1,201

(46 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tak dla jasności: IDE+ i SIDE mają wspólne (uzgodnione przeze mnie i FJC) API. Dlatego FDISK od SIDE potrafi się dostać niskopoziomowo do dysku IDE+ mimo że oba urządzenia się różnią dość znacznie pod względem sprzętowym. FJC jakiś tydzień temu dostał już ode mnie pierwszą wersję BIOS-u IDE+, która obsługuje wspólny (znowu, uzgodniony z góry) format tablicy partycji, czyli APT.

1,202

(9,977 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ja przesłuchałem całość i doprawdy nie wiem, co takiego sensacyjnego jest w "dźwięku właściwym" oraz dlaczego niby miałoby z tego wynikać, że była to "ponura heca". Demonstracja jak demonstracja, idzie i skanduje hasła.

1,203

(9,977 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

BartoszP: ale co w zasadzie chcesz udowodnić? Że MW (czy tam ONR) był przed wojną organizacją antysemicką? Był, bo taka była europejska norma. Taka sama mniej więcej, jak teraz polit.-popr. I co z tego ma wynikać?

PS. http://www.rp.pl/artykul/9133,756217-Le … inski.html

1,204

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Stryker, na filmiku, który wkleiłeś, nie widać, żeby podczas tego zacięcia się playera błysnęła lampka aktywności dysku. Czy ona nie błyska, czy tego po prostu nie widać tylko na filmie?

1,205

(46 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie mam pomysłu. Wygląda to, jakby obie strony były ustawione na różne prędkości i nie mogły się dogadać.

1,206

(46 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

U mnie SIO /A działa bez żadnego problemu. Co prawda to na IDE+, ale nie powinno to robić różnicy. W logach Aspeqta (czy tam APE) coś widać?

1,207

(62 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Fox napisał/a:

Przerwa na reklamę ;)

http://cito.sourceforge.net/ci.html#_source_files napisał/a:

In Polish "ci" is pronounced identically to "ć".

To twierdzenie chyba nie da się obronić ;)

1,208

(46 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Moim zdaniem to nie feature, tylko czysty idiotyzm. Jeśli już nawet zakładamy, że plik o nazwie "CON" jest zastrzeżony, to niby dlaczego ma to też oznaczać zastrzeżenie dla "CON.COM", "CON.SYS", "CON.FOO" itp.? Mogliby się wysilić i sprawdzać, czy jest po CON kropka i rozszerzenie. Przypuszczam, że to jest linijka kodu w jednym miejscu.

1,209

(46 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pod unixem (arc 5.21i) też się rozpakowuje bez problemu. Natomiast pod windowsami (arc 6.02) faktycznie nie chce.

EDIT: już jest jasne, na czym polega problem: windowsy nie lubią plików, które się nazywają CON.*

Problem trzeba zgłosić do Microsoftu :)

1,210

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Plik nie jest "skorumpowany". Gdzieś już była mowa o tym problemie, po prostu ta funkcja AspeQta (udostępnianie katalogu) nie działa dobrze ze SpartaDOS X.

AspeQt emuluje system plików Atari DOS-a przesyłając sektory danych z odpowiednimi linkami zawierającymi numer następnego sektora. Zdaje się, że ten numer jest w kółko taki sam albo zmienia się w niewielkim zakresie; natomiast SpartaDOS X buforuje dane. W efekcie, jeśli po raz kolejny ma dostać sektor o danym numerze, a wie, że sektor o tym numerze ma w buforze, pobiera dane z bufora zamiast odczytywać je z dysku.

Niestety jeśli dysk jest "fałszywy", jak w tym wypadku, powoduje to kłopoty.

1,211

(15 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

To jest temat "Zabawa Atari jako komputerem" :] Jeśli się w ogóle używa jakichś programów użytkowych (typu: LW, SoftSynth, MAE, TBXL), Sparta X jest chyba jedynie słuszna. Mono napisał zestaw playerów do plików muzycznych (typu CMC, MPT itp.), Bober - dedykowaną wersję "Core Wars" http://sdx.atari8.info/index.php?show=en_addons zatem coś tam do zabawy się znajdzie.

1,212

(10 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

W sensie naciśnięcia klawisza RESET? Pierwsze, co się po tym stanie, to zostanie podpięty ROM.

1,213

(10 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

ROM wyłączony? No to pod $FFFC raczej nie ma niczego sensownego, nie rozumiem, jak możesz oczekiwać przy tym akurat ciepłego startu... W takiej sytuacji $FFFC/D działa tak samo jak każda dowolna inna para komórek RAM-u.

1,214

(10 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

jmp $e474. Dane na "dole" stosu (rozumiem, że od $0100?) powinny to przetrwać. Jeśli masz na myśli dno stosu (od wskaźnika stosu w stronę wyższych adresów), to nie ma szans.

1,215

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Stryker, a "External cartridge" masz w menu IDE+ na "on" czy na "off"?

1,216

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

seban napisał/a:

czy IDE+ coś zajmuje na $d500-$d5ff?

O ile mi wiadomo, to nie.

1,217

(46 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Można od biedy podejść od drugiej strony: na ST da się sformatować dyskietkę z sektorami 256-bajtowymi. Ale jak z nagraniem na nią plików, nie wiem: GEMDOS sam z siebie z całą pewnością tego nie umie, trzeba byłoby patchować system.

