 101 do 125 z 1,310 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.046 sekund, wykonano 21 zapytań