101

(22 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dzięki, popróbuję i może jutro dam odpowiedź. Mam jeszcze takie pytanie - czy sygnały D są typu otwarty kolektor, czy nie? Być może tutaj leży problem. Ja na razie nie wstawiłem rezystorów spinających te sygnały do +5V.

W moim programie funkcja chip_on podaje zero i jedynkę logiczne na wejścia CS0 i CS1, natomiast chip_off - podaje sygnały przeciwne, odłączając Pokeya.

102

(22 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Umieściłem właśnie fragment mojego kodu (powyżej). Co na ten temat sądzisz?

103

(22 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Robię to poza Atarką - stworzyłem prosty układ podłączany do PC-ta i taktowanie odbywa się za pomocą portu równoległego. Przy nieznacznym zwiększeniu prędkości widzę wyraźnie, jak Pokey wysyła dane na magistralę D, ale mam problem z ich odczytaniem. Być może mój program robi to za późno od narastającego zbocza zegarowego.

A tak w ogóle, to w dokumentacji Pokeya (pokey.pdf) jest błąd, bo z umieszczonego tam ryskunku wynika, że odczyt należy przeprowadzać przy sygnale R/W ustawionym na zero logiczne. A to przecież nieprawda, bo tak się wykonuje zapis.

Nie wiem właśnie, czy te ograniczenia prędkości 6502 obowiązują też w przypadku Pokeya. Być może ja coś źle robię. Wykonuję to tak:

self.set_O2(False)
self.set_RW(True)
self.chip_on()
self.set_A(adr)
ret = self.get_D()
self.set_O2(True)
self.chip_off()

Czy to jest dobrze?

104

(22 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Chciałem się zapytać, czy układ Pokey może być taktowany bardzo niską częstotliwością zegarową, rzędu pojedynczych hertzów? Gdzieś przeczytałem, że układu Sally nie można tak taktować. Z czego to wynika? Obecnie wykonuję testy na Pokeyu i mam problemy z odczytem jego rejestrów przy niskiej częstotliwości.

105

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

2. Nie trzeba wylutowywać kondensatorów, są to tzw. kondensatory blokujące zasilanie i mogą sobie zostać. Otworów też nie trzeba zalutowywać - o ile mi wiadomo, ścieżki nie dochodzą do pamięci z obu stron płyty.
3. Multimetrem Pokeya nie sprawdzisz, można sobie co najwyżej pooglądać przebiegi na jego nóżkach na oscyloskopie. Jeżeli Pokey się nie grzeje (co by świadczyło o uszkodzeniu), to lepszym testem będzie odpalenie jakejś gry, albo dema.
4. Tak, Atari będzie działało po wyjęciu głowicy telewizyjnej.

106

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jakość rzeczywiście nie będzie zbyt dobra a to na przykład dlatego, że na wejściu magnetofony mają zwykle filtr górnoprzepustowy, który tłumi niskie częstotliwości.
Ale na upartego można. Ja kiedyś podłączyłem atarowski magnetofon do karty dźwiękowej PC-ta, bo chciałem przerobić zawartość kaset do nauki angielskiego na mp3. I udało się.
ataka7: A jaki to magnetofon dokładnie? Ja używałem XC-12 i znam się trochę na jego budowie.
Silnik magetofonu można włączyć bez problemu - wystarczy +5V na wyprowadzenie Motor ON i to cała filozofia.

107

(20 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

1. ok 13-14 lat - napisałem prostą grę logiczną w ACTION!
2. Bajtek, IKS, "Assembler 6502" i inne książki, początkowo o ZX-Spectrum
3. Java, C/C++, Perl, Python i dużo innych
4. Tak
5. W tej chwili głównie MyEclipse, gcc pod HP-UX i Sybase Power Builder

108

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Na przykład CLOAD z BASIC-a i Enter.

109

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Może jest jakieś zwarcie, albo jeden z pinów się odlutował? Ciężko zgadnąć tak od razu. Ja w takich przypadkach zwykle sprawdzam omomierzem lub oscyloskopem.