1,218

(46 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Można, ale ciągle coś mi wypada i nie usiadłem jeszcze do tego :/

1,219

(46 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Cześć

SpartaDOS X 4.45 jest od dzisiaj oficjalnie dostępna na http://sdx.atari8.info/index.php (oraz http://spartados.com i http://spartadosx.com - które to adresy, będące póki co aliasami, polecamy do użycia jako łatwiejsze do zapamiętania).

Ponieważ jest to już trzecia wersja ukazująca się w tym roku, zmian nie jest tak dużo, jak to było przy przejściu z 4.42 na 4.43. Skrócona lista (w języku obcym) jest tutaj: http://sdx.atari8.info/sdx_files/4.45/whatsnew.txt

Jak zwykle wyrazy uznania i podziękowania należą się GoodByteXL, ofiarnie pracującemu nad przygniatającą częścią dokumentacji.

Witamy też na pokładzie nowego kodera, mianowicie Mono/Tristesse, którego wkładem w SDX jest na przykład funkcja uzupełniania nazw plików, co, mam nadzieję, się wszystkim spodoba (bo mnie osobiście tego cholernie brakowało i nawet sam chciałem to zakodować, ale zostałem ubieżon).

Kilka programów, które do tej pory były w kartridżu, zostało przeniesionych do Toolkita. Zaleca się ;) przejrzenie pliku whatsnew.txt (link powyżej) celem sprawdzenia, które to, i ewentualne uzupełnienie obrazów *.ROM przy użyciu SDX_Imagera (również dostępnego pod wyżej wymienionymi adresami).

Dobrej zabawy, towarzysze, życzę w imieniu własnym oraz Komitetu Centralnego.

1,220

(11 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Jemu zapewne chodzi o sekwencję znaków, którą test klawiatury selftestu wypisuje na ekranie. Jak zwykle jest to kolejne nowe odkrycie.

1,221

(72 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Przyjmijcie do wiadomości, że nie ma takiego przypadku, żeby błąd w sofcie powodował takie zakłócenia (typu "raz działa, raz nie działa"), jakie widziałem w przypadku kart CF w Głuchołazach.

Co więcej, przyszedł wtedy do mnie Niemiec i przyniósł interfejs z kartami, na które miał nagrane multum plików, ale z moim kompem to nie chciało funkcjonować (wylatywały błędy zapisu). Wniosek jest prosty: jest to jakiś problem sprzętowy. Skoro jest to problem sprzętowy, ja nie jestem w stanie go zdiagnozować i rozwiązać.

1,222

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

No, jak chcesz. Ja bym na Twoim miejscu plwał na estetykę kodu, jeśli miałoby to zaowocować konsekwentnym działaniem programu.

1,223

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

mono napisał/a:

Ataridosfs można też rozbić na osobne fsy, ale naprawdę różnice są tak niewielkie, że wydaje mi się, że szkoda to robić.

Tak, bo zasada działania fsów jest taka sama. Podobnie pewnie byłoby z DOS 3 i DOS 4, w których zasada działania jest ta sama, tylko implementacja jest inna. Co nie zmienia faktu, że nie są one kompatybilne, a jednak (tu w przypadku np. ED w wydaniu DOS-a 2.5 i MyDOS-a) user nie musi się tym kłopotać, bo program robi rozpoznanie z automatu. A zatem, skoro już to robi, to chyba konsekwentnie będzie wbudować też automatyczne rozpoznanie i obsługę reszty filesystemów (przede wszystkim SDX).

1,224

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

mono napisał/a:
$ mount -t fuse#ataridosfs,fuse#spartadosfs image mountpoint

co spowoduje próbę zamontowania najpierw ataridosfsa a jeśli się to nie uda to spartadosfs.

No i tu ja mam wątpliwość. Co prawda tak się to niby właśnie robi, tzn. mount -t typ_fs /dev/costam, ale czy nie miałoby sensu wbudowanie rozpoznawania systemu plików z automatu?

Ostatecznie taki ataridosfs już ma w sobie trzy różne - acz zbliżone - systemy plików, mianowicie DOS 1.0, DOS 2.x i MyDOS. Czy istnieją przeciwwskazania do tego, żeby automatycznie rozpoznawał każdy format? Tzn. Sparty, DOS-a 3, DOS-a 4, DOS-a XE?

1,225

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Autor rzecz jasna zrobi co zechce, ja mam tylko nadzieję, że projekt nie zostanie niniejszym ubity przez "uRZytkowników".

Epi: nie wiem czy zauważasz, ale masz rację tylko przy bardzo wąskim zastosowaniu tego wszystkiego. Do takich wąskich zastosowań jest franny. Może mi przybliż, jak "jeden program za jednym razem ma zmieścić w cache'u procesora" rzeczywisty dysk? Skupiacie się panowie na ATR-ach zupełnie, jakby mona wynalazek miał służyć tylko do ich generowania, podczas gdy dostęp do nich w gruncie rzeczy tylko efekt miły, ale jednakowoż cokolwiek uboczny.

Poza tym podtrzymuję swoje zdanie, "jeden program" co to za jednym razem itd. po prostu będzie niepraktyczny w użyciu, jeśli chodzi nam o normalny dostęp do filesystemu. A mnie właśnie o to chodzi. Więc przeróbka pod tym kątem będzie:

a) zawężeniem istniejących funkcji

b) zbędnym wysiłkiem (którego dokonania jednak nikomu nie bronię, rzecz jasna)

c) powodem do opóźnienia albo całkowitego zaprzestania prac nad tym rowiązaniem.

A było już tak dobrze, ech :P