110

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

W EPROM-ach nie ma banków, ustawia się natomiast zakres adresów, spod których być odczytywane dane. W tym przypadku wystaczyłoby na przykład za pomocą przełącznika podawać niski lub wysoki stan na linię adresową o najwyższym numerze, czyli A18. Wówczas komputer widziałby dane z dolnego lub górnego zakresu adresów EPROM-a.

Sorry - macgyver mnie chyba wyprzedził, gdy pisałem odpowiedź.

111

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jakby wmontować przełącznik, który by odcinał linie RD4 i RD5, to wówczas można byłoby tym przełącznikiem wyłączać i włączać cartridge. Ale moim zdaniem lepiej jest zrobić tak jak opisał Pasiu na swojej stronie, czyli wmontować Spartę do środka. Wówczas gniazdo cartridge'a będzie wolne.

112

(19 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Ja mam w .casach Trans Code DB, Trans File DB, Kopier Db, Casdup 2600 i Anty Boot Protect. Jeżeli masz pozostałe, to chętnie bym je wziął (np w skompresowanym .wavie) i przerobił na .casy.
Magnetofony Atari rzeczywiście pozwalały standardowo czytać maksymalnie około 900 bodów, ale nie jest to ograniczenie zastosowanej modulacji FSK, ale procedur w ROM-ie, które rozpoznają prędkość odczytu na podstawie nagłówka rekordu. Po prostej przeróbce tych procedur i bez żadnych przeróbek sprzętowej dawało się wyciągnąć więcej.

113

(19 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Jakby ktoś chciał, to ja kilka mam w formacie .cas i mogę przesłać.
Własnym programikiem konwertowałem! :)

114

(2 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak, zamontowałem. Mam kondensatory 47 uF i 100nF, bezpośrednio przy pamięci.
Wczoraj obejrzałem sobie jeszcze raz mój cartridge i wydaje mi się że może wiem, co się dzieje. W pewnym miejscu mam prawdopodobnie zwarcie, które powodowało że w losowych momentach resetował mi się przerzutnik RS i odłączał cartridge. Widać to wyraźnie na woltomierzu - na wyjściu przerzutnika jest 1.5V a nie powinno tam być przebiegu zmiennego.
I tylko wstyd się przyznać, ile ja tego błędu się naszukałem. :)

115

(2 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jakiś czas temu pytałem się na forum o cartridge z pamięcią RAM, może niektórzy mnie pamiętają.
Zbudowałem sobie niedawno cartridge'a bardzo podobnego do cartridge'a Turbo Blizzarda, na którym chciałem umieścić swoje ulubione programy. Docelowo zamierzam w cartridge'u zamontować pamięć EPROM, w tej chwili jednak, aby go potestować, używam zwykłej pamięci RAM, którą najpierw programuję na PC-cie a potem, korzystając z odpowiedniej przelotki, nie odłączając zasilania, podłączam do cartridge'a.
Wykonywałem niedawno testy z wczytywaniem dwóch moich ulubionych gier na Atari. Ich kod znajdują się w pamięci RAM w postaci 'lekko skompresowanej' a napisana przeze mnie odpowiednia procedura przenosi kod z obszaru $8000-$bfff w odpowiednie miejsce.

Zaprogramowałem pamięć RAM ... i działa. Gry się wczytują, można pograć. Zauważyłem jednak nietypowe zachowanie mojego cartridge'a, którego nie umiem wyjaśnić. Na cartridge'u mam przełączniki, które pozwalają mi wybrać rodzaj programu. Gdy zmienię ustawienie przełączników a potem wcisnę RESET, wówczas następuje załadowanie nowego programu. Co jednak dziwne, można tak zrobić tylko kilka razy, gdyż po pewnym czasie komputer się zawiesza a po kolejnym resecie następuje zwyczajny zimny reset - tak jakby cartridge został odłączony programowo przez dostęp do strony $d5. Wprawdzie na cartridge'u mam guzik, który przywraca mi stan wysoki na liniach RD4 i RD5, ale po jego wciśnięciu i naciśnięciu RESET procedura inicjująca cartridge wprawdzie zaczyna się wykonywać, ale gra się już nie uruchamia. Co jeszcze bardziej dziwne, wystarczy komputer fizycznie wyłączyć (nie odłączając zasilania pamięci RAM na cartridge'u), aby znowu gry zaczęły się normalnie wczytywać.

Czy ktoś z Was może umie to wyjaścić? Mnie się początkowo wydawało, że może zawieszanie komputera jest wynikiem niewłaściwej wartości w rejestrze GINTLK ($03fa), ale ja nie ruszam tego rejestru w procedurze inicjacji, a standardowa procedura RESET chyba ustawia w nim prawidłową wartość. Najgorsze jest to, że opisany przeze mnie efekt nie występuje na emulatorze - tutaj mogę podmieniać zawartość cartridge'a i sto razy a po wciśnięciu F5 gry zawsze się uruchomią.
Jeszcze jedna uwaga na koniec (przepraszam za długi post) - mój cartridge nie jest cartridge'm diagnostycznym - główna procedura uruchamia się przez wektor CARTINI ($bffe).

116

(2 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Bardzo fachowa odpowiedź - dzięki. Nie wiedziałem, że jest taka opcja.

117

(2 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Chciałem się zapytać, czy w emulatorze Atari800Win można w jakiś sposób zasymulować włożenie cartridge'a do gniazda, ale w taki sposób, żeby nie następował automatycznie reset? Chciałbym w trakcie działania programu wymienić sobie zawartość obszaru $8000-$bfff na inny. Czy jedyną metodą jest polecenie 'read' w debuggerze?

118

(57 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wbrew pozorom wcale nie jest tak trudno napisać procedury komunikacyjne dla tego procesora. Z80 ma kilka trybów przerwań, które można wykorzystać do komunikacji. Ja np aby się pobawić, parę lat temu zrobiłem prosty interfejs na Z80 z niewielką częstotliwością taktowania udający stację dysków i pamiętam że zasuwał on na 57600 bodów aż miło było spojrzeć. :)

119

(57 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Fox napisał/a:

Ile MHz ma Z80 w takich stacjach?

Na przykład w stacji LDW 2000 znajduje się generator z kwarcem 16MHz, ale wyjście generatora dołączone jest do dzielnika /2 a potem do dzielnika /8 (na układzie 74177) i dopiero uzyskany w ten sposób sygnał doprowadzony jest do procesora Z80. A zatem stacja dysponuje "mocą" aż 1 MHz. :)

120

(57 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak, w Moim Atari były źródła Tomsa Multi, ale niekompletne. Do dzisiaj pamiętam komentarze typu 'zaackuj'. :)

BTC: montaż Toms Multi polegał między innymi na instalacji dodatkowej płytki do stacji, którą np w przypadku stacji 1050 wkładało się w miejsce procesora na oryginalnej płycie stacji. Przywrócić stan poprzedni więc nie problem. W ROM-ie (a dokładniej EPROMIE) zapisany jest program dla procesora stacji, którym np dla stacji LDW jest Z80 a 6502 dla stacji 1050. Więcej informacji znajdziesz w Seriousie 11.

121

(57 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A czy byłaby możliwość udostępnienia kodu źródłowego programu stacji? Same poprawione romy udało mi się kiedyś w sieci znaleźć.

122

(4 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

A ja mam grę Basketball i też jest datowana na 1979 rok.

123

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A właśnie - w oryginalnym RAM-cart'cie, który był kiedyś zaprezentowany w Tajemnicach Atari była jeszcze dioda Zenera 3.3V, która miała zapobiegać szybszemu zużywaniu się baterii, gdy cartridge włożony jest do wyłączonego Atari. Czy teraz jest ona niepotrzebna i tego problemu nie ma?

124

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A jeszcze takie pytanie, tak z ciekawości: na jak długo starcza bateryjka w RAM-cart'cie, na przykład takim jak na schemacie u góry?

125

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

hydralisk,Zenon: Dzięki za pomoc. Skoro schemat z diodami jest sprawdzony, to spróbuję i ja. Może tym razem się uda